שירים ומה שביניהם : על משוררים ושירים בתכנית הלימודים החדשה... חלק ב

בלהה רובינשטין

יצא לאור ע"י הוצאת עם עובד, בשנת 2003, מכיל 272 עמודים,


הוסף לסל
קנה חדש: ₪54.00 ₪49.68

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
317 התעניינו בספר

תקציר הספר
השירה העברית המודרנית שינתה פניה במחזוריות של מרד והתמסדות. המורדים של אתמול נעשו המובילים של היום, ושוב קמו מורדים חדשים והמשיכו את הדרך בתנופה של צעד קדימה ובעיטה לאחור. תמונה זו עולה מתוך פרקי הספר, שמציעים מפגש עם שבעה-עשרה משוררים ומשוררות – החל באורי צבי גרינברג וכלה ביונה וולך.
חלק ב' של "שירים ומה שביניהם" ממשיך את קודמו, שהוקדש לשלושה "אבות" של השירה העברית המתחדשת: יל"ג, ביאליק וטשרניחובסקי. ספר זה מציג שירים מאת אורי צבי גרינברג, אברהם שלונסקי, נתן אלתרמן, לאה גולדברג, רחל, דוד פוגל, אברהם חלפי, אמיר גלבע, חיים גורי, נתן יונתן, יהודה עמיחי, נתן זך, דוד אבידן, אריה סיון, דליה רביקוביץ, זלדה, יונה וולך, פרנצ'סקו פטררקה, ויליאם שקספיר, ויליאם בלייק, יוהאן וולפגנג גתה, היינריך היינה, אנה אחמטובה. כל פרק נפתח בסיפור החיים של המשורר/ת והצגת כיווני כתיבה אופייניים. בהמשך תמצאו את השירים עצמם, ובצד כל שיר – פרשנות (תוכן וצורה) והזמנה לתגובה אישית והשוואתית. ההסברים כתובים בשפה בהירה וקולחת, בגישה פתוחה שמדגישה את חוויית המפגש עם השיר בל לוותר על דרישות העיון הספרותי.
מבחר השירים בספר נערך לפי תכנית הלימודים החדשה בספרות לבית-הספר העל-יסודי, והוא מציג שירה "חובה" ו"בחירה" בכל היקפי הלימוד – מן המצומצם (2 י"ל) עד הרחב (5 י"ל, כולל שירים מתורגמים). כל שיר מוצג לעצמו, עם הפניית מבט לזיקת הגומלין בינו לשירים אחרים. רשימת הספרים והמאמרים הנועלת את הספר מיועדת למעוניינים בעיון נוסף. לספר נלווית חוברת (נספח שימושי), ובה הצעות מעשיות לארגון הלימוד ולהוראת השירים מנקודות מוצא שונות.
למחברת הספר, ד"ר בלהה רובינשטיין, ניסיון רב בהוראה (בבית-ספר על-יסודי ובאוניברסיטה), בהכנת תוכניות לימודים ובכתיבת מאמרים, ספרי מחקר וספרי הדרכה למורים לספרות. את שני החלקים של "שירים ומה שביניהם" כתבה מתוך היכרות קרובה עם תכנית הלימודים החדשה בספרות (ד"ר רובינשטיין היתה חברה בוועדה שהכינה את תכנית הלימודים). בכתיבתה משוקע ידע רב, ועם זאת יש בה תנופה רעננה של ראייה אישית מקורית. הצירוף של עיון מוקפד עם כתיבה בגובה העיניים הוליד ספר שעשוי לעזור ללומדים ולמלמדים ולעניין אוהבי ספרות שמבקשים לפגוש מחדש את השירים בראייה כוללת.
לתלמידי תיכוןפרסומת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ