לאה הרפז

לאה הרפז

סופרת

ילידת 1941, בברית המועצות, משנת 1946 ועד 1950 מגורים בשלזיה תחתית בפולין. בארץ משנת 1950. בתחילה במושבה בשפלה ומשנת 1955 בעיר לוויין תל-אביבית.

אני אשה כותבת ומציירת, תסריטאית, מחזאית, מעצבת אפנה, מאמצע שנות הששים ומנחה סדנאות כתיבה יוצרת.

התחלתי לכתוב שירה בגיל 10, שנה לאחר שעלינו ארצה היות והתאהבתי בשפה מיד עם הגיעי לארץ. באותה תקופה אחד התחביבים שלי היה קריאה ובעיקר קריאת מילון עברי עברי. אבי, אשר לפני מלחמת העולם היה עורך של כתב עת אוונגרדי לספרות ביידיש, בפולין, הסביר לי, מיד עם ניסיונות הכתיבה הראשונים שלי, ששירה אין צורך להבין אלא לחוש.

בגיל 14 פורסם סיפור ראשון שלי, בעיתון מכובד בשפת היידיש "לעצטע נאייעס". שנה אחר כך מתפרסם שיר שלי באותה שפה בעיתון היידי "היינט", כל זה תחת השם הטעון מאוד לאה גולדברג. בשנת 1960 הגעתי למשרדו של מר אשר נהור, העורך הספרותי המיתולוגי של עיתון "ידיעות אחרונות" והיות וגם לאחר נישואי נשארתי לאה גולדברג, מר נהור עיברת את שמי ללאה הרפז (בין ה הרפז הראשונים בארץ). השיר הראשון שלי התפרסם מספר שבועות אחר כך בעיתון "על המשמר", ומאז ועד שנת 1978 פרסמתי באופן קבוע, בעיקר שירה אך גם מספר סיפורים בכתבי עת רבים.

במגרת המחשב מחזה היסטורי בשם "ריח הלחם", אודות משורר יידי העולה ארצה ומחזה היסטורי נוסף על המפלגה הקומוניסטית בפולין של לפני מלחמת העולם השניה. סדרת טלוויזיה היסטורית. פיצ'ר, קומדיה שחורה, שמשווע ומפיק. קובץ שירים אשר יופיע כנראה בשנת 2011, ורומן חניכה בעבודה.

בין השנים 1994 – 2001 לא עובדת כלל כיון שנאלצתי לגדל את הנכדה שלי, במשך שש וחצי שנים עקב מחלת בתי. באותה תקופה בלוק כתיבה רציני עקב הנסיבות אבל ממשיכה לפרסם (בעיקר פרוזה) בכתבי עת ספרותיים. כשהילדה חזרה לבית אמה, שהחלימה אני חזרתי לכתוב, באותה תקופה, בעיקר תסריטים.

נסיון מקצועי: (עיצוב אפנה) בין השנים 1964 – 1976 שכירה במפעל. כמעצבת ראשית. משנת 1977 בעלים ומנהלת של חברה לעיצוב וייצור אופנה בשם "אפנת דליה", המפעל שיווק מוצרי אופנה בכל רחבי הארץ, בהמשך גם יצוא לאירופה. החברה נסגרה בשנת 1983 בגלל האינפלציה המטורפת. משנת 1983 ועד 1991 ניהלתי סטודיו לעיצוב אופנה ביפו העתיקה, ברחוב שנקין וברחוב דיזנגוף. משנת 1991 – 1994, עובדת בתחום הקולנוע: בתחילה בתפקידים זוטרים בכמה סרטים, אחר כך כמעצבת אומנותית בסרט קצר: "הפרחחים" בבימויו של מרקו כרמלי. כמו כן עבדתי במחלקת העיצוב בחברת "חלום הפקות" בסדרות לטלוויזיה.

פרסומים: ספרות: משנת 1960 - 1978 פרסום רצוף וקבוע של שירה ופרוזה (בעיקר שירה) במוספים ספרותיים וכתבי עת. בשנת 1971 – יוצא לאור קובץ סיפורים לנוער בשם "המסילה אל הים", בהוצאת ברונפמן בשנת 1972 קובץ שירים בשם "הלנה ואני", בהוצאת "עקד". בשנים האחרונות מפרסמת "במאזניים" וב"עיתון 77" סיפורים. הסיפור "עץ מהגוני מארץ מדיצ'י" נכלל באנתולוגיה "נימפה בג'ינס" שיצאה לאור בשנת 1998. הסיפור נכלל בתכנית הלימודים בקורס שלימדה דר' דורית זילברמן בחוג לספרות באוניברסיטת תל-אביב במשך שלוש שנים ושנה במכללת תל-חי. לאחרונה פורסמו גם מספר שירים שליבכתבי עת וירטואליים, שניים ב"עיין ערך שירה" ושיר אחד לפני כחצי שנה ויותר בכתב העת של יהודית מליק שירן. לאחרונה פורסמו שירים וסיפור ב"עיתון 77".
פזמונים: בין השנים: 1969 – 1974 כתבתי פזמונים ללהקות צבאיות ולכמה זמרים כמו מיכל טל ונירה גל. הפזמון "אני בונה לי בית מקדש" אותו הלחין דובי זלצר מושמע עד היום ומדי שנה אק"ום מזכים את חשבון הבנק שלי בתמלוגים עבורו.

לימודים: מלבד לימודי המקצוע: תולדות האמנות, ציור, מבוא לפילוסופיה, יהדות, כתיבה יוצרת, למדתי אם במסגרות ממוסדות ואם בסדנאות או במסגרות פרטיות או מחוץ למניין. משנת 1989 עד 1991 לימודי קולנוע בבית ספר קמרה אובסקורה. בשנת 1990 השתלמות בתסריטאות – המכון לקולנוע, בהנחייתה של ציפי טרופה. מאז משתתפת מסדנאות וקוראת הרבה ספרים ופרסומים בנושא הקולנוע ותסריטאות. (הפסקתי את לימודי עקב בעיות כלכליות) לימודי תיאטרון – מחזור ראשון בבית הספר לכתיבת דרמה של יובל המון.
1.
קובץ סיפורים של הציירת והמשוררת לאה הרפז, שנכתבו מנקודת מבט של אשה, בין עוצמה לחולשה, בין מודעות לחוסר מודעות, ומציירים תמונה דינמית של מציאות נשית וישראלית. בספר 8 סיפורים הכתובים שונה זה מזה וביחד הם מביאים מכלול של סיפורים שעיקרם עושר מילולי, אושר של דמויות וסיפורים אנושיים. ...

2.
קובץ שירים המכיל שירים משנת 1972 ועד 2012. אלה שירים אישיים, אוטוביוגרפיים המאפיינים דור שלם שהיגר ארצה בשנות החמישים. הקובץ הזה מקיף את החיים מהרבה אספקטים והרהורים על מהות החיים. זה אחד השירים בקובץ. על המדרכה ברחוב קרוכמלנה אִמָּא שֶׁלִּי בְּאָכְלָהּ אֲבַטִּיחַ לָעֲסָה עַד זָרָא, גַּרְגְּרֵי יַעַר, הֵרִיחָה אֶת פְּרִיחַת הָאָקַצְיָה בְּפִרְחֵי הַגָּ'קָרַנְדָּה שֶׁנִּיחוֹחָם עֵדֶן עֵת נָשְׁרָה עַל גִּבְעַת פּוֹעֲלֵי הָרַכֶּבֶת בְּגִבְעָתַיִם. לֹא הָיוּ פּוֹעֲלֵי רַכֶּבֶת עַל הַגִּבְעָה. אַבָּא שֶׁל לֵאָה הָיָה פָּקִיד בְּקֻפַּת חוֹלִים אַבָּא שֶׁל אוּרִי הָיָה מְנַהֵל בְּבַּנְק הַפּוֹעֲלִים וְאַבָּא שֶׁל אוֹרָה'לֶה נִהֵל אֶת הַוַּעַד הַפּוֹעֵל בְּרָמַת-גַּן. אֲנִי בּוֹצַעַת תְּאֵנָה בּוֹלַעַת בִּשְׁקִיקָה אֶת תּוֹלְעֵי הַזֵּרְעוֹנִים לְלֹא תַּחְפֹּשֶׂת אוֹ גַּעְגּוּעִים לִכְלוּם, רוֹצָה אֶת הַמִּשְׁמֵשׁ שֶׁלִּי כָּתֹם וְאֶת הַג'וּּמֶז מִתְבַּקֵּעַ בִּמְתִיקוּת הָרֹךְ. אַךְ אִמָּא אָכְלָה נִתְחֵי אֲבַטִּיחַ מְדַמְּמִים בֵּין פְּרוּסוֹת לֶחֶם חָלְמָה עַל אַגְרֶס פֶּטֶל וְאֻכְמָנִיּוֹת עַד שֶׁהַמֶּלוֹן וְהָאֲבַטִּיחַ צֻבְּעוּ צִבְעֵי הַסְוָאָה שֶׁל גַּרְגְּרֵי יַעַר. וְזֶה מַה שֶׁהָרַג אוֹתָהּ בְּטֶרֶם עֵת – הַגַּעְגּוּעִים אֶל הָרֹךְ הַמְּכַזֵּב שֶׁל פֶּטֶל מְדַמֵּם כְּמוֹ שֶׁדִּמֵּם אָבִיהָ, עַל הַמִּדְרָכָה בִּרְחוֹב קְרוֹכְמַלְנָה בְּגֶטוֹ וַרְשָׁה. ...

3.
4.
5.
הקשב הזה - תקציר קובץ השירים החדש של לאה הרפז "הקשב הזה" מתחיל כאשר העולם מתנהל כסדרו, הדוברת אוהבת את העולם, את הטבע, אהבה חושנית וחושית. היא ערה ושמחה עם קרני השמש החורפיות, הנעימות המחממות את גופה ביום חורף שמשי. היא קשובה לכל יצירי הבריאה אם אלה צמחים או בעלי חיים והחיים שווים לחיותם, עד... עד שמשהו משתבש ומסיט את תשומת הלב ואת הקשב שלה, פנימה – לרקמות גופה. הגוף הבוגד, המשבש את סדרי החיים והקונפליקט הוא "איזה מחיר אנחנו מוכנים לשלם על מנת להמשיך לחיות". והמחיר כבד. כאבים ללא נשוא ומתעוררות השאלות על הכדאיות של המחיר הזה. הַקֶּשֶׁב הזה הַקֶּשֶׁב הַזֶּה לְכָל רַחַשׁ בַּגּוּף לְהָבִין שְׂפַת סְתָרִים שֶׁל שְׁבִילֵי הֶחָלָב וְהַדָּם אֵיךְ תָּא אַחַר תָּא מוּבָל לְגַרְדּוֹם מַה יִוָּתֵר בָּאַחֲרִית מִכָּל הָרְקָמוֹת שֶׁאָרַגְתִּי מִמִּלִּים צְהֻבּוֹת–אֲדֻמּוֹת-לְבָנוֹת לְעַנֵּג בָּהֶן אֶת הַתָּאִים הַנּוֹתָרִים? ...


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ