ממעמקים

איכנולד צבי

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
160 התעניינו בספר

תקציר הספר
המלצת העורך:

נכון להיום, כשלושים ניצולי שואה מתים מדי יום בממוצע. הדבר טבעי, הרי איש לא חשב שיחיו לנצח. ובכל זאת, מותם של העדים בבשרם לשואה, יש בו כדי לבשר על זמננו, זמן הדמדומים שבין הזכרונות. מצד אחד, מתי המדבר, בעיניהם המראות ובזרועותיהם חקוקות העדויות. מהעבר השני, ילידי הארץ המובטחת שאוזנם מלאה מלשמוע את הסיפורים והשירים והקינות. אך בכל יום גדלה צוואתם להמשיך ולשאת את הזיכרון הנורא ההוא.

אף על פי שהוא יועד מלכתחילה לבני נוער, יש בספרו של צבי איכנולד "ממעמקים", עלילת חיים שכתובה בלשון מספיק צחה כדי ללמד גם בוגרים על תולדותיו של האיש וקהילתו. איכנולד לא מתיימר לספר את סיפורה של יהדות פולין בזמן השואה, אף לא את זו של קהילת בנדין, אלא את סיפורו של נער יהודי אחד שהיה בגיל מצווה כאשר פלשו הנאצים לפולין וחייו התהפכו ללא הכר.

תולדות החיים של איכנולד כמעט בנאליים לאוזן הישראלית. גטו, טלאי צהוב, גירוש למחנה השמדה, עבודת פרך, צעדת מוות. סיפור של הישרדות מהסוג ששמענו עוד בבית הספר. אך דווקא בזה טמונה עוצמתו של "ממעמקים": הוא מייצג הרבה ספרי עדות נשכחים שלא זוכים לחשיפה (וגם לא לעריכה מוקפדת כשלו), המשמיעים קול יחיד ומיוחד של אדם, בן למשפחה, לקהילה ולעם, שהצליח להינצל ולשרוד רק כדי לספר על האובדן.


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ