על החמלה וההשגחה

שמואל דוד לוצאטו

יצא לאור ע"י הוצאת משכל, בשנת 2008, מכיל 175 עמודים, עיון » דתות ואמונות - כללי


הוסף לסל
קנה חדש: ₪98.00 ₪88.20

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
388 התעניינו בספר

תקציר הספר
שד"ל - שמואל דוד לוצאטו (1800 - 1865), היה משורר, פרשן מקרא, בלשן עברי, פילוסוף, חוקר ספרות ומתרגם. איש תנועת ההשכלה היהודית, מראשוני אנשי חכמת ישראל, ראש בית המדרש לרבנים בפאדובה שבאיטליה.
ספרו "יסודי התורה" נכתב בשנת 1842, הודפס לראשונה ב 1880, וראה אור לאחרונה ב 1947 בהוצאת מוסד הרב קוק. הקונטרס, או הספר הדק הזה, אזל זה מכבר. מעטים יודעים על קיומו, אף בקרב שלומי אמוני ישראל.
מדוע להדפיס את הספר מחדש? האם רק מכיוון שאזל מן המדפים? מדוע להציל מתהום הנשייה ספר קטן העוסק בטעמי המצוות, של רב איטלקי בן המאה ה 19? האם יש בספר ייחוד כלשהו? האם יש בכלל בדברים האלה מסר ליהודי החי בארצו העצמאית? או שמא הם בבחינת "עבר זמנו"?
על השאלות הללו עונה יהונתן בשיא (לשעבר יו"ר מהלת ההתנתקות סל"ע) מצאצאי יהדות איטליה, מי שערך מחדש את הספר והביאו לדפוס.
"שאלות אלה עמדו לנגד עיני כאשר גיליתי באקראי את הספר, כאשר התאהבתי בתוכנו המרגש, וכאשר סברתי שחובה היא להדפיסו מחדש, ולזכות בו את הרבים. וב"אחרית דבר" זו, מבקש אני להסביר מדוע דווקא היום, לאחר כמעט שישים שנות עצמאות, לאחר שני דורות שנולדו בישראל העצמאית, הספר הזה הוא ספר שחובה לעיין בו. חובה לקחתו כצידה לדרך לבני הדור הבא."
שמואל דוד לוצאטו בויקיפדיה
על החמלה וההשגחה מאת שמואל דוד לוצאטו בהוצאת ידיעות ספרים, עטיפה: זהבה טפר, כריכה קשה, 175 עמודים. אחרית דבר לספר מאת יונתן בשיא, חותם את הספר המאמר: "הגותו של שמואל דוד לוצאטו ותורת המוסר©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ