יאכים טופול

יאכים טופול

סופר

יאכים טופול נולד בפראג בשנת 1962. אביו הוא המחזאי החשוב יוזף טופול, וסבו מצד אמו הוא הסופר קארל שולץ. בשנות השמונים החל לפרסם שירים במחתרת וקנה לעצמו מקום כדובר מוכר של תרבות האנדרגאונד בצ'כוסלובקיה. במשך כמה שנים למד אתנולוגיה בפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת קארל בפראג, אך לא השלים את לימודיו. עד תחילת שנות התשעים כתב טקסטים ואף שר בלהקה המחתרתית Psí vojáci, שאותה הקים יחד עם אחיו פיליפ. בשנת 1988 זכה בפרס טום סטופרד המוענק מאז 1983 למחברים צ'כים. טופול הוא גם אחד ממייסדי כתב העת הספרותי "רבולבר רוויו", ואף שימש כעורכו הראשי. במשך שנים היה חבר מערכת השבועון החשוב "רספקט".
ב-1994 פנה טופול לכתיבת פרוזה, ופירסם את רומן הביכורים שלו, "אחות", שהוכתר על ידי הביקורת לספר העשור והפך במהרה לספר פולחן. טופול כתב בקביעות ליומון הנפוץ "לידובה נוביני", ועסק רבות בעניינים חברתיים, במיעוטים ובקבוצות שוליים — נושאים שהעסיקו אותו עוד מראשית כתיבתו. בשנים האחרונות הוא אחראי על אירועי התרבות המגוונים שמארגנת ספריית ואצלב האוול. בשנת 2012 הציג את מועמדותו לסנאט הצ'כי מטעם מפלגת הירוקים, אך כעבור חודשים ספורים משך את מועמדותו מסיבות בריאותיות.
"לגרגר זפת" הוא הרומן הרביעי של טופול, והראשון שרואה אור בעברית. בשנת 2009 ראה אור בצ'כיה הרומן הקצר "בארץ קרה", שעליו זכה טופול בפרס ע“ש ירוסלב סייפרט, אחד הפרסים הספרותיים היוקרתיים ביותר בצ'כיה. טופול גם פירסם מחזות וסיפורים קצרים, וכן קובץ של סיפורים אינדיאניים בעריכתו.
כיום טופול גר בפראג עם אשתו ושתי בנותיו.

1.
איליה, צעיר צ'כי יתום מאב ומאם, מעביר את שנות ילדותו המוקדמות במוסד המנוהל על ידי נזירות, תוך שהוא מטפל במסירות באחיו הנכה והמעוות. כשחיילים קומוניסטים פולשים לצ'כוסלובקיה ונוטלים לידיהם את ניהול בית היתומים, הסֵדר המוכר מתערער ואיליה יוצא למסע חיפושים מסחרר אחר תחליף-משפחה חדש. הוא מושלך אל חיקה של שיירת טנקים סובייטית שיוצאת למשימה סודית מפתיעה, וכשהוא נאמן רק לעצמו ולחיפושו, נאלץ להחליף ללא הרף צדדים, נאמנויות וערכים. "לגרגר זפת" מאת יאכים טופול הוא רומן רב-סתירות ואנלוגיות, שבו משמשים בערבוביה אירועים היסטוריים מתולדות צ'כוסלובקיה ובדיה מוחלטת. גמד חובב ג'ירפות, חבורת נערים שורצי כינים, מפקד קטוע רגל, קרקס סוציאליסטי ובֵּיצת דינוזאור אחת – כל אלה דוהרים במרחביה הכפריים של צ'כיה, שהופכת גם היא לגיבורה. קולו הייחודי של המספר חסר ההשכלה והמבריק כאחד, נע במהירות בין שפה גבוהה לשפה נמוכה, וחודר אל מתחת לעורם של הקוראים. זהו רומן על משפחה, על חברוּת ועל כינונה של אומה – אך יותר מכול, זהו סיפורו הנוגע ללב של אחד הנערים הבודדים ביותר שניתן להעלות על הדעת. בשפה מפורקת ומקורית, ובטכניקה סיפורית יוצאת דופן, שולח טופול את קוראיו למסע בלתי נשכח בעקבות אנטי-גיבור, שרק מבקש להרגיש שייך במציאות המטורפת שסביבו, ובה בעת מחזיק בידיו את גורלה של מולדתו. "לגרגר זפת" הוא הרומן הרביעי של טופול, הבולט שבסופרי צ'כיה כיום. לספר מצורפת אחרית דבר מאת המתרגם פאר פרידמן, המנסה לעמוד על דמותו הייחודית של גיבור הרומן, על לשונו המקורית של טופול, ועל השימוש המורכב שהוא עושה בספרות סובייטית ובעובדות היסטוריות....


ספר מענין על יתמות, וגדילה בצ'כיה בהיסטוריה המודרנית שלה מהשתלטות הקומוניסטים דרך המרד הצ'כי בהנהגת וצלאב האבל. המיוחד בספר הוא השפה. זוה... המשך לקרוא
6 אהבו · אהבתי · הגב

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ