שטח משותף

פראנס לבה-נדב

יצא לאור ע"י הוצאת חרגול, בשנת 2010, מכיל 96 עמודים, אמנות »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪98.00 ₪93.10

ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
125 התעניינו בספר

תקציר הספר
"שטח משותף" הוא פרויקט צילומי מתמשך מסוף שנות השמונים. הצילום מרבה לעסוק במרחב הציבורי ובמרחב הפרטי, אבל מה בדבר שטח ההפקר שביניהם, התחום המפורז? המצלמה של פראנס לבה-נדב משוטטת באזור הדמדומים שבין הרחוב לבית, החצרות, השבילים, המבואות וחדרי המדרגות של הבניינים הבורגניים במרכז תל-אביב. במעין ישימון אורבני נוסח הסגנון הבינלאומי האירופי, מרחב ריק כמעט לגמרי מדייריו, היא בוחנת את המפגש שבין החוץ לפנים, בין רשות הרבים לרשות היחיד, בין מבט קונקרטי למבט סוגסטיבי, בין הבנאלי לפואטי, בין העבר לעל-זמני, בין הארצי לרוחני.
לבה-נדב מראה לנו את מה שנדמה שאנחנו רואים בכל יום, ואף-על-פי-כן היא מציגה לנו משהו שלא ראינו. משהו לא מוכר, מסקרן, לפעמים אקזוטי, חידתי ואף מתעתע: מה שנראה במבט ראשון כפתח מתגלה כמחסום, חלון הוא בעצם ראי, ספסלי אבן הם אולי סרקופגים, בריכת מים חרבה נראית כקבר פתוח, מה שהיה פעם מזרקה הוא היום מזבח, וחדר המדרגות הוא חלל פולחני. בתחום הביניים הזה צצים דברים שאין להם מקום בתחומים המוגדרים היטב של הבית או של הרחוב.
מתברר שצריך להשעות את הפנים ואת החוץ אם רוצים להראות את מה שנמצא בכוח במקום שהוא לא פנים ולא חוץ. מתוך הבלחי הזיכרון והמוות עולה בבהירות כמיהה לקדושה -- געגוע לנצח, לביטוי צורני של תשוקה להתרחקות מהחולין של חיי היומיום, שאין לה דבר עם מה שאנו נוהגים לכנותו דתי.
במקביל ליציאת הספר מועלית תערוכה באותו שם בגלריה הלימודית של מכללת הדסה, ירושלים. חלקים מהפרויקט הוצגו במוזיאון תל-אביב ב-1994 במסגרת התערוכה "תל-אביב תיעוד זמני", במרכז הקהילתי נווה אליעזר ב-1995 ובמקומות שונים בגרמניה ב-1996.


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ