בימי רומא וביזאנטיון - היסטוריה מדינית של יהודי ארץ-ישראל למן מרד בר-כוכבא ועד ראשית הכיבוש הערבי / מיכאל אבי-יונה

בימי רומא וביזאנטיון

היסטוריה מדינית של יהודי ארץ-ישראל למן מרד בר-כוכבא ועד ראשית הכיבוש הערבי

מיכאל אבי-יונה

יצא לאור ע"י הוצאת מוסד ביאליק, בשנת 1980, מכיל 274 עמודים, תירגום: ירושלים. עיון » היסטוריה יהודיתספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:36
2048 התעניינו בספר

תקציר הספר
"מגילת תענית", שנכתבה ארמית ונשתמרה כלשונה, היא משנה קדומה, ועניינה ימים-טובים למחצה, שאינם אסורים במלאכה אבל אין גוזרים בהם תענית ציבור ולא מספידים את המת, על שום נסים שנעשו בהם לישראל. מטבע הדברים, שמגילה זו משכה הרבה את דעתם של חוקרי היהדות בדורות האחרונים, שהרבו לההדיר את המגילה, ועמלו לעמוד על ענייניה ועל ערכה כמקור לתולדות ישראל.

המחבר ב”צ לוריא סוקר בחלק הראשון של הספר את דעות החוקרים שקדמו לו בחקר המגילה וענייניה, החל בפירוש הקדום למגילה, זו ה"גמרא" שלה, והוא בא לידי המסקנה, שעיקרם של הימים האמורים במגילה הם ימי זיכרון למעשים הקשורים בתולדות מלכות בית חשמונאי. בפרק "פני הדור במסורת הדורות" ובפרק "מאורעות השעה באספקלריה של כתבי הדורות" עוקב המחבר אחרי בת־קולם של המעשים הראשונים בכל דורות בית שני, וזמן רב לאחריו, במדרשים הקדומים.

בחלק השני של הספר, "פירושי המשניות של המגילה", דן המחבר בכל משנה ומשנה ומברר "את טיבו של כל יום לעצמו מצד סיבתו ההיסטורית ומקומו בקורות בית חשמונאי ומצד תולדות האמונה וההלכה בישראל". על־פי ניתוח המקורות והדעות שנאמרו בפירוש כל משנה מבחינה היסטורית הוא מגלה את קשרה של המשנה במעשה חשוב מסוים בתולדות מלכות בית חשמונאי, בין בענייני מלחמות-חוץ בין בענייני מלחמה-מבית, או בהלכה שנתחדשה להם, או בתקנה שתיקנו מפני צורך השעה, או לדורות, לזכר מעשה שהיה ובדומה.

הספר מכניס את קוראו בלב תקופה גדולה בתולדות האומה והאמונה הישראלית.


הקורא עיר הקורא מתי
שמשון פישר בית- חרות לפני שנתיים מענה
דובי כפר סבא לפני שלושה שבועות מענהמיכאל אבי-יונה (סופר על המוקד)
פרופ' מיכאל אבי-יונה ז"ל כיהן כפרופסור לארכיאולוגיה ולתולדות האומנות באוניברסיטה העברית בירושלים. זכה בפרס ביאליק בשנת 1956. בין ספריו בעברית: בימי רומא וביזנטיון, מוסד ביאליק, ירושלים 1945. קדמוניות ארצנו, בשיתוף עם פרופ' שמואל ייבין, כרך א', 1955. מפת מידבא, החברה לחקירת ארץ-ישראל ... המשך לקרוא


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ