פוליטיקה חוקתית - חוק יסוד: הפוליטיקה - מענה לתופעת השחיתות השלטונית בישראל / רפאל לב-ארי

פוליטיקה חוקתית

חוק יסוד: הפוליטיקה - מענה לתופעת השחיתות השלטונית בישראל

רפאל לב-ארי

יצא לאור ע"י הוצאת רעיונות, בשנת 2011, מכיל 190 עמודים,
שפת הספר: עבריתללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
111 התעניינו בספר

תקציר הספר
בספר פוליטיקה חוקתית מוצג מכלול המרכיבים שמהם ניזונה תופעת השחיתות השלטונית במדינת ישראל, שמקורה במוקדי הכוח הפוליטיים, לרבות המפלגות הפוליטיות, הכנסת, הממשלה והרשויות המקומיות.

המחבר מתאר את כישלונם של גורמי האכיפה והבקרה המשפטיים, המנהליים והציבוריים, אל מול התרחבותה של התופעה והשתרשותה באופן המנציח תרבות פוליטית קלוקלת ומושחתת המאיימת על חוסנה ויציבותה של החברה הישראלית.

בספר פוליטיקה חוקתית, המחבר מעז לצאת מתחום החשיבה המקובל ביחס לתופעה. לשיטתו, התמודדות אמיצה עם תופעת השחיתות השלטונית מחייבת דפוס פעולה חסר פשרות, על בסיס עקרון המתאם: כגודל האיום הנשקף לחברה הישראלית מתופעת השחיתות השלטונית אשר השתלטה על חיינו הפוליטיים והציבוריים, כך נדרשת התכנית שתביא סוף לשחיתות זו להיות מקורית, איכותית ובעלת עוצמה.

הרעיון המרכזי בספר הוא ההצעה לחוקק את חוק יסוד: הפוליטיקה, שבמסגרתו אפשר יהיה להקצות את הכלים החוקיים המתאימים ואת המשאבים הנדרשים כדי להתמודד ביעילות עם תופעת השחיתות. חוק היסוד מאגד שלושים ושתיים הצעות חוק יצירתיות המוצגות בספר: חוקים שהם ככידונים מחודדים המוטלים בעוצמה רבה וממוקדת אל כל אחד ממרכיביה של השחיתות השלטונית. במערכה כוללת המתנהלת בין לוחמי שלטון החוק לבין מנפצי החומה הדמוקרטית, כל סממן של שחיתות שלטונית יקבל מענה חוקי.

המחבר מפנה קול קורא לציבור הרחב לצאת למאבק ציבורי אשר יביא לכך שממשלת ישראל תקדם הליך למינוי ועדת מומחים, וזו תגבש את מתכונתו המסכמת של חוק יסוד: הפוליטיקה לקראת הבאתו לאישור הכנסת.

הכוח לשנות מציאות ולחולל טלטלה במערכת הפוליטית ובתוך כך למוטט את הסדר הישן והמושחת מצוי בידי הציבור. אדישות עלולה להוביל להידרדרות נוספת בהתנהלותה הלא תקינה של המערכת הפוליטית, ואילו גילויי אחריות ומעורבות פוליטית בקרב הציבור עשויים להוביל לשינוי המיוחל ולכינונה של פוליטיקה חדשה הזוכה לאמון האזרחים. השינוי הוא נחלתם של חולמים ושל לוחמים, עת למאבק והתחדשות.

רפאל לב-ארי (סופר על המוקד)
רפאל לב-ארי הוא בוגר בית הספר הריאלי העברי בחיפה, מוסמך במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, יועץ במשרד ראש הממשלה בירושלים בשנים 2004-1994, בתקופת כהונת ממשלות: רבין, פרס, נתניהו, ברק ושרון. במסגרת עיסוקו: "יועץ לענייני מדינה", החל מ- 2005 הוגה רעיונות בתחום המדיניות הציבורית. "... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת רפאל לב-ארי
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של רפאל לב-ארי


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ