במרחק צעקה מן העולם

יחיאל חזק

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד, בשנת 2011, מכיל 255 עמודים, ספרות » שירה - מקור


הוסף לסל
קנה חדש: ₪88.00 ₪79.20

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
231 התעניינו בספר

תקציר הספר
המבחר המקיף של שירי יחיאל חזק המוגש כאן לקורא הוא מופע מרתק, עשיר, מרהיב עין ולעתים מכמיר לב של תמונות תשתית, החוזרות בשירתו המוקדמת והמאוחרת כאחד. בעיקרן הן תמונות נוף בראשיתי, טבע לא מעוצב ופתוח, מדרונות הרים, אגם רוחש חיים, שדות טרשים הפוצעים את הנוף, רגבי אדמה תחוחים, אבנים עיקשות, שורשי עשב וחורב מדברי. אולם אלה אינם רק נופי טבע אלא ביטוי מטלטל לנפש סוערת, החותרת להאזין לתהומות של כאב, פרידה, אבל על מות,קינה על ילדות אבודה, או לגעת בשמחת הגוף המשתוקק במלאות הווייתו.

את שירתו של חזק ניתן לכנות "שירה טבעית" מפני שהיא יוצרת רושם אמנותי של כנות, והמיידיות והאותנטיות ללא מסיכות, תוך הכרחיות הבעה. הראשוניות והמיידיות של שירי מרחק צעקה מן העולם, מתגלמות גם במבנים השיריים ובריתמוס הסוחף.
נדמה כאילו עוברת בשירים רוח סערה ומולידה מתוך המילים צעקה עד כלות, אשר מציבה את הדובר למול התחושה שאין שומע את צעקתו, ובכל זאת, רק הצעקה נותרה לו כביטוי בלעדי של ישותו. על כן הצעקה המוטחת בחלל או נחנקת פנימה היא היא השירה.

יחיאל חזק נולד ב- 25 לאוקטובר 1936 בקיבוץ אפיקים, בעיצומן של מאורעות תרצ"ו – תרצ"ז. ילדותו והתבגרותו עברו עליו בקיבוץ אפיקים שבעמק הירדן ומשם כל מראות השתייה וחוויות היסוד, שבאות לידי ביטוי בשירתו.

פרסים:
בשנת 2001 זכה בפרס ראש הממשלה
בשנת 1987 - בפרס אקו"ם
בשנת 1985 - בפרס טלפיר
לקט ספרים מאת יחיאל חזק
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של יחיאל חזק


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ