הגניזה לבית שפר / תמר ילין

הגניזה לבית שפר

תמר ילין

יצא לאור ע"י הוצאת טובי, בשנת 2008, מכיל 313 עמודים, ספרות » ספרות מתורגמתספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנות
0 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:42
505 התעניינו בספר

תקציר הספר
תקציר הספר:

הגניזה לבית שפר פורסם לראשונה באנגלית בשנת 2006 וזכה לכינוי "צופן דה וינצ'י היהודי". הוא זיכה את הסופרת ב-100,000 דולר כשקטף את המקום הראשון בתחרות של פרס רוהר לשנת 2007, זכה בפרס הרולד ריבלו לשנת 2006 וכן היה מועמד לפרס וינגייט. הוא יצא עד כה בארבע מהדורות ומכר כ-20,000 עותקים בארה"ב ובאנגליה.

הגניזה לבית שפר מגולל את קורות משפחת שפר הירושלמית, שהכמיהה והיצר הובילו את בניה אל קצות תבל ובחזרה לירושלים.
שולמית סטודנטית מאנגליה חוזרת לביקור בבית סבה וסבתה בירושלים במטרה להיפרד מבית משפחתה העומד להימכר וכדי לסגור מעגלים אישיים כואבים מעברה. היא נקלעת לסכסוך משפחתי על הזכות להחזיק בכתב היד המסתורי שהתגלה בעליית הגג. כשהיא יוצאת למסע חקירת תולדות המסמך, היא חושפת את ההיסטוריה רבת הנפתולים והעלילה של משפחתה ומנסה להבין היכן היא ממוקמת בתוכה.
הגניזה לבית שפר מתפרש לאורך 130 שנה על רקע נופי ירושלים המשתנים. זהו רומן על גלות, השתייכות ועקירה ועל החיפוש התמידי אחר האהבה והארץ המובטחת.

תמר ילין ילידת צפון אנגליה מתגוררת כיום ביורקשיר. אביה הוא דור שלישי לילידי ירושלים ואמה בת לעולים מפולין. למדה עברית וערבית באוניברסיטת אוקספורד ועבדה כמרצה וכמורה ליהדות. היא החלה לכתוב בגיל צעיר והמתח היצירתי שבין מוצאה היהודי ושורשיה האנגליים מופיע ברבות מיצירותיה. סיפוריה הקצרים, שזכו לתארים "אירוניים, אנושיים ופשוט מצוינים" הופיעו במגוון רחב של עיתונים ואנתולוגיות, והתפרסמו בקובץ "קפקא בארץ ברונטה" בהוצאת טובי. הגניזה לבית שפר הוא הרומן הראשון שלה.

מנימוקי ועדת פרס רוהר לשנת 2007:

ילין משלבת למדנות יהודית עם פיוטיות מרקיעת שחקים. וכאילו לא די בלמדנות ופיוטיות, היא גם מתבלת אותן בחוש הומור מוטרף. זוהי סופרת שמסוגלת לכל, שמביאה באהבה את ההיסטוריה אל ההווה, ובמטה קסם בוראת יצירה של יופי ואור מתוך להט הלמדנות..."

משבחי הביקורת

"צופן דה-וינצ'י היהודי...ספר שהוא עשיר בפרטים מרתקים, פקחות ייחודית והומור..." מתוך ידיעה שהתפרסמה על הזכייה בפרס ב- Ynet
"שילוב מופלא של התבוננות עצמית, תעלומה וסקרנות דתית. כתוב בצורה יפהפייה המהדהדת את כתיבתה של א.ס. ביאט... עלילה עשירה ומספקת". ג'ף ונדרמיר

"ספר שאי אפשר להניח...יופי, אהבה עמוקה ונצחיות שיהפכו אותו, מן הסתם, לקלאסיקה..." Booklist

"מסע מרתק ומורכב... המשלב את האפוס, תחושת הצער האישית והנוסטלגיה הנטועים בבית". Kirkus Reviews

"חם וממכר, עשיר בפרטים היסטוריים וכמיהות בלתי ממומשות".
Publishers Weekly

"אלו הם השילוב ויחסי הגומלין בין מה שמוכָּר למה שאמור-להיות-מוכר, בין המודרני לעתיק, בין ההורה לילד, בין הבחירה לסיכוי, בין המציאותי לפנטסטי, שמעניקים לרומן הזה את עוצמתו
ואת קסמו ". Jerusalem Report

"מלא במיתוסים, מסתורין והיסטוריה...מומלץ!"
Library Journal

"בטוחה בעצמה, מקצועית ומעמיקה... יש איכות "ורמרית" לעבודתה, איכות שקטה. הרומן כתוב ביד אומן, ומשלב מיתוסים, נושאים שגרתיים ורעיונות בצורה מאד מהודקת."
Jewish Chronicle

הספר שזור יסודות ביוגרפיים: גיבורת הספר שולמית מתגוררת באנגליה, כמו ילין, ומגיעה לארץ לאחר שנודע לה שבית סבה בירושלים עומד להיהרס.
לפני כ-20 שנה, בהיותה בת 24, שמעה תמר ילין שהבית העתיק של סבה בקרית משה בירושלים עומד להיהרס. ילין הגיעה לביקור אחרון בבית. בעליית הגג גילתה ארגז מסמכים נטוש ובתוכו יומנים אישיים שכתבו בני משפחתה, מכתבים שכתב סבה וכן עדויות היסטוריות נוספות. בין המסמכים היה גם ספר תנ"ך ישן. בעזרת מומחה הסתבר, שהוא אחת העדויות היחידות הקיימות בעולם לעותק של ספר התנ"ך המלא, הידוע גם בשם "כתר ארם צובא", שנכתב בטבריה במאה העשירית וחוקרים רבים חיפשו אחריו במשך שנים.
ילין, כמו גיבורת ספרה, מחליטה לנצל את ההזדמנות, ולהתחקות אחרי שורשי משפחתה. וכך החלה במסע בן 13 שנה שבמהלכו כתבה את הספר. "הגניזה לבית שפר" מבוסס ברובו על הסיפור שמאחורי אותו עותק ישן של ספר התנ"ך שמצאה. הרקע ההיסטורי של משפחתה שימש מקור לספר וכן זיכרונותיו, מכתביו ויומניו של סבא רבה שלה – יצחק יעקוב ילין. מקצת מחייו המוקדמים של שלום שפר מבוססים על חייו של רבי שמואל מסלנט, כפי שעולים מתיעוד הסב.


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ