חנן גטריידה

חנן גטריידה

סופר

עוסק בצילום תיעודי ואומנותי. הציג בעשרות תערוכות בארץ ובחו"ל. משתייך למוזיאון האמנים של דורון פולק ומשנת 2002 מכהן כחבר בחבר הנאמנים של בצלאל, ירושלים. מרצה בארץ ובעולם. עבודות שלו נרכשו על ידי מוזיאון המדע בשיקגו, Jewish Theological Seminary, NY, ומוזיאון שלושת הערוצים בסין. מלמד צילום במסגרות שונות ומדריך סדנאות צילום לנוער ולמבוגרים.

גטריידה ממקד את המצלמה אל נופי טבע מול נוף תעשייתי, שהדגש בו הוא על יחסי הגומלין בין האדם לטכנולוגיה, בסביבת עבודתו הטבעית. נושאים אלה הוצגו על ידו בתערוכות שונות בשלושת העשורים האחרונים והם גם הבסיס להרצאתו "תיצור אתה את הדמות" בה הוא מדגיש את אחריותו של הצלם על יצירתו.

נולד בקבוצת שילר, 1945 להורים יוצאי גרמניה שהצטרפו למקימי הקיבוץ. מתגורר בקיבוץ עד היום ומטפל בצילום תיעודי של הקיבוץ ואנשיו.
"ישראל – שבילי צילום" הוא ספרו השלישי.

תערוכות:
"ארץ מובטחת" – נופי ישראל (הוצגה במוזיאונים וגלריות בניו-יורק, פלורידה, אריזונה ואוקלהומה).
"הכוח והגורם האנושי" – עבודת צילום בתחנת כוח רוטנברג, אשקלון (הוצגה בין השאר במוזיאון המדע בירושלים, ובמוזיאון ארץ ישראל בתל אביב (תערוכה קבוצתית)
"שאלה של נוף" – נופי ישראל (הוצגה בין השאר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, בגלריה CPCC בשרלוט צפון קרולינה, ארה"ב, בתערוכה קבוצתית של אמנים ישראלים במוזיאון שלושת הגדולים בסין ובגלריות של קהילות יהודיות ברחבי ארה"ב).
"דממה בנוף" - בתי העלמין הצבאיים הבריטים בארץ ישראל
"פוקוס 40" – צילומי תעשיה באשדוד (תערוכה קבוצתית)

ריצ'רד מק'בי, כתב אמנות, The Jewish Press ניו יורק, על תערוכת צילומי "ארץ מובטחת".
"...ההיכרות האינטימית של חנן גטריידה עם ארצו והמיומנות הטכנית המרשימה שמתגלה בצילומיו – אלו לבדן אינן יכולות להסביר את התובנות החזותיות שלנגד עינינו. מדובר דווקא בהבנה אינטואיטיבית כי הנוף הישראלי נבדל באופן מעמיק כלשהו ממוטיבים טבעיים יפהפיים אחרים. תמונה אחר תמונה מעידות על כך שהעקבות שהותירו החקלאות, הכבישים, צינורות המים, רשת החשמל והעיור בנוף הטבעי המהמם רק מעצימים את ארץ ישראל וממלאים את ההבטחה הגלומה בה כמורשתו של העם היהודי".

פרוייקט אמנות במפעלים שונים כמו חברת החשמל, בית ויזה, מפעל "חמת", בתי הזיקוק, ישקר ומקורות.

פרסומים:
אפריל 1997 - הוצאת הספר "אקח אותך לשם" צילומי נופי ארץ ישראל עם מילים של יורם טהרלב, הוצאה לאור של משרד הבטחון.
מאי 2000 - פרוייקט מיוחד - צילום אנשים בישראל בנוף מגוריהם לחוברת "פנים" – רבעון בהוצאת הסתדרות המורים בישראל.
אוגוסט 2000 - הוצאת הספר "נושקת לחול, נוגעת בשמים" - 4 שנות ליווי הקמת תחנת הכח רוטנברג אשקלון בהוצאת חברת החשמל ומשרד הביטחון.

פרסים:
מקום ראשון בתחרות הבינלאומית השניה לצילומי טבע בישראל שנת 2000
מקום שני בתחרות צלם השנה 1998 בקטגוריה צילום טכני תעשייתי.

1.
לפני הכל "כאשר העין ננעלת על "הדבר ההוא" כדי לצלמו, זוהי אולי הראייה הצילומית, אבל ברגע הלחיצה על המחשף נוצר גם הפירוש של הצלם לאותו "דבר". הצילום הוא למעשה התחלה של פירוש לדבר האמיתי שאותו ראתה העין לרגע קצר. השאלה מדוע בחרתי לצלם עצם מסוים ברגע מסוים ולא עצם אחר בזמן אחר קשורה בבחירות שאני עושה בשאלה מה לדמיין, מה לראות ומה לצלם, וכל...


הרבה זמן לא נתקלתי בספר עב כרס שכזה ועוד עם עמודים שהודפסו בכזו איכותיות על מנת לנסות להעביר בצורה המוחשית ביותר את הצילומים ממש כאילו הק... המשך לקרוא
6 אהבו · אהבתי · הגב

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ