ברוכים הבאים לשוק החופשי

תמר בן-יוסף

יצא לאור ע"י הוצאת צבעונים, בשנת 2008, מכיל 176 עמודים, עסקים וכלכלה » עסקים וכלכלה - כללי

הזמנה לטעימה: פרק מהספר

הוסף לסל
קנה חדש: ₪78.00 ₪30.00

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
9383 התעניינו בספר

תקציר הספר
ירידה בשיעור האבטלה בישראל? כן, הייתה אתנחתא כזאת ב-2007 וב-2008. עם זה, בתשע מאחת-עשרה השנים 2008-1998 נע שיעור האבטלה בין 8% ל-10% ויותר.

בעשרים השנה האחרונות הועברה הבכורה בכלכלת ישראל למשחקי כספים ובורסה: רכישה בהזדמנות של חברות במקום הקמת מפעלים, מכירתן הזריזה ברווח במקום השקעה בעובדים ובציוד. נציגם המובהק ביותר של ענפי הייצור – ענף התעשייה – עמד בשיאו מאמצע שנות השמונים עד לראשית שנות ה-90.
מאז חלקו במשק הולך ומתכווץ.

ברוכים הבאים לשוק החופשי מתמקד בתנאים שעודדו את המעבר מייצור לשעשועים פיננסיים: הפתיחה לייבוא ובעיקר החשיפה של שנות ה-90, הסרת המגבלות והבקרות מעל כניסת הכספים למדינה ויציאתם ממנה, השלטת מנגנון השוק בקביעת שער החליפין של השקל, הקטנת תמיכתה של הממשלה במגזרי הייצור הרגישים.

ברוכים הבאים לשוק החופשי בורח מהמילים הגדולות שאומרות הכל ולא אומרות מאומה ונצמד לפרטי הפרטים של אימוץ דפוסי השוק החופשי בישראל. הצגת הפרטים מאפשרת להמחיש את פניהן הערכיים והפוליטיים של ההחלטות שהדרג המקצועי בממשלה בחר להציג כבלתי נמנעות. כך מתבהרת עקיפתו של המנגנון הדמוקרטי במעבר של המשק הישראלי לגלובליזציה ולשוק חופשי.
תמר בן-יוסף (סופר על המוקד)
כלכלנית ועיתונאית כלכלית. את הכרותה עם התעשייה בישראל והמנגנון הציבורי המטפל בה עשתה ב-15 שנות עבודה במשרד התעשייה והמסחר, בתפקידי תכנון שונים שהאחרון בהם סמנכ"ל לתכנון וכלכלה. את הידע שלה על המשק ויחסיו עם הממשלה השלימה ב-12 שנות חברות במערכת גלובס. שם, בתפקיד הפרשנית לנושאי מ... המשך לקרוא


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ