מהפכה וטרור / זאב איבינסקי

מהפכה וטרור

זאב איבינסקי

יצא לאור ע"י הוצאת יאיר שטרן, בשנת 1989, מכיל 678 עמודים, עיון » אלימות וטרורללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
550 התעניינו בספר

תקציר הספר
מהפכה וטרור הוא מחקר מקיף על הדיאלקטיקה של המהפכה והמהפכה-שכנגד במאה העשרים, על פי המודל של סדנת מהפכות המאה העשרים - מהפכת 1905 ברוסיה. נושאיו המרכזיים הם:

נפתוליה ומשקלה של האינטליגנציה במהפכה, הטרור ותנועת ההמונים, האירגון והסטיכיה, הפולמוס הגדול סביב סוגיית ה"גיבור וההמון".

הדינמיקה של המהפכה-שכנגד, השתלטותם של ה"כלים", הטכנאים והמנגנונים; הפרובוקציה והגולם המשטרתי הקם על יוצרו; פרשת גפון, סוכן המשטרה שהפך לחוליה המובילה בהתחוללותה של המהפכה; פרשת אזף, ראש האירגון הקרבי של הס"רים והאדריכל של ההתנקשויות בפלווה ובנסיך הגדול סרגיי, המשמש באותה עת עצמה, במשך חמש עשרה שנה, סוכנה של ה"אוכראנה".

תולדות מאבקיהם של הס"רים, של הטרור והאירגון הקרבי, ושל הפרובוקציה שמשתקת ומכפישה את גבורתם ואת הנורמות המוסריות שהציבו כמופת חיים ומאבק.

1905 - ככור ההיתוך של המהפכה היהודית הגדולה, של תנועת התחייה והמרד היהודי, של ה"בונד" והציונות, ההגנה-העצמית ו"נס העליה השניה", ה"שומר" ו"בר-גיורא".

פרשת פולין, מרידותיה ומאבקיה; סיפור הסוציאליזם הפולני ונפתוליו במהפכה, פילסודסקי ודרכו במהפכה ובעצמאות; ה"בויובקה" והליגיונים; נפתולי החרות ופירות הלענה של הנסיון בדמוקרטיה.


הקורא עיר הקורא מתי
שמשון פישר בית- חרות לפני 6 שנים ו-6 חודשים מענה


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ