פרידה משרוליק (שני כרכים)

שינוי ערכים באליטה הישראלית

עוז אלמוגהוסף לסל
קנה חדש: ₪196.00 ₪176.40

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:41
710 התעניינו בספר

תקציר הספר
החברה החילונית בישראל היתה במשך שנים רבות 'חברת חזון' סולידרית המוכוונת להגשמת החלום הציוני. אך כבר בשיא פריחתה של תרבות הלאום חתרו זרמים תת קרקעיים תחת היסודות האידיאולוגיים שהניחו חלוצי היישוב העברי מנהיגיו.

אחרי מלחמת ששת הימים עלו זרמים אלה על פני השטח ונהפכו עם הזמן לנחשול שוצף, הגורף עמו עוד ועוד 'נטיעות ציוניות'. בשלהי שנות השבעים החל למעשה במדינת ישראל עידן תרבותי חדש. מאז הולכים ונחלשים האידיאליזם והפטריוטיזם התמימים והטוטליים, שעל בסיסם נבנתה הזהות הישראלית. תהליך זה התרחש בעיקר בשכבה היהודית הותיקה, החילונית, המשכילה והמבוססת, שהשפעתה על צביונה של מדינה גדולה.

מתי, כיצד ומדוע השתנה כיוון המחוג במצפן הערכים של שכבה זו? בשאלות אלה עוסק הספר. עוז אלמוג ממפה את ציוני הדרך בהתפתחות תפיסת העולם של האליטה הישראלית מקום המדינה ועד ימנו. המיפוי מקיף את השדות האינטלקטואליים העיקריים ואת במות השיח המרכזיות שבהם התנהל 'זרם התודעה' המשותף של מנהיגי האליטה : בתקשורת, במשפט, בפסיכולוגיה, בספרות, באמנות, באקדמיה ובפוליטיקה.

הזרם הזה שחק את מודל הצבר – 'היהודי החדש' הנטוע במולדתו – והוליד מודל של 'ישראלי-גוי', המבוסס בעיקרו על המודל המערבי של ה'יאפי'. מחקר זה, המקיף כיובל שנים, מאפשר לקורא לעמוד על הזיקות הגלויות והסמויות בין אירועים שהתרחשו בתחומים חברתיים שונים ומצביע על כיווני ההתפתחות של מדינת ישראל.
עוז אלמוג (סופר על המוקד)
פרופסור עוז אלמוג, מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, הוא סוציולוג והיסטוריון החוקר את החברה ואת התרבות בישראל. ספרו 'הצבר-דיוקן' (עם עובד, 1997), שהיה רב מכר, נחשב לאחד מספרי היסוד על התרבות הישראלית בתקופת היישוב וראשית המדינה.... המשך לקרוא


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ