עשור של שיקול דעת - ההתיישבות מעבר לקו הירוק 1977-1967 / יחיאל אדמוני

עשור של שיקול דעת

ההתיישבות מעבר לקו הירוק 1977-1967

יחיאל אדמוני
ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
382 התעניינו בספר

תקציר הספר
בין התהפוכות, וההתפתחויות שהביאה עמה מלחמת ששת הימים בולט נושא ההתיישבות בשטחים. מייד עם תום הקרבות עמדה ישראל בפני מצב חדש - בלא שיהיו בידי קברניטיה "תוכניות מגירה" לגבי הדרך שיש לנהוג בשטחים ובתושביהם. ספר זה מתאר את מערכת השיקולים והפעילויות באשר להתארגנות, לתכנון ולביצוע של המעשה היותר קובע לגבי עתידם של השטחים, מתוך המגמה להגיע לשלום עם הפלסטינים תושבי השטחים, תוך הבטחת ביטחונה של ישראל.

הספר מתמקד בעשורה הראשון 1977-1967, תקופת שלטון המערך; עשור שהצטיין בתנופה במעשה ההתיישבות משני צדי הקו הירוק. עמידתו של המחבר, כאיש מחלקת ההתיישבות של הסוכנות ואיש הוועדה הממשלתית להתיישבות בשטחים, בצומת מערכת ההחלטות ומנופי הביצוע, הקנתה לו את הבקיאות בנושא. הוא מגולל בפני הקוראים את המסכת במבט אישי, תוך חשטיפת פרטים ועובדות של פורסמו עד כה.

הספר מתאר את הכוחות הפורצים להתיישב ואת הכוחות העוצרים; הוא מספר על העושים את המעשה בשכרון חושים בלתי-ראציונאלי ועל הכוחות שפועלים בשיקול דעת, ומתאר את מגוון התוכניות והמחלוקות סביבן שחלקן היו ענייניות וחלקן בגלל יריבויות אישיות. הספר שופך אור נוסף על הנושא שאינו יורד מסדר היום הלאומי שלנו, והוא מוגש באחריות, בהערכה לעושים במלאכה תוך נקיטת עמדה של המותר והאסור בתחום הרגיש שמעורבים בו ביטחון ומיסטיקה, כובשים ונכבשים, מתיישבים וצה"ל, שמירת חוק ופריצתו.©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ