בועז אפלבאום

בועז אפלבאום

סופר

בועז אפלבאום, יליד חיפה (1947), הוא סופר, משורר, חוקר פוליטי ותסריטאי של סרטי עלילה וסרטים דוקומנטאריים. בעבר כיהן כראש לשכת ראש-הממשלה שמעון פרס; כיועץ הכלכלי לשר התעשייה, המסחר והפיתוח, חיים בר-לב; כנשיא המכון הישראלי לקולנוע; וכיושב-ראש הדירקטוריון של המועצה להימורים בספורט (הטוטו). בין יוזמותיו הבולטות: ביטול הצנזורה על הצגות תיאטרון, והנחת היסודות להקמת הקרן לעידוד סרטי איכות.

לאורך השנים כתב אפלבאום שבעה ספרי שירה ופרוזה, פרסם מאות רשימות פובליציסטיות בעיתונים 'ידיעות אחרונות', 'דבר', 'חדשות' ו'מעריב' ושימש כמבקר תיאטרון וכמבקר ספרים בירחון 'מוניטין'.

אחדים מפזמוניו הולחנו: השירים 'חוט קרוע' ו'לא כל מי שכותב שירים הוא משורר' הולחנו בידי מתי כספי; 'תוגת הפרידה' הולחן בידי קובי אשרת; ו'אישה – הרי הבטחת' הולחן בידי בועז שרעבי. השירים מבוצעים על-ידי 'הגבעטרון', יזהר כהן והמלחינים עצמם.

במשרד התעשייה כיהן כראש 'מרכז הסרט הישראלי' והניח את היסודות להקמת 'הקרן לעידוד סרטי איכות', שפתחה דף חדש בחיי תעשיית הקולנוע בארץ. אחד סרטים הראשונים שהקרן סייעה לו היה סרטו היחיד של חנוך לוין: 'פנטסיה על נושא רומנטי'.

בשנים 1978-1984 שירת אפלבאום כראש המטה של שמעון פרס, מנהיג האופוזיציה ויושב-ראש 'העבודה'. מיד עם ניצחונו של פרס, בבחירות 1984, הפך להיות ראש לשכת ראש-הממשלה.

בתפקידו זה יזם בועז אפלבאום מהלכים מגוונים, שנועדו למתג את ממשלת פרס הראשונה – כאורגן יצירתי-אקטיביסטי של רפורמות וחידושים. בין הנושאים שזכו לדחיפה ושינוי: הקמת הוועדה לבחינת מעמד הסופר בישראל, מהפך בפעילות קרן ראש-הממשלה ע"ש לוי אשכול לפרסי יצירה, הגדלת הכנסות הסופרים מהשאלת יצירותיהם בספריות, דאגה לאלמנות הסופרים והמשוררים שנקלעו לתנאי עוני, ייסוד קרן לתרגומי ספרות עברית לשפות לעז והענקת מעמד של פרויקט ממלכתי למוסד 'גנזים'.

אפלבאום יזם את ביטול הצנזורה על הצגות תיאטרון – ובפעם הראשונה מאז 1948 שוחררו התיאטראות בישראל מן החובה להעמיד את מחזותיהם לאישור ועדה בין-משרדית שהורכבה מפקידים ממשלתיים ופוליטיים.

מבין ספריו של בועז אפלבאום

^ בית ספר לראשי-ממשלה – מחקר משווה המטפל ב-10 ראשי-ממשלה ישראליים: דויד בן-גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין, יצחק שמיר, שמעון פרס, בנימין נתניהו ואהוד ברק: הרה"מים מתכנסים בקלוב אקסקלוסיבי ואפלבאום מושיבם על ספתו של הדוקטור פרויד.

^ עובר אורח – ספר שירה הכולל בין את היתר את השירים: אלוהים איננו עוסק בכספים; אחר; לשוב לימי הרנסנאס; קודר עץ-התליה; גם הים צמא; תנו לי לטפס על עץ; גם מחר הכרח לחיות; לשרבט, לשרבט; הקוד היסודי וחוט קרוע. השיר בקובץ 'גם פגסוס בין הסוסים' זכה בפרס 'שירה על הדרך' ע"ש נחמן ביאליק.

^ גוי של חב"ד – רומן דוקומנטארי, מסמך ראשון מסוגו המנסה לפענח את חידת המסתורין של חב"ד (שהרב ש"ך הגדירה: "...הדת הכי קרובה ליהדות !"), היא סיפור התנצרותו של רבי משה שניאורסון, בנו העילוי של מייסד החסידות, 'בעל התניא', שייעד אותו לרשתו סביב 1812.

^ גופה אחת פחות מדי – רומן מתח הנאחז ברמזים עובדתיים על הולדת בת ממזרה לדיזנגוף, ראש-העיר המייסד של תל-אביב, וכיצד היא נעלמת בהיותה כבר אשת-חברה מפורסמת, כשאין עקבות וראיות לפשע. האם נחטפה וחוסלה ? למי היו מניעים לרצות ברעתה ? האם קשורה הפרשה להיותה בתו הבלתי חוקית של דיזנגוף ?

^ הורדוס Vs. פלאביוס – מחקר היסטורי המנסה להפריך את התיזה של יוספוס פלאביוס, יוסף בן-מתתיהו, כאילו רצח הורדוס הגדול את שני בניו, שנולדו לו ממרים החשמונאית, אלכסנדרוס ואירסטובולוס. בשורה התחתונה מוכיח המחבר כי השניים הוגלו בידי אביהם – האחד לארמניה של אז, והשני לממלכה קטנה שבצפון הר-הלבנון בשם כאלקיס. הספר הוכלל בביליוגרפיה של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית, בידי הדיקן, פרופסור אפרים שטרן.
צור קשר: שליחת הודעה פרטית לסופר
1.
מסמך ראשון מסוגו. תקדימי. מנפץ שקרים מוסכמים. גוי של חב"ד, שערורייה רבנית - הוא רומן דוקומנטרי המנסה לפענח את חידת המסתורין השמורה ביותר בהיסטוריה של העדה החסידית המוזרה (שאוייבה הגדול, מנהיג החרדים ה'ליטאיים', הרב אליעזר - מנחם ש"ך, כינה אותה: "...הדת הכי קרובה ליהדות !"). זהו סיפור התנצרותו של רבי משה שניאורסון, בנו העילוי של מייסד חב"ד, 'האדמו"ר הזקן', רבי שניאור - זלמן מלאדי - שאף ייעד אותו להיות יורשו; ואיך הסתבך בפרשיות רומנטיקה ונישואין טרגיות; וכיצד הוכרז למשוגע, עם מות אביו - מגינו, בסיימו את חייו - לא כמשיח יהודי - אלא כמשולח מנודה, שנקבר במקום עלום, אי - שם בסביבות קייב בירת אוקראינה, וצלב גדול משמש לו מצבה. הרומן התיעודי, שעלילתו מתרחשת על רקע פלישת נפוליאון לרוסיה, ב1812 - , מנתח באופן מרתק את המוטימם המשיחיים בתיאולוגיה של חב"ד - שהם מוטיבים נוצריים במפורש (...בן - אנוש שנטש זמנית את העולם הגשמי, ויחזור במועד מאוחר יותר כהתגלמות אלוהית. "המלך המשית - לעולם ועד !"); ומסביר מהו פשר הקרע הנורא - התקף עד היום - שבין עולם הישיבות החרדי, זרם ה'התנגדות', הזרם ה'ליטאי' (שנוצר בידי הגאון מווילנא, הגר"א, רבי אליהו בן שלמה - זלמן, במחצית השנייה של המאה ה18 - ) - לבין החסידות החב"דית, 'חכמה, בינה, דעת'. גוי של חב"ד, שערורייה רבנית - מתפרסם, בדיוק, במלאת 100 שנה להולדתו של הרבי מלובאביץ', מנחם - מנדל שניאורסון ("משיח, משיח, משיח !"), האדמו"ר השביעי והסוגר בשושלת נשיאי חב"ד, וחושף את יסודות 'העבודה הזרה' בתפיסתו התורנית, בהמשך למסורת האמונית של הכת - מעת היווסדה לפני כ214 - שנה. ספרים אחרים משל בועז אפלבאום: עובר אורח - שירים; הורדוס .vs פלאביוס - מחקר; בית - ספר לראשי - ממשלה - פוליטי; שקיעה אדומה - מותחן....

2.
"מי שרוצה להיות ראש - ממשלה - מגיע לו!" - כך קבעה גולדה מאיר באחד מרגעי החסד המעטים שלה. דהיינו: בדין מגיעות לו, לכל החפץ להיות ראש - ממשלה - כל הצרות. בדין מגיעות לו כל התשואות. שלא יתלונן ויקבל באהבה גם את הראשונות כמו את האחרונות. גם את המלאכה הסיזיפית הכרוכה במילוי התפקיד, גס את כובד האחריות הבלחי אנושי כמעט, גם את הבדידות הנוראה ב'תא הטייס' - כמו את המסיבות והעיטורים והמחמאות. בועז אפלבאום הוא היום איש - עסקים. בעבר שימש כראש - לישכת ראש - הממשלה שמעון פרס כיועץ בכיר לשר התעשייה, המיסחר והפיתוח - חיים ברלב ע"ה כנשיא "המכון הישראלי לקולנוע" וכיו"ר דירקטוריון "המועצה להסדר ההימורים בספורט". ספריו הקודמים: "עובר אורח" / שירה, בהוצאת כינרת "אל יצחק רבין" / פובליציסטיקה, בהוצאת "ספריית פועלים" "הורדוס .vs. פלאביוס - הרצח שלא היה" / מחקר, בהוצאת "ביתן" ©...

3.
רומן המתח שקיעה אדומה מטפל בפסיכולוגיה של מעשה בגידה: בגידה במולדת, בגידה באחים לנשק, בגידה רומנטית, בגידה אידיאולוגית. בשנות ה - 30, תחת שלטון המנדאט הבריטי בארץ - ישראל, מתבצע בחיפה טבח אכזרי בפלוגה של "ההגנה" - בידי יחידת - סער של הטמפלרים הנאצים, תושבי 'המושבה הגרמנית' בעיר - הכרמל. מסתבר שפעולה סודית כלשהי - הולשנה, והביריונים הגרמנים הפתיעו את החיילים העבריים. השאלה שנשאלה, איפה, היתה: מיהו הבוגד? מיהו המלשין? מיהו המרגל? אולי מרגל כפול... כעבור 20 שנה, בישראל העצמאית, מתכוונים בצמרת "המוסד" למנות אה זלמן יחיאלי למפקד השלוחות המבצעיות באירופה. ואולם, האיש חשוד במעשה ההלשנה שהוביל לשחיטה ב'מושבה הגרמנית'. כדי לברר את החשדות - משוגרים סוכן וסוכנת לארמונו של אלעזר ינובסקי, בכרמל ליד המוחרק'ה - מכיוון שהלה הוא חברו הטוב של יחיאלי וחשוד עיקרי נוסף במעשה הבגידה. בדרך לפתרון נרצחים עוד ארבעה אנשים, כולם אנשי מפתח, ועדיין אין קצה של חוט... את ניהול החקירה מקבל על עצמו, לבסוף, סטודנט צעיר למשפטים - שנקלע במקרה לסביבת המעורבים בפרשה. המסלול להתרת התעלומה זרוע בדם, חשק, אהבה נכזבת ותרגילים מלוכלכים. בועז אפלבאום הוא גם מחברו של הלהיט הפוליטי שראה אור לפני כחצי שנה: בית - ספר לראשי - ממשלה - 10 ראשי - ממשלה ישראליים, הסיפור האישי, אף הוא בהוצאת "ביתן"....

4.
לאחר קריאה מספר תשע או עשר בסיפרו של פלאביוס "קדמוניות היהודים", לא יכולתי שלא לשאול את עצמי, איך ייתכן שהורדוס המלך הגדול, השליט הנועז שהרחיב את גבולות ארצו למימדים של מעצמה בינונית - איש אשר כזה יהיה רוצחם השפל של בניו אריסטובולוס ואלכסנדרוס?! לא ולא!...

5.
6.
7.
'גופה אחת פחות מדי' הוא רומן - מפתח שרקעו תל - אביב הדיזנגופית של שנות ה - 20 וה - 30 המגולל את השתלשלותה של פרשייה מפותלת ועקובת דם, עד לתל - אביב של העשור האחרון. באחד מימי אפריל 1997 נעלמת המיליונרית האכסצנטרית, תמרה דיזנגוף - אוסישקין, בתו הסודית של מאיר דיזנגוף, ראש העיר המייסד של תל - אביב - מזיווג ליונה ישעי, עוזרת - הבית התימנייה שלו ושל צינה רעייתו. האירוע המרעיש מתרחש למחרת הנשף השנתי הפנטאסטי שערכה בביתה המפואר אשר ברח' יהודה הימית 56, ביפו לרגל בוא האביב. בחגיגה השתתפו מפורסמים וחשובים רבים: מרעיית ראש - הממשלה, שרים ודיפלומטים; דרך אלופי צה"ל; סופרים ואמנים; עבור בנשות חברה, בדוגמניות ובאנשי תקשורת; ועד הפטריארך היווני - אורטודוכסי של ירושלים. היעלמה מעורר תהיות רבות: איך ייתכן שאין עדי ראייה לאירוע, שאין עקבות וראיות? האם נחטפה וחוסלה? למי היו מניעים לרצות ברעתה? האם קשורה הפרשה להיות תמרה אוסישקין בתו הממזרה של דיזנגוף? האם היה הפשע פועל - יוצא של התנהגותה היהירה, הסחטנית, התככנית? האם הייתה הקורבן מיפלצת? מדוע נשדד אוסף הארכיאולוגיה הייחודי שירשה מאביה, והאם היה השוד קשור להיעלמות, לרצח? בבסיס רומן - המפתח ניצבת דמותו הטראגית של מאיר דיזנגוף: חשוך ילדים מרעייתו החולנית האהובה, צינה לאחר מות בתם המשותפת, שולמית, מצהבת, בגיל 3 חודשים אימץ ראש - העיר, חדשות לבקרים, ילדים של אחרים. בעיקרמ היו אלו ילדיהן של אימהות חד - הוריות נזקקות. ואולם, בשנותיה האחרונות, טרם תמות, מצליחה צינה לשכנע אותו להוליד צאצא מעוזרת - הבית שלהם שעבדה אותם מגיל 12 ועד גיל 20 שנה... התעלומה מפוענחת לבסוף, בידי בלשית זוטרה מאנשי הצח"מ המישטרתי המיוחד, פקד - מישנה לוסי גבאי, מושבניקית לשעבר מנס הרים. פיתרון החירה הוא לגביה מסקנה אישית מחרידה. בועז אפלבאום הוא מחברם של רבי - המכר: 'בית - ספר לראשי - ממשלה', ויגוי של חב"ד'....

8.
אאוטסיידר גַּם פֶּגָסוּס בֵּין סוּסִים רוֹצֶה כָּךְ סְתָם לִדְהֹר. אָז-מָה אִם לְמֻטַּת כְּתֵפָיו קְשׁוּרוֹת כְּנָפַיִם? תָּמִיד שֵׁרֵת אֶת הָאֵלִים, תָּמִיד צָהַל לִפְקֻדָּתָם. תָּמִיד הִמְרִיא לַכּוֹכָבִים, תָּמִיד שָׁעַט לִשְׁרִיקָתָם. כָּעֵת הוּא מְבַקֵּשׁ לִפְשֹׁט אֶת הַכְּנָפַיִם. אוֹ-אָז יוּכַל לִרְעוֹת בָּאָחוּ כְּמוֹ יֶתֶר הַסּוּסִים – שֶׁאֵין לָהֶם יִעוּד וְאַף לֹא הִסּוּסִים. בועז אפלבאום בעבר שימש כראש לשכת ראש־הממשלה, שמעון פרס; כיועץ הכלכלי לשר התעשייה, המסחר והפיתוח, חיים בר־לב; כנשיא המכון הישראלי לקולנוע; וכיושב־ראש הדירקטוריון של מועצת ההימורים בספורט / הטוטו....


מזעזע. הוצאת דיבה בפומבי על חסידות חב"ד אשר כל כך תורמת לנו, לחיי העם, בין חילוניים ובין דתיים. חב"ד שהיא הכל מהכל, ובמחי יד אתה בא ומזעזע את ... המשך לקרוא

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ