מען לא ידוע / קרסמן טיילור

מען לא ידוע

קרסמן טיילור

יצא לאור ע"י הוצאת זמורה ביתן, בשנת 2001, מכיל 64 עמודים, תירגום: אשר טרמון. ספרות » ספרות מתורגמתספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.567
72% בנות
25 בנים   65 בנות
גיל ממוצע:35
4698 התעניינו בספר


תקציר הספר
הספר הקטן והחשוב הזה עורר תדהמה כשהתפרסם לראשונה בארצות הברית בשנת 1938, ושוב הסעיר את הקוראים - הפעם גם באירופה - כשנדפס שוב ב - 1992. זהו סיפורם של שני חברים, אמריקני וגרמני, המנהלים חליפת מכתבים מרתקת שממנה עולה סיפורה של ההשפעה המרעילה של האידיאולוגיה הנאצית על האדם הפשוט. הסופרת קרסמן טיילור הצליחה, כבר ב - 1938, לתפוס את תמצית הרוע שבנאציזם, והוציאה תחת ידיה סיפור שסיומו המפתיע והמזעזע עושה אותו ליצירת מופת. "הסיפור המודרני הזה הוא כליל השלמות. זהו כתב האישום המרשים ביותר נגד הנאציזם שהופיע בספרות היפה" - המבקר הספרותי של "ניו - יורק טיימס"


רשימות קריאה בהן מופיע מען לא ידוע
רוצה לקרוא | אבא של נועה בן 39 מטורונטו רשימת הקריאה עודכנה לפני 21 שעות

יותר מדי ספרים מעט מדי זמן-סיפורת | שין שין בת מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני 22 שעות

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה

yaelhar

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

32 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הסיפור הזה, שיצא לאור ב 1938 עוסק בנקודה קטנטונת ורבת משמעות בשאלה איך מיליוני אנשים הפכו בזמן קצר למפלצות. אנשים תרבותיים, חובבי אומנות ומוסיקה, המוכנים לקבל התעללות באנשים אחרים. בלי להטיל ספק, בלי לחוש אמפתיה, בלי ששום דבר ממהותם הקודמת יעצור רגע לחשוב "זה אני?"

מדובר ב 18 מכתבים ומברק אחד, שכתבו זה לזה שני שותפים עסקיים שהאחד מהם, מרטין, חזר עם משפחתו לגרמניה, מולדתו, והאחר, מקס, נשאר בסאן פרנסיסקו והמשיך לטפל בגלריה המשותפת ולכתוב מכתבים מתגעגעים לחברו. המכתב הראשון נכתב בנובמבר 1932 התאריך על המעטפה של המכתב האחרון - שלא הגיע ליעדו - הוא מרץ 1934. בתוך תקופה בת פחות משנתיים משתנים שני השותפים - החברים ללא הכר. מרטין הליברל נעים ההליכות עובר ממצב של מתבונן מבחוץ על מולדתו מוכת המחסור למצב של מזדהה עם השלטון החדש ומטרותיו, ומקס הופך מחבר מתגעגע שאינו מאמין למקרא עיניו לנוקם זועם עיוור וחרש לכל, פרט לנקמה.

קרסמן טיילור כתבה את הסיפור ב 1938 והוא פורסם בכתב העת "Story" ועורר התרגשות מיידית. הימים היו ימי טרום מלחמה, בארה"ב היתה תנועה בדלנית שהטיפה לאי התערבות במה שקורה באירופה. הסיפור מבוסס על ארוע אמיתי, כתוב בפשטות ובבהירות, ומעביר את המסר בעוצמה.
אנחנו מכירים, כמובן, סיפורים הרבה יותר מפורטים ומזעזעים מהסיפור הקטן הזה. הייחוד שבו הוא שהוא מנסה - ומצליח עד כמה שסיפור פרטני על שני אנשים יכול להצליח - לענות על השאלה "איך...?" איך נדבקו אנשים טובים, אנושיים ומתורבתים במגפה שהפכה אותם למפלצות, ואיש לא מצא חיסון נגדה.
חובב ספרות

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

18 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
את הספר הצנום והקצר הזה קראתי לאחר יום השואה, קבלתי אותו מאחת החברות באתר, ואילולי כך, אולי לא הייתי נחשף לספר, ועל כך מגיעה לה בהזדמנות זו שוב תודה.

יש אמת מאחוריו, ובבסיסו, הוא חליפת מכתבים בין שני שותפים לעסקים האחד יהודי אמריקני והשני גרמני, שמצליחה להדהים ולזעזע, ומראה איך חברים טובים הופכים פתאום יום אחד לאויבים, והכל בשם תחייתה מחדש של האומה הגרמנית המונהגת בידי הצורר היטלר.

לרגל הוצאתו לאור מחדש בשנת 1992 (הראשונה בשנת 1938) אמרה טיילור:"מה שקורה היום מפחיד אותי מאוד, השואה הראתה לכולנו מה יכול לקרות כאשר מפיצים כל כך הרבה שנאה". נראה לי, שלא אחטא אם אומר, שהרלוונטיות שלו רק עלתה עם השנים.

מן הראוי, שהספר יהייה על המדף של כל אחד ואחד, ועל כן הייתי אף מרחיק לכת, ומציע לשלב אותו בתוכנית הלימודים בבתי הספר התיכוניים, ואולי, אכן מישהו ירים את הכפפה.
גמדון

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מעולה, מצמרר ואפילו מפחיד, באופן יוצא דופן.
ספר שלוקח פחות משעה לקרוא אותו, והרבה יותר זמן להתנער מהתחושות ומהמועקה שהוא משאיר אחריו.

הרבה פעמים כותבים בתקציר הספר קלישאות שונות ומשונות, אבל כאן צדקו בכל מילה: הספר אכן חשוב - חובה לקריאה לכל אחד - וממצה באופן חד את תמצית הרוע הנאצי וההשפעה ההרסנית של האידיאולוגיה הזו, גם על אלו שהאמינו בה.
ybmr

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה שמצליח להראות את השינוי בבני האדם למרות שכולנו חושבים את עצמנו לנאורים. מאד רלוונטי לתקופתנו אנו והייתי שולח אות לכמה חברי כנסת ושרים בישראל שילמדו איך מתחילה התדרדרות. אין תקווה שיכניסו את זה לבתי הספר כיוון שאנו מושלמים ולנו זה לא יקרה ולכן מערכת החינוך לא תחשוף את התלמידים לכך.
עומר ציוני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
למרות שמדובר בספרון דק - אסור להחמיץ. מעולה, פשוט מעולה. אם ניתן להמחיש למישהו איך נראית התקרנפות, איך מחלחל שלטון רע לכלי הדם של אנשים ישרים מן הישוב - זו הדוגמה, זה הספר. וגם הנקמה על הנטישה והבגידה בחברות. אצלי היא אפילו הצליחה להעלות חיוך כאילו הייתי אני עצמי הנוקם...
מומלץ לכל מי שמנסה להבין איך ולמה הגרמנים תמכו בהיטלר ועד כמה יכול אדם להתקרנף. חשוב שיהיה בבית!
יוֹסֵף

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בספר, חלופת מכתבים בין שני אנשים, אמריקאי וגרמני, בשנות השלושים של המאה שעברה, שממחישים את השינוי שעברה החברה הגרמנית בזמן כל כך קצר בהשפעת המפלגה הנאצית.
אני מתלבט בין שלושה כוכבים לארבעה כוכבים. ארבעה כוכבים כי הוא כתוב טוב ומצליח להעביר את המסר המזעזע בתמצות. שלושה כוכבים, בדיוק מאותה סיבה, הוא קצר מידי, ולדעתי, קצת חסר נפח. התפנית האידאלוגית של הדמות הגרמנית מהירה מידי ואולי מעט חסרת מורכבות. אני עדיין מתלבט, אך מאחר ואין חצי כוכב נתתי ארבע, למה לא לפרגן אם אפשר...
נטעלי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כאשר קראתי את הספר לראשונה בהיותי נערה - הוא המם אותי בכוחו לזעזע חרף הצמצום במילים, בתיאורים ובעמודים. כעת, משקראתי אותו שוב, האפקט עומעם ובכל זאת, הוא שווה קריאה, בעיקר לאור ההישג מעורר ההערכה של הסופרת קרסמן טיילור להמחיש למיליונים שקראו את ספרה את הסכנה שבהיסחפות לאידיאולוגיה (הנאצית, במקרה זה), כיצד היסחפות שכזו קורית ואיך אנשים "נחמדים ומתורבתים" מפנים עורף לחבריהם רק בשל מוצאם (הספר נכתב בהשראת סיפור אמיתי שמופיע באחרית הדבר מאת המתרגם).
הספר קצר מאוד - למעשה הוא פורסם כסיפור במגזין ורק אח"כ לאור הצלחת הגיליון בו פורסם - הוא נדפס כספר, וזהו גם יתרון שמטה את הכף בעד הקריאה. כדאי.
המילה הכתובה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כבר קראתי ערימות של ספרים שמנסים להכניס את הקורא לאווירת התקופה ולהלך הרוח שבה. כולם הקדישו למאמץ הזה את מיטב הדפים העשויים ממיטב היערות. לא כולם היו בהרכח רעים, היו כאלה טובים מאוד אפילו- אבל ספר מדויק ותמציתי כזה, כולו בגודל של חוברת הסברה, שזורק אותך ככה לחרדה קיומית?? שמסביר לך, דרך חליפת מכתבים קצרה וקריאה, את השתלשלות חדירת הרעיון הנאצי למוחם של ההמונים שוחרי החופש והשלום? אין כאלה. ספר חשוב. תקראו אותו, זה אפילו לא לוקח זמן.
חנן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספרון קצרצר שפועל כמכת ברק ,יצירת מופת המוכיחה שאין צורך בהרבה מילים כדי להמם ולחדור.
ההגדרה הכי נכונה לספרון זה היא:
"תמרור עצור לכל אדם -עצור והבט סביבך האם אתה לא שם?!"
חובה.

סבטלנה כהן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קטן הנקרא בשעה.
כמה קטן, ככה גדול.
הוכחה לכך שניתן להעביר מסר ועוצמה גם בספרון קטן,
מבלי לכתוב איזה 400 עמודים.
נפלא!
רותי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה. מומלץ בחום. לדעתי, חובה לכל אדם.
מרוכז מאד, חזק!!
בין הספרים שקוראים ולמרות הזמן שחלף ממועד הקריאה, הוא שמור היטב בזיכרון.
אהובה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"מען לא ידוע" הוא ספר קטנטן ונושך ובועט ובלתי נשכח.

לכאורה עוד ספר על הנאצים אך משהו בו מצליח להעביר מסר חזק מאוד על נושא כל כך כאוב הספר אנושי ומרגש הנקרא בנשימה אחת.

בחרתי היום יום השואה לכתוב דווקא עליו מכל הספרים הרבים שקראתי בנושא.

חובה לקרוא!!!
סתיו

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קצר וטוב עם סוף מצויין.
המכשפה נחמוש

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אך.. ספר מאלף חובה חובה לקרוא אבל חובה
Hope

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יצירת מופת!
קצר קולע וחזק ביותר!
אק

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר קצר מאוד
חובה לקרוא
שוש 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אוי זה היה אחד הספרים הכי מרתקים שקראתי ! ובנשימה אחת ספר חובה
dyona 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספרון הדקיק \"מען לא ידוע\", שניתן לקרוא אותו בפחות משעה, מטלטל את הקורא ומשאיר בו את רישומו לשעות רבות.
הספר הוא חליפת מכתבים בין שני ידידים: מקס היהודי ומרטין הגרמני. השניים ניהלו יחד גלריה לתמונות בסן פרנציסקו עד אשר, בשנת 1932, קבל מרטין בירושה אחוזה גדולה בגרמניה ועל כן עזב את ארצות הברית ושב למולדתו עם משפחתו.
המכתבים הראשונים הם רגילים ולא מפתיעים אך כבר במכתב השני או השלישי אנו מתחילים לחוש בשינוי המתחולל במרטין. האידיאולוגיה הנאצית מתחילה לחלחל בדמו ולהרעיל את נשמתו. לשאלותיו הבהולות של מקס שהמשותף להן הוא \"מה, בשם אלוהים, קורה בגרמניה?!!!\" – עונה מרטין ש\"לפעמים המעטים (קרי היהודים) חייבים למסור את נפשם עבור רווחתם של הרבים (הגרמנים)!\" ממכתב למכתב גוברת התנכרותו של מרטין לחברו ולכל מערכת יחסים אנושית מקובלת מחד ודבקותו בהיטלר ובהילה המסנוורת שהוא מקרין על עמו מאידך.
למקס הייתה אחות, שחקנית תיאטרון, שלא רצתה להכיר בסכנה הנוראית המרחפת על ראשה, לא שעתה לאזהרות, ונסעה להופיע בגרמניה. מקס, הדואג לאחותו, מבקש עזרה ממרטין המתנכר. למרות שהאחות הייתה פעם אהובתו של מרטין – אין הוא מוכן לנקוף אצבע למענה ואף גרוע מזה.
כל זה נכתב לפני המלחמה ולא לאחריה ואפשר לראות בספרון הדק כתב נבואה. הספר מעורר מחשבות רבות וקשות על הטבע האנושי, על כוחה של מנהיגות ועל מה שמתגלה כאשר מגרדים מעלינו מעט את ציפוי התרבות. אין בספר שואה, אין מחנות ריכוז ואין תאי גז אך האימה הנוראה זועקת מבין דפיו.

הסיפור \"מאחורי הקלעים\" של הספר גם הוא מעניין. כתבה אותו קתלין טיילור, פרסומאית אנונימית. הוא התפרסם לראשונה במגזין האמריקאי \"סטורי\" ועורר התרגשות גדולה. בהתאם לדעות השוביניסטיות של התקופה, החליטה הוצאת הספרים \"סימון אנד שוסטר\" להוציא את הספר תחת שם שייראה גברי (כי לא מתאים לאישה לפרסם ספר כל כך רציני...) ובמקום קתלין נכתב קרסמן טיילור. 50,000 עותקים של הספר נמכרו מיד. בשנת 1992 נדפס הספר שוב, נמכר גם באירופה ועורר גלים.
בארץ עובד הספר לבמה בתיאטרון הקיבוץ ומוצג למשלחות נוער היוצאות לפולין.
הוא צולם גם לטלביזיה ומוקרן לפעמים ביום השואה.


לילה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מדהים שחושף אותך לדקויות הקטנות והמשפילות שחוו היהודים בתקופת השואה, לא דווקא בגרמניה. הוציא לי את כל המילים מהפה.

הספר מזעזע עולמות, כמה שהוא פשוט ואמיתי.
ש'

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חזק. מומלץ בחום.
רוני פ.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
התכתבות שמעבירה בחוזקה את האוירה והשינוי שחלו בגרמניה עם עלייתו של היטלר. קצר וקולע.חשוב ,חובה ומעולה.התחיל לקרוא לפני שנה ו-6 חודשים
©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ

Twtrland - To follow or not to follow? Check out Miguel's page.