השערת פואנקרה / או'שיי דונל

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.25
75% בנים
3 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:42
1298 התעניינו בספר


תקציר הספר
אנרי פואנקרה, ענק המתימטיקה של סוף המאה התשע־עשרה ותחילת המאה העשרים, הותיר לנו חידה עיקשת, שיש לה השלכה על צורתו האפשרית של היקום. השערתו, שנוסחה בשנת 1904, הייתה אבן נגף לגדולי המתימטיקאים, שבמשך דורות לא הצליחו להוכיח אותה או להפריכה.
בשנת 2000 הגדיר מכון קליי למתימטיקה את השערת פואנקרה כאחת משבע החידות הגדולות והחיוניות של האלף החדש, והציע פרס של מיליון דולר על פתרונה. המתימטיקאי הרוסי גריגורי פרלמן, הנרתע מאור הזרקורים, זעזע את עולם המתימטיקה בשנת 2002, כשפרסם את פתרונו באינטרנט ולא בכתב־עת הכפוף לשיפוט עמיתים. אחרי שנים של בדיקה נמרצת בידי כמה צוותים של מתימטיקאים, נמצא כי פתרונו עומד איתן בפני כל ניסיון להפריכו, ועתה הוא פותח אופקים חדשים ביקום המתימטי.

השערת פואנקרה הוא סיפורם המרתק של האישים, המסורות והמוסדות שהוליכו במשך מאות שנים אל ההוכחה הדרמתית של פרלמן, ושהרחיבו תוך כדי כך את ידיעותינו על אופן פעולתו של היקום. הספר פותח אשנב להצצה מאלפת אל לב חיפושינו המתמידים אחר דעת. סיומו של הספר הוא סיפור מתח במלוא מובן המילה, סיפור הקונגרס הבינלאומי של המתימטיקאים במדריד ב-2006, שבמהלכו הוענק עיטור פילדס היוקרתי לפרלמן – והוא דחה אותו מיד, בנימוק שאין לו שום עניין בחשיפה לציבור.

דונל או'שיי, מתימטיקאי מלומד ואמן הכתיבה, מתווה את דרכה של תורת הגיאומטריה למן הבבלים הקדמונים ועד לפורצי הדרכים החדשות במתימטיקה של ימינו, דרך שהוליכה אל השערת פואנקרה המהוללת, ומתאר את הניסיונות המרתקים והתחרותיים ליישב אותה.

"תולדותיה של השערת פואנקרה הן סיפורו של אחד התחומים החשובים ביותר במתימטיקה המודרנית. דונל או'שיי מספר את הסיפור בסגנון מרנין ומאלף כאחד – המושגים, הסוגיות והאנשים שבזכותם קרה כל מה שקרה. מומלץ ביותר."
קית' דוולין, אוניברסיטת סטנפורד


הקורא עיר הקורא מתי
אזמרלדה בוחבוט גר ביישוב מתן (ליד כפר סבא) לפני שנתיים ו-7 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע השערת פואנקרה
בהזדמנות | The Chemist בת 25 מרמת גן רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-8 חודשים

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ