לפני הרעש

אוורבוך אורפז

לפני הרעש

אוורבוך אורפז
ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
119 התעניינו בספר

תקציר הספר
"לפני הרעש", הטרילוגיה התל-אביבית של יצחק אורפז, הכוללת את הרומנים: "בית לאדם אחד", "הגבירה והעלם" היא לב יצירתו הייחודית של יצחק אורפז. הרומנים מציגים בפני הקוראים פרוזה פסיכולוגית-חברתית ריאליסטית, המשקפת את המציאות הישראלית, או מגזר מסויים שבה, בתחומי מרחב וזמן מוגדרים.
לא רק המציאות הפיסית של צפון תל-אביב (גגות שטוחים, עצים מזדקנים ומתייבשים, ארובת רידינג המתנשאת מעל מוצאת כאן ביטוי חיוני, אלא גם ההווי החברתי הפוליטי של ישראל החילונית-העירונית בשנות השישים והשבעים המוצג כאן בפרספקטיבה של העבר האבוד של ימי הבראשית שמלפני קום המדינה. במסגרת זו מפתח אורפז, מתוך ראייה פסיכולוגית נוקבת, את סיפורי גיבוריו הראשיים והמשניים ובעיקר את סיפורם של איזי אורגן, המשורר, על פרשת נישואיו ברגע של אשליה אופורית (בעקבות מלחמת יום הכיפורים) והתפוררותם, ושל העלם האניגמטי, רב-הקסם והכשרונות, הגדל בבית אקדמי סטרילי, ומגיע בסופו של דבר לאיבוד עצמו לדעת.
ואולם בה בשעה מפתחים שלושת הרומנים ממדים שהם מעבר למימדים הריאליסטי, והם ממדי התשתית או העומק של יצירת אורפז ככללותה. לא רק שכל אחד מן הרומנים נשלט על ידי מודום מוסיקלי ניתן לזיהוי, וכל השלושה הם בבחינת מערכת מורכבת של ואריאציות, החוזרות על נעימות יסוד, אלא שגיבוריהם, אף הם, מגלמים נושאים שונים של אפשרות אנושית קיומית אחת, שאורפז העניק לה את השם: הצליין החילוני, אדם משולל אמונה, אך נתון, בכל זאת, בחיפוש דתי אחר משמעות.
גיבורים אלה שרויים במסע נואש, על קו הגבול המפריד בין השפיון והקשר עם המציאות, לבין מה שמעבר להם. הם נעים בעולם ששולטות בו דמויות ארכיטיפיות-מיתיות - בעיקר דמות האשה הגדולה האימהית, המשלחת לעברם זרועות מזמינות למוות. בהדרגה מתפרקת המציאות היומיומית והגיבורים נבלעים אל תוך חלל המערב דמיון והפשטה. כך מהווה הטרילוגיה גם מעין מבוא אל הסיפורת הלא-ריאליסטית של אורפז, ובעיקר לרומן המטפיסי הגדול "הכלה הנצחית" שהוא, לאמיתו של דבר, החלק הרביעי במחזור הרומנים וגולת הכותרת של יצירת אורפז בכללה.
לקט ספרים מאת אוורבוך אורפז
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אוורבוך אורפז


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ