מסכת נשים: חוכמה, אהבה, נאמנות, תשוקה, יופי, מין, קדושה

קריאה בסיפורים תלמודיים ורבניים ושני מדרשי שיר

אדמיאל קוסמן

יצא לאור ע"י הוצאת כתר, בשנת 2009, מכיל 288 עמודים, יהדות » אמרות וסיפורים


הוסף לסל
קנה חדש: ₪89.00 ₪80.10

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:41
1652 התעניינו בספר


תקציר הספר
הספר מסכת נשים מוקדש לניתוח אגדות תלמודיות וסיפורים יהודיים מימי הביניים העוסקים באישה ובנשיות.
הספר נחלק לחמישה שערים: השער הראשון דן במאפיינים של החוכמה הנשים; השער השני עוסק בסיפורים על נשים שלימדו גברים מהי אהבה, מהי אמונה ומהי נאמנות לאמת הפנימית; בשער השלישי נידונים מושגי התשוקה והיופי באמצעות קריאה בסיפורים מהתלמוד, ובשער הרביעי מורחב הדיון לסוגיות העוסקות באופן ישיר בחיי המין ובקשר העמוק הנכון להם למושגי הקדושה בספרות חז"ל. השער החמישי, החותם את הספר, מנתח מנקודות מבט שונות פרשיות ממקורות האגדה וההלכה, שבהן התעמתו נשים עם גברים.
מסכת נשים הוא החלק השני בסדרת הספרים של אדמיאל קוסמן המציגה לפני הקורא נקודות מבט חדשניות על המקורות היהודיים. קדם לו הספר "מסכת גברים" (כתר, תשס"ב) שעסק בדמות הגבר ובמושגי הגבריות והכוח בספרות היהודית.
בניתוחים שמציע אדמיאל קוסמן הוא נדרש לכלים מתחומי מחקר התלמוד, הקבלה והחסידות, חקר הספרות, המגדר, הפסיכואנליזה ותיאוריות פוסטמודרניות, כדי לרענן בקריאות חדשות אלו את כוחם של המקורות היהודיים ולהציגם כרלוונטים לבני דורנו.
הצעות הקריאה שבספר זה הופכות את הקורא - בין שהוא נמנה עם המגזר הדתי ובין שהוא רחוק ממנו - לשותף למסע רוחני שממנו הוא יכול לשוב עם נקודות מבט רעננות על חייו שלו. בדרך השיחה המיוחדת לו קוסמן מכוון את המקורות כדי שישמשו לקורא אספקלריה לשיקוף עולמו הפנימי.
הספר בא בסדרה זו, "מסכת אדם", יעסוק בקשר שבין הממד ההומני לממד הדתי ויציגם כשני צדדים של מטבע אחד.

גם ספר זה, כקודמו, מלווה בציוריו של הצייר אברהם אופק ז"ל.

פרופ´ אדמיאל קוסמן מלמד באוניברסיטה של פוסטדם ומשמש גם מנהל אקדמי של הסמינר על שם גייגר בברלין. פרסם עד עתה מאמרים אקדמיים רבים במחקר ההלכה והאגדה ושמונה ספרי שירה.


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ