מולדת המוות יפה

אסתטיקה ופוליטיקה בשירת אורי צבי גרינברג

חנן חבר

Beautiful Motherland of Death

אפקים 241
יצא לאור ע"י הוצאת עם עובד, בשנת 2004, מכיל 213 עמודים, עיון » בלשנות ושפות


הוסף לסל
קנה חדש: ₪84.00 ₪77.28

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
453 התעניינו בספר

תקציר הספר
בספרו מולדת המוות יפה פורש חנן חבר סדרה של מפגשים מפתיעים עם שירתו של אורי צבי גרינברג ועם נוכחותה רבת הפנים על קו התפר בין הפוליטי לבין האסתטי.
קריאות השירים המוצעות בספר חושפות איך מתוך נקודת המבט הפשיסטית הרדיקלית שלו העמיד גרינברג מפעל שירי מדהים בהיקפו ובאיכותו, ואיך דווקא מן השוליים הרדיקליים הימניים של התרבות העברית הוא פיתח עמדה רבת עוצמה שייצגה והכילה בתוכה את ההוויה הטוטלית של הקיום היהודי המודרני.
הספר מתחקה אחר עמדתו של גרינברג לנוכח הדמות של המשורר הלאומי, היחסים המורכבים בין שירתו לפובליציסטיקה שלו, התשתית הפואטית של שירתו הפוליטית החריפה ביותר בספר הקטרוג והאמונה, הקינה הרדיקלית, הקינה הרדיקלית שלו על השמדת יהודי אירופה, יחסו האמביוולנטי להקמת מדינת ישראל והדינאמיקה הספרותית והתרבותית של יחסיו עם זאב ז'בוטינסקי ודוד בן גוריון.

הפרספקטיבה הביקורתית שלו ביחס לתרבות הציונית רוויה זעם ומשטמה חסרי תקדים, אך האסתטיזציה של הפוליטי הטיפוסית לתרבות הפשיסטית מוצגת בספר כתשתית העקרונית של שירתו ושל נוכחותו הציבורית.


פרופסור חנן חבר מלמד בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית. הוא לימד גם באוניברסיטאות נורת'וסטרן, מישיגן, אן-ארבור וקולומביה וכן הוא עמית מחקר במכון ון-ליר בירושלים.
מספריו שראו אור לאחרונה: פתאום מראה המלחמה: לאומיות ואלימות בשירה העברית בשנות הארבעים (הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2001)©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ