קיצור תולדות האנושות

אייר ושרטט: איציק יהב

יובל נח הררי

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 2011, מכיל 447 עמודים, עיון » הסטוריה - כללי


הוסף לסל
קנה חדש: ₪96.00 ₪67.20
משתתף במבצע

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.58
62% בנים
175 בנים   106 בנות
גיל ממוצע:34
27647 התעניינו בספר


תקציר הספר
לפני מאה אלף שנים חיו בכדור הארץ לפחות שישה מינים שונים של אדם. לאף אחד מהם לא היתה חשיבות מיוחדת. תפקידם בטבע לא היה גדול מזה של גורילות, גחליליות או סוסוני ים.
לפני כשבעים אלף שנה התחולל שינוי מסתורי כלשהו בתודעתו של אחד ממיני האדם הללו - הומו סאפיינס - ודחף אותו להשתלט על העולם כולו. ההיסטוריה של הומו סאפיינס מאז ועד היום היא לעתים מזעזעת, לעתים משעשעת, ותמיד מרתקת. מה בדיוק קרה להומו סאפיינס לפני שבעים אלף שנה שדחף אותו להשתלט על העולם? איך ולמה נעלמו כל יתר מיני האדם?
מתי הפך הכלב לידידו הטוב של האדם? מתי המציאו את הכסף ואת האלים הגדולים, ומדוע? על שום מה סברו כמעט כל החברות האנושיות בהיסטוריה שנשים נחותות מגברים?
האם אפשר לקיים חברה אנושית ללא אפליה וללא דעות קדומות? האם אפשר לשלוט ביעילות ולאורך זמן בעמים כבושים?
כיצד כבשו המדע, הקפיטליזם ואירופה את העולם? האם יש להיסטוריה כיוון? האם יש צדק בהיסטוריה? האם בני אדם נהיו מאושרים יותר לאורך ההיסטוריה? ומה הסיכוי שיהיו בני אדם בכדור הארץ בעוד מאה שנה?
קיצור תולדות האנושות מנסה להציע תשובות על שאלות אלו ואחרות, ולתת סקירת בזק על תהליכי המפתח ונקודות המפנה העיקריות של ההיסטוריה מאז הופעת האדם על בימת העולם ועד ימינו. הספר מזמין אותנו אל מאחורי הקלעים של ההיסטוריה, ומדגיש בפנינו עד כמה משונה היא העלילה, כמה בלתי צפויים הם השחקנים, וכמה מעט אנו יודעים על העבר שלנו.

יובל נח הררי מרצה בחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים. מתמחה בהיסטוריה צבאית ובהיסטוריה של ימי הביניים, פרסם ספרים ומאמרים על המלחמה בימי הביניים ובעת החדשה. מחקריו האחרונים עוסקים בשאלת הקשר בין היסטוריה לביולוגיה, ובשאלות של אושר, סבל ומוסר בתולדות האנושות. זה כשמונה שנים הוא שותף בתוכנית "לימודי היסטוריה עולמית" של האוניברסיטה העברית, אשר שואפת לחקור וללמד את ההיסטוריה של המין האנושי, במבט־על החוצה גבולות גיאוגרפיים, תקופתיים ותרבותיים. הררי מלמד את הקורס "מבוא להיסטוריה עולמית", הסוקר את תולדות האנושות מאז הופעת האדם על פני כדור הארץ ועד ימינו.


רשימות קריאה בהן מופיע קיצור תולדות האנושות - אייר ושרטט: איציק יהב
ספרי עיון | נינה בת מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה לפני שעתיים

קראתי ואהבתי | עפרה בת 57 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה לפני 5 שעות

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
ילקוט - מופת 02-6257058 משלוחים בארץ ולחו

ירושלים

חדש לגמרי 48 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
ילקוט

ירושלים

חדש לגמרי 48 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

חדש לגמרי 80 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים // 02-6223808

ירושלים

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
נינה

תל אביב

חדש לגמרי 55 ₪ [קנה משומש]
<< ה א ס פ ן >> **** ספרים בכל נושא ושפה **** << מחפש בדחיפות : On the Ruins of My Home; The Destruction of Siedlce (Siedlce, Poland >>

ירושלים haaspan@walla.com [[ לחיפוש ספרים ניתן להשאיר הודעה בת.ד באתר או במייל ]]

חדש לגמרי 53 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
הקוסמת

תל אביב

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
איל

תל אביב 052-8383390

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
מיקימיקי

ירושלים

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
גלית

רמת גן

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
Rev

Givatayim

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
זםזם

תל אביב

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
יוסי אבירם

משמרת\תל אביב

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
zeno כולל משלוח zenobooks@yahoo.com

עין הוד

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
tuval

kfar kish

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
itamarp

tel aviv

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים - 6 ספרי קריאה ב - 100 ש"ח בחנות בלבד - לא דרך הרשת !

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
bookrafelmishmish

תל אביב

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
lisa

תל אביב

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
יוסי משה 0525454399

ירושלים

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
רן

גבעת הראל

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
Juliet

אשקלון

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
annabelle

lod

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
שולי

קרית אונו

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
סבסטיאן

רמת גן

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
ShakedH

משגב

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
רני וייס

חדרה

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
עופרית אסף

ירושלים

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
ליאור

חיפה

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
צופה

רמות מנשה

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
Avi

חולון

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
גיא הבנאי

גליל עליון

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
ע.אורן

כוכב יאיר

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
שקד :)

כפר סבא

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]

שין שין

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

51 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קודם כל תודה למירב, שבזכותה קראתי את הספר. בזכות הזדמנויות כאלו כדאי להיות חברים בקהילה המקסימה שלנו (אם כי קצת סוערת לאחרונה), קהילת "סימניה".
ולאחר שלב התודות המרגש, ניגש לעניין עצמו. חצוף היובל הזה, חשבתי לעצמי, מנסה לדחוס את כל תולדות האנושות לכמה מאות עמודים ועוד כריכה רכה, מה קורה כאן?
ובכן, יש לנו הום-ראן! יובל נח הררי עשה זאת ובענק. מזמן לא קראתי ספר היסטוריה כל כך קריא ומרתק ויחד עם זאת מאיר עיניים ומעורר מחשבה.
המחבר סוקר את ההיסטוריה ממעוף הציפור ובוחן תהליכים גלובאליים. אך הוא אינו מסתפק בדיבורים כלליים אלא מביא דוגמאות רלבנטיות ומעניינות המעידות על בקיאותו הרבה בהיסטוריה עולמית ובתחומים נושקים כגון כלכלה ומדעי החברה. למשל כאשר הוא מדבר על כך שהכיבושים הקולוניאליסטיים האירופאיים היו מלווים במשלחות מחקר מדעיות הוא מספר לדוגמא על "הסקר הגדול" של הודו אשר ארך 60 שנה וכלל מאות מדענים מתחומים שונים אשר מיפו את הודו מבחינה פיזית, ביולוגית ותרבותית. דבר שההודים עצמם מעולם לא חשבו לעשות.
כמו כן, הוא מתייחס להיבטים שלא נידונים בדרך כלל בספרות ההיסטורית. כגון: הצורך והחשיבות בהתפתחות הדתות הגדולות (רמז: ההסבר שלו ממש לא ימצא חן בעיני "שומרי החומות" כאן באתר), האם בני האדם נעשים מאושרים יותר לאורך ההיסטוריה(לא!!!!) ולמה המין שלנו (ההומו סאפיינס) עשוי או ירצה להפוך בעתיד עם התפתחות ההנדסה הגנטית. לדעתו השאלה צריכה להיות מה אנחנו רוצים להיות ולא למה נהפוך להיות.
בקיצור, ספר מומלץ ביותר, לא חף מפרובוקציות אך בהחלט נותן תמונה יותר ברורה על ערב הרב הזה הנקרא האנושות.
קורא כמעט הכול

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

35 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
פעם במהלך חיי האקדמים, בחרתי קורס רק על סמך שמו, כפי שלפעמים אני חוטא ובוחר ספר אך ורק על פי הכריכה. אני יודע שלא כך נוהגים, אבל מעשה שהיה כך היה: קראתי בסיליבוס על קורס לתארים מתקדמים בשם "אקולוגיה אבולוציונית". מכיוון שאני מאוד מתעניין באקולוגיה, ומוקסם מתורת האבולוציה, הרגשתי כאילו הקורס הזה נכתב בדיוק בשבילי. עברתי בריפרוף על דרישות הקדם לקורס, וידאתי שלקחתי את כל הקורסים שנדרשו שם ונרשמתי. אף אחד מחברי לא ידע על הקורס, ולא יכול להשיב לי על שאלות פרקטיות לגביו, אז חיכיתי לשיעור הראשון.
המרצה נכנס לכיתה, בחור נאה למדי, לבוש כמו אינדיאנה ג'ונס, רק בגירסה הנקיה, התיישב וביקש בנימוס להעביר את הקורס באנגלית, שכן קשה לו עם עיברית- זו לא שפת האם כך מילמל. הסתכלתי במובוכה סביבי כולם הינהנו במבוכה להסכמה, חשדתי שהבנות עושות זאת סתם כי הוא חתיך והן בוהות בו, לגבי הבנים... כנראה מאותה סיבה. "לא יהיה מבחן בקורס" המשיך בקולו הבוטח, נאנחתי לרווחה, אז בכל זאת בחרתי טוב, אמרתי לעצמי. "במקום מבחן, בכל שבוע תגישו לי Critique על מאמר מדעי שאבחר". "שו קריטיק", מילמלתי לעצמי, "ביקורת, מאמר ביקורת" לחשה לי הסטודנטים המדהימה שישבה לידי. הסתובבתי אליה מביט לתוך עניה הענקיות שנראו מפוחדות כמו שעניי כנראה ניראו "אני יודע מה פרוש המילה, אבל מה הוא רוצה מאיתנו?". ולעצמי בלב אמרתי, מי אני בכלל, לכתוב ביקרות על מאמר מדעי שהתקבל ופורסם בז'ורנל מדעי מקובל ונחשב...
הקורס התברר להיות הקשה ביותר שחוויתי, אם כי הטוב ביותר המעניין ביותר וכך גם המועיל ביותר. על מנת לקצר אומר רק זאת: במהלך הקורס קיבלנו כלים מקצועים לקריאה ביקרותית, והבנה מעמיקה של מה נאמר, ועל סמך איזה עובדות. מיותר לציין שמאז אותו קורס אני לא קורא מאמר מדעי באותו אופן, ובכלל אני מטיל ספק יותר. אין זה עושה את חיי המקצועיים קלים יותר, אבל הם בהחלט מעניינים יותר.
אני יודע שההקדמה ארוכה, פשוט לא נעים לי להגיד את מה שאני רוצה על הספר לאחר שכה רבים מכם הללו ושיבחו אותו.
הררי, במהלך הספר חוטא באותם חטאים שמנה בעצמו בתחילת הספר בתיאוריו את העולם הטרום מדעי. אמירת אמיתות מוחלטות, ללא הסתייגויות והטלת ספק. גם אם הררי מנסה "לדווח" בלי לנקוט עמדה לגבי מה נכון, ניכר שהוא מאמין הדוק של ה"סוציו ביולוגיה" . במהלך דיונים מדעיים לאורך הספר צרמו מאוד לאוזני (אולי עדינות מידי) אמירות לא מדעיות בעליל, לגבי האבולוציה לדוגמה, ומה האבולוציה "רצתה לעשות או לא רצתה", אמירות אומללות רבות מסוג זה שזורות לאורך הספר, ואל לי להדבק אליהם, מה שבאמת הפריע לי זה התאוריות ההיפותטיות שנכתבו כאילו היו אמיתות מוחלטות. חשוב לי להדגיש שאין לי בעיה עם מנגנונים מוצעים שאין כל דרך להפריכם (למרות שזו דירשה בסיסית מתאוריה מדעית- היכולת להפרכה, קארל פופר), אני מוכן לזרום עם הררי ועם תאוריות כאלה וגם עם אחרות, אבל אני מצפה שידגיש שמדובר בתאוריה, כזו שלא ניתן לאמת או להפריך סתם סיפר למלא את החללים – ואז שיספר לי מה שהוא רוצה, שכן כבר השעתי את הספק ובשמחה אתמסר. כדי לכתוב מאמר ביקורת רציני על הספר נדרשת ממני עבודה מעמיקה, ולצערי אין ביכולתי להתמסר לה, ובעצם למה לעשות זאת? הספר הוא ספר "בסדר" כל עוד לקוחים בערבון מוגבל את התאוריות הפסאודו מדעיות ומתייחסים אליהם בערבון מוגבל, נהנים מכול האנקדוטות ההיסטוריות והעובדות הרבות והמעניינות ששזורות לאורכו מקבלים ספר ששווה לקרוא.
רק בעניין התאוריות וההסברים, והאמיתות המוחלטות, שם הייתי קורא את זה כמו סיפור ולא ספר עיון ואפילו נהנה.
דוגמא למספר תאוריות שהפריעו לי בנחרצותם.
1. היכולת לרכל היא זו שהביא את המין שלנו לשגשוג ודחיקת האדם הנאנדרטלי (כולנו הרי יודעים שהוא לא באמת נדחק, תסתכלו סביב (-: ).
2. החיטה ביתה את האדם ולא להיפך (זו תאוריה מקסימה, שגורמת להסתכל על דברים מזווית אחרת ובה האדם לא במרכז- מאוד אהבתי את התאוריה, ואני הוגה בה רבות לאחורנה, אבל- דחיל ראבק לכתוב אותה כאמת מוחלטת ולא כרעיון מעניין.... נו באמת)
3. המהפכה המדעית- היא היחדיה שהשפיע על אושרו של האדם, ויש לחקור את האירועים ההיסטוריים השונים ולבחון את השפעתם על אושרו של האדם...(לא ארחיב, אני משאיר את זה לכם כתרגיל).
4. לקרוא לקומוניזים, קפיטליזים, אינדבידואליזים, וכל מה שיעלה על דעתכם וניגמר ב "יזים" כדת זה תרגיל מעניין, אם כי קשה לעגן אותו במציאות. נחמד לשם דיון.
5. פעמים רבות נטענו טענות היסטוריות עם הסתייגויות קלות של 2 שלוש דוגמאות שאין זה כך, "אבל להלן היוצא מן הכלל המעיד על הכלל", קצת קשה לי עם זה בהקשר היסטורי שכן אין כל כך הרבה אירועים מהסוג הנדון כדי להתייחס לשלוש אירועים כיוצאים מן הכלל... אולי פשוט אין כלל...
יש עוד עניינים רבים שהפריעו, אך אסיים במה שאהבתי:
נושא המציאות המדומיינת (תקראו, תבינו), העדפת גברים על נשים לאורך ההסטוריה (אין הסבר מאולץ כאן ולכן אהבתי), הצלחה אבולוציונית למול הצלחת האינדיבידואל (לא אשתמש במושג אושר), ביות החיטה כבר אמרתי...
מומלץ? כן ממולץ! פשוט לקרוא לאחר הקורס של ברט, או בעניים ביקורתיות, ולגבי הסטודנטית כחולת העניים... טוב בהפסקה התברר שיש לה חבר כבר המון שנים.
עולם

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

35 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספרי עיון המרתקים את הקורא לא פחות ממותחני page turner משובחים אינם חזיון נפרץ. "קיצור תולדות האנושות" מאת יובל נח הררי בהחלט משתייך לזן נדיר זה של ספרי עיון פופולאריים. הררי מתמודד בהצלחה מרובה עם אתגר לא פשוט: להנגיש לנו הקוראים – הומו סאפיינסים הדיוטות – את ההיסטוריה של המין האנושי: מאיפה באנו, כיצד התפתחנו, איך הגענו עד הלום ולהיכן אנו עוד עשויים (או שמא עלולים) להגיע בעתיד.

הררי מתאר את התחנות העיקריות במסלול שהפך את ההומו-סאפיינס ("האדם החושב", כך אנו קוראים לעצמנו) מ"סתם" עוד מין ביולוגי אחד מבין רבים למין הביולוגי הדומיננטי בכדור הארץ: השליטה באש, הכחדת מינים ביולוגים אשר סיכנו (לתחושתו) את מעמדו, תקופת ה"לקטים-ציידים", המהפכה הלשונית, המצאת הכתב, המהפכה החקלאית, והמהפכה המדעית. מטבעה של סקירה פנורמית של תקופה כה ארוכה ודינמית בטקסט יחסית קצר הוא שבהכרח אין היא יכולה להיות ממצה ומעמיקה. ובכל זאת, כתיבתו של הררי משכילה לתאר לקוראים באופן קולח, המתובל במינון נכון של אירוניה, את נקודות המפנה הדרמטיות בהתפתחות האנושית.

על אף שהכרתי רבים מן המושגים והאירועים אותם מתאר הספר, אני חש שיצאתי נשכר מאד מקריאתו, שכן מלבד ההנאה המרובה שהוא העניק לי, "קיצור תולדות האנושות" חידש לי בכל זאת לא מעט. בפרט, לא הייתי מודע לכך שברוב המכריע של שנות קיומו (כמאתיים אלף שנה), עד המהפכה החקלאית, התקיים ההומו סאפיינס בקבוצות קטנות של "לקטים ציידים". הידע שלנו על עשרות אלפי שנות היסטוריה אלו מועט עד כדי תסכול, כפי שמיטיב להמחיש הציטוט הבא מן הספר: "יתכן מאד שהתרחשו שם אינספור מלחמות, מהפכות חברתיות ותככים פוליטיים, ושנוצרו שם תנועות דתיות סוערות, תפיסות פילוסופיות מעמיקות, ויצירות מופת אמנותיות. ייתכן מאד שחיו אז נפוליאונים של מאה קילומטר, בטהובנים של חליל קנים, ומוחמדים של רוח עץ האלון". בשבועות האחרונים ממש נתגלתה מערה מתקופת הלקטים-ציידים ועל קירותיה ציורים אשר מעידים, על פי ברי-המזל המעטים שזכו לראותם, כי כישרונות הציור של הלקטים-ציידים לא נפלו מאלו של האדם המודרני. שחר היסטוריה עלום זה של האנושות יכול להיות כר עשיר לספרי פנטסיה. האם יש כאלו?

והנה שאלה נוספת אותה מעלה הספר ואף מספק לה תשובה: מי הוא הרוצח הסדרתי הגדול ביותר בהיסטוריה של כדור-הארץ? אין כוונתי לרוצח של פרטים, אלא לרוצח של מיני בעלי-חיים, "ג'ק המרטש מינים ביולוגיים". כן, ניחשתם נכון, כנראה שזה אנחנו. נראה כי חיסלנו את שאר מיני האדם, גם את האדם הניאנדרטלי. לא זו בלבד, כל אימת שההומו סאפיינס התפשט ליבשת חדשה, הוא גרם להיכחדותם של מיני בעלי-חיים רבים, ובפרט להיעלמותם של רוב היונקים הגדולים. אז כשאנו אומרים על מאן-דהו: "זה בן-אדם!" האם זוהי באמת מחמאה? יתכן שהכינוי "You dog!" הנהוג אצל חלק מן השחורים בארה"ב הוא בעצם מחמאה גדולה יותר...

הררי מתייחס לשורה ארוכה של שאלות מרתקות נוספות: האם האדם ביית את החיטה או שמא החיטה בייתה את האדם? האם יש מתאם בין הצלחה אבולוציונית לבין אושר אינדיבידואלי? מהו "סדר מדומיין" ומה חשיבותו בתרבות האנושית? מה יעלה באחריתו של ההומו-סאפיינס, והאם המדע המודרני (ובפרט, ההנדסה הגנטית) יגרום להתפתחות מינים תבוניים חדשים אשר יירשו אותו? האם הדתות המונותיאיסטיות סובלניות יותר מאלו הפוליתיאיסטיות? ועוד, ועוד.

לתועלת הקוראים, הררי מציג בתחילת הספר טבלה של "ציר הזמן של ההיסטוריה" ובה מצוינים האירועים המכוננים של האנושות ולפני כמה זמן לערך הם חלו. כך, למשל, היקום נוצר במפץ הגדול לפני כ-13.5 מיליארד שנה, האורגניזמים הראשונים הופיעו לפני כ-3.8 מיליארד שנה, מיני האדם הראשונים התפתחו לפני כ-2.5 מליון שנה, וכן הלאה. אם נניח כי היקום הוא בן "שנת יקום" אחת ואם "ננרמל" את זמני שאר המאורעות בהתאם, אזי יוצא כי צורות החיים הראשונות הופיעו לפני כארבעה חודשי-יקום, מיני האדם הראשונים הופיעו לפני שעת-יקום וחצי, ההומו סאפיינס הופיע לפני כעשר דקות-יקום, המהפכה החקלאית קרתה לפני דקת-יקום אחת, והמהפכה המדעית קרתה לפני כשלוש שניות-יקום. לאור האצה מסחררת זו בקצב ההתפתחות נראה כי כל תחזית באשר לגורל ההומו סאפיינס בדקת היקום הבאה תהיה ספקולטיבית ביותר. אז מה נאחל לעולם העולל שלנו, במלאת לו שנת-יקום אחת? "שתזכה לשנה הבאה. עד מאה ועשרים שנה. מזל טוב!"
בלו-בלו

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

33 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כפייתיות היא כנראה תכונה אנושית שאין לה הסבר אבולוציוני הגיוני, ובכל זאת הצליחה להשתמר ללא פגע מזה מספר דורות במשפחתי. עצלנות, לעומת זאת, התפתחה כפי הנראה רק בדור הנוכחי...בכל מקרה, צירופן של שתי תכונות אלו הביאו אותי לקרוא את הספר הזה. אני לא נוהגת לקרוא ספרים שהם פסאודו-מדעיים. אני קוראת ספרות מדעית לצורך עבודה (וגם לנשמה), או ספרות נטו לנפש. אני ספקנית לגבי ספרים שהם מצד אחד לא ספרות ומצד שני לא ממש מדע אלא אוסף מפוקפק של אנקדוטות קליטות. אבל, יצא שקיבלתי את הספר במתנה ולא הספקתי להחליף אותו (עצלנות כבר אמרתי?), וכקוראת אובססיבית של כל מה שנמצא בהישג ידי נאלצתי לקרוא.

מכיוון שציפיתי למינימום הספר לא היה יכול לאכזב אותי, והוא אפילו הפתיע לטובה בנקודות שהעלה ולא חשבתי עליהן.
הידעתם שההומו-ספיאנס הצליח במקום שבו מיני אדם אחרים נכשלו לא בגלל שכלו המפותח או חוסנו הגופני אלא משום יכולתו לרכל? כן, זו בדיוק הטענה שמעלה נח-הררי. לדבריו היכולת לרכל מאפשרת למין האנושי היחיד ששרד לאסוף המון מידע ולהפיץ אותו, וזה חיוני ליכולתו של האדם לפעול כחברה מצליחה. אני לא יודעת אם יש אמת מדעית בטענה הזו, אבל אין ספק שהיא קוסמת ביותר. מסתבר שלשבת עם חברה ולקשקש זו פעולה שמביאה לרווחת המין האנושי! נו טוב, אני מוכנה להיות קורבן...
נח-הררי מעלה את הנקודה הזו ברצינות גמורה. ואני תוהה, אילו זה היה נכון אז כיצד יתכן שהדבר היחיד שנשאר קבוע לאורך ההיסטוריה, לפחות מאז המהפכה החקלאית, הוא היותה פטריאכלית?
מצד שני, לזכותו של הררי אומר שהספר מעלה את כל ההסברים הרווחים להעדפת גברים על פני נשים לאורך כמעט כל ההיסטוריה, ושולל את כולן. הוא לא מנסה להציג פתרון דחוק, אלא מודה שהנקודה עדיין לא מובנת.

ההתייחסות של הררי למהפכה החקלאית מרתקת. הוא טוען שהמהפכה החקלאית הגדילה מאוד את אוכלוסיית העולם, אך לא גרמה רווחה לפרטיו. לדבריו היא היתה גרועה לפרט הבודד כי האדם המלקט –צייד שקדם לחקלאי אכל מזון מגוון יותר בכמות גדולה יותר והיה תלוי הרבה פחות בפגעי מזג האוויר. החקלאי אמנם למד לייצר יותר מזון, אך מי שנהנה מכך היו בעצם קומץ אנשים ולא החקלאי עצמו (מישהו דיבר על מיסים? צדק חברתי?)

עוד נקודה שאהבתי בספר היא הטענה שהעובדה שדנ"א מסויים מתרבה אינה בהכרח מצביעה על כך שבעל הדנ"א הזה הצליח במיוחד. חשבו על עגלים המיועדים לשחיטה – הדנ"א שלהם מתרבה לעין שיעור בגלל בני האדם, אך קשה לומר שזה לטובתם. מן הסתם הם היו מעדיפים להיות זן נכחד של קרנף...

הבעיה העיקרית שמצאתי בספר, ומכאן רק שלושה כוכבים, היא שהררי מסיק מסקנות מרחיקות לכת מכמעט אפס נתונים. הרבה תיאוריות שבספר ניתנות להחלפה בתיאוריות הסותרות אותן אם מתבססים על אותם נתונים.

בקיצור (אחרי שכתבתי כל כך הרבה...), ספר קריא מאוד מעניין ואף משעשע, ואני בהחלט יכולה להבין מדוע הררי הוא מרצה מבוקש כל כך. אבל מכאן ועד הבנה אמיתית של תולדות האנושות הדרך עוד ארוכה...


קוראת הכל

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

30 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר עיון מרגש, מהנה ומפעים. מילות תואר שבדרך כלל לא נוהגים להצמיד לספרי עיון, הרבה יותר מקובלת המילה "מאלף", ובכן הספר בהחלט מאלף, אבל הוא הרבה יותר מזה. הוא פשוט עונג צרוף.

גדולתו של הספר הזה בעיני, בהשוואה לספרים דומים שסוקרים את ההיסטוריה של האנושות שיצא לי לעיין בהם, היא הזווית האישית של המחבר, שדרכה הוא מתאר עבורנו את השתלשלות האירועים ההיסטורית מרגע היווצרותו של המין 'אדם' עד לימינו אלה. לא תמצאו כאן רק סקירה עובדתית יבשה מ'מעוף הציפור' של אירועים היסטוריים, אלא התבוננות מזווית לא שכיחה על ההתרחשויות הללו, עם לא מעט הומור, וניתוח מעמיק וייחודי, עשיר בתובנות והקשרים מפתיעים של ההתפתחויות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה האנושית: המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית, התפתחות הדת, התפתחות הלאום, האימפריאליזם, הכסף, המדע ועוד. אני רק יכולה לתאר לעצמי אילו הרצאות מהנות ועוצרות נשימה המחבר, דר' יובל נח הררי, מעביר באוניברסיטה העברית את הסטודנטים ברי המזל שלו... בספר הזה הוא פשוט לא חדל להלהיב אותי. הוא משעשע, מרתק, מלמד, הופך מוסכמות ומאתגר ללא הרף. פשוט חוויה.

אני מניחה שלאנשים בקיאים ממני בהיסטוריה הספר יחדש פחות ברמה העובדתית ממה שחידש לי, אבל אני חושבת שההנאה ממנו מובטחת לכל קורא סקרן ופתוח באשר הוא. למען האמת, לו הייתי מורה בתיכון, ביום הראשון ללימודים הייתי עומדת בשער בית הספר ומחלקת את הספר הזה לכל התלמידים ואומרת להם: לכו הביתה לקרוא, כשתסיימו תחזרו, ומשם נתקדם.... זה ספר שמסדר לך את מה שידעת בתוך קונטקסט היסטורי רחב, מגלה לך אינספור דברים שלא ידעת, ובעיקר עושה לך חשק לדעת עוד.

איפה שהוא בהתחלת הספר נכתב שאם תחזרו בזמן כ-250 אלף שנה תמצאו שם סבתא שהיא משותפת לכם ולשימפנזים... אז צאו לדרך ותמסרו לה ד"ש. המסע הזה מומלץ בחום!
מירב

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

28 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר "קיצור תולדות האנושות" מתבסס על קורס שהעביר (וכנראה ימשיך להעביר) יובל הררי, מחבר הספר, באוניברסיטה העברית- "מבוא להיסטוריה עולמית". הקורס זכה לאהדה רבה, הררי דורג שוב ושוב כמרצה מצטיין וההרצאות המצולמות שהועלו ליוטיוב זכו למאות ואף אלפי צפיות.
עם כזה רקורד מפואר, לא פלא ששמחתי מאוד כששמעתי שהקורס יוצא במתכונת ספר (אם אפשר לקרוא לזה ככה).עד כאן גילוי נאות :)
כמו ההרצאות, הספר מתאר את ההיסטוריה האנושית מראשית הופעת האדם, עד ימינו ואף מעבר לכך. המטרה היא לא למסור רצף היסטורי- אימפריה אחרי אימפריה, מלחמה אחרי מלחמה- אלא להתוות את האופן בו התפתחה ההיסטוריה והחברה האנושית ע"פ שלושה שלבים: המהפכה הלשונית (לפני 70 אלף שנה), המהפכה החקלאית (לפני עשרת אלפים שנה),והמהפכה המדעית (לפני כ500 שנה).

הררי, בדרכו הייחודית והמרתקת פורס את היריעה ההיסטורית הרחבה הזו כמיטב יכולתו ומציג שפע של רעיונות, כמו גם לא מעט שאלות, מנתץ מיתוסים לא מעטים וגורם לנו לחשוב בדרך שונה על דברים שאנחנו מקבלים היום כמובנים מאליהם, כמו תפקידה של הצרכנות במערכות יחסים או זכויות אדם כחוק אוניברסלי.
הספר מתאר את אורח חייהם של הלקטים-ציידים ואת הדרך בה עד היום אנחנו "כלואים" למעשה בגוף שאינו מתאים לאורח חיינו. איך הומצא הכסף, מה המשמעות של לאומים, מדינות וממשלות, כיצד תרבות מעצבת יחסים מגדריים ואפילו קצת ממה שצופן לנו(יתכן) העתיד.

הררי לא נמנע אמנם מדמגוגיה ופרובוקטיביות פה ושם, אך הוא מבהיר היטב את הנקודות שלו. הספר כתוב בשטף, בבהירות וברהיטות, הדוגמאות קולעות והניסוחים מצוינים, וגם מקומו של ההומור לא נפקד בדרך. בעזרת כללים ספורים ופשוטים הוא מבהיר התפתחות והתנהלות של מערכות סבוכות. הוא הראשון, למשל, שהצליח להסביר לי מה זה לעזאזל חברה בע"מ או להבדיל בין שור לפר. הספר מביא נתונים עדכניים ומדהימים, סיפורים מאחרוני המחקרים (הידעתם שיצרו ארנבת שזוהרת באור ירוק??) וכל זאת בלי להיות טרחני או מעיק (למעט הפרק הראשון- האדם הקדמון זה נושא קצת סבוך). זהו ספר מסוג הספרים שבאמת מרחיבים את הידע הכללי שלך, בלי להיות אנציקלופדיה.

קצת משפטים בלתי נשכחים: (מהזיכרון, לא מדויק לגמרי)
"לא האדם ביית את החיטה, החיטה בייתה את האדם. לראיה, אנחנו אלה שגרים בבתים"
"האדם לא יצר רק הרס בטבע. במאתיים השנים האחרונות, חולדות ותיקנים זוכים לשגשוג מאין כמוהו"
"אם הייתם צריכים לבחור בין להיות קרנף בסכנת הכחדה ללהיות עגל חלב, הייתם בהחלט מעדיפים להיות הקרנף"
"האגדה על חברת פז'ו"
"אנשי עסקים כיום, עם חליפות העסקים האפורות שלהם, הם האליטה הכי קמצנית ומשעממת אי פעם"
"מאז ומעולם נטו להתייחס לכסף בתור דבר חומרי ומאוס. למעשה, כסף הוא הדבר הכי רוחני שקיים"

מומלץ בחום לכל חובבי הידע הכללי, ההיסטוריה והמתעניינים בחברה האנושית כיום והכללים שמעצבים אותה. בהחלט שווה קריאה.

קישור להרצאות ביוטיוב למעוניינים- שווה לנסות
http://www.youtube.com/watch?v=_VDVO_xCT6Q&feature=relmfu
חזקי

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

27 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זמן רב נמנעתי מלקרוא את קיצור תולדות האנושות, זאת מהסיבה הפשוטה שאני נמנע באופן כללי מקריאת ספרי מדע פופולרי. כמעט תמיד אני חש כי במרבית המקרים ספרים אלו מפספסים, ולעיתים אף מוותרים במכוון, על העיקר, וזאת על מנת להגיש נושא רחב ומורכב באופן שווה לכל נפש. בנושאים אותם אני מכיר אני רואה זאת בברור, ובנושאים אותם איני מכיר אני חש שפשוט לא הבנתי דבר. אך בעקבות הצטברות של מספר רב של המלצות (בינינו, כמה פעמים אפשר להשתתק באמצע שיחה כשמישהו מזכיר את קיצור תולדות האנושות...) הפשלתי שרוולים וניגשתי למלאכה.
ראשית, אודה ואתוודה שהספר בהחלט קולח וככלל מהווה קריאה מהנה, שני גורמים שתרמו רבות לכך שאסיים את הספר תוך זמן מועט. מעבר לכך הררי אכן מעלה מספר שאלות מעניינות, ובאמצעותם בהחלט מצליח לגרות את החשיבה. האנקדוטות המובאות בספר אף הן מעניינות ברובן, וחלקן הגדול משעשעות מאוד. למי שאוהב את הז'אנר בהחלט מומלץ.

מעבר לכך ארשה לעצמי להעיר מספר הערות ענייניות:

א. כפי שהררי בעצמו העיר באחת מהרצאותיו, הרצאות אלו אינן מדעיות ואף אינן מתיימרות לכך. זהו ספר מעניין, שתכליתו לגרות את החשיבה, הוא אינו מתיימר, ואפילו לא מנסה, להציג גישה היסטורית עקבית ומדעית. חלק מהעובדות אף הן שנויות במחלוקת, וודאי שהניתוחים של הררי אינם מוסכמים (כפי שהוא עצמו כותב לא פעם), כך שמי שמתעניין בנושא אני ממליץ לקרוא בנושא ולא לסמוך על הניתוחים הפופוליסטים אותם מציע הררי.

ב. הספר עוסק רבות בשאלות של הגות ואמונה, שני נושאים שהררי (לפחות לאור הכתוב בספר, איני מכיר את הררי אישית) אינו מיטיב להבין בהם. הניתוחים הם ברובם שטחיים, כך שגם כאן הם אולי מגרים את החשיבה אך אינם עמוקים דיים. הררי פוטר שאלות הגותיות גדולות בהנף יד, מכליל הכללות גסות בכל הקשור לשאלות של דת ואמונה, ונדמה שאפילו בתחום הפילוסופיה של ההיסטוריה הוא אינו מנסה להיות עקבי.

ג. דוגמא לאמור בסעיף הקודם, שזכתה לסעיף בפני עצמה מפאת מרכזיותה, היא שאלת הדטרמיניזם הביולוגי. מחד בלא מעט מקומות מבקש הררי לראות במדע ובביולוגיה את חזות הכל, בני אדם התפתחו כפי שהם התפתחו בגלל שכך הטבע חייב. ממש כפי שלטאות, בהמות ועופות, התפתחו להיות מה שהם, כך התפתח האדם להיות מה שהוא. הבעיה מתעוררת כאשר הררי מתחיל לתלות תופעות רבות בדת, אמונה ובתפיסות פוליטיות שונות, זאת כאשר את תופעות אלו הררי אינו מתאמץ לקשור באופן ברור לתופעות ביולוגיות או אבולוציוניות. אם אתה דוגל בדטרמיניזם ביולוגי אינך יכול להעזר בדת על מנת להסביר התפתחות אנושית, שימוש זה כמוהו כהודאה בכך שיש עוד גורמים המעצבים את הקיום האנושי מלבד המדע.

ד. לא הייתי מעיר על כך לולא ראיתי כה רבים שהתעסקו בשאלה זו לאור ספרו של הררי – זמן רב לא ראיתי כתב הגנה כה חריף על דתות ואמונות באשר הם. לדעת הררי המונח 'דת' כולל כל אמונה באשר היא. מדת, כך לפי דבריו, פשוט לא ניתן לברוח; אנו יוצאים מחצר קטנה, וכאן אני כמעט מצטט, רק בשביל להכנס לחצר גדולה יותר. לאור דבריו (ואכן, גם כאן נראה שהררי לא ממש עקבי) מתבקש להסיק שאף התאוריה שלו אינה אלא 'דת', שהרי לשיטתו כל נסיון לומר אמירה כלשהי על העולם אינה אלא דת במסווה. אם אנו רוצים לחיות, כך יוצא, אנו בהכרח אנשים דתיים. (אגב, אני אישית לא מסכים לאופן בו הררי מגדיר מהי דת, כך שאיני מחויב למסקנתו.)

יתרה מזאת, אני מכיר לא מעט אנשי דת שיחתמו בעינים עצומות על הייחודיות של המין האנושי כפי שהציג אותה הררי. לדידו ייחוד המין האנושי הוא ביכולתו לרכל וביכולתו לשקר – או במילים אחרות – בסגולותיו השכליות ובתודעתו הדתית (שהרי את השקר מזהה הררי עם הדת). הררי, כמובן אינו מחדש בכך דבר. כך טוענים אנשי דת שונים לאורך כל הדורות – האדם הוא בריאה ייחודית, הן בתפיסתו השכלית והן בשאיפתו לנשגב. הררי בוחר לראות את הסיבה לדברים אלו בביולוגיה, אך הגדרה זו, לפי דבריו, אינו אלא דתו שלו. אם התודעה הדתית היא העומדת בבסיס האנושיות, הרי שאין הוכחה טובה מכך לקיומו של הנשגב.

על כל פנים, כמדומני שכבר כתבו לפני שכאשר הצפיות אינן גבוהות הספר לעיתים יכול להפתיע לטובה. הנושאים בהחלט מעניינים והכתיבה, כאמור, קולחת ומשעשעת. לכל מי שנתפס, או שחש שיש בדבריו של הררי משהו, אני יותר מממליץ לקרוא ספרות מעט יותר מקצועית בנושא.

אסיים בהמלצה. ספר דומה, אך בו בעת מאוד שונה, הוא ספרו של ג'ארד דיאמונד – רובים חיידקים ופלדה. ספר מעולה המציג נאמנה, דרך מחקר מדעי ועבודה רצינית, את גישת הדטרמיניזם הביולוגי.
yaelhar

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

27 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כמין אנחנו (הומו ספיינס) מתייחדים לא רק בצורך לשלוט (במינים אחרים וגם במין שלנו) ולשנות את סביבתנו. אנחנו גם צריכים לתאר את היקום שלנו, לחקור אותו ולהעלות שלל הנחות (להן אנחנו מחפשים הוכחות) לגבי העבר ומוצא המינים. כמין אנחנו בעיקר מתייחדים בפרשנות שלנו על הסובב אותנו.

יובל נח הררי כתב ספר מרתק בו הוא סוקר את ההיסטוריה של בני האדם שהתחילה לפני (בערך, בערך...) 2.5 מיליון שנה כמין אחד משלל מיני החיות שאיכלסו את כדור הארץ, ונמשכת עדיין (למרות שאולי לפי ההיסטוריה, איננו יכולים להימנע מלהרוס את עולמנו עלינו...). הוא מסביר ארועים והתנהגויות באמצעות מחקרים עדכניים, מתאר ומתווכח עם הנחות שהניחו חוקרים אחרים ובאופן כללי מוסיף די הרבה ידע לקורא.

הידעתם ש"הומו ספיינס" לא היה מין האדם היחיד? שלפחות שישה מינים התקיימו פחות או יותר במקביל, שונים זה מזה בהתאמתם לתנאי האזור בו חיו. הידעתם שהאדם לא היה מין חשוב יותר ממיני חיות אחרים, עד ש"הומו ספיינס" התחיל במרוצת השתלטותו, שתוצאתה הכחדה של חלק בלתי מבוטל מבעלי החיים הגדולים שחיו באזורים בהם חי הוא? הידעתם ש"הומו ספיינס" המיר חיים טובים של ציידים - מלקטים בחיי עבודת פרך של חקלאי, תמורת צבירת רכוש והתרבות?

הספר מרתק. הוא מסביר נושאים רבים שלא נתתי עליהם את הדעת, בשפה בהירה וקולחת, במינון מתאים של הומור, בדוגמאות מחיי היומיום. הוא כותב להדיוטות - לא לחוקרים ומארגן את הידוע לנו במבנים של הנחות, שאולי אינם נכונים אבל הם הגיוניים ומשכנעים.
הגעתי לספר הזה דרך ביקורות כאן (תודה מירב!, תודה שין שין!) ואני ממש מודה להן שכיוונו אותי לספר, שמן הסתם לא הייתי מגיעה אליו לבד. לכל מי שמתעניין ב"איך התחלנו" ולאן נגיע, ומוכן לשמוע תאוריה נוספת חוץ מ"בראשית", כדאי לקרוא את הספר הזה.
Goerge

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

25 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בתור אחד שמאוד אוהב היסטוריה ומתיימר להבין דבר אחד או שניים בהיסטוריה יהיה מאוד לא אובייקטיבי מצידי לתת ביקורת על הספר שעוסק בהיסטוריה באותה מידה מידה שמכור לסוכר יתן ביקורת על ממתק כלשהו "מן הסתם הכל טעים בעיניו"...אז מה הטעם בביקורת בכלל?<
אז זהו שאני אנסה להיות הכי אובייקטיבי שאני יכול ולתת ביקורת גם לאילו שלא חובבים היסטוריה במיוחד.

אני לא מכיר הרבה אנשים שמפגישים בצורה כל כך טובה בין היסטוריה לבין רלוונטיות לחיינו בזמן הווה. הררי עושה זאת בקלות באלגנטיות בבהירות וזו אחת מנקודות הכח בספר הזה שמושך כל כך ומצית את הסקרנות ואת הרצון לידע גם באלה שאין זה טבוע בהם. הוא עושה זאת בעזרת מקרים שקרו בעבר, דוגמאות, משלים וטיעונים שמבוססים על היגיון ולא משתמש בכל מיני סיסמאות גם אם זה לא הכי נוח לנו לשמוע.

הוא פורס את התהליכים שהניעו את ההיסטוריה תוך כדי זה שהוא עוצר מפעם לפעם מספר על המחלוקות על התיאוריות על מה שחשבו היסטוריונים בעבר לבין מה שחושבים היסטוריונים וחוקרים היום על גישות שונות תוך כדי זה שהוא ניזהר עד כמה שהוא יכול להיות אובייקטיבי (דבר שמאוד קשה להיסטוריונים והוא מודה בכך) הוא מציג את נקודות התורפה של ההיסטוריה אל מול יתרונותיה.

לא מעט הוא חורג מעבר לגבולות ההיסטוריה ונוגע בתחומים כמו כלכלה אנתרופולוגיה ארכיאולוגיה ביולוגיה פסיכולוגיה ואפילו פילוסופיה. ונוגע בהרבה שאלות שהיסטוריונים לא אוהבים לעסוק בהם כמו שאלות של אושר ומוסר ואף מנסה לענות עליהם כמיטב יכולתו.

לא משנה כמה אנסה להיות חריף או למצוא חסרונות בספרו של הררי הם יהיו מתי מעט לעומת נחשולים של יתרונות שנשפכים מכל עמוד (ורוב החסרונות יהיו יחסיים וקטנוניים) דבר שניכר בגל האהדה האדירה שהוא זוכה לה מקוראים נלהבים וסטודנטים להם הרצה. ולא בכדי הוא הופך תחום אפור ומשמים למרתק מסקרן ורלבנטי כל כך.

לא משנה כמה בקיאים אתם חושבים שאתם בהיסטוריה כמה דעותייכם על חייכם מיושבות וכמה ביטחון יש לכם בדברים שאתם מאמינים שאתם מכירים ועל איך אתם תופסים את העולם וחושבים על המציאות ועל איך שדברים קראו לנו בהלך ההיסטוריה. בכל עמוד ועמוד צפויים לכם שלל נרחב של עובדות שלא ידעתם. דברים שהאמנתם בהם שלמעשה אין להם אחיזה במציאות, דברים סותרים שאתם מאמינים בהם ולא מסוגלים לשים לב אליהם, שאלות שלא חשבתם עליהם או ששאלתם ולא מצאתם תשובה הכל מופיע ברור ומסודר על הדף לפי פרקים ומחולק לנושאים תוך כדי הפרקים הוא מלמד עולם מושגים שלם שמתעבה ככל שמתקדמים קדימה ומקל על ההבנה של הספר לכל הפרקים יש נקודות חיתוך בהם הנושאים משתלבים זה בזה ולא פעם הוא דן בכך. בעייני זה לא פחות מרתק מהעלילה הכי טובה שאתם מסוגלים להעלות על הדעת. ורבים שקראו כבר יסכימו איתי (אני מקווה).

אל מול העובדות מוצגים רעיונות ובעוד שעם העובדות דיי קשה להתווכח כי בסך הכל מדובר בקונצנזוס בקרב רוב החוקרים ואנשי המדע (מבלי להתפלסף שלא לצורך בשאלה על טיב הקונצנזוס המדעי כי כמו שאפשר לערער את הקונצנזוס המדעי אפשר בקלות רבה לא פחות לערער את טיב הביקורת עצמה ובראשה המבקר המתפלסף בכבודו ובעצמו שגם הוא לא חסין מ"ערעור על טיב הביקורת שלו עצמו") הרעיונות זה כבר עניין אחר כי הם קשורים בצורה הרבה יותר הדוקה עם פרשנות אנושית כל אחד רשאי להאמין במה שהוא חושב לנכון כל עוד הוא לא בוחר להתעלם מעובדות. אני באופן אישי התחברתי עם הרבה רעיונות למרות שרובם דיי קשים לעיכול לרובנו. קשה לי להגיד שהררי לא מושך לכיוון מסויים כי הוא אכן מושך קשה לי להאשים אותו משתי סיבות אחת הוא עוסק בהיסטוריה והשניה הוא בנאדם בשר ודם ואנחנו לא יכולים להיות אף פעם לגמריי אובייקטיבים. אבל אנחנו תמיד יכולים להשתדל :)

לנסות לנתח ולתאר את מה שהררי כותב בצורה יוצאת מן הכלל יהיה כמו "לקלקל מתכון מעולה שכתב ע"י שף גדול בניסוח ובטיפים של חובבן" לכן כל מה שיש לי להגיד זו החוויה האישית המאוד טובה שלי מהקריאה של הספר.

טוב אם אתם אוהבים היסטוריה סקרנים או סתם אוהבי ידע אתם פשוט מוכרחים..
אם אתם לא, תנסו לקרוא!: היחס בין הסיפוק האפשרי מההנאה העצומה שבקריאה לעומת הטרחה הזעומה שבאי התחברות לספר הוא מגוחך...
אנה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

23 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מתן חמישה כוכבים לנוח הררי מהווה ביטוי של מזוכיסם טהור.
אני אסביר.

מעבר להבנה שאנחנו לא המין האנושי היחידי בעולם הזה, אלא שהיו פה כמה סוגי מינים עוד הרבה לפנינו,
יובל נוח הררי מסביר איך כל אמונה, תרבות, אידאל (מהיהדות והנצרות ועד הלאום והקפיטליזם) הם דוגמה ל"בין סובייקטיביות" (שלא סתם נבחר להיות אחד מהמונחים המובילים של הקורס). במילים אחרות, המצאה שלנו. משהו שקיים בדמיון שלנו, שקיים רק אם אנחנו קיימים.

בתור אחת שתרה אחרי אידאלים שלא ניתן לפרק אותם,שרוצה בכוח לחפש את המהות האוניברסלית בין כתלי קיומנו,יובל נוח הררי בא ומפרק לי לגורמים כל אשליה שהדבר אפשרי. הוא בעצם בא ואומר לי "בדיוק אנה, מכירה את הפחדים העמוקים שלך, החששות שמא את נאחזת באמיתות גדולות, באמונות מתוך פחד ולא מתוך אמת? שאת מאמינה כי את זקוקה לכך פסיכולוגית, אבל לא כי יש שם באמת משהו. אז זה בדיוק מה שאת עושה, יקירה. תתמודי, אחות". האמונה לא נתפסת על ידי הררי בעלת מניע פסיכולוגי (לפחות לא ניתן להסיק זאת באופן ישיר מהספר) אבל הגדרת הבן סובייקטיביות מסבירה לנו שבעצם הכל בראש שלנו.

קיצור תולדות האנושות לא מהווה ספר היסטוריה פשוט, ההשלכות של התאוריות הכתובות בספר, יכולה למוטט פרספקטיבות של רבים וטובים.

וכאילו לא מספיק שהוא ערער את כל מה שרציתי להאמין על העולם (אני עצמי תמיד מערערת את עצמי גם בלעדיו, אבל לפחות ללא כל הממצאים הארכיאולוגים למען ה'!) הוא גם די מבאס לי את העתיד. נוכל להעביר את תודעתנו למחשב בזמן המאוד קרוב, ולתקן את גופנו כך שיתפקד לנצח.. ונחשו מה, גם לתאוריות הללו יש לו תמיכה הגיונית.
את שיעוריו התחיל נוח הררי עם דיבורים על העתיד שלנו (מה שנמצא בספרו בסוף, אבל בלי הפירוט היפה שהוא העניק בכיתה) במשך כל השיעורים הראשונים שדנו על העתיד ומה שמחכה לנו, הייתה לי תחושה סוריאליסטית, סינכרון מושלם של ריתוק וחשש.

מבחן הדתי שפיתחתי הוא ברור. אני מזהה אדם/אדמה עם חזות דתית ואני מציעה לו/לה את קיצור תולדות האנושות. מי שלוקח את הספר קורא את התקציר מאחורה ואומר "איזה שטויות" (בעיקר לכל הדיון אודות האבולוציה), אני חושדת שאמונתו דוגמתית מדי, וכי אחיזתו בה היא מכוח ההרגל. לעומת הדתי שלוקח את הספר, ואומר "מעניין", כמי שלוקח את האתגר להבין את הרעיונות שסותרים את אמונותיו הבסיסיות ביותר, מי שמחפש את מי שיכול לערער את כל עולמו, רוצה בכל הכוח לחיות בעולם הזה חיים של אמת. (כן, יש גם דתיים כאלה).

אני עובדת בחנות ספרים ידועה למדי. וכל מי שנראה לי אדם חושב ומעלה, מקבל נאום מקוצר למה כדאי ורצוי שהוא יקרא את קיצור תולדות האנושות (תמלוגים אליי!).

מעבר להשלכות הפילוסופיות האפשריות של ספר זה, אני חייבת לציין שברמה ה"עלילתית" הוא מרתק. הוא מכיל מידע שכל אדם צריך לדעת בעולמנו. לדעת כדי להצדיק או כדי להלחם. אבל ללא ספק לדעת. לא מדובר רק באבולוציה, בין סובייקטיביות ועתיד. אלא יש גם בערך 80% של ספר שמספר את כל מה שקורה בין לבין. מהיותנו לקטים ציידים, בין המהפכה החקלאית, עד המהפכה התעשייתית, לימינו אנו ולעתיד הגילגמשי שמחכה לנו..
ולאורך כל הדרך כתיבתו של נוח הררי קולחת ונעימה, וגם האנלוגיות שהוא עושה מאוד פשוטות ומבהירות בצורה ממוקדת ונחמדה את רעיונותיו.

נאמר על הספר כי מדובר במדע פופולארי, כאילו מדובר בעיתונות צהובה והגזמות דמיונו של הררי.
חשוב לי לציין שעל אף שהספר הוא רב מכר, זה לא מוריד מערכו.
מדובר בחוקר ומרצה מאוד מבוקש ואמין מהאוניברסיטה העברית שעושה את עבודתו כראוי, ולאורך כל הדרך מבהיר שמדובר בתאוריות, שאומנם הן מעוגנות היטב, אבל תמיד אפשר לגבש תאוריות חלופיות טובות יותר (לי אישית היה מאוד נחמד אם הוא היה מספר לי מתי ואיפה יש קונצנזוס בקרב החוקרים ומתי לא, אבל זה לא מוריד מהכוכבים).
יש הרבה דברים שמאפיינים את האוניברסיטה העברית, אבל "דיבורים באויר" זה לא משהו שיותר מדי מתקבל על הדעת במוסד.

כמו כן, טיפוסים אתאיסטים שיוצאים נגד אמיתות נתפסו בעיני (כשהייתי צעירה ותמימה יותר) כיצורים קרים ועוינים. ואני חייבת לציין שלא רק שנוח הררי אינו עוין, הוא אף מאוד חביב. לא מאפיינת אותו ה"היבריסיות" של מרצים רבים, אלא הוא באמת ובתמים רוצה לשמוע ביקורת ושאלות, כדי להתפתח ולהשתפר. הערה זאת קשורה לספר באופן ישיר; כך גם הספר כתוב. הוא לא מתיימר להציג אמת אחרת חדשה ובטוחה. יובל נוח הררי (כך אני מאמינה) כתב את הספר בידיעה אמתית שאולי בעוד עשרים שנה, ייצא ספר שיסתור את 70% מהדברים שהוא כתב.


קיצור, למקרה וזה לא היה ברור,
לקרוא.
(ויוטיוב של תשע"ג)
מחשבות

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

23 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יובל נוח הררי מגיש לנו חיבור מבריק, כתיבה אלגנטית ודילוג חינני על מכשולים המעניקים עיניים זגוגיות לקוראים חומר מסוג המשלב היסטוריה ועיון.

תולדות האנושות יכולים, לבדם, לאכלס ספריה עירונית ממוצעת. גם למתעניינים אדוקים ייקח שנים לקרוא חלק מהנכתב על תולדות האנושות. אלא שהספר הזה אינו אמור להיות ספר לימוד ומי שנפשו הומיה לחיית המחמד הדורסנית המכונה הומו סאפיינס יכול לעשות לעצמו חיים קלים, עשירים ומרתקים בסיוע הספר המרתק הזה, על תובנותיו השובבות כמו התובנה החיננית בה החיטה בייתה את האדם. רוצים להבין כיצד הצליחה החיטה לביית את האדם ולהפסיק את נדודיו? קראו את הספר ולמדו למשל שקו הרכבת הראשון נחנך בבריטניה רק ב-1830, כשעשרים שנה מאוחר יותר כבר היו אלפי קילומטרים של קווים סלולים.

מאחר והקריאה קלה ומרתקת, לא אספר כאן את הספר כולו. בגדול, הספר עוסק בעניינים רבים ובשלוש מהפכות עיקריות: המהפכה הלשונית, החקלאית והמדעית. חופש הביטוי מקבל משמעות אחרת כשאנשים מצליחים להעביר מידע באמצעות פיהם, האוכלוסיה מתחילה לגדול במהירות לאחר המהפכה החקלאית ובאותה מידה נעשית חולה ועניה יותר ואירופה לא תמיד היתה מרכז העולם, רחוק מכך.

לומר שזה ספר חובה? לא ממש. אבל אם אתם אנשים משכילים, סקרנים, רוצים לדעת מהיכן דברים באו ולאן הם הולכים, ואינכם היסטוריונים בהכשרתם, ספר זה יצליח למלא חלל מסויים ובהצלחה לא מבוטלת.

מומלץ בחום. שילוש מרתק של חומרים.
חַתְּשֶׁפְּסוּת

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

22 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בדיעבד, הספרים הטובים ביותר בעיניי הם דווקא אלה שפגעו לי משמעותית בשמחת החיים וגרמו לי לא לחזור עוד להיות מה שהייתי לפניהם. אם הייתי צריכה לבחור שלושה ספרים כאלה עד היום, ונניח, לצורך העניין, שהתחלתי בשמחת חיים בדרגה 10, אלה היו: "מלחמה וזכרון/רוחות מלחמה" של הרמן ווק (8.5), "הזהו אדם?" של פרימו לוי (7) ו"קיצור תולדות האנושות" של יובל נח-הררי (6 וצמחונית*).

לקרוא את קיצור תולדות זה כאילו שחטפו אותך באמצע יום אביבי, גררו אותך לקולנוע, כפתו אותך לכיסא, תחבו לידיך חבילת טישו במקום קולה ופופקורן ובהקרנה פרטית שיחררו לנגד עיניך מקבץ של תמונות לא מצונזרות, מבהילות עד שטניות, משחר האנושות ועד היום, עם בונוס של גרסת הבמאי עד שנת 2500. הכלל היחיד הוא שאסור לעצום עיניים או להסיט מבט. ואז נגמר, וכמו שהגעת, ככה בעטו אותך החוצה חזרה לרחוב: אותם אנשים, יום אביבי..

אני חושבת שבארבעים שקלים אין לכם הרבה מדיי אפשרויות לשים יד על יצירת מופת. היכולת של נח הררי (כולה בן 35 בזמן כתיבת הספר) להסתכל על ההיסטוריה האנושית במבט מאקרו, לפרק אותה לאבני בנייה, וללהטט בהן: לקשר בין אירועים היסטוריים היכן שלא ראינו את הקשר, ולהפריד (ולפעמים להראות את האקראיות) בין אירועים היכן שהורגלנו לראות את הקשר, ובאופן כללי, לתהות על ההיסטוריה ולהציג נקודות מבט בלתי שגרתיות. הספר הזה חייב להיכנס למערכת חינוך החובה. אני לא מגזימה.

עזבו הכל ולכו לקרוא.


*צמחונות בת יומיים גרמה לי, גרגרנית מצויה, לשוטט ברשת, וכך הגעתי להרצאתו של גארי יורופסקי (כאן בגרסה המלאה http://anonymous.org.il/art845.html
וכאן בגרסה המצונזרת למי שמתחת לגיל 18 http://www.youtube.com/watch?v=ittFtDAAab0&fb_source=message) שלא השאירה לי ברירה אלא לשכלל את הצמחונות לטבעונות. אני טבעונית עם שמחת חיים דרגה 6. מאד אטרקטיבי.
לינה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

22 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אם לא התרגשם מהעטיפה שבה רואים טביעת כף יד מלפני כ- 30,000 שנה ליד טביעת כף רגלו של אסטרונאוט על הירח אז כנראה שהספר לא בשבילכם.
אומנם הכותרת יכולה להישמע פומפוזית למדי, מי מסוגל באמת לסכם את כל תולדות האנושות ב- 400 עמודים ועוד לגרום לעניין של קוראים תוך כדי אבל יובל נח הררי עושה בדיוק את זה, מציג את מעלליו של הומו ספיינס עם הרבה מאד עניין ונגישות לקורא.

ספר מופתי ממש כך.
אהוד אמיר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

18 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"קיצור תולדות האנושות" מאת יובל נח הררי אינו ספר היסטוריה שגרתי. נקודות המבט שבו מפתיעות גם את הקורא המשכיל וההיסטוריון המקצועי; הן מסקרנות, מעוררות למחשבה ואף עשויות להרגיז רבים. אין זה ספר היסטוריה שתוכנו ידוע מראש, שמתאים לתפיסת עולם זו או אחרת, ושבאינדקס שלו ימצא הקורא את כל מה שהוא מכיר. בערב שהתקיים באקדמיה הלאומית למדעים הצהיר פרופ' זאב שטרנהל ש"קיצור תולדות האנושות" הוא "הישג ממדרגה ראשונה... הישג חשוב שטוב שהתלמידים הישראלים יקבלו אותו."


על ידי קישורים מאירי עיניים בין ארועים ומשמעותם, ובאינטגרציה מרהיבה של היסטוריה, אנתרופולוגיה, פליאונטולוגיה וסוציולוגיה, סוקר הררי את שאלות המפתח שנוגעות לחידת היותנו כאן: כיצד התפתח ההומו סאפיינס ממין זואולוגי שולי לשליט בכדור הארץ? אילו פשרות עשה המין האנושי כדי להתרבות? כיצד נוצרו הרעיונות שהניעו את ההיסטוריה האנושית - כסף, דת, לאום, אידאולוגיה? ומה אפשר ללמוד על הטבע האנושי מהאופן שבו כל זה קרה? השאלות ששואל הררי מאירות את ההיסטוריה מפרספקטיבה חשובה, מרתקת ומבהירה, הרבה יותר מאשר המצבור השגרתי והלעוס לעייפה של רודנים, מצביאים וקרבות, תאריכים ותקופות.אילו ארועים השפיעו יותר מכל על גורל האנושות? לא מלחמות אלא ביות צמחים ובעלי חיים; לא כיבוש ערים אלא המצאות טכניות וגילויים מדעיים; לא גיבוש קואליציות אלא המצאת האידאולוגיות: דת, כסף, לאום. כל התקדמות תודעתית, תקשורתית, טכנולוגית, או רפואית השפיעה על גורל האדם הרבה יותר מכפי שהשפיעו כיבוש עיר זו או אחרת, קרב כלשהו או הקמת אימפריה. לכן ויליאם הרווי חשוב בהרבה מג'ינגיס חאן; לכן בוריס חן השפיע - ומשפיע - על חייהם של מאות מיליונים, הרבה יותר מכפי שהשפיעו אי פעם היטלר וסטלין יחד; לכן חמישים חמיילניצקים אינם מגיעים לקרסוליו של תומס אדיסון, המפרי דייווי או מייקל פאראדיי אחד. לכן האיכר האלמוני שהביא אלומה של חיטת בר לשדהו חשוב בהרבה מאיקרוס. ולכן ספרו של יובל נח הררי הוא מהחשובים בספרי ההיסטוריה שראו אור בעברית בשנים האחרונות.

http://cafe.themarker.com/post/2618114/
רונדו

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

16 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
תארו לעצמכם סלט שלתוכו מכניסים עגבניות, אבטיח, בלוטי עץ אלון, פטריות יער, פקעות צבעונים, גזרים, דובדבנים, עלי אקליפטוס, ביצי שליו ונקניקיות מרגז ומתבלים בהרבה סחוג ונסורת מעצי אורן...
כך גם הסלט שהמחבר יצר כשהכניס הרבה פרטי מידע מעניינים וכל מיני תיאוריות לקערה אחת (הספר) ויצר מזה סלט (תיאורית-על) לא כל כך טעים.
בספר מוצגות כל מיני תיאוריות, חלקן מוכרות ומבוססות וחלקן איזוטריות, כשהניסיון לחבר את כולן לתוך תיאוריית-על שבה דוגל המחבר לא עובר את סף ההיגיון.
קניתי את הספר לילדים אשר מאד נהנו ממנו ולכן התחלתי לקרוא אותו בעצמי (אם כי נטשתי באמצע). מצד אחד החכמתי מהרבה מאד פרטי מידע שנשזרו בספר אבל מצד שני לא יכולתי שלא לגחך כשקראתי כל מיני תיאוריות כגון תיאוריית פיז'ו או התיאוריה שחבורות ההומו ספיאנס הפכו לדומיננטיות על פני כדור הארץ רק בגלל הרצון של בני האדם לרכל...
לסיכום: ספר נחמד, בעיקר אם לא לוקחים אותו ברצינות.
בועז

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

16 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
למרות שהסופר, דר' הררי הנו היסטוריון, ולמרות שהספר עוסק בהיסטוריה האנושית, ולמרות שכותב שורות אלו "משוחד"
(אוהב היסטוריה) הספר המרתק הזה אינו דומה לשום לימודי היסטוריה שלמדתם ושום ספר היסטוריה שקראתם.
אופן וסגנון הכתיבה של נח הררי והנושאים המובילים כל פרק (למשל "ההכחדה הגדולה" – האם גרמה עצם הופעתו של האדם והדומיננטיות שלו, לערעור אקולוגי להכחדות מינים המוניות?) משאירים את הקורא מרותק וצמא לגלות עוד.
היסטוריה, בניגוד לדעה הרווחת עליה, אינה "רצף של עובדות ידועות" וכמובן שגם פירוש ממצאים ארכיאולוגיים ומסמכי תיעוד עתיקים, מאוד תלויים באדם המפרש. יתרה מזאת, האמרה (הנכונה) כי "ההיסטוריה נכתבת בידי המנצחים" מעוותת את מסמכי התיעוד לפחות כמו הרצון והמגמה להאדרת אל, תרבות, דת או שליט מסוים. "חטאו" היחיד של הררי הוא כתיבה בחופשיות דעתנית ללא התנצלות ושמירת מקום לספק באשר לאופן הפירוש (שהנו אחד מיני רבים) מנגד, הוא גורם לנו לחשוב קצת אחרת על דברים שאולי למדנו באופן יותר "דוגמתי" במערכת החינוך (לא במקרה שלי, לי היה מורה מעולה בשם עמירם אזוב)
והוא עושה זאת באופן המעניין והברור ביותר שיש.
הנאה שלמה צפויה!
יעקב קליש

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

15 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחרי כותרת כה יומרנית לספר, חייבת לבוא אמירה המצדיקה אותה. ואכן, ד"ר יובל הררי - שנכנס לעובי קורת ההיסטוריה של האנושות, אינו רואה בכל זמן היות כדור הארץ היסטוריה, אלא בוחר לחלק זמן זה לארבע התרחשויות משמעותיות על פי סדר הופעתן , להתמקד ב"תולדות האנושות", ולפרט בכעין מסגרת ברורה מה הם הדברים החשובים ביותר שקרו וכל שהיה לפני - הוא כעין "פרה-היסטוריה", ובהתייחסותו הקצרצרה אליה, הוא נותן בהם סימנים, וכך, קיבצתי אותם לנוחיות ההבנה:

פיסיקה- לפני כ- 13.5 מיליארד שנה - "המפץ הגדול", התהוות כדור הארץ. שינוי של חומר ואנרגיה.
כימיה- כ- 300 אלף שנה לאחר "המפץ הגדול" - שינוי של אטומים ומולקולות.
ביולוגיה- לפני כ- 3.8 מיליארד שנה - שינוי של אורגניזמים (יצורים חיים).
ההיסטוריה- לפני כ- 70 אלף שנה. זו שעליה מבוסס הספר – "הומו סאפיינס" יוצרים תרבויות.

כאן המקום לציין שכל ההערכות של זמן והפעילויות השונות שהיו והמובאות בספר, מתבססות על המחקרים האחרונים הקיימים, כמו גם הניסיון "לשוט עם הזרם" המקובל בקרב רוב החוקרים למיניהם. כל נושא בריאת האדם וצעדיו הראשונים אינם מדע מדויק כידוע, ולכן גם זכו לעשרות פירושים, פרשנויות והערכות שונות. בספרו מביא ד"ר יובל הררי את מיטב החומר העדכני והמקובל כיום בחקר תולדות האנושות.
נושא בריאת האדם (והעולם) הוא נושא רגיש ובעל תפישות ואמונות שונות בכל הדתות, ולכן אין טעם לנסות ולשכנע בדבר כה מהותי את המשוכנעים (מעצם היותם מאמינים בדת מסוימת) שלא כך הוא הסיפור- לא כפי שהם גדלו עליו... וכאן לקחתי את שלוש המילים הבאות הלקוחות מהתנ"ך (בשינוי קל כמובן) "איש באמונתו יחיה" ועשיתי לו התאמה עבור סיפור הבריאה החילוני ומוצא האדם. מקווה שהדתיים שבינינו יסלחו לי על ה"אדפטציה" החצופה שלי... הנושא פשוט מרתק ומעניין מאוד כדי שנשאירו רק בידי הדתיים. בכל הדתות...ובינינו, אולי ניתן להיעזר בדבריו של איינשטיין שאמר, בערך כך: "מדע ללא דת היא בעצם צולעת, ודת ללא מדע היא עיוורת. כל אחד צריך את השני..."
וכאן, אתן את קיצור תולדות האנושות לפי פרקים, כי הרי אין טעם לקרוא הרבה מלל ולנסות לעקוב אחרי כל כך הרבה פרטים מבלי להביאם בצורה ברורה – כעין "רשימת מכולת", וזאת לטובת כלל הקוראים - ועבדכם הנאמן בתוכה...

סיפור תולדות האנושות בקצרה:
לפני כ- 6 מיליון שנה היתה קופת-אדם שמאחת מבנותיה נולד האדם, ומהשנייה נולדו השימפנזים.
לפני כ- 2.5 מיליון שנה מתפתח סוג אדם (ה"הומו") במזרח אפריקה.
לפני כ- 2 מיליון שנה בני אדם (ממינים שונים) יוצאים ממזרח אפריקה (היציאה הראשונה) לצפון אפריקה, אירופה ואסיה.
לפני כ- 100-200 אלף שנה חיו במזרח אפריקה מיני אדם, הזהים לנו אנטומית.
לפני כ- 60-70 אלף שנה יוצא ה"הומו סאפיינס" (האדם החושב) ממזרח אפריקה (היציאה האחרונה) למזרח התיכון, לאירופה ולאסיה ובהמשך לכל העולם. ואז נעלמים יתר מיני האדם...

וכאן למעשה מתחילה המהפכה הלשונית – אחת משלוש המהפכות המקובלות כמאפיינות את תולדות האדם והתפתחותו כדי להיות "שליט העולם". לפני כ- 70 אלף שנה - המהפיכה הלשונית,
לפני כ- 10,000 שנה - המהפיכה החקלאית, בה בויתו בעלי החיים והצמחים.
לפני כ- 500 שנה - המהפיכה המדעית, שאנו נמצאים בעיצומה.

כאן, ברשותכם אביא "מבזק חדשות" בדבר ממצאי גולגולת(ות) שהתגלתה בחפירות בגיאורגיה ושמעידים, קרוב לוודאי, על מוצאנו מה...שימפנזה. לא אם אחת משותפת לשנינו, כפי שמובא בספר, אלא שימפנזה, לאורך כל הדרך (מתחילתה ועד היום) ואנו, האדם - נצר שיצא ממנו...אולם יתכן ש"זה לא אנחנו" אלא סוג אחר של אדם...

אחד הדברים הנהדרים שבספרו היא העובדה שיובל הררי "עוצר" מדי פעם את שטף ההסברים ופונה אלינו, הקוראים, שננסה לענות על השאלות: "מה היה קורה אילו..." הוא אינו משאיר אותנו להלך במדבר הצחיח לבד אלא נרתם ומספק תשובות - מתוך ראייה רחבה של האפשרויות שבהן הוא מוכיח שליטה מוחלטת.
הוא אינו מסתפק בלהסביר "איך" קרו אירועים שונים, אלא מסביר גם "מדוע" הם קרו. בקיצור, לאן שתגיעו – תמצאו הסבר יפה, מפורט וברור על התהוותם של האירועים.
כאלה הם ההסברים על האושר (עמ' 380, 386), על הנדסה ביולוגית (עמ' 405), על הרפואה העתידית (עמ' 410), על כסף ועוד על נושאים רבים אחרים.

דבר מה בספר הפריע לי מעט: מדי פעם ישנה חזרה (אולי "כדי שלא נשכח"...) על אירועי העבר הרחוקים, קרי, "המהפכות", ומצאתי את עצמי תוהה מדוע החזרה שוב ושוב עליהם. ואז שכנעתי את עצמי שכנראה לא ניתן להתחמק מה"לעיסה" הזו - משהו כמו לימוד אמנות יוונית עתיקה, כאשר ישנה חזרה על מוטיבים מסוימים שוב ושוב - כי הרי הם מופיעים במספר רב של מקומות שמטבעם מצטלבים האחד בשני. שיהיה...
לסיכום, ארשה לעצמי לומר שזה, כנראה, הספר הטוב ביותר (מכל הספרים) שקראתי מעודי!
- בגלל הנושא המאוד מעניין,
- זרקור על כל הנושאים (כמעט) שהעסיקו את האנושות מראשיתה, ועדיין מעסיקים בנושאי העתיד הצפוי לנו.
- מביא הסברים ברורים וב"גובה העיניים", תוך כדי זהירות שלא למעוד לבורות שהסיפור לגביהם שנוי במחלוקת, ועוד מבחר עצום של נושאים המסופר בצורה יפה ומושכת.
"הספר הטוב ביותר שקראתי", כבר אמרתי?
*ממליץ בפה מלא!
DK.A

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

15 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יובל הררי הקיף את כל ההיסטוריה -מתחילת הופעתם של חומר ואנרגיה מלפני 13.5 מליארד שנה ועד עצם היום הזה, פלוס בונוס השערות עתידיות שלו על סופו של הומו ספיינס. כל זה בספרו המשתרע רק על פני 400 עמודים! .

אני לא חושבת שיצא עד כה ספר המתמצת את ההיסטוריה לקורא הממוצע ועושה סדר בסלט ההיסטורי.

אחרי קריאת הספר המתומצת פתאום הכול מתבהר. הקורא הממוצע יכול גם להתחיל להבין את ההיסטוריה ולכן הספר הזה חובה לכל הגילאים, הוא כתוב בשפה קלה ומפורטת. מאוד מומלץ.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

15 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בדרך כלל לוקח לי לקרא ספר שבועיים.מה לעשות הבן אדם איטי!
סיימתי ביומיים-היו קטעים ששכחתי כמעט לנשום.
וזה ספר עיון לא רומן מתח.
מעניין מהתמונה שבכריכה והלאה
כולנו מכירים באופן כללי את הנושאים אבל יובל הררי הפך את העסק למעניין ביותר.
הוא לא מחמיא לנו בני האדם.
אנחנו מקרה לא סימפטי בהתפתחות האבולוציונית.
הרסנו קילקלנו לכל שאר החברה החיים על הפלנטה שלנו.
כולל לאחים-קופי אדם - קרובים שלנו.
הוא גם לא מבטיח עתיד טוב על כל ההתנהגות הפרועה שלנו בפלנטה הזו.
בקיצור תולדות המין האנושי בייקום בין מיליארדי השנים
לא בדיוק הצלחה מסחררת.
אחרי שקראתי היה קשה להסתכל בראי- הרגשתי ממש אשם.
מומלץ מאד לקרא מה גם שיובל הררי הוא אחד מאתנו וכותב בשפה קלה ומובנת.
ממליץ רוצו לקרא שווה...
(לא מקבל מיובל אחוזים והוא לא חבר שלי-באמת ספר על הכייפק).
ניר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

14 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בלי יותר מידי מילים, פשוט קראו... זה פשוט אוכל למחשבה.

חטיף להנאה מיידית תוך כדי הקריאה, וחמין לעיכול איטי שכתסתכלו על העולם והסדר המדומיין בו אנו פועלים חודשים אחרי שתסיימו את הספר.
דורון נחמני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

13 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני חושב שמדובר בספר חובה. זה אינו ספר היסטוריה, אלא ניסיון בנוסח סרטי התעודה של הבי.בי.סי להקיף בספר אחד מכלול של נושאים, בתחום התפתחותו של האדם והממשק שלו עם היקום. הספר כתוב בצורה מרתקת. הוא גם כתוב בצורה מודולרית: הקורא יכול לפתוח בכל פרק שהוא ולקרוא אותו כשלעצמו, בלי צורך לקרוא את המכלול וללא סדר מחייב. די מפליא כיצד איש צעיר יחסית הצליח לרכז כמות כל-כך גדולה של מידע, נתונים, דוגמאות ותובנות. והקורא מוצא את עצמו מרותק ע"י התובנות הרבות שמציע המחבר. יש אמנם עליות וירידות בספר, אבל זה טבעי, ומדובר בסה"כ בקריאה מהנה. מומלץ מאד.
akiva

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

13 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קודם כל גילוי נאות: לא קראתי את הספר אלא שמעתי את ההרצאות שהספר מבוסס עליהן ביו-טיוב (את כל ה26). מכיוון שהמחבר עצמו אומר שהספר וההרצאות הם כמעט זהים אז אני מניח שזה די בסדר שאכתוב פה ביקורת.

הנה הלינק:
http://ap.huji.ac.il/index.php?option=com_content&view=article&id=288&Itemid=14

ולביקורת:
מי שמחפש היסטוריה במובן של תאריכים מלחמות מלכים וכו' - שילך לחפש במקום אחר. אין שום סיכוי, וגם לא כוונה, לתאר 100,000 שנים בספר אחד. הספר סוקר תהליכים גלובליים ממבט הציפור, הוא מתמקד בדינמיקות גדולות ובקווים כללים. מצד אחד יש לו רוחב יריעה בלתי רגיל. הפרקים על חקלאות ומזון, על כסף וכלכלה, הדת, הכתב, על המדינה והמשפחה הם מעולים ומלאי מידע שהיה חדש בשבילי. המחבר בוחר לשים את האצבע על אירועים ועל שינויים נקודתיים ולאפיין אותם ככאלה שמשנים את חוקי המשחק.

הספר, למרות היותו מדע פופולארי לא מתפשר ומביא גם טעימה ממחלוקות בין מדענים ולא מתבייש להציג תמונה מורכבת לעיתים, הוא גם מאד מעודכן למחקרים של השנים האחרונות (מה שכנראה יגרום לחלקים מהספר להפוך תוך 10-20 שנה ללא-רלוונטיים). הוא גם לא מתבייש לומר לפעמים "לא ידוע" או להשאיר סימני שאלה.

הצד החזק של הספר הוא ההבחנה במשמעות של התהליכים והאירועים ובכך הוא מאד מעורר מחשבה.

הצד החלש של הספר (וראיתי שכבר מישהו אחר כתב את זה פה) הוא הגלישה שלו לפילוסופיה: נראה שבתחום הזה הוא נופל כמה נפילות מביכות. למשל מאוד הפריע לי שהוא נתן הגדרה לדת כ"מערכת אמונות שנגזר ממנה אורח חיים מסוים" אבל לא שם לב בפרק על מדע שגם המדע נופל לקטגוריה הזו.

באופן כללי הספר מאד מאד מומלץ. צורת ההסתכלות שלו על אירועים בהחלט תלווה אותי הלאה, כמו גם הרבה מהתובנות שלו (המהפכה החלקאית או המדינה כבר לא ייראו אותו דבר בעיני).
מאוד מעורר מחשבה, לא עם הכל חייבים להסכים
idan h

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

12 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר הזה הוא הרבה מעבר לספר היסטוריה.
זהו מסמך סוציו-אקונומי מרתק אודות כיצד בני האדם למדו לחקור, להלחם, לכבוש ולשעבד את הטבע ועמים אחרים לצורכיהם ע"י יצירת סדר מדומיין שאיגד תחת קורת גג אחת אלפי,רבבות ולבסוף מיליוני ומיליארדי אנשים. 3 המהפכות הנסקרות בהרחבה בספר : הלשונית, החקלאית והמדעית אינם אלא רקע שלמעשה רק הרחיב והאיץ את תהליך זה. הספר ללא ספק "פותח את הראש" ומלמד אותך לחשוב שנית על תפיסות עולם (דת ,זכויות אדם, מדינה) שלקחת עד עכשיו כמובן מאליו ולהבין שאין מדובר ב"אמת" אלא רק רעיון יפה שנוצר על מנת ליצור סדר.

למרות זאת, יש לי 2 הסתייגויות מהספר:
אחת בנוגע לסדר המדומיין. נכון, זהו אכן סדר "מדומיין" ואין לו זכות קיום מחוץ לראשינו. אבל אין ספק שבראיה היסטורית, ללא ספק ישנם סדרים שגרמו לפחות נזק מאחרים (האם דינו של הקומוניזם שגרם למותם של 100 מיליון איש כדינו של מגילת זכויות אדם?) וישנם שנכשלו טוטאלית ואחרים שמחזיקים מעמד כבר מאוד ואלפי שנים. לכן אומנם אין סדר "אמיתי" או אפילו "נכון" אבל בהחלט יש סדרים מתאימים יותר למציאות וכאלו שפחות...

השנייה בנוגע לתזה שהעולם נע לעבר תרבות אחת גלובלית. באופן די תמוה הוא מציין שהעולם האפרו-אסיאתי הינו מקשה אחת למרות שלפי דעתי (למרות קשרים כלכליים) מדובר בלפחות 3-4 תרבויות שונות לחלוטין שנלחמו זה בזה מאות שנים ואף כיום מהוות את עיקר הקונפליקטים בעולם (בעיקר תרבות מערבית נגד התרבות המוסלמית).ישנם עדיין הבדלים תרבותיים,מנטאליים וחברתיים עצומים בין תרבויות אלו . ייתכן ובעתיד בעקבות המהפכות בעולם המוסלמי נראה עוד מדינות מוסלמיות הופכות להיות מערביות או פרו מערביות ודבר דומה יכול לקרות למדינות כמו סין (כפי שקרה ליפן שהפכה למערבית אי שם בשנות ה80) אך הרעיון שאפרו-אסיה מאוחדת תרבותית עוד משלהי ימי הביניים הוא די חסר שחר לפי דעתי...

למרות ההסתייגויות הספר הוא מצוין וירתק כל בר דעת.
מומלץ לכל אדם משכיל!
אבי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מצויין, מעניין ומרחיב אופקים.
הספר עוסק בתולדות ההיסטוריה, סוקר את תולדות האנושות ומציד נתונים ותאוריות מעניינות ומחכימות. לאחר סקירה קצרה של ציר הזמן מהמפץ הגדול, מתמקד הספר במהפכה הלשונית, הופעת השפה, והיציאה מאפריקה לרחבי העולם. לאחריה במהפכה החקלאית, ביות צמחים ובעלי חייםה ומאפיינים השונים שהשתנו בחיי בני האדם בעקבותיה. לאחר מכן הממלכות הראשונות, הכתב, הכסף, התרבות, דתות, האימפריה הראשונה, המצאת המטבע, ועד לנצרות ולאיסלאם. פרק נרחב עוסק במהפכה המדעית של 500 השנים האחרונות, התחלת ההשתלטות של אירופה על אמריקה ועל האוקינוסים, המהפכה התעשייתית, ההווה ובו יציאה מגבולות כדור הארץ, גילוי הכח האטומי, הנדסה גנטית ויצורים חיים הנוצרים מעיצוב תבוני. ובסוף הספר אפילו כמה כיוונים מעניינים אפשריים לעתיד.
ספר מקיף מעניין ומלמד רבות, גם בנושאים הגדולים וגם בכל מיני נקודות קטנות (רבות) שמוזכרות בו כדרך אגב
אלינור

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

10 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד הספרים החשובים ביותר שתקראו.
אני יכולה לומר, בלי הגזמה, שהספר הזה שינה את ההשקפה שלי על החיים. הוא מלמד המון, מאיר עיניים, פותח את הראש ומסדר שם הרבה עניינים.
הרבה דברים שאומר יובל נח-הררי בספר אינם מקובלים, קשים לתפיסה או מעוררים זעם. נכון, ככה זה תמיד עם רעיונות חדשים ולא מקובלים. מי שמעוניין לקרוא את הספר צריך לדעת: יש לבוא אליו עם ראש פתוח וב-mood של קבלת רעיונות חדשים. לא חייבים להסכים איתו, לא חייבים להיסחף איתו, אבל חשוב לבוא במטרה ללמוד ממנו משהו אחר, חדש. חשוב גם לקרוא אותו בלגימות קטנות, כדי לתת לרעיונות לחלחל ועל מנת להבין אותם לעמקם.
השפה של נח-הררי קלילה, סוחפת, מרתקת ומשעשעת. ספר היסטוריה שפשוט כיף לקרוא. מומלץ בחום רב!
אבא הוריד ראש

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

10 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
על "קיצור תולדות האנושות" אפשר להגיד בקיצור, שהספר הנו סוג של מתנה חשובה לאנושות.
מעבר לאופן הכתיבה האנושית, המיועדת/נוגעת בכל בני האנוש, מצליח המחבר במילים פשוטות להפריך "עובדות" שלכאורה נראות מוצקות ומוסריות, לעורר מחשבה ומתוכה אף לחשוב קדימה על עתידה של האנושות, חלקו ואחריותו של כל אחד מאתנו בעצוב העתיד הזה...
ספר חובה לכל בן-אנוש
תודה לך נוח, יישר כוח :-)
נועם 9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
״הוא נמצא כבר 17 שבועות בראש רשימת רבי המכר...״ ככה הצליח לשכנע אותי המוכר לקנות את הספר כשבכלל חיפשתי ספרי פילוסופיה. ולא בגלל שאני תמיד הולך עם הזרם, אלא בגלל שאני חדש ב״עולם הקריאה״ והחלטתי ללכת ״על בטוח״ בתור התחלה.

הספר מאוד בנאלי. הוא מנסה ואף מצליח לתמצת את כל תחומי החיים בעזרת ״עובדות״. בגלל האופי האחיד שלו איני חושב שרכשתי בעקבות קריאתו ידע רב (בכל זאת, מי מצליח לזכור דברים שכתובים באופן משעמם?), אולם הפרספקטיבה החדשה שמתקבלת בעקבות קריאת הספר, עמוד לאחר עמוד, דוגמא לאחר דוגמא ונושא לאחר נושא, שווה את הכובד הרב שמורגש בעת קריאתו!

לסיכום, הייתי ממליץ לקרוא את הספר לא כ״תורה מסיני״. מילא הכותב מנסה להפוך את ההיסטוריה ומדעי החיים למדע מדוייק, אך כיצד בסוף הספר הוא מנבא את העתיד באותו הביטחון שבעזרתו כתב את כל העלילה? לעין ״בלתי מזויינת״ הסוף יכול להיות מאוד מפחיד. הספר מאוד מדובר ומומלץ ולאורכו הסופר כותב בצורה עובדתית מאוד מה שמשרה אווירת ביטחון וגורם לקורא להאמין לכל מה שכתוב, ולכן מתקבלת תחושה שהעתיד האפוקליפטי שמנבא הסופר הוא עובדה שאין לערער עליה על אף כל ״סימני השאלה״ שהוא מעלה.

אני יכול רק להעיד על מה שאני חוויתי ולא על מה שאחרים יחוו, על כן נשאר לי רק לאחל ״קריאה נעימה״ :-)
פרפר1

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הגיע הזמן שמישהו סופסוף יספר את הסיפור של העולם הזה. איך ולמה הגענו למצב הזה והעניין הוא שהידיעה מטרידה לא פחות מאשר אי הידיעה. הטיימליין שהוא מציב בפנינו משרטט זמן שהוא יותר מעגלי מאשר ליניארי. יש מחזוריות בהתפתחות ,לדוגמא כשהאמונה הדתית מתגברת, אז הקנאות מתגברת ומצב הפרט נהיה בעייתי יותר ולהפך. אנחנו היום לא יותר חכמים מאשר פעם, אלא יותר מותאמים לסביבה. מסתבר שהאדם הכי פיקח שחי כאן הוא דווקא הלקט.
ספר שלדעתי צריך להיות בגדר קריאת חובה לכל תלמיד/סטודנט/אברך (באחרית הימים...).
ולמה הידיעה מטרידה, משום שלמרות שהעגלה החילונית מלאה בכל כך הרבה, וההישגים של המדע כל כך גדולים, עדיין רואים עמים שלמים נוהים אחרי כהני דת שונים. אי אפשר להבין את ההתבטלות של הציבור החילוני, פשוט אי אפשר. מסתבר ששתי התקופות בהן הייתה ההתפתחות הגדולה ביותר בידע האנושי היו לפני ואחרי ימי הביניים. לפני- המדע היווני/רומי/בבלי ואחרי עם תקופת הרנסנס והנאורות. ובאמצע - ימי הביניים עם 1000 שנים של שלטון הכנסייה. היום אנו מידרדרים במהירות למצב של טרום ימי הביניים ובעתיד נצטרך איזה קופרניקוס חדש שיזכיר לעולם שהוא מסתובב סביב השמש...
לא עם הכל אני מסכים, ולמרות שהרבה דברים חסרים, חייבים להוריד את הכובע בפני הניסיון הכי אינטליגנטי שנעשה, ועוד בארץ! לקחת נושא סבוך ומורכב ולפשט אותו בשפה טבעית וקולחת.
אלירן

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סוף סוף השלמתי את המשימה וסיימתי לקרוא את הספר.
אני יודע שהמשפט הזה מראה כאילו סבלתי מהספר והוא היה בשבילי נטל אבל ממש לא כך הדבר. העניין הוא שזה ספר לא קל לקריאה ומאתגר את המוח אבל מרתק כמעט לכל אורכו. לקח לי מעל חודש לקרוא אותו וזה הרבה זמן ביחס לקצב הקריאה שלי.
הספר הוא ממש לא ספר היסטוריה במובן הרגיל.
מסופר על המהפכות שהתרחשו בעולם מבריאתו ועד ימינו. הכוונה במהפכות זה לא מהסוג של X כבש את Y וכו', אלא דברים שמקיפים את האנושות כולה כמו המהפכה הלשונית החקלאית והמדעית.
כל אדם שיקרא בספר זה יפיק ממנו מידע מרתק שישאר איתו להרבה זמן אחרי סיום הספר. הספר נוגע בלא מעט נושאים שכמובן חלקם מעניינים יותר וחלקם פחות, אני באופן אישי התחברתי לרוב הנושאים. הרבה מהקטעים המוזכרים בספר מערערים הרבה תפישות שנראות לבני האדם כמובנים מאליהם.
הערה לאנשים דתיים שיקראו את הספר- הספר מערער לא מעט גם את היסודות הדתיים בכלל ואת היהדות בפרט.
יש כמה תמונות שמוסיפות עניין חזותי לחלק מהדברים שמוזכרים בספר.
לסיכום- לא היה לי קל לקרוא את הספר כי מבחינה אינטלקטואלית יש בו כמה נושאים שהתקשתי להבינם עד הסוף, אבל הספר מאוד מומלץ לקריאה לכל אדם שרוצה לדעת יותר. בניגוד לספרים אחרים, הספר הזה מצדיק לגמרי את המיקום הגבוה שלו לאורך זמן ברשימת רבי המכר.
yuli

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קיצור תולדות האנושות הוא ספר גאוני! בלשון ברורה ונהירה הוא מבאר ומסביר את תולדות האנושות ואת חשיבותה של ההיסטוריה. הכתיבה מאוד קולחת ונהניתי מאוד מהקריאה.
כמעט כל משפט שני קיבל הדגשה (באמצעות מרקר או דגלון), פשוט כי של משפט שני היה מעניין ומרתק!
מומלץ בחום לכל מי שמבקש להשכיל.
כרמיתה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מצטרפת לכל התשבוחות שלמטה.
כמה שבועות אחרי שגמרתי את הספר אני עדיין מסתכלת על העולם במבט אחר לגמרי. דברים שנראו מובנים מאליהם מעוררים פתאום שאלה: האם כך היתה חייבת האנושות להתפתח? האם היו אפשרויות עדיפות שנזנחו בדרך? עד כמה אנחנו מספרים לעצמנו סיפורים, ומתי מסתכלים למציאות בעיניים? ואיך בכלל הגענו הנה, לבית הזה, לעיר הזו, לעולם הזה?

אק

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
טוב נתחיל, תמיד עניין אותי מה התחולל בעולם הזה לפני 2568 שנה ומה התחולל לפני 56,000 שנה וגם לפני 6455 שנה , וכן הלאה וכן הלאה......
לאחר קריאת הספר מ ת ח י ל להיות לנו סדר בראש.
הספר נהדר מסביר באופן פשוט,מובן ומרתק את תולדות ההיסטוריה האנושית.
חובה לקוראים שלא ממש בקיאים בתולדות האנושות אך מעוניינים לדעת ( אפילו אם זה על קצה המזלג ) .
"למכורים לנושא" מומלץ ביותר לצפות ב26 הרצאות שנמצאות בYOUTUBE ( חיפוש יובל הררי היסטוריה עולמית )
לסיכום : מ ע ו ל ה
אחד

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מרתק ואינטיליגנטי באופן חריג על תולדות ההומו סאפיינס, עם נסיון קצר בסוף הספר אף לחזות גם את עתידו. למרות שהכותב הינו הסטוריון במקצועו, יש בספר שילוב של ידע מתחומים מדעיים שונים, ואף שלעתים מורגש שאין אלה התחומים בהם הוא מומחה, יש עדיין מידה רבה של דיוק במידע, והכל מובא בצורה חכמה להפליא.
אני, שההתענינות בהסטוריה הפציעה בי רק בגיל מאוחר, השלמתי הרבה חורים בהשכלה שלי. לדוגמה, העובדה שהומו סאפיינס אין מוצאו מהאדם הניאנדרטלי, אלא הוא בן-אדם ממין אחר שחי בחפיפה בזמן, לפחות חלקית, לאדם הניאנדרטלי.
עוד דוגמה לפרט מעניין מאד, הוא שבהסתכלות על ההסטוריה האנושית באבחנה (רזולוציה) של אלפי שנים, ישנה מגמה ברורה של התקבצות התרבויות של הומו סאפיינס לתרבות גלובלית וממשל גלובלי.
מומלץ בכל פה!
צביקה פרי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
שווה קריאה (רצוי ביקורתית).
בסך הכל, ברור שיובל נח הררי מכיר את ההיסטוריה (הרי הוא פרופסור) ויש לו ראיית על (לעיתים יחודית במובן הרע של המילה). הרבה מאוד קטעים סידרו לי כחובב היסטוריה את הרצף (למשל מי היה קודם הבבלים, העילמים או האכדים :) ) ובכלל, כספר "מדע פופולארי" בהחלט שווה קריאה.

הנפילות הן כשהוא מנסה להכנס לתחום הפילוסופיה, הפסיכולוגיה וכו', תחומים שלא ברור אם הראייה אינה קצת פשטנית.

פה ושם הקשרים צורניים בעלי הצדקה מפוקפקת, שימוש באנלוגיות כהוכחה וקפיצות לוגיות (לא אטרח להביא פה דוגמאות).

החלק החלש ביותר בספר הוא החדרת "אג'נדות" אישיות ופוליטיות. הבנו. הוא נשוי לאיציק. סבבה. ממש לא איכפת לנו - אבל לתקוע את האג'נדה ההומוסקסואלית שלו (לפי טיעוניו - אם ממשיכים את הרצף הלוגי, ניתן להסיק שהעובדה שניתן טכנית לקיים יחסי מין עם בעלי חיים מוכיח שהם "טבעיים"). כל זה לא נורא (כנראה זה תשלום דמי חבר במועדון כלשהוא).

בעולם שבו ידע היסטורי לא מקבל את הכבוד הראוי, טוב שיש ספרים כאלו.
גלית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעניין ברמה לא רגילה. לא כבד מדי ומרתק. אני קוראת לאט שלא ייגמר.
סתיו :)

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
טוב. להכביר במילים אין צורך, כיוון שנכתבו על הספר יחסית הרבה ביקורות וכולן מושקעות כאלו כי לא מתאים לכתוב ביקורת קצרצרה על ספר כמו קיצור תולדות האנושות.. זה כאילו לא נעים מהספר, כי הוא מקנה לך כל כך הרבה, שאתה מרגיש צורך לפנק בביקורת משובחת.
הספר הפך, בשנתיים האחרונות, למצוי במדפיהם של הקוראים השונים כפטריות אחרי הגשם.. ולא בכדי. הוא באמת אדיר. ואני לא אוהבת להגיד על משהו שהוא חובה כי זה מתנשא בעייני ומה שחובה לאחד הוא לא חובה לאחר- אבל אני חייבת לחרוג ולומר שהוא סוג של חובה לכל מי שאפילו קצת מתעניין בהיסטוריית המין האנושי הרחוקה וההרבה פחות רחוקה.
בפעם הראשונה סופר לוקח נושא ומקיף אותו בצורה כל כך יסודית, מובנת, ממצה, איכותית, אבל עם זאת מצליח להישאר מעניין..ואולי גם סוחף, עד כמה שאפשר לענות על ההגדרה "סוחף" בגבולות הגזרה שלקחו לי 3 חודשים לקרוא אותו מרוב שהוא מכיל הרבה פרטים וכל פעם אתה קורא קצת ומשתהה יומיים נוכח האינפורמציה המפתיעה- מה היו עוד זנים של בני אדם פזורים עלי כדה"א אבל רק אנחנו שרדנו?? סך הכסף בעולם עומד על בערך 470 טריליון דולר אבל רק לעשירית ממנו יש כיסוי???? כל האמונות הן מציאות מדומיינת כדי שנצליח לשרוד???? וכך כל פרק או מהפכה- מגיעה תגלית חדשה שגמרה לי לתהות על קנקנו של הקיום של העולם הזה... ושלנו בתוכו.... וזה לא קל... ללא ספק יש צורך בהרבה שלוות נפש כשקוראים את הספר. או שזו רק אני(?)

אה וגם המלצה לשר החינוך שי פירון- אולי כדאי להתייעץ עם יובל נח הררי בנוגע לשינוי בתכנית הכללית ובמערך לימודי ההיסטוריה בבתי הספר הממלכתיים. יש מצב שככה דברים יתחילו להתחבר ולתפוס קצת הגיון כי כרגע זה נראה כמו קטסטרופה. תודה.
עומר ציוני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד מספרי ההיסטוריה הטובים שקראתי. זה לא ספר היסטוריה במובן המקובל. זהו יותר ספר מרכז גישות בסקירות היסטוריות, ומכאן ייחודו. הספר מציג את התפתחות האדם מהיבטים אנתרופולוגיים, כלכליים, ביולוגיים ואחרים, וכל זה תוך שאלת שאלות נוקבות ומענינות. רוב החומר היה מוכר לי ממקומות אחרים, ובכל זאת הרגשתי מועשר בגלל הצגת הדברים.
מומלץ בחום למי שכבר קרא ספרים בנושא ורוצה להינות.
דריה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מדהים, לפניו לא נגעתי בספרי "היסטוריה" אבל עכשיו אני רק מקווה למצוא עוד ספרים בסגנון. הספר מרתק ושנון, לגמרי פותח עיניים. אני לא מפסיקה לדבר עליו. איכשהו בכל שיחה עולה לי בראש עובדה מעניינת שקראתי בו. ממליצה בחום! מזמן לא קראתי חומר שפיתח לי את המחשבה כל כך ובנוסף תרם המון לידע הכללי שלי בצורה הכי לא משעממת שיש.
אין ספק שאם יובל נח הררי מוציא עוד ספר אני הראשונה שרצה לקנות.
lavu_y

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר הטוב שקראתי מימי.
קצת מוזר לאור העובדה שזה ספר עיון/מדע פופולרי, אולם יותר מכל ספר אחר, הספר הזה נוגע בבסיס האמונות הבסיסיות, ומטלטל אותן טלטלה עזה.
קשה לומר את התוצאה לאחר הקריאה (לחזור בתשובה? לברוח לאי בודד? להצית את הרחובות?), אבל מה שבטוח ספר חובה לכל בר דעת.
גבי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מדובר בספר מדהים בעושר המידע שאפשר לקבל בו ,ואני עדיין לא מבין איך אני בגיל 20 לא ידעתי כל כך הרבה דברים בסייסים שכל ילד אמור לדעת - מקור האנושות. זה הספר האמתי שצריך ללמד לילדים בבתי ספר ולא לעוור להם את העיניים בכל מיני אגדות .
אפילו שמדובר בספר מדעי השפה בו הוא כתב היא שפת היום יום - והוא זורם מהתחלה ועד הסוף.

ממליץ בחום :):):)
תמיד קוראת

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נגשתי לקרוא את הספר כי הוא רב מכר כבר שבועות רבים ועניין אותי על מה הבאזז. היום אנחנו חיים בעידן הגלובלי, הכל גלובלי , הכלכלה התקשורת החברה ,אז נכון עכשיו גם לאסוף את אירועי ההיסטוריה ולכנס אותם ולסכם בצורה גלובלית. המון ספרי היסטוריה נכתבו עד כה וספר זה מצטרף ברוב כבוד למדף זה.
זהו ספר עיון שנותן סקירה היסטורית מתומצתת ומסכמת של חיי האנושות על פני כדור הארץ. הספר כתוב בלשון ושפה ברורים וקלים להבנה .המשפטים רהוטים וקולחים. הספר מעודכן לשנת 2011 שזה חשוב ורלוונטי לימנו ולמעשה זה יחודו. הספר מתבסס על תיאוריות היסטוריות נפוצות. מביא סיבות ונימוקים מעניינים והגיוניים לאירועים ההיסטוריים השונים והעיקריים. הוא מתאר מהפכות רבות שהתרחשו לאורך ההיסטוריה.

בגלל השקפתי היהודית ,אני מסתייגת ממספר הנחות בסיסיות: הן לגבי גיל העולם, מוצאו של האדם –לדעתי האדם הוא יציר בריאה (בצלם אלוקים) ולא תוצר אבולוציוני של קוף ממזרח אפריקה. אני חושבת שיש אבולוציה אך אני הייתי מגדירה אותה , התפתחות.
הספר מדבר גם על הטרגדיה האקולוגית שמתבצעת ע"י האדם,נושא שמדברים עליו הרבה. הוא מבחין בשלושה גלים של אסונות. הראשונה התרחשה בתקופת הלקטים שבו האדם /הומו סאפיאנס התפשט ,אז נכחדו מיני החיות הגדולות. בגל האסון האקולוגי השני ,שאירע ע"י התפשטות החקלאים במקומות שונים בעולם שהשמידו בעלי חיים וצמחים שונים. כעת מתרחש האסון האקולוגי השלישי, ע"י התפשטות התעשייה בעולם.
לי חידש פרטים רבים בנושא של ההתפתחות ההיסטורית הכלכלית של האנושות.
. ספר מאד מומלץ בעיקר לסטודנטים
.
רונרון

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אין ספק שהספר מעורר מחשבה- אפשר לחזור אליו מדי פעם להתקדם או לדפדף אחורה - שימו לב כמה קוראים לא סיימו את הספר. לעצם העניין הספר מבוסס על עובדות ( למשל כיצד אנחנו מתעללים בעגלים) וביעקר על השערות וספקולציות . ברור שיש לסופר רקע מבוסס בהסטוריה וחסרים במדעי החיים ( איך אפשר לדבר על השמדת אוכולסיה בלי להתיחס לשרשרת המזון או לשרשרת אקולוגית ). הרעיון לסדר מדומיין - או מזויף מענייו ( עמוד 121m)אבל מכאן לקשקש שאין שום דבר טיבעי ברצון ליסוע לחול? ולהשוות אותנו לזכרי אלפה נו באמת אבולוציה אבולוציה,אולי נוסעים לחול למען ההנאה רגשות?. אבל, התוכן בהחלט מעלה ויכוח , דיון אי הסכמה או הסכמה- מה שתרצו וזה מה שהופך אותו לספר טוב מאוד. מעורר מחשבה כן, אבל כל כך הרבה אי דיוקים- לפחות בתוחמים שאני מכיר.
אריה 4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ממולץ בחום לקריאה ספר מלא באינפורמציה וניתוח מדעי לתופעת הטבע הנקראת אדם .לכל מי שסקרן לדעת על המין האנושי מהיכן הגענו ולאן פנינו מועדות
kuzi

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טוב.
אותי אישית מעניין נושא האבולוציה והתפתחות האדם, אז הספר נתן לי כמה נקודות נוספות בנושאים אלו. אבל הספר הוא הרבה יותר מזה. ממליץ בחום לכל מי שרוצה להבין טוב יותר את כלל הנושאים הקשורי למין האנושי. מבלי לפגוע בהמלצת הקריא אני חייב לציין שהיו קטעים שהייתה לי בהם איזה סוג של אי-נחת למרות שכל הטענות שלא נראות כלא ניתנות לערעור.
רוני פ.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מצוין שעוזר מאוד לקלוט את התמונה הכללית של ההסטוריה שלנו מאז המפץ הגדול.
כל הזמן לוותה אותי המחשבה איך הורסים לנו בבית הספר את ההבנה והאהבה להסטוריה.
יעל מונטנייז

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יצירת מופת! הספר הזה מנתח את המחקרים הקיימים על התפתחות האנושות ובכל פיסקה מפריח על ידי ביסוס מחקרי כל כך פרדיגמות שגויות שאנחנו מאמינים בהם. הוא זורם ,מעניין , אי אפשר להניח מהיד.
גל-גל

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הביקורת הכי קלה שכתבתי בחיים:
זה הספר הכי טוב שקראתי בחיי. נקודה.
איתן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מומלץ מאוד.
סיפור קורותיה של האנושות ממעוף הציפור - החל מיום ה"בריאה" ועד לימנו אנו. כיצד הגענו למי שאנחנו ואילו כוחות הניעו אותנו להגיע עד הלום.
כמובן, מכיוון שמדובר בסיפור המתאר את קורות האנושות ממעוף הציפור, יוצא כי מדובר בסקירה שטחית של ההיסטוריה, אך המחבר לא מתכוון להתעמק יתר על המידה בפרטים, אלא באותן נקודות ציון (כשם שתכנת ניווט לא מספרת לנו על כל רחוב ורחוב, אלא מדריכה אותנו איך להגיע ליעד)חשובות שהיה בהן כדי להשפיע על ההיסטוריה.
אותן נקודות הן: המהפכה הלשונית, המהפכה החלקאית והמהפכה החלקאית.
יש לי ביקורת לא מעטה בנוגע לתפיסת המחבר את העולם - מכנית מידי לטעמי (כך לדוגמה, לשיטת המחבר אנו ממציאים לנו כל מיני "הסדרים מדומינים" כגון הלאומנות וחיים על פיהם לצרכים כאלה ואחרים).
יחד עם הביקורת הנ"ל, מדובר בספר חובה לכל מי שמעוניין להרחיב קצת את היעד הכללי שלו ולשמוע נקודת מבט מעניינת בכל הנוגע להיסטוריה שלנו.
sarai

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מרתק. מומלץ מאוד.
אלי שדה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מאוד מומלץ קריא מעניין פורש בפני הקורא בלשון עממית את בריאת העולם והסוילזציה .דתות, כלכלה,מומלץ בכל לב!
Unfusa 3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מכיוון שאני נמצא בתוך קריאתו של הספר אני רוצה להתייחס לנקודה אחת שתפסה את תשומת לבי:
בעמוד 260 בספר מתאר המחבר את שתי האסכולות המדעיות הרציונליסטית והאמפיריציסטית וכדי לתאר את הפגם ברציונליסטית הוא מבים כדוגמאות את הגותו של תומס הובס.
אינני מומחה להובס אך הזדמן לי להעמיק בהגותו בקורס באוניברסיטה העברית של ד״ר יואש מייזלר לפני כמה שנים.
מבלי לציין במפורש את הספר אליו הוא מתייחס ״הלוויתן״ מאת הובס, הוא מציין את אחד ממושגי היסוד ״המצב הטבעי״ של הובס המתאר חברה ללא שלטון בא כל דאלים גבר או "מלחמת איש באחיו״. הובס מתאר מהלך בו היא וצא מהמצב הטבעי כדי להצדיק את קיומו של הריבון האבסולוטי שהינו תחילת הליברליזם הנותן את השלטון בידי האדם ומכוח סיבות חברתיות ורעיוניות ולא מכוח מתת האל.
טעותו של המחבר היא שהוא מייחס להובס קביעה היסטורית הנשענת על שימוש בשכל הישר שהינה טעות כפולה לדעתי: ראשית הגישה הרציונליסטית אינה מתייחסת למציאות הגשמית גישה זוו עומדת בבסיסה של הגאומטריה האוקילידית למשל ואין כאן כמו שהמחבר אומר הסתמכות על השכל הישר אלא יצירת מושגי יסוד אקסיומטיים על מנת להוכיח בסוף המהלך מסקנה אריתמטית.
שנית, הובס לא מתייחס למצב אמיתי בהיסטוריה כפי שטוען המחבר. הוא כותב בספר כי הובס לא התייחס לממצאים ארכאולוגיים. הובס למעשה אלא גם כאן הוא מנסה לדמיין בצורה מושכלת מה היה קורה אילו לא היה שלטון בעולם וכך הוא מגיע להגדרת המצב הטבעי. אין זה מעניינו של המחבר או הקורא האם מצב זה התקיים בהיסטוריה. הובס מנסה להוכיח בצורה רציונליסטית, מדעית לפי שיטתו ובזמן שכתב זאת כי הריבון הוא תוצאה מלאכותית שנועד להתמודד עם המצב הטבעי.

עד כאן הובס אך תם ולא נשלם מכיוון שעל אף שקראתי בשקיקה את הספר עד כה אני מתקשה להתייחס איו כמקור אמין אם אם זו ההתייחסות השטחית אחיו נתן המחבר את דעתו בנקודה השולית הזו לכאורה אך החשובה מבחינתי.
Tamar

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מרתק. כתוב יפה קריאה קולחת. ממליצה.
יע 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מאוד רציתי לקרוא את הספר. כיף של נושא וספר חמים רך עם כריכה מעוצבת יפה, איזה יופי! כל כך רציתי להעביר לי זמן נעים אתו. אבל לצערי זה לא קרה. עד למחצית הספר נאלצים לחצות כפעמיים גלישה של המחבר לדעות אישיות לא קשורות במיוחד, ניתן לומר הגיגים שמוצגים בנחרצות כאילו אין בלתם. פילוסופיה אינה מקצועו של המחבר וזה ניכר. אולי היה ממתן יותר את קביעתו שיש "טבע" ויש רעיונות אנושיים כמו זכויות האדם ולאומיות שהם לעומת "הטבע" חסרי שחר או בדויים. אילו הוא היה קצת פתוח יותר, לא היה קובע שיש כוח משיכה שהוא עובדה, לעומת הסדרים החברתיים שהם מדומיינים. והנה כיום מדענים סבורים שכוח המשיכה לא באמת קיים. שלא לדבר על רעיון פילוסופי קדום ולכן צפוי היה שהמחבר יכיר, שהמציאות אינה מוכרת לבני האדם מטבעם, ואם כך, למה לבטל דווקא את רעיון זכויות האדם למשל? במה הוא מופרך יותר מכוח המשיכה? למה לעם ההודי אין זכות לחוש שהם הודים, גם אם חלקם מוסלמים? המחצית השנייה של הספר כבר שקועה בכוון הזה, כאילו המחבר כתב בזריזות ובקיצור פה ושם על הנושא המוצהר של הספר רק כדי להגיע לעיקר מבחינתו, שהם הגיגיו. קל לאתר את המאפיין בהם, זה החילון המוחלט שאירופה האמינה בו, שקידם אותה מאוד, אך בשלבו המאוחר הביא לאוניברסינליזם ותפיסה שהחיים חלולים, לא מוצדקים, חסרי פשר. אירופה מתמוטטת בגלל שרעיונותיה הביאוה לקצה, ואנו רואים את המציאות וקוראים מחבר שאינו רואה. אז נאלצתי להפסיק לקרוא באמצע.
יוני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר המציע ידע רחב אל מול שאלות קיומיות רבות שלא הרבה היסטוריונים מעיזים לשאול. אני נהנתי מאוד מן הקריאה וממליץ לכל אחד המתעניין במוצאו של אדם לעיין בו.
MeanMrMustard

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד מספרי העיון המרתקים ביותר, אם לא ה.
יש תובנות מעניינות של הסופר שממש מעצבות את התפיסה שלנו על עצמנו - המין האנושי.
מרתקים בעיקר ההתחלה ו-3 הפרקים האחרונים, בהם יש ניסיון לנתח את מהות האושר ולהשוות עם דורות קודמים.
ספר חובה לכל אדם סקרן.
קדמת עדן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חובה. ולא ארחיב עוד מילה אחת.
גפן 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אין לי לתאר עד כמה הספר הזה נהיה תנ"ך עבורי.
הנאה רצופה.
המפצח 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טוב מומלץ למי שמאמין באבולוציה
יומי 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חובה למי שמתענין בנושא.
פיני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מאלף מומלץ בחום במיוחד הפרק הראשון הקשור למהפכה החקלאית
illuminati

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה! לא כבד מדי, מרתק ועם זאת ענייני.
מומלץ ביותר
יהונתן 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעניין,עם המון אינפורמציה,ומנוסח בצורה אינטיליגנטית
מקסימיליאן

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעניין מאוד ורחב נושאים, נוגע בהרבה נקודות חשובות במהלך ההיסטוריה ומפריך דעות קדומות, והספר נותן בסיס טוב למי שמתעניין בהיסטוריה ומתכוון לקרוא עוד ספרים בנושא. מקווה שהוא יוציא את תולדות האנושות -הגרסה המלאה:)
חופשיה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר אדיר!
אפילו אמא השתכנעה לקנות לי אותו (מעולם היא לא קנתה לי שום ספר, בטענה שאני סתם מתלהבת והם יעלו אבק)

עכשיו אני ממש סקרנית והייתי רוצה לפגוש את סבא רבא רבא רבא רבא רבא רבא רבא (כפול אלף) שלי. אפילו להתיידד איתו ולראות איזה מן בנאדם (או קוף) הוא היה וכל אבות אבותיי, אלה שאפשר עוד בערך לתקשר איתם והתפתחו שכלית - על כל השאר אני אתצפת.
עידן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה, משאיר חותם, השכלתי ממנו מאוד.
כתיבה טובה, לא כבדה מידי, שזה לא מובן מאליו לספר עינוי.
חיים .ב.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה. חוויה אינטלקטואלית. לא מפסיק לנפץ מיתוסים שהשתרשו בנו. ספר חובה לכל מי שגמישות מחשבתית ופיתוחה חשובה לו .
איל קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה.
הספר סוקר את התפתחות התרבות האנושית משחר האדם ועד ימינו אנו, עונה על שאלות רבות שעולות תוך כדי וכל זאת בשפה הברורה לכל אדם כמו הוא מודה ללא בושה בדברים שהמדע אינו יודע עדיין לענות עליהם, בוחן סוגיות רבות בהתפתחות האנושות בצורה אובייקטיבית, ספר מרתק ומעניין ומומלץ.
ysh

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מעניין מאוד
מומלץ
סקירה מתומצתת של תקופות שלמות באופן מרתק
גוזיף פאר אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה המגולל בצורה מקצועית תולדות האנושות הגילויים ההמצאות מזה אלפי שנים ועד היום
ספריית מגדלים אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- אישי קרא, ולא מפסיק להתלהב (בילי ו.)
אלי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מכניס אותך בבת אחת למנהרת זמן שלא מפסיקה לעוט קדימה ולבאר עוד ועוד רעיונות ומושגים של היקום הזה. למה דווקא שוקולד? כמה סוגי אדם היו? למה הכל סובב את אירופה? ועוד ועוד שאלות ותשובות שעולות ונענות בספר עטור ההסטוריה והמסתורין. לא סותר את הדת ועדיין משאיר אותנו עם טעם של עוד (על כל פרק צריך לכתוב עוד 3 כדי להבין באמת מה היה שם) אבל נותן מושג כללי שכל בן אנוש עם יכולת קריאה צריך שיהיה לו על חייו...
ריני

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעניין מאד ברובו פותח פרספקטיבה רחבה על תולדות האנושות אם כי צריך לקרוא ולדעת שהכותב איננו אובייקטיבי . מעורר מחשבות ותהיות...
התחיל לקרוא לפני שבוע וחצי
אני באמצע אך שומעת הרצאה - 23 הרצאות ביוטיוב
התחילה לקרוא לפני חודשיים


התחילה לקרוא לפני חודשיים


התחיל לקרוא לפני 3 חודשים


התחיל לקרוא לפני 5 חודשים


התחיל לקרוא לפני 8 חודשים


התחילה לקרוא לפני 9 חודשים


התחילה לקרוא לפני 9 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנה


התחילה לקרוא לפני שנה


התחיל לקרוא לפני שנה ו-2 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנה ו-2 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנה ו-3 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנה ו-4 חודשים
אמצע
התחיל לקרוא לפני שנה ו-5 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנה ו-5 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנה ו-6 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנה ו-6 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנה ו-9 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנה ו-9 חודשים
המהפכה המדעית
התחיל לקרוא לפני שנה ו-11 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-2 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-4 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-5 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-5 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנתיים ו-6 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-6 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-7 חודשים


התחיל לקרוא לפני שנתיים ו-9 חודשים


התחיל לקרוא לפני 3 שנים
עמוד 25
התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-5 חודשים


התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-6 חודשים
©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ