מען לא ידוע / קרסמן טיילור

מען לא ידוע

קרסמן טיילור

יצא לאור ע"י הוצאת זמורה ביתן, בשנת 2001, מכיל 64 עמודים, תירגום: אשר טרמון. ספרות » ספרות מתורגמתספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.54
74% בנות
26 בנים   74 בנות
גיל ממוצע:35
5788 התעניינו בספר


תקציר הספר
הספר הקטן והחשוב הזה עורר תדהמה כשהתפרסם לראשונה בארצות הברית בשנת 1938, ושוב הסעיר את הקוראים - הפעם גם באירופה - כשנדפס שוב ב - 1992. זהו סיפורם של שני חברים, אמריקני וגרמני, המנהלים חליפת מכתבים מרתקת שממנה עולה סיפורה של ההשפעה המרעילה של האידיאולוגיה הנאצית על האדם הפשוט. הסופרת קרסמן טיילור הצליחה, כבר ב - 1938, לתפוס את תמצית הרוע שבנאציזם, והוציאה תחת ידיה סיפור שסיומו המפתיע והמזעזע עושה אותו ליצירת מופת. "הסיפור המודרני הזה הוא כליל השלמות. זהו כתב האישום המרשים ביותר נגד הנאציזם שהופיע בספרות היפה" - המבקר הספרותי של "ניו - יורק טיימס"


רשימות קריאה בהן מופיע מען לא ידוע
קראתי ואהבתי | עפרה בת 56 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה שלשום

רוצה לקרוא | אבא של נועה בן 39 מטורונטו רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 ימים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
שטיין ספרים // 02-6223808

ירושלים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
<< ה א ס פ ן >> **** ספרים בכל נושא ושפה **** מתנה לחנוכה על כל קניה של ספרי ילדים ב-100 ש"ח [ ספר / דילגית / כדורגל / מטקת טניס שולחן ] ****

ירושלים haaspan@walla.com [[ לחיפוש ספרים ניתן להשאיר הודעה בת.ד באתר או במייל ]]

חדש לגמרי 38 ₪ [קנה משומש]
אספן הספרים

תל אביב

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
סוכנות נדב 046920813

צפת 13100

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

כחדש 31 ₪ [קנה משומש]
מובי דיק ספרים | 04-8705533 | http://is.gd/mbook

חיפה - משלוח בארץ ולחו"ל

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
טל

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
ספרי נס ציונה-0527040132 כולל משלוח.

נס ציונה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
בעז

יבנאל

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
יוסי אבירם

משמרת\תל אביב

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
עוגי

ירוחם

טוב 28 ₪ [קנה משומש]
Barnash

רחובות

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
סיפור טבעוני

קיבוץ שריד

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
TheBookMen

Rosh Haayin

טוב 40 ₪ [קנה משומש]

שין שין

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

39 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
---זהירות! ספויילרים!---

ספרון קצרצר שהומלץ לי כבר מזמן והגעתי אליו לבסוף ביום השואה האחרון. חלופת מכתבים בין שני חברים קרובים ושותפים עסקיים, המתנהלת בין השנים 1932-1934: שניהם גרמנים, האחד יהודי, מקס, והשני לא, מרטין. לשניהם גלריה משגשגת לאמנות בארה"ב אך עקב ירושה המתגלגלת לידיו חוזר מרטין לגרמניה, אך ממשיך להתכתב עם שותפו וחברו הקרוב, שממשיך לנהל את העסק. הימים הם שנות ה-30' של המאה הקודמת ומרטין שזה מקרוב שב מופתע וכואב את המצב הכלכלי הגרוע של ארצו האהובה. הוא חולק עם חברו את דאגותיו ורגשותיו ולאט לאט מפציעה במכתביו תקווה חדשה, מנהיג הופיע, איש מעשה, שיציל את גרמניה מעונייה ומצוקתה וישיב אותה לגדולת העבר.
דרך המכתבים הקצרים אנו חווים את ההתרחקות בין החברים, את האכזבה והזעזוע של החבר היהודי ואת ההתלהבות והיהסחפות של הגרמני אחרי המנהיג החדש וערכיו, השונים כל כך מכל מה שהוא האמין בו בעבר. בינתיים, מקס חושש לגורלה של אחותו הצעירה, השחקנית היפהפיה שלא שועה לכל בקשותיו והפצרותיו ונשארת בגרמניה. הוא מבקש ממרטין, שאף ניהל איתה בעבר רומן, לדאוג לה ולעזור לה בשעת הצורך. אך החבר, שכעת ניתן לכנותו חבר לשעבר מתנכר לבקשת העזרה וכאשר היא מידפקת על דלתו הוא משיב פניה ריקם. וכי כיצד יוכל לסכן את מעמדו ומשפחתו למען יהודייה, והרי הבית מלא ילדים ואשתו עוד מתאוששת מלידתו של אדולף הקטן...

זוהי נקודת השבר ושיא ההתבהמות וההתנוולות של החבר בצד הגרמני, כעת ניתן לומר נאצי, של המתרס. אך האלימות והאכזריות אינה עוצרת שם. בכאבו ובמצוקתו הופך גם החבר היהודי עדין הנפש לנוקם אכזר ואטום לכל תחינה ובקשה. הוא נחוש לנקום את מות אחותו ולהרוס את אויבו ואת כל מה שיש לו. כך שהאלימות, הגזענות והאימה חוצים את האוקיינוס ומשחיתים את הקורבן, כמו גם את הפוגע. שני הצדדים נשרפים באישה של הלאומנות והגזענות הנאצית ולבסוף לא נותר דבר.

זהו טקסט קצרצר, הבנוי במתכונת של מכתבים, לכן קיימים פערים רבים שעל הקורא, כמו גם על מקבל המכתב להשלים. מה קרה בינתיים? איך חל השינוי הנוראי? מה חשב הכותב? איך ייתכן? חוזקו הגדול של הטקסט, מלבד צניעותו וחוסר היומרה שבו הוא ההבנה של המצב ההיסטורי והיכולת הכמעט נבואית של הכותבת, פרסומאית מניו יורק, להבין ולנבא את המתחולל בגרמניה. לדבריה היא שמעה על הנעשה מסטודנטים אמריקניים שחזרו מלימודים בגרמניה (?!) ולכן היא כתבה את הסיפור בכדי להזהיר ולעורר. הסיפור אכן פורסם בהצלחה מרובה בכתב העת "סטורי" ב-38' ובפורמט של ספר ב-39' אך הוא לא הזהיר ולא עורר. כנראה שכאז כן עכשיו מי שרוצה לדעת יכול לדעת, ומי שלא אז לא.
yaelhar

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

32 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הסיפור הזה, שיצא לאור ב 1938 עוסק בנקודה קטנטונת ורבת משמעות בשאלה איך מיליוני אנשים הפכו בזמן קצר למפלצות. אנשים תרבותיים, חובבי אומנות ומוסיקה, המוכנים לקבל התעללות באנשים אחרים. בלי להטיל ספק, בלי לחוש אמפתיה, בלי ששום דבר ממהותם הקודמת יעצור רגע לחשוב "זה אני?"

מדובר ב 18 מכתבים ומברק אחד, שכתבו זה לזה שני שותפים עסקיים שהאחד מהם, מרטין, חזר עם משפחתו לגרמניה, מולדתו, והאחר, מקס, נשאר בסאן פרנסיסקו והמשיך לטפל בגלריה המשותפת ולכתוב מכתבים מתגעגעים לחברו. המכתב הראשון נכתב בנובמבר 1932 התאריך על המעטפה של המכתב האחרון - שלא הגיע ליעדו - הוא מרץ 1934. בתוך תקופה בת פחות משנתיים משתנים שני השותפים - החברים ללא הכר. מרטין הליברל נעים ההליכות עובר ממצב של מתבונן מבחוץ על מולדתו מוכת המחסור למצב של מזדהה עם השלטון החדש ומטרותיו, ומקס הופך מחבר מתגעגע שאינו מאמין למקרא עיניו לנוקם זועם עיוור וחרש לכל, פרט לנקמה.

קרסמן טיילור כתבה את הסיפור ב 1938 והוא פורסם בכתב העת "Story" ועורר התרגשות מיידית. הימים היו ימי טרום מלחמה, בארה"ב היתה תנועה בדלנית שהטיפה לאי התערבות במה שקורה באירופה. הסיפור מבוסס על ארוע אמיתי, כתוב בפשטות ובבהירות, ומעביר את המסר בעוצמה.
אנחנו מכירים, כמובן, סיפורים הרבה יותר מפורטים ומזעזעים מהסיפור הקטן הזה. הייחוד שבו הוא שהוא מנסה - ומצליח עד כמה שסיפור פרטני על שני אנשים יכול להצליח - לענות על השאלה "איך...?" איך נדבקו אנשים טובים, אנושיים ומתורבתים במגפה שהפכה אותם למפלצות, ואיש לא מצא חיסון נגדה.
חובב ספרות

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

18 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
את הספר הצנום והקצר הזה קראתי לאחר יום השואה, קבלתי אותו מאחת החברות באתר, ואילולי כך אולי לא הייתי נחשף לספר, ועל כן מגיעה לה בהזדמנות זו שוב תודה. יש אמת מאחוריו, ובבסיסו, הוא חליפת מכתבים בין שני שותפים לעסקים האחד יהודי אמריקני והשני גרמני שמצליחה להדהים ולזעזע ומראה איך חברים טובים הופכים פתאום יום אחד לאויבים, והכל בשם תחייתה מחדש של האומה הגרמנית המונהגת בידי הצורר היטלר.

לרגל הוצאתו לאור מחדש בשנת 1992 (הראשונה בשנת 1938) אמרה טיילור:"מה שקורה היום מפחיד אותי מאוד, השואה הראתה לכולנו מה יכול לקרות כאשר מפיצים כל כך הרבה שנאה". נראה לי, שלא אחטא אם אומר, שהרלוונטיות שלו רק עלתה עם השנים.

מן הראוי לדעתי שהספר יהייה על המדף של כל אחד ואחד, ועל כן הייתי אף מרחיק לכת ומציע לשלב אותו כבר בתוכנית הלימודים בבתי הספר.
מירית

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

16 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זהו ספר קצר ביותר, עד כדי כך שבלעתי אותו בנסיעת רכבת אחת לעבודה. הוא קצר במלל אומנם, אבל מצאתי את עצמי חושבת עליו הרבה במהלך היום. הספר בעצם הוא חליפת מכתבים בין שני חברים ותיקים ממוצא גרמני, שעבדו יחד בארה"ב, והמכתבים מתחילים לאחר שהגרמני הלא יהודי חוזר לגרמניה ואילו היהודי נשאר בארה"ב בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת. דרך המכתבים אנו בעצם רואים את השינוי שחל בחבר בגרמניה בעקבות עלייתם של הנאצים. אני חושבת שהסופרת השכילה להשתמש במבנה של מכתבים, וכך הראתה ניואנסים קטנים שהשתנו במהלך חליפת המכתבים. במיוחד שמתי לב לפתיחות המכתבים ולחתימתם. אם בהתחלה החבר הגרמני חותם את מכתביו לחברו היהודי ב"ברכותיי הלבביות, מרטין" וב"שלך בידידות, מרטין" אז בהמשך, ככל שהתעמולה הנאצית שוטפת את מוחו וליבו, החתימות משתנות ל"שלך כתמיד, מרטין שולזה" ו"מרטין שולזה" ולבסוף פשוט ב"מרטין". הרגשתי במהלך הספר שהסופרת ניסתה לענות על השאלה איך אנשים מתורבתים מחונכים ונאורים מהשכבות הגבוהות של האוכלוסיה, מאמצים במהרה אידאולוגיה שהיא לא פחות משטנית. ובכן, הסופרת לא סיפקה תשובות, לא מפני שהיא לא סופרת טובה, אלא מפני שאין תשובות. לא באמת. לא ניתן להסביר, אלא רק אפשר לנסות להמחיש ובזאת הסופרת הצליחה. הספר גרם לי לתהות עד כמה אנחנו כבני אדם, חלקנו חכמים יותר חלקנו פחות, מושפעים מהדברים ומהאנשים שאנו נחשפים אליהם, מהתקשורת, מתעמולה. אני חוששת ושמחה שמאוד. נשמע סותר אה? אני אסביר. מצד אחד שמחה כי המון מהדברים שנחשפתי אליהם בספרים בסרטים הרחיבו את ההשקפה שלי ובלעדיהם איפה הייתי? מצד שני חוששת, כי כאילו אנחנו בני האדם, צריכים כל הזמן לעמוד על המשמר מפני נביאי שקר ומהגיהנום שהם עלולים להמיט עלינו שרצוף תמיד בכוונות טובות. אז איך מתגוננים? אולי דווקא באמצעות חשיפה להמון דברים, למידה מהעבר, המנעות ממנהיגים שיש להם תשובה פשוטה וברורה לכל דבר? אולי.
מילה קטנטונת של ביקורת, הפריע לי אורך הספר, הוא היה קצר מדי לטעמי, והשינויים בדמויות קרו באופן דרסטי, הרגשתי שהספר היה יכול להיות יותר עמוק לו היה נפרש על יותר מ60 עמודים. אבל אני גם מבינה שהמסגרת שבה נכתב לא התאימה לספר ארוך.
לסיכום, אין ספק שזהו ספר חשוב ביותר לכל אדם באשר הוא. ספר חובה.
omers

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

12 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כשיצאתי למסע לפולין בתחילת י"ב,יצאתי עם הרבה שאלות של למה,פחות שאלות של איך.בכולנו,בעצם,הדהדה שאלה אחת גדולה ומהותית:למה.למה דווקא אנחנו,למה דווקא אז,למה דווקא שם.איך סיור של שבוע במחנות ההשמדה והריכוז,במעבר בבית כנסת מתפוררים וקהילות מוזנחות של יהודים (ואפילו בקניון או שניים),עדיין נותרתי עם הרבה שאלות.חלקן נענו,הרוב לא.
בשיחת הסיכום של המסע,חילקו לנו את הספר הזה.הספר הזה נח לו על המדף שלי.חשבתי לעצמי,"מה כבר לספר של 60 עמודים יש להגיד?".אבל מתברר שזה לא הכמות,זה האיכות.

נושא השואה לא זר לי,וגם לא נושא הנאציזם.קראתי הרבה ספרים על כך,כדוגמת "לבד בברלין","יומנה של אנה פרנק" ועוד הרבה ספרים וסרטים.אבל מה שכל הספרים הארוכים האלו הצליחו לעשות לי התגמד לעומת הספר הזה.דרך חליפת מכתבים בין חבר יהודי לחבר גרמני,האחד בארצות הברית והשני בגרמניה,מצליחה הסופרת להעביר במדויק חוויות ורגשות.טיילור מצליחה להסביר בתמציתיות את הקו הדקיק שבין אהבה לשנאה,איך חברים הכי טובים הופכים לאויבים.לאורך המכתבים אפשר לראות שינוי ביחס של הדמויות.לאט לאט נעלמים תארי החיבה בסגנון "חברי האהוב מכל",והשפה הופכת לתקיפה יותר.טיילור מצליחה,איכשהו,להסביר את השינוי שעובר באדם.איך מאדם שאוהב אפשר להפוך לאדם ששונא.איך הגרמני עובר מחבר של יהודי,לאחד שרואה בו שעיר לעזאזל שצריך להשמיד,כמו חרק.מביקורת על היטלר עובר הגרמני להערצה עיוורת להיטלר,לציות עד המוות.

ספר קטן,עם מסר גדול.
גמדון

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מעולה, מצמרר ואפילו מפחיד, באופן יוצא דופן.
ספר שלוקח פחות משעה לקרוא אותו, והרבה יותר זמן להתנער מהתחושות ומהמועקה שהוא משאיר אחריו.

הרבה פעמים כותבים בתקציר הספר קלישאות שונות ומשונות, אבל כאן צדקו בכל מילה: הספר אכן חשוב - חובה לקריאה לכל אחד - וממצה באופן חד את תמצית הרוע הנאצי וההשפעה ההרסנית של האידיאולוגיה הזו, גם על אלו שהאמינו בה.
ybmr

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה שמצליח להראות את השינוי בבני האדם למרות שכולנו חושבים את עצמנו לנאורים. מאד רלוונטי לתקופתנו אנו והייתי שולח אות לכמה חברי כנסת ושרים בישראל שילמדו איך מתחילה התדרדרות. אין תקווה שיכניסו את זה לבתי הספר כיוון שאנו מושלמים ולנו זה לא יקרה ולכן מערכת החינוך לא תחשוף את התלמידים לכך.
עומר ציוני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
למרות שמדובר בספרון דק - אסור להחמיץ. מעולה, פשוט מעולה. אם ניתן להמחיש למישהו איך נראית התקרנפות, איך מחלחל שלטון רע לכלי הדם של אנשים ישרים מן הישוב - זו הדוגמה, זה הספר. וגם הנקמה על הנטישה והבגידה בחברות. אצלי היא אפילו הצליחה להעלות חיוך כאילו הייתי אני עצמי הנוקם...
מומלץ לכל מי שמנסה להבין איך ולמה הגרמנים תמכו בהיטלר ועד כמה יכול אדם להתקרנף. חשוב שיהיה בבית!
יוֹסֵף

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בספר, חלופת מכתבים בין שני אנשים, אמריקאי וגרמני, בשנות השלושים של המאה שעברה, שממחישים את השינוי שעברה החברה הגרמנית בזמן כל כך קצר בהשפעת המפלגה הנאצית.
אני מתלבט בין שלושה כוכבים לארבעה כוכבים. ארבעה כוכבים כי הוא כתוב טוב ומצליח להעביר את המסר המזעזע בתמצות. שלושה כוכבים, בדיוק מאותה סיבה, הוא קצר מידי, ולדעתי, קצת חסר נפח. התפנית האידאלוגית של הדמות הגרמנית מהירה מידי ואולי מעט חסרת מורכבות. אני עדיין מתלבט, אך מאחר ואין חצי כוכב נתתי ארבע, למה לא לפרגן אם אפשר...
נטעלי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כאשר קראתי את הספר לראשונה בהיותי נערה - הוא המם אותי בכוחו לזעזע חרף הצמצום במילים, בתיאורים ובעמודים. כעת, משקראתי אותו שוב, האפקט עומעם ובכל זאת, הוא שווה קריאה, בעיקר לאור ההישג מעורר ההערכה של הסופרת קרסמן טיילור להמחיש למיליונים שקראו את ספרה את הסכנה שבהיסחפות לאידיאולוגיה (הנאצית, במקרה זה), כיצד היסחפות שכזו קורית ואיך אנשים "נחמדים ומתורבתים" מפנים עורף לחבריהם רק בשל מוצאם (הספר נכתב בהשראת סיפור אמיתי שמופיע באחרית הדבר מאת המתרגם).
הספר קצר מאוד - למעשה הוא פורסם כסיפור במגזין ורק אח"כ לאור הצלחת הגיליון בו פורסם - הוא נדפס כספר, וזהו גם יתרון שמטה את הכף בעד הקריאה. כדאי.
המילה הכתובה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כבר קראתי ערימות של ספרים שמנסים להכניס את הקורא לאווירת התקופה ולהלך הרוח שבה. כולם הקדישו למאמץ הזה את מיטב הדפים העשויים ממיטב היערות. לא כולם היו בהרכח רעים, היו כאלה טובים מאוד אפילו- אבל ספר מדויק ותמציתי כזה, כולו בגודל של חוברת הסברה, שזורק אותך ככה לחרדה קיומית?? שמסביר לך, דרך חליפת מכתבים קצרה וקריאה, את השתלשלות חדירת הרעיון הנאצי למוחם של ההמונים שוחרי החופש והשלום? אין כאלה. ספר חשוב. תקראו אותו, זה אפילו לא לוקח זמן.
חנן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספרון קצרצר שפועל כמכת ברק ,יצירת מופת המוכיחה שאין צורך בהרבה מילים כדי להמם ולחדור.
ההגדרה הכי נכונה לספרון זה היא:
"תמרור עצור לכל אדם -עצור והבט סביבך האם אתה לא שם?!"
חובה.

סבטלנה כהן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קטן הנקרא בשעה.
כמה קטן, ככה גדול.
הוכחה לכך שניתן להעביר מסר ועוצמה גם בספרון קטן,
מבלי לכתוב איזה 400 עמודים.
נפלא!
רותי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה. מומלץ בחום. לדעתי, חובה לכל אדם.
מרוכז מאד, חזק!!
בין הספרים שקוראים ולמרות הזמן שחלף ממועד הקריאה, הוא שמור היטב בזיכרון.
אהובה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"מען לא ידוע" הוא ספר קטנטן ונושך ובועט ובלתי נשכח.

לכאורה עוד ספר על הנאצים אך משהו בו מצליח להעביר מסר חזק מאוד על נושא כל כך כאוב הספר אנושי ומרגש הנקרא בנשימה אחת.

בחרתי היום יום השואה לכתוב דווקא עליו מכל הספרים הרבים שקראתי בנושא.

חובה לקרוא!!!
סתיו

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קצר וטוב עם סוף מצויין.
המכשפה נחמוש

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אך.. ספר מאלף חובה חובה לקרוא אבל חובה
Hope

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יצירת מופת!
קצר קולע וחזק ביותר!
dyona 3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספרון הדקיק \"מען לא ידוע\", שניתן לקרוא אותו בפחות משעה, מטלטל את הקורא ומשאיר בו את רישומו לשעות רבות.
הספר הוא חליפת מכתבים בין שני ידידים: מקס היהודי ומרטין הגרמני. השניים ניהלו יחד גלריה לתמונות בסן פרנציסקו עד אשר, בשנת 1932, קבל מרטין בירושה אחוזה גדולה בגרמניה ועל כן עזב את ארצות הברית ושב למולדתו עם משפחתו.
המכתבים הראשונים הם רגילים ולא מפתיעים אך כבר במכתב השני או השלישי אנו מתחילים לחוש בשינוי המתחולל במרטין. האידיאולוגיה הנאצית מתחילה לחלחל בדמו ולהרעיל את נשמתו. לשאלותיו הבהולות של מקס שהמשותף להן הוא \"מה, בשם אלוהים, קורה בגרמניה?!!!\" – עונה מרטין ש\"לפעמים המעטים (קרי היהודים) חייבים למסור את נפשם עבור רווחתם של הרבים (הגרמנים)!\" ממכתב למכתב גוברת התנכרותו של מרטין לחברו ולכל מערכת יחסים אנושית מקובלת מחד ודבקותו בהיטלר ובהילה המסנוורת שהוא מקרין על עמו מאידך.
למקס הייתה אחות, שחקנית תיאטרון, שלא רצתה להכיר בסכנה הנוראית המרחפת על ראשה, לא שעתה לאזהרות, ונסעה להופיע בגרמניה. מקס, הדואג לאחותו, מבקש עזרה ממרטין המתנכר. למרות שהאחות הייתה פעם אהובתו של מרטין – אין הוא מוכן לנקוף אצבע למענה ואף גרוע מזה.
כל זה נכתב לפני המלחמה ולא לאחריה ואפשר לראות בספרון הדק כתב נבואה. הספר מעורר מחשבות רבות וקשות על הטבע האנושי, על כוחה של מנהיגות ועל מה שמתגלה כאשר מגרדים מעלינו מעט את ציפוי התרבות. אין בספר שואה, אין מחנות ריכוז ואין תאי גז אך האימה הנוראה זועקת מבין דפיו.

הסיפור \"מאחורי הקלעים\" של הספר גם הוא מעניין. כתבה אותו קתלין טיילור, פרסומאית אנונימית. הוא התפרסם לראשונה במגזין האמריקאי \"סטורי\" ועורר התרגשות גדולה. בהתאם לדעות השוביניסטיות של התקופה, החליטה הוצאת הספרים \"סימון אנד שוסטר\" להוציא את הספר תחת שם שייראה גברי (כי לא מתאים לאישה לפרסם ספר כל כך רציני...) ובמקום קתלין נכתב קרסמן טיילור. 50,000 עותקים של הספר נמכרו מיד. בשנת 1992 נדפס הספר שוב, נמכר גם באירופה ועורר גלים.
בארץ עובד הספר לבמה בתיאטרון הקיבוץ ומוצג למשלחות נוער היוצאות לפולין.
הוא צולם גם לטלביזיה ומוקרן לפעמים ביום השואה.


תמי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה

התחלתי כשקראתי כאן ביקורות מעולות עליו ואח"כ קראתי יותר על הסופרת והכל נראה לי מעניין מאד.

חיפשתי אותו בספרייה אבל כנראה העלימו אותו.

חיפשתי בשבוע הספר, אבל ההוצאה לא הביאה אותו אל הדוכנים.

בסוף הגעתי אל צומת ספרים ושם קניתי אותו.

כמו שכולם אמרו לי, הספר הזה הוא "סוף הדרך" "מעולה" ומרתק, אפילו שידעתי מה קורה בסיפור לא רציתי לעזוב אותו וקראתי אותו בפחות מחצי שעה.

ממליצה לכולם לקרוא אותו.
אק

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קצר מאוד
חובה לקרוא
שוש 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אוי זה היה אחד הספרים הכי מרתקים שקראתי ! ובנשימה אחת ספר חובה
לילה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מדהים שחושף אותך לדקויות הקטנות והמשפילות שחוו היהודים בתקופת השואה, לא דווקא בגרמניה. הוציא לי את כל המילים מהפה.

הספר מזעזע עולמות, כמה שהוא פשוט ואמיתי.
ש'

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חזק. מומלץ בחום.
רוני פ.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
התכתבות שמעבירה בחוזקה את האוירה והשינוי שחלו בגרמניה עם עלייתו של היטלר. קצר וקולע.חשוב ,חובה ומעולה.התחיל לקרוא לפני שנתיים ו-2 חודשים
©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ