אויפן שפיץ צונג - על קצה הלשון - 500 פתגמי יידיש / יוסף גורי

אויפן שפיץ צונג - על קצה הלשון

500 פתגמי יידיש

יוסף גורי

יצא לאור ע"י הוצאת מאגנס, בשנת 2001,ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
2765 התעניינו בספר

תקציר הספר
אחרי רב המכר "שנשמע בשורות טובות - ברכות וקללות ביידיש" 500 פתגמים ביידיש. 'אויפן שפיץ צונג - על קצה הלשון' מיועד לאוהבי תרבות ישראל וחובבי שפת היידיש. הומור וחכמת חיים כפי שבאים לידי ביטוי בפולקלור של עמי מזרח אירופה ובקרב דוברי שפת היידיש.
הרכבם של פתגמי יידיש התגבש במשך מאות שנים. מקורותיהם הם התנ"ך, התלמוד, הפולקלור של עמי מזרח אירופה וגרמניה. אבל יש גם פתגמים שנוצרו בקרב דוברי יידיש עצמם. אלה הם המעניינים ביותר, משום שהם משקפים את ניסיון החיים ואת הפילוסופיה העממית של היהודים האשכנזים.
לפתגמים שבקובץ צורפו מקבילותיהם בעברית, אנגלית ורוסית וכן תרגום מילולי של פתגמי יידיש לשפות אלה. במילון כלולות גם רשימות אלפביתיות של המקבילות, וכך הקובץ הופך לדו-סטרי: יידיש-עברית, אנגלית ורוסית, ובכיוון ההפוך: עברית-יידיש, אנגלית-יידיש, רוסית-יידיש. במילון ישנם גם מפתחות מועילים נוספים.
הפולקלור של יהודי מזרח אירופה מצטיין בהומור מתוחכם, ודבר זה משתקף גם בפתגמים שלו. לפי מפתח הנושאים שבמילון ניתן לגלות פתגמים אלה (הנושא " הומור וסאטירה").
היידיש הטביעה את חותמה על תחומים שונים של העברית החדשה, המודרנית, לרבות על פתגמיה. לדוגמה: צום רבֿ וועט מען ניט גיין ] לא נלך לרב; אַ גאַסט אויף אַ ווײַל זעט אויף אַ מײַל ] אורח לרגע רואה כל פגע; ווער עס האָט די מאה האָט די דעה ] בעל המאה הוא בעל הדעה.
"על קצה הלשון" נושא אופי מדעי ופופולארי כאחד. הוא מיועד הן לחוקרי הפולקלור והלשון והן ללומדי יידיש באוניברסיטאות, בבתי הספר ובחוגים למיניהם, למתרגמים מיידיש לעברית, אנגלית ורוסית ולמתרגמים משפות אלה ליידיש וכן לכל אוהבי יידיש ופתגמיה.

ספרו של ד"ר יוסף גורי הוא הראשון מסוגו במילונאות יידיש ומשלים סדרה של מילונים שהמחבר הקדיש למטבעות הלשון המגוונים של יידיש.


הקורא עיר הקורא מתי
ספרים בהלל23 0524322995 ירושלים 0524322995 לפני שנתיים ו-4 חודשים מענה


פרסומת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ