תורת חובות הלבבות  - לב טוב / יהודה ליברמן

תורת חובות הלבבות

לב טוב

יהודה ליברמן

יצא לאור ע"י הוצאת הוצאת המחבר, בשנת 1990,
שפת הספר: עבריתללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
149 התעניינו בספר

תקציר הספר
2 כרכים
עם פירוש 'לב טוב' מאת הרב פנחס יהודה ליברמן

הוצאת המחבר
1990

הספר, המהווה ניסוח של "תורת המוסר" היהודית, נכתב בשנת 1080 בערבית בשם "כתאב אלהדאיה אלי פראיד אלקלוב" ותורגם לעברית בידי יהודה אבן תיבון בשנת1161 לספר הייתה השפעה על המוסר היהודי והלא-יהודי. הוא תורגם מחדש מעברית לערבית, ליידיש ואפילו לכמה שפות אירופאיות. תרגום נוסף של הספר לעברית נעשה בשנת 1973 בידי הרב יוסף קאפח. בשנת 2007 הספר תורגם לראשונה לשפה הרוסית.
רבנו בחיי הבדיל בספרו בין "חובות האיברים", כלומר המצוות המעשיות המוטלות על היהודים, לבין "חובות הלב" - חובות ההכרה וההרגשה, שהן מצוות האמונה והדרישות המוסריות. הוא מדגיש שהאחרונות עולות בחשיבותן על הראשונות. על פי השקפתו, חובה על היהודי להאמין באל ולבטוח בו, לערוך חשבון נפש ולחזור בתשובה, אך מעל לכל, לאהוב את האלוהים.
הספר "תורת חובות הלבבות" מחולק לעשרה "שערים" (פרקים) שכל אחד מהם עוסק באחת מחובות הלב. השער הראשון - שער הייחוד, עוסק באמונה, ואילו השערים האחרים עוסקים במוסר ומידות.

הספר זכה לשבחים מגדולי האחרונים, אולם רבים הביעו הסתייגות מתוכן השער הראשון, בשל תכניו הפילוסופיים הגאון מווילנה , ששיבח את הספר, המליץ לתלמידיו ללמוד את ספר הכוזרי במקום השער הראשון.
בחיי אבן פקודה מדגיש ב"חובות הלבבות" את האתיקה המוסרית שבדת, שאותה ראה כעיקר, בשונה מהרמב"ם, שראה את הבחינה השכלית כעיקר. ספרו נחשב לאחד מספרי האמונה העיקריים ביהדות לצד הכוזרי, מורה נבוכים, אמונות ודעות ואחרים (ויקיפדיה).
©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ