אלה מסעי רבי יהודה הלוי / יהודה בורלא

אלה מסעי רבי יהודה הלוי

יהודה בורלא

יצא לאור ע"י הוצאת עם עובד, בשנת 1959, מכיל 262 עמודים, עיון »ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
687 התעניינו בספר

תקציר הספר
ר' יהודה הלוי נולד בשנת 1080 בטולדו שבספרד. הוא רכש גם השכלה יהודית רחבה, וגם השכלה ערבית כללית. לאחר פלישת הקנאים המוסלמים, החל לנדוד. כאשר כבשו הצלבנים את ירושלים בשנת 1099, ביקש לעלות לארץ ישראל. הוא נטש את משפחתו ותלמידיו והגיע למצרים, בה נפטר כנראה מבלי שזכה להגיע לירושלים. רק לאחר מותו של המשורר נולדה האגדה שהוא הגיע לשערי ירושלים, ומשם לכותל הערבי, אך כשהחל לקרוא את שירו 'ציון הלא תשאלי', נדרס למוות על ידי פרש ערבי.
"ספר קדום זה, מלפני שמונה מאות שנה ומעלה, הגיע לידי באורח פלאי," מספר בורלא, המביא לבית הדפוס, כיצד התגלגל לידיו כתב היד של ספר, כתוב בכתב ידו של המחבר עצמו ונשמר כולו בצביונו ובשלמותו, בלי שום פגם בכתב ובנייר. "מסתבר שהיה תדיר שמור ומשומר כחפץ יקר מכל יקר. וגלגולי הספר מיד ליד, מדור לדור, פעמים מדעת טיבו וערכו ופעמים שלא מדעת - כל אלה פלא על פלא המה." מסביר הסופר כיצד נשמר כתב היד.
הספר עוסק במסעות המשורר רבי יהודה הלוי לארץ ישראל במשך שנתיים ויותר. מתוארים בו הנחת והשמחה, הכבוד והתפארה שקידמו את המשורר בכל מקום בו חנה. "הכותב היה עד ראיה, 'רפיק' [בן לויה], מתאר בורלא את הכותב, אשר ליווה את המשורר מראשית מסעיו מספרד ועד יומו האחרון בירושלים. "איש נלבב, יקר רוח ועניו, מעריץ שירת הלוי בכל נפשו ומאודו... ואני, המביא לבית הדפוס, ודאי לא שלחתי ידי בכתב אפילו באות אחת, זולתי תתי סימני כתיבה לפעמים, שאינם מצויים בספרים קדומים, לצורך הקלה בדרך הקריאה."©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ