בועז אפלבאום

בועז אפלבאום

סופר

בועז אפלבאום, יליד חיפה (1947), הוא סופר, משורר, חוקר פוליטי ותסריטאי של סרטי עלילה וסרטים דוקומנטאריים. בעבר כיהן כראש לשכת ראש-הממשלה שמעון פרס; כיועץ הכלכלי לשר התעשייה, המסחר והפיתוח, חיים בר-לב; כנשיא המכון הישראלי לקולנוע; וכיושב-ראש הדירקטוריון של המועצה להימורים בספורט (הטוטו). בין יוזמותיו הבולטות: ביטול הצנזורה על הצגות תיאטרון, והנחת היסודות להקמת הקרן לעידוד סרטי איכות.

לאורך השנים כתב אפלבאום שבעה ספרי שירה ופרוזה, פרסם מאות רשימות פובליציסטיות בעיתונים 'ידיעות אחרונות', 'דבר', 'חדשות' ו'מעריב' ושימש כמבקר תיאטרון וכמבקר ספרים בירחון 'מוניטין'.

אחדים מפזמוניו הולחנו: השירים 'חוט קרוע' ו'לא כל מי שכותב שירים הוא משורר' הולחנו בידי מתי כספי; 'תוגת הפרידה' הולחן בידי קובי אשרת; ו'אישה – הרי הבטחת' הולחן בידי בועז שרעבי. השירים מבוצעים על-ידי 'הגבעטרון', יזהר כהן והמלחינים עצמם.

במשרד התעשייה כיהן כראש 'מרכז הסרט הישראלי' והניח את היסודות להקמת 'הקרן לעידוד סרטי איכות', שפתחה דף חדש בחיי תעשיית הקולנוע בארץ. אחד סרטים הראשונים שהקרן סייעה לו היה סרטו היחיד של חנוך לוין: 'פנטסיה על נושא רומנטי'.

בשנים 1978-1984 שירת אפלבאום כראש המטה של שמעון פרס, מנהיג האופוזיציה ויושב-ראש 'העבודה'. מיד עם ניצחונו של פרס, בבחירות 1984, הפך להיות ראש לשכת ראש-הממשלה.

בתפקידו זה יזם בועז אפלבאום מהלכים מגוונים, שנועדו למתג את ממשלת פרס הראשונה – כאורגן יצירתי-אקטיביסטי של רפורמות וחידושים. בין הנושאים שזכו לדחיפה ושינוי: הקמת הוועדה לבחינת מעמד הסופר בישראל, מהפך בפעילות קרן ראש-הממשלה ע"ש לוי אשכול לפרסי יצירה, הגדלת הכנסות הסופרים מהשאלת יצירותיהם בספריות, דאגה לאלמנות הסופרים והמשוררים שנקלעו לתנאי עוני, ייסוד קרן לתרגומי ספרות עברית לשפות לעז והענקת מעמד של פרויקט ממלכתי למוסד 'גנזים'.

אפלבאום יזם את ביטול הצנזורה על הצגות תיאטרון – ובפעם הראשונה מאז 1948 שוחררו התיאטראות בישראל מן החובה להעמיד את מחזותיהם לאישור ועדה בין-משרדית שהורכבה מפקידים ממשלתיים ופוליטיים.

מבין ספריו של בועז אפלבאום

^ בית ספר לראשי-ממשלה – מחקר משווה המטפל ב-10 ראשי-ממשלה ישראליים: דויד בן-גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין, יצחק שמיר, שמעון פרס, בנימין נתניהו ואהוד ברק: הרה"מים מתכנסים בקלוב אקסקלוסיבי ואפלבאום מושיבם על ספתו של הדוקטור פרויד.

^ עובר אורח – ספר שירה הכולל בין את היתר את השירים: אלוהים איננו עוסק בכספים; אחר; לשוב לימי הרנסנאס; קודר עץ-התליה; גם הים צמא; תנו לי לטפס על עץ; גם מחר הכרח לחיות; לשרבט, לשרבט; הקוד היסודי וחוט קרוע. השיר בקובץ 'גם פגסוס בין הסוסים' זכה בפרס 'שירה על הדרך' ע"ש נחמן ביאליק.

^ גוי של חב"ד – רומן דוקומנטארי, מסמך ראשון מסוגו המנסה לפענח את חידת המסתורין של חב"ד (שהרב ש"ך הגדירה: "...הדת הכי קרובה ליהדות !"), היא סיפור התנצרותו של רבי משה שניאורסון, בנו העילוי של מייסד החסידות, 'בעל התניא', שייעד אותו לרשתו סביב 1812.

^ גופה אחת פחות מדי – רומן מתח הנאחז ברמזים עובדתיים על הולדת בת ממזרה לדיזנגוף, ראש-העיר המייסד של תל-אביב, וכיצד היא נעלמת בהיותה כבר אשת-חברה מפורסמת, כשאין עקבות וראיות לפשע. האם נחטפה וחוסלה ? למי היו מניעים לרצות ברעתה ? האם קשורה הפרשה להיותה בתו הבלתי חוקית של דיזנגוף ?

^ הורדוס Vs. פלאביוס – מחקר היסטורי המנסה להפריך את התיזה של יוספוס פלאביוס, יוסף בן-מתתיהו, כאילו רצח הורדוס הגדול את שני בניו, שנולדו לו ממרים החשמונאית, אלכסנדרוס ואירסטובולוס. בשורה התחתונה מוכיח המחבר כי השניים הוגלו בידי אביהם – האחד לארמניה של אז, והשני לממלכה קטנה שבצפון הר-הלבנון בשם כאלקיס. הספר הוכלל בביליוגרפיה של החוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית, בידי הדיקן, פרופסור אפרים שטרן.
צור קשר: שליחת הודעה פרטית לסופר
1.
מסמך ראשון מסוגו. תקדימי. מנפץ שקרים מוסכמים. גוי של חב"ד, שערורייה רבנית - הוא רומן דוקומנטרי המנסה לפענח את חידת המסתורין השמורה ביותר בהיסטוריה של העדה החסידית המוזרה (שאוייבה הגדול, מנהיג החרדים ה'ליטאיים', הרב אליעזר - מנחם ש"ך, כינה אותה: "...הדת הכי קרובה ליהדות !"). זהו סיפור התנצרותו של רבי משה שניאורסון, בנו העילוי של מייסד חב"...

2.
"מי שרוצה להיות ראש - ממשלה - מגיע לו!" - כך קבעה גולדה מאיר באחד מרגעי החסד המעטים שלה. דהיינו: בדין מגיעות לו, לכל החפץ להיות ראש - ממשלה - כל הצרות. בדין מגיעות לו כל התשואות. שלא יתלונן ויקבל באהבה גם את הראשונות כמו את האחרונות. גם את המלאכה הסיזיפית הכרוכה במילוי התפקיד, גס את כובד האחריות הבלחי אנושי כמעט, גם את הבדידות הנוראה ב'...

3.
רומן המתח שקיעה אדומה מטפל בפסיכולוגיה של מעשה בגידה: בגידה במולדת, בגידה באחים לנשק, בגידה רומנטית, בגידה אידיאולוגית. בשנות ה - 30, תחת שלטון המנדאט הבריטי בארץ - ישראל, מתבצע בחיפה טבח אכזרי בפלוגה של "ההגנה" - בידי יחידת - סער של הטמפלרים הנאצים, תושבי 'המושבה הגרמנית' בעיר - הכרמל. מסתבר שפעולה סודית כלשהי - הולשנה, והביריונים הגר...

4.
לאחר קריאה מספר תשע או עשר בסיפרו של פלאביוס "קדמוניות היהודים", לא יכולתי שלא לשאול את עצמי, איך ייתכן שהורדוס המלך הגדול, השליט הנועז שהרחיב את גבולות ארצו למימדים של מעצמה בינונית - איש אשר כזה יהיה רוצחם השפל של בניו אריסטובולוס ואלכסנדרוס?! לא ולא!...

5.
6.
7.
'גופה אחת פחות מדי' הוא רומן - מפתח שרקעו תל - אביב הדיזנגופית של שנות ה - 20 וה - 30 המגולל את השתלשלותה של פרשייה מפותלת ועקובת דם, עד לתל - אביב של העשור האחרון. באחד מימי אפריל 1997 נעלמת המיליונרית האכסצנטרית, תמרה דיזנגוף - אוסישקין, בתו הסודית של מאיר דיזנגוף, ראש העיר המייסד של תל - אביב - מזיווג ליונה ישעי, עוזרת - הבית התימנייה שלו ו...

8.
אאוטסיידר גַּם פֶּגָסוּס בֵּין סוּסִים רוֹצֶה כָּךְ סְתָם לִדְהֹר. אָז-מָה אִם לְמֻטַּת כְּתֵפָיו קְשׁוּרוֹת כְּנָפַיִם? תָּמִיד שֵׁרֵת אֶת הָאֵלִים, תָּמִיד צָהַל לִפְקֻדָּתָם. תָּמִיד הִמְרִיא לַכּוֹכָבִים, תָּמִיד שָׁעַט לִשְׁרִיקָתָם. כָּעֵת הוּא מְבַקֵּשׁ לִפְשֹׁט אֶת הַכְּנָפַיִם. אוֹ-אָז יוּכַל לִ...


מזעזע. הוצאת דיבה בפומבי על חסידות חב"ד אשר כל כך תורמת לנו, לחיי העם, בין חילוניים ובין דתיים. חב"ד שהיא הכל מהכל, ובמחי יד אתה בא ומזעזע את ... המשך לקרוא

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ