סתיו ימי-הביניים  - עריכה מדעית והקדמה: דרור ק' לוי, דליה טסלר / יוהאן האוזינחה

סתיו ימי-הביניים

עריכה מדעית והקדמה: דרור ק' לוי, דליה טסלר

יוהאן האוזינחה

Herfsttij der middeleeuwen

יצא לאור ע"י הוצאת כרמל, בשנת 2009, מכיל 524 עמודים, תירגום: מהולנדית: קרלה פרלשטיין. עיון » הסטוריה עתיקהספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנים
1 בנים   0 בנות
1239 התעניינו בספר


תקציר הספר
סתיו ימי־הביניים, ספרו של ההיסטוריון ההולנדי הנודע יוהאן האוזינחה, המוגש בזה לקורא העברי בתרגום חדש מן המקור ההולנדי המלא ובלוויית הערות, ביבליוגרפיה, תמונות בצבע ונספחים, הוא אחת מיצירות המופת בתחום ההיסטוריוגרפיה המערבית.

יוהאן האוזינחה (1945-1872), שהיה ממניחי היסוד לחקר התרבות במאה ה־20, מביא בספרו זה דיוקן ססגוני של חיי היום־יום, חיי המחשבה והרוח הספרות והאמנות בצפון צרפת ובארצות השפלה במאות ה־14 וה־15, תוך שהוא מסתמך על מגוון מקורות בני התקופה. במשך למעלה מארבעים שנות יצירתו הוא האיר באור חדש נושאים רבים בתחום התרבות, בעיקר בתולדות ימי הביניים המאוחרים, הרנסנס והעת החדשה המוקדמת, והציע דרכים חדשות להבנת התקופה.

הספר, שהפך לקלאסי תוך זמן קצר מאז נדפס לראשונה (1919), השפיע על דורות של קוראים וחוקרים ונשאר רלוונטי עד עצם ימינו אלה.
בהגותו המחקרית והביקורתית קידם האוזינחה את הבנת טבעהּ של הפעולה הסימבולית ואת תִפקודהּ במערכות התרבות. בכך הרים תרומה חשובה להבנת התפישה הסמיוטית של התרבות, שנודעה לה חשיבות גדלה והולכת בהגות התיאורטית במחצית השנייה של המאה ה־20. עם ספריו הידועים ביותר נמנים אֶרַסמוּס (Erasmus , 1924) והאדם המשחק: על מקור התרבות במשחק (1938); לאחרונה ראה אור בעברית (בהוצאת רסלינג) גם יומן אמריקה, רשימות בחטף (1927).

בפתח הספר ימצא הקורא תיאור מקיף של חיי האוזינחה ושל משנתו מאת דרור ק' לוי, ובו מוצג סתיו ימי־הביניים כמבע של אבל, מלנכוליה ואובדן, וכבעל זיקה עמוקה למאבק על ערכי ההומניזם בתקופת הופעתו.


הקורא עיר הקורא מתי
Dov Blum-Yazdi ת.ד. 44, חופית 40295 לפני 3 שנים ו-10 חודשים מענה
נתן קרית טבעון לפני שנתיים ו-8 חודשים מענהלקט ספרים מאת יוהאן האוזינחה
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של יוהאן האוזינחה


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ