מחקרים ועיונים - הגות יהודית בעבר ובהווה / אליעזר גולדמן

מחקרים ועיונים

הגות יהודית בעבר ובהווה

אליעזר גולדמן

יצא לאור ע"י הוצאת מאגנס, בשנת 2001, מכיל 472 עמודים,ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
475 התעניינו בספר


תקציר הספר
בספר כלולים מאמרים והרצאות שנתחברו במשך כארבעים שנה. חלקם פורסמו בכתבי עת שאינם נגישים לקהל הקוראים העשוי לגלות בהם עניין. משותף לרובם ניסיון הבהרה הפילוסופית של נתוני הדתיות היהודית או של הסיטואציה היהודית בזמננו. כמה מפרקי הספר מוקדשים למחקר ופרשנות של מקורות קלסיים של הפילוסופיה היהודית – כתבי רב סעדיה גאון והרמב"ם. פרקים אחרים עוסקים בהוגים אורתודוקסים שפעלו במאה העשרים – הוגים שכל אחד מהם, בצורה מיוחדת לו, שיקף את המציאות האינטלקטואלית ואת הבעיות הרוחניות והמוסריות של זמנו: הרק קוק, הרב סולובייצ'יק, יצחק ברויאר וישעיהו ליבוביץ. חטיבת הפרקים השלישית כוללת עיונים בשאלות מוסר והלכה, ההלכה והמדינה, הלוגיקה של השיחה הדתית וההלכתית ומושג האמונה בפרספקטיבה של זמננו.
המחבר מתייחס בכובד ראש לתפיסת העולם החילונית, המטביעה את חותמה על 'עולם החיים היום-יומי' של בני זמננו לרבות עולמם של מאמינים. שאלה מרכזית שהוא מציג נוגעת לאופייה של דתיות יהודית בעידן של חילון. לדעתו הביטוי האותנטי של האמונה הדתית אינה בשלילת מה שמובן מאליו עבור האדם החילוני כי אם בחיים מתוך התייחסות למה שמעבר לאותו 'מובן מאליו'.


רשימות קריאה בהן מופיע מחקרים ועיונים - הגות יהודית בעבר ובהווה

תורת הצורות של לשון המשנה - על פי מסורת כתב-יד פרמה (דה-רוסי 138)
גדעון הנמן
יהדות | יניב וקלרינה שלושים אחוז הנחה בקנייה של עשרה ספרים ומעלה בן 34 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 חודשיםלקט ספרים מאת אליעזר גולדמן
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אליעזר גולדמן


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ