כלכלה פוליטית

בין מראית עין כלכלית למציאות כלכלית

יורם גבאי

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד, בשנת 2009, עיון » חברה ומדינה


הוסף לסל
קנה חדש: ₪90.00 ₪81.00

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
3
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:60
2443 התעניינו בספר

תקציר הספר
רק מעטים מתעניינים בכלכלה הישראלית, לעומת זאת רבים מתעניינים בניהול העסקים שלה. עוד לפני שהבהרנו לקורא מהי "כלכלה נכונה", נאמר שכבר למעלה משלושה עשורים היא מתנהלת בחלק העסקי אולם לא במכלול הכלכלה והחברה, ונואשת אופי של מסחר "מיקרו" ו"מקרו" ללא כל בחינה רציונאלית של סדר עדיפויות ביחסים בין המשק והחברה. תחלואי הכלכלה הישראלית הם בניים, וניכרים היטב בהיסטוריה הכלכלית הקצרה של ישראל ומסמנים בבירור את החולשות העתידיות שלה.
בתובנות אלה עוסק ספרו של יורם גבאי כלכלה פוליטית. בין מראית עין כלכלית למציאות פוליטית. מצד אחד מצביע הספר על ההישגים הכלכליים המרשימים של החברות העסקיות במדינה, ומצד אחר הוא מדגיש ומנתח את הגורמים שהביאו לשקיעת הפריפריה, החרפת אי השוויון והעוני, הגדלת הפערים בין גוש דן לשאר אזורי הארץ, והפער בין יהודים למיעוטים.
יורם גבאי מדגיש את הקשר בין ביורוקרטיה ושחיתות, ומתאר את תופעת ההתחזקות הבלתי סבירה של האוצר, כאחד הסימפטומים המרכזיים לכשלי הממשל והפוליטיקה הישראלית.
בפרק הסיכום מציע המחבר רופורמות אחדות בחינוך, משילות ורווחה. יישומן יאפשר לחברה הישראלית לשלב צמיחה עסקית עם רווחה חברתית.

יורם גבאי כיהן בעבר כממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר. הוא פעיל בתחומים עסקיים וציבוריים, היה מעורב בחלק גדול מן ההחלטות הכלכליות במהלך הדור האחרון ובכללן שיחות שלום כלכליות עם ירדן והפלשתינאים, מרצה באקדמיות שונות וחוקר את כלכלת ישראל ומדיניותה הציבורית.
יורם גבאי הוא כלכלן הראשי ויו"ר דירקטוריון חברת "פעילים", ניהול תיקי השקעות, בשוק ההון בישראל ובחו"ל.


התחיל לקרוא לפני 8 שנים ו-3 חודשים


התחיל לקרוא לפני 8 שנים ו-4 חודשים


לקט ספרים מאת יורם גבאי
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של יורם גבאי


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ