לחיות ולספר / הנרי אורנשטיין

לחיות ולספר

הנרי אורנשטיין

I Shall Live - Surviving the Holocaust 1939-1945

יצא לאור ע"י הוצאת "מורשת", בשנת 1999, מכיל 262 עמודים, ישראל וציונות »ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:44
416 התעניינו בספר

תקציר הספר
בשנת 1943, בעוד כוחות בעלות הברית מכים בצבאותיו של היטלר, הגו כמה פרופסורים באוניברסיטאות גרמניות רעיון מדהים: לגייס ``מוחות-על`` יהודים השורדים במחנות-הריכוז הנאצים, כדי שיסייעו בהטיית כף המאזניים של המלחמה.
הנרי אורנשטיין, בקושי בוגר תיכון, הציג עצמו כמתמטיקאי, והיה לאחד מחברי ``קבוצת המתמטיקאים``, אשר נצטוו לבצע ``עבודה מדעית`` בשביל הנאצים. הקבוצה הזאת, שהוקמה בברכת הגסטפו בברלין, הצילה את חייו של אורנשטיין. מכתב שנכתב אל הימלר, ונדפס כאן לראשונה בעברית, מוכיח, כי הידיעה על פעולה מוזרה זו הגיעה עד לדרגים הגבוהים ביותר של המפלגה הנאצית. סיפור זה, שלא סופר מעולם קודם לכן, הינו אחד מהאירועים יוצאי הדופן הרבים שארעו בחייו של אורנשטיין במהלך מלחמת העולם השניה. הוא שרד את ציד הס.ס. אחר יוהדים, חמישה מחנות ריכוז, ואת ``צעדת המוות`` של זאקסנהאוזן - בעזרת תבונתו, מזלו הטוב, אומץ ליבו ונחישותו לחיות. ואולם, למרות דרך היסורים שעבר, הוא נשאר אדם: נער מתבגר, הקורא בכפייתיות את ``חלף עם הרוח`` בעודו במחבוא, וגונב רגעי התייחדות עם נשים אסירות. גם את נאמנותו למשפחתו לא איבד: בסיפור זה, הנוגע ללב, בולטים אומץ-ליבם ואהבתם של בני אורנשטיין זה לזה, לנוכח הברוטליות והייאוש השוררים בעולם ההולך ונחרב במלחמה.

הנרי אורנשטיין נולד בשנת 1923 בהרובישוב, פולין. אחרי מלחמת העולם השניה היגר לארה``ב, שם היה לאיש-עסקים, ממציא ונדבן.

``קראתי את הספר ביום אחד. מצאתי אותו כה מרתק, שקשה היה לי להניחו מידי... עלינו להיות שבעי רצון שדין-וחשבון מפורט כזה... יישאר לדורות הבאים``. שמעון ויזנטל
לקט ספרים מאת הנרי אורנשטיין
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של הנרי אורנשטיין


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ