מין מיגדר פוליטיקה - קו אדום / דפנה יזרעאלי

מין מיגדר פוליטיקה

קו אדום

דפנה יזרעאליקנה משומש: ₪40.00
הוסף לסל

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
1357 התעניינו בספר

תקציר הספר
עשרים שנה לאחר הופעתו של הספר החלוצי נשים במילכוד (קו אדום, 1982) חזרנו לשאול: מה התחדש, מה השתנה ומה נותר בעינו, מה כבר נראה בעין, מה ידוע ומקובל, ומה הן המילים שנמצאו לנו בינתיים כדי לומר את כל זאת?
חידוש מבורך הוא הופעתה של המילה "מיגדר", המקפלת בתוכה הגדרה וגדר גם יחד וצלילה מרמז אל מין, מיגזר ו--gender. המושג מיגדר מאפשר דיבור על המין כמייצג הבדלים חברתיים-תרבותיים, בשונה ממין המציין הבדלים ביולוגיים.
המושג מיגדר מייצג את התפנית התיאורטית והשינוי העמוק שחלו במחשבתנו על ההבדלים בין המינים, ואת המפנה שחל בשיח הפמיניסטי, ההבחנה בין המינים נתפשת עתה כהבנייה חברתית, תרבותית והיסטורית, אשר מתמסדת ויוצרת משטר דעת וסדר חברתי ממוגדרים.
הבנה זו חותרת נגד הטיעון האידיאולוגי שהסדר הקיים הוא טבעי והכרחי. היא חושפת את ההעלמה וההשתקה שרווחו בשיח האקדמי והציבורי ביחס למימד המיגדרי בתור ממסד של הסדר החברתי, הפוליטי, הכלכלי והתרבותי ובתור מחולל אי-שוויון ודיכוי.
בספר זה חברו יחד שבע חוקרות, לניתוח הסדר המיגדרי הקיים ולבחינת תהליכי השינוי המתרחשים בישראל, בעבודתן הן מצביעות על התנסויות מיגדריות שונות של נשים ישראליות ממגוון של קבוצות מעמדיות, אתניות, דתיות ולאומיות.


הקורא עיר הקורא מתי
ענת פתח תקווה לפני 6 שנים ו-9 חודשים מענה


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ