ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
3.25
75% בנים
3 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:45
549 התעניינו בספר


תקציר הספר
שאול גליקסון, בן למשפחה ותיקה מחיפה, זוכה לביקור מפתיע של עיתונאי ערבי המזהיר אותו מפני הסתבכות בפרשייה ביטחונית. במהלך הניסיון לפענח את תעלומת הופעתו הפתאומית של האיש, נתקלת דינה ענתבי, אחותו של שאול וקרטוגרפית באוניברסיטה העברית, ברמזים הפותחים לפניה דלת אחר דלת בעברה.

אלה מסייעים לה לפצח סוד משפחתי ולהבין מחדש את חייה, בין השאר את שתיקתו הנמשכת והולכת של אביה, זיכרון אהבה עזה שחלפה וזכר דודה האהוב שהוצא להורג על ידי לח"י.

מקומיים הוא סאגה רחבת יריעה הנעה במרחבי הזמן והמקום בין חיפה לירושלים, זיכרון יעקב ופרדיס.

הרומן מתרחש לפני מלחמת יום כיפור, אך מספר על פרשה בין-דורית, שראשיתה בימי המנדט ואשר מעמידה אותנו בשיאה על הקשר האפל והאינטימי כאחד שביסוד תולדות החיים המשותפים של ערבים ויהודים בארץ.

בלשון מדויקת להפליא, שבה מהדהדים רבדים רבים של השפה העברית, ובתיאורים מדוקדקים של אנשים ומקומות מלווים בפרקי מונולוגים מפי הדמויות עצמן, מציירת הדרה לזר תמונה מפעימה של מצב חיים שאינו סטטי לעולם, של הווה המתגלה כמוקד של מערבולת היסטורית, כמרכזה של תמונה הנעה ומתחלפת לעינינו תמיד.

מקומיים הוא ספרה השישי של הדרה לזר. קדמו לו הרומנים ששה פרקים על איה (סימן קריאה, 1976), מכאן והלאה (הקבוץ המאוחד-סימן קריאה, 1983), נראה לאחרונה (זמורה-ביתן -עמודים לספרות עברית, 1987), לפנות בוקר (עם עובד, 1995) וספר העיון המנדאטורים (כתר, 1990).


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ