אוטוביוגרפיה צ'רלס דרווין

דרווין צ'רלס

אוטוביוגרפיה צ'רלס דרווין

דרווין צ'רלס
ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
362 התעניינו בספר

תקציר הספר
תקציר הספר:

תורת האבולוציה באמצעות הברירה הטבעית נחשבת בעיני רבים לתיאוריה המדעית המהפכנית ביותר. עקרונותיה יושמו בכל תחומי החיים, החל בשווקים כלכליים ובתכנון עירוני וכלה ברובוטיקה ובסמיוטיקה.

זו התיאוריה היעילה ביותר להסבר של מגוון הצורות והתפקודים בעולם הביולוגי, והיא אף משמשת ככלי שניתן לבחון בעזרתו את צפונותיה של התודעה האנושית, כמטפורה שאפשר להבין באמצעותה את התפתחותה של התרבות וכאתגר פילוסופי על מקומו של המין האנושי בעולם. האבולוציה – הן במובנה המופשט והן במובנה המוחשי ביותר – נמצאת בכול.

ספר זה מציע לראשונה לקורא העברי אוטוביוגרפיה של מי שתרם יותר מכול לפיתוחה ולהפצתה של תיאוריית הברירה הטבעית: חוקר הטבע האנגלי בן המאה ה-19, צ'רלס דרווין (1882-1809).

אוטוביוגרפיה מאת: צ'רלס דרווין בהוצאת רסלינג, תרגום: יקי מנשנפרויד,
עריכה מדעית: ד"ר אורן הרמן, 153 עמודים.

המלצת העורך:

מלכתחילה לא נועדה האוטוביוגרפיה של צ'רלס דרווין להתפרסם, אך לאחר מותו של אבי תורת האבולוציה, בשנת 1882, החליטה משפחתו להוציא לאור את כתב היד. הוא הורכב מגרסה ראשונית לאוטוביוגרפיה שכתב דרווין שש שנים לפני כן, בצירוף פסקאות רבות שהתווספו אליה במהלך השנים האחרונות לחייו. חלק מהפסקאות עוררו מבוכה בקרב בני משפחת דרווין, ולכן הושמטו. התרגום החדש (והראשון בעברית) של הוצאת רסלינג מבוסס על מהדורה משנת 1958 שערכה נכדתו של דרווין, נורה בארלו, ובה כלולות כל הפסקאות ה"מביכות" של דרווין, במיוחד אלו שעסקו בהשקפותיו מעוררות המחלוקת על הדת הנוצרית.

זוהי לא אוטוביוגרפיה סטנדרטית. היא כתובה בסגנון חופשי, כלומר כמו יומן של אדם הכותב לעצמו, מבלי לייחס חשיבות רבה מדי לניסוח. כשדרווין כתב אותה, הוא כבר היה חוקר ידוע ומוערך שהצליח ליצור את אחת מהתיאוריות המהפכניות ביותר בתולדות המדע – תורת האבולוציה באמצעות הברירה הטבעית. לפיכך, האוטוביוגרפיה מאפשרת הצצה נדירה, חפה מכל תיווך וצנזורה, אל אישיותו, אל שורשי תפיסתו ההומניסטית ואל חייו האישיים כבעל משפחה.

אל הספר מצורפת אחרית דבר מרתקת של ד"ר אורן לרמן מאוניברסיטת בר אילן, שכותרתה "מה דרווין היה שמח ללמוד מאיתנו ומה אנחנו יכולים ללמוד ממנו". ד"ר לרמן סוקר בתמצות ובבהירות מהי המהפכה הגדולה שחולל דרווין בעולם המדע, עם צאת ספרו "מוצא המינים", ובוחן את גלגוליה המודרניים בתחום הגנטיקה והמדע.


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ