ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.867
57% בנים
34 בנים   26 בנות
גיל ממוצע:31
5351 התעניינו בספר


תקציר הספר
דן בראון הוא מחבר ‘צופן דה וינצ'י', ‘הסמל האבוד', ‘מלאכים ושדים',
‘מבצר דיגיטלי' ו'נקודת ההונאה', שראו אור בעברית בהוצאת מודן.
כאשר רוברט לנגדון, חוקר הסמלים מהארוורד, מתעורר במיטת
בית־חולים בעיר פירנצה, אין לו כל זיכרון כיצד הגיע לאיטליה או מה
קרה לו ביומיים האחרונים. מראות נוראים שבים וצפים בראשו - נהר
מוצף דם, אנשים מתייסרים ואישה מסתורית הקוראת לו לעזרה.
אולם עד מהרה מגלה לנגדון שהמציאות גרועה עוד יותר מהזיותיו.
מסתבר כי הוא נורה בראשו, ומישהו עדיין מנסה לרצוח אותו.
יחד עם סיינה ברוקס, רופאה בבית־החולים שעוזרת לו להימלט מרודפיו,
חייב לנגדון לפענח חידה מתוחכמת המוליכה אל רמזים החבויים ביצירת
מופת אפלה בת שבע־מאות שנה - 'התופת' מאת דנטה.
במרוץ דרך ארמונות עתיקים, מעברים סודיים, אמנות קלאסית ומדע
עתידני, מגלה לנגדון מול מי הוא מתמודד ומהי תוכניתו מקפיאת הדם
של יריבו. ללנגדון נותר יום אחד בלבד כדי לגלות במי יוכל לבטוח וכיצד
לעצור את התוכנית. אם ייכשל, יהפוך העולם לגיהינום עלי אדמות.
דן בראון חוזר במותחן אינטליגנטי ומסחרר שאי אפשר להניחו מהיד
עד העמוד האחרון. וגם אחר כך.
“מהיר, חכם, שופע ידע... דן בראון הוא אמן המותחנים
האינטלקטואליים." וול סטריט ג'ורנל
“עמוס בתפניות ובתכסיסים... דן בראון יצר עלילת ספר קצבית
בסגנון ‘חפש את המטמון'." ניו־יורק טיימס


רשימות קריאה בהן מופיע התופת
אתגר קריאה 2014: 50 ספרים | Bar בת 20 מהארץ התיכונה רשימת הקריאה עודכנה לפני 5 ימים

לקרוא ומהר! | הלוחשת לספרים בת 18 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני שבוע

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
הקוסמת

תל אביב

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
פיית הספרים

אבן יהודה

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]
ציפי

כל הארץ -משלוחים 0528404401

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
קוסטי

תל אביב

כחדש 24 ₪ [קנה משומש]
סוכנות נדב 046920813

צפת 13100

חדש לגמרי 54 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
cBooks 050-9518888

cBooks.co.il משלוחים בארץ ולחו''ל

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים II - הנחה לקונים בחנות!

ירושלים

טוב 29 ₪ [קנה משומש]
המחסן של שטיין II

ירושלים

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
חן

רחובות

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
רונן

הרצליה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
Maya

נתניה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
Orbit

נהריה

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
הופמן

תל אביב

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
אריק

קיבוץ תל יוסף

בינוני 20 ₪ [קנה משומש]
ענת26

רמת גן

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
ניר

פתח תקווה

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
eladbdv

תל אביב

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
חומש

בת חן

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
lilachi

בקעת אונו

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
שלומי21

פתח תקווה

טוב 40 ₪ [קנה משומש]

אלון דה אלפרט

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

44 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
****


אין צורך באסטרואיד ענק שיתנגש בכדור הארץ, או סערת שמש שתשרוף את כולנו. גם לא בפטריה אטומית של איזה רודן מרושע שילחץ על הכפתור האדום, ולא בתזוזה הרסנית פתאומית של קרום כדור הארץ והלוחות הטקטוניים. אפילו לא באיזה ווירוס קטלני, מוטציה של שפעת עופות שלא תימצא לה תרופה. לא, לא צריך שום דבר דרסטי או דרמטי ממש. מספיקה מתימטיקה פשוטה. כי אנחנו, כמו שאנחנו, בני אדם, מתרבים מהר מדי.
לפני חמשת אלפים שנה היינו כמה עשרות מיליונים. קצב ההתרבות היה נמוך יחסית, אבל עדיין היתה עלייה איטית במספר בני האדם על פני הכדור. למזלנו, אני מניח, באה המגפה השחורה בסביבות שנת 1350 וכילתה כשליש מאוכלוסיית העולם, מה שהיה די מבאס בשבילם אבל נקודה חיובית מאוד עבור דורות ההמשך, שחיו ברווחה גדולה יותר עקב "פינוי" משאבי הטבע הקיימים, ולא במקרה גם התחילו את תקופת הרנסנס. כל צמיחה גדולה חייבת להתחיל מנקודת שפל, כנראה. היי, תראו אותנו כאן בישראל. אבל במאה האחרונה, בעיקר בתקופת הבייבי-בום שלאחר מלחמת העולם השניה, ועקב שיפור ניכר בתוחלת החיים ואיכות הרפואה - קצב ההתרבות היה עצום במונחים היסטוריים - 1.76 אחוז לשנה. היום אנחנו עומדים על כשבעה מיליארד נפשות, והתחזיות של האו"ם צופות שבשנת 2050 יחיו על הפלנטה הלא גדולה הזאת בין 8.3 ל-10.9 מיליארד, שני מיליארד לפה או לשם, ויחי ההבדל הקטן. בעוד זמן לא ארוך, אגב - שנת 2150 (נגיד, הנינים שלנו?) - אוכלוסייתו הצפוייה של כדור הארץ אמורה לעמוד על מספר כלשהו בין 3.2 מיליארד (אם הדברים לא יילכו חלק ממש. יענו כמה אסונות טבע, דלדול משאבי טבע וכדומה) לבין, תחזיקו חזק, 24.8 מיליארד. ואלה, מיינד יו, התחזיות של האו"ם, לא הגוף שמצטיין בתחזיות כלשהן, או אם חושבים על זה, לא מצטיין ממש בשום דבר שהוא נוגע בו.
למי שהמספרים האלה לא מדברים אליו ולא נשמעים חמורים מדי, כי בתכל'ס צריך בסך הכול לבנות עוד כמה שכונות במערב ראשל"צ, צריך לחדד את העובדה שלגידול אוכלוסיה שהוא כמעט מעריכי במספרים האלה יש השפעה עצומה על כל תחומי החיים, לא רק על נדל"ן או טריטוריה, אלא גם על ניצול משאבי טבע, חומרי גלם למזון, זיהום אוויר, היכחדות בעלי חיים, הזדקנות אוכלוסיה והפניית משאבים במערכת הבריאות עד כדי קריסת מערכות, עניינים אקטואריים ופנסיוניים, וגם על תחומים משניים יחסית כמו בעיות אתיות ופילוסופיות, תכנון ילודה וכדומה, שגם כל אלה גדלים במקביל לאוכלוסיה, בצורה מעריכית.
המסקנה - אסון. אסון זוחל, אבל קטסטרופלי. כמו אצות שגדלות אלפי שנים באיזון סביבתי על שטח המחיה שלהן באגם מסויים, עד ששינוי אקולוגי פעוט כמו איזה פלנקטון קטן שנכחד, מפר את האיזון באופן כזה שהן מתרבות בקצב מהיר הרבה יותר עד שהן מכלות את כל המזון באגם ומתות.

****

היום זה לא נראה איום אמיתי. הרי עד שהנינים שלנו יגיעו למצב ההיפותטי שלא יהיה מספיק מזון כדי להאכיל את כל אוכלוסיית העולם ויהיה צורך להרוג בשביל אוכל לילדים (של הנינים), נגיד, כבר תימצאנה וודאי שיטות יצירתיות לעקוף את הדבר הזה, וכולם יחיו באחווה ושלום ושפע לנצח. למה? כי ככה אנחנו חושבים. אנחנו לא יכולים לעכל אסונות גדולים, אז מתמקדים באסונות קטנים שאפשר להתמודד איתם כמו המינוס בבנק ושבילי האופניים בתל אביב, ובאשר למניעת האסון המתקרב? את זה אפשר לעשות בזירה הבטוחה והמוכרת. הפרדת פסולת, הנדסת מזון, אנרגיה ירוקה, פיקוח על ילודה, הקלות מס למשפחות קטנות והבלים נוספים. יהיה בסדר.

****

ובאשר לספר של דן בראון, שלשמו נתכנסתי כאן היום. כרגיל אצלו, דן בראון לוקח כמה עובדות מעניינות (הפעם זה כל הקטע הזה של התפוצצות אוכלוסין שחפרתי עליו פה למעלה), משלב אותן ביד-אמן עם סיפור אמנותי-רנסנסי-חידתי-איקונוגרפי-דתי-נבואי-אפוקליפטי-שמתגולל לאיטו וחושף את האמת האיומה שמאחוריו, והכול כהרגלו מתרחש בנשימה עצורה תחת רחובותיה של עיר אירופאית נבחרת בהשתתפותו של רוברט לנגדון בגילומו של טום הנקס ויפהפיה תורנית דוברת איטלקית.
לא, זה לא זלזול. כי השף דן בראון לוקח את מנת-הנוסחה שלו ומוכר אותה לעשרות מיליונים שקונים את הספרים האלה לא סתם. הוא פשוט עושה את זה טוב. כן, יש מלא בולשיט על הדרך, וכן, לא צריך את כל החרא הימי-ביניימי הזה כדי לפתור את התעלומה, אבל אני מודה שזה כיף לקרוא את הספרים שלו פעם ב-, לגחך בעליונות כששוב הנבל חושף את תוכניתו לפני הזמן כאילו היינו בעוד סרט פתט של ג'יימס בונד מהסבנטיז, ולכמה שעות לנסות לקרוא סתם בשביל הפאן ולא בשביל לחפש חורים בסיפור. יש מתח? יש ציורים רנסנסיים שבתוכם מסתתרים רמזים להמשך (למה, למען השם?)? יש יפהפיות מסתוריות? יש תפניות בעלילה, שאת חלקן ראינו מתקרבות מקילומטר וחצי אבל בכל זאת? יש זוועה שמתקרבת ובלתי אפשרי יהיה למנוע אותה? הטובים מנצחים? הקשרים נפתחים?

יש הכול. אז מה אתם עוד רוצים? מה?

אפרתי

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

31 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אמביוולנטיות חריפה תקפה אותי בזמן קריאת הספר הזה, לא פחות מהפרעה דו-קוטבית (נו, ה-בי-פולריות שתקפה את קתרין זיטה ג'ונס, הכוכבת הכי סובלת כרגע בשמי הכוכבים), וכל כך למה? כי מצד אחד מדובר בספר נחות ומופרך שכתוב בחוסר כישרון בולט, ומן הצד השני הספר מענג מאוד ובעיקר מהנה חובבי אומנות מושבעים (כמוני).

משל למה הדבר דומה? דן בראון הוא שף של סעודת גורמה, שמגיש אותה בכלי פלסטיק משופשפים ושרוטים. באמת, מר בראון, יש גבול! יש לך חידה בלשית לא רעה, טוויסט מצויין, שפע של יצירות אומנות מרהיבות, היסטוריה עשירה, ואתה, לצערי, לא ממש יודע לכתוב. אז מה עושים? משתמשים בכלים הגרועים שלך? לא ולא. לוקחים סופר דלפון ומוכשר, משלמים לו כמה עשרות אלפי דולרים (פסיק קטן בהתחשב בהכנסות העתידיות), נותנים לו הרשאה בלתי מוגבלת לנכש, לעקור, למחוק, לתקן, להשליך, להוסיף, לקרוע, לערבב ובקיצור, לפרום ולתפור מהתחלה.
כולנו היינו נשכרים. (גם אתה, אגב).

בספר הזה מגיש לנו בראון סעודה בת שלוש מנות.
מנה ראשונה - אין.
מנה עיקרית - פירנצה.
תוספות- ונציה.
מנה אחרונה - (מחמת הספויילר אני מנועה מלנקוב בשם העיר).
מי ששמות כמו הדואומו, מגדל הפעמונים של ג'וטו, שערי גן העדן, ארמון וקיו, פונטה וקיו, ארמון פיטי, האופיצי, ארמון הדוג'ה וככר סן מרקו עושים לו צמרמורות של התרגשות, כדאי שיקרא את הספר הזה.
מי שהשמות שלעיל לא אומרים לו כלום, ויצירת האומנות הכי מוכרת לו זו תמונת הילד הבוכה, או שהוא אוהב להתאים את צבע הציור לצבע הספה בסלון, מוטב שיתרחק מהספר כמו מאש, כי הספר יפיל עליו תרדמה.
ולדעתי, כדאי מאוד לקרוא את הספר בקרבת מחשב ולהעלות בוויקיפדיה את התמונות וקצת הסבר היסטורי של שמות המקומות המתוארים בספר. אני, שהייתי בפירנצה פעמיים (ומוכנה בכל עת לארוז מזוודה ולנסוע שוב אל העיר היפה ביותר בעולם), נהניתי מאוד לראות בזמן הקריאה את תצלומי הארמונות, הגנים, יצירות האומנות, הגשרים והפסלים. ההתבוננות הזאת ממחישה את הדרך שעושים לנגדון ובת זוגו.

וכאן אני נאנחת אנחה גדולה ומרה, כי אחרי ההתפעמות שלי מן האומנות ומן הארמונות וההיבטים ההיסטוריים של היצירות, עלי לנחות שוב אל הספר הבינוני והמופרך הזה ולהסביר לכם אם זה כל כך יפה למה זה כל כך טיפשי.

מעשה בכדור הארץ שלנו, שעד שנות העשרים של המאה הקודמת היה מלא בשני מיליארד אנשים. מהם סכלים, מהם חכמים, אבל החכמים גם הם סכלים, וכל כך למה? מפני שאותם ממציאים וחוקרים ורופאים הדבירו מחלות והמציאו המצאות חשובות שהאריכו את תוחלת החיים של יושבי הכדור הזה. וכך קרה, שמספר יושבי כדור הארץ טיפס במאה האחרונה משני מיליארד ליותר משמונה מיליארד! וכדור הארץ המזוהם שלנו עם החור באוזון ועם אפקט החממה לא יכול לעמוד בפני התפוצצות אוכלוסין מעין זו.
למה אם כך אנחנו זקוקים? לאיזו מגיפה קטנה ונחמדה שתשמיד שליש מיושבי הכדור הזה, ובכך תתן חיים לנותרים. אבל אללי, איך נארגן מגיפה אם החוקרים והרופאים מדבירים אותן בעודן באיבן?
בעייה.

ובארץ שוויץ, המדינה הכי ניטרלית באירופה, שלא המציאה כלום חוץ משוקולד (נא לא לזלזל, אפרתי, מכורה לשוקולד שכמותך), שעון קוקיה ומוזיקת יודל, קם חוקר-ממציא אחד שמתגעגע מאוד למגיפת האבעבועות השחורות, שניקתה את אירופה במאה ה-14 מעודף אוכלוסין, ויצרה את האקלים לפריחת הרנסנס. מכיוון שהוא מיליארדר וגם מטורף, הוא מחליט לחסל שליש מיושבי עולמנו למען כל השאר, ובדרך הוא משאיר כתב חידה המוביל אל המקום שבו טמן את זרע הפורענות.

כתב החידה נשען על יצירתו של דנטה אליגיירי הקומדיה האלוהית, והפרק הפותח ששמו התופת, כשם ספרו של דן בראון (או הפוך). הספר מכביר פרטים על יצירה אלמותית זו בלי לשעמם לרגע, ואם רציתם לדעת, הרי שהיצירה איננה קומדיה כלל וכלל. אלא שבאיטליה של הרנסנס יצירה שנכתבה באיטלקית גבוהה נקראה טרגדיה, ואילו יצירה ספרותית שנכתבה בדיאלקט, היא לשון העם, נקראה קומדיה.
תתוודעו אל דנטה, אל וירגיליוס מורהו, אל ביאטריצה אהובתו, אל הצרות שגרמו לו הפלורנטינים, יושבי פירנצה, אל חלקיה של היצירה המונומנטלית הזאת, המתארת מסעו הארוך של דנטה דרך הגהינום אל גן העדן. תקראו על יצירתו של בוטיצ'לי "התופת" על פי יצירתו של דנטה ואיך היא מככבת בסיפור הבלשי הזה.
שמתם לב, בוודאי, שבכל פעם שאני נוגעת בסיפור המסגרת, ההיסטוריה האומנותית מדיחה אותי מדרך הישר. ובכן, נחזור אל המדען המטורף.

רוברט לנגדון, מיודענו האייקונוגרף (מומחה לתורת הסמלים), פרופסור באוניברסיטת הרווארד, מתעורר בפירנצה בבית חולים, פצוע בראשו וסובל מאמנזיה. מהר מאוד מנסים לרצוח אותו על ללא עוול בכפו (!) והוא מצטרף אל עלמת החן הגבוהה, הדקה ויפת התואר סיינה ברוקס, הסובלת מעודף אינטלקט, איי.קיו. 208 (לא 200 ולא 210) ומבדידות תהומית.
שניהם רצים ומתחבאים, בורחים ונמלטים, ובדרכם הם חולפים מעל ומתחת וליד יצירות אומנות נפלאות, שחלקן סתם נהדרות וחלקן משמשות פתרונות לכתב החידה שהשאיר המדען המטורף.
בראון אוהב אומנות ואוהב לתאר אומנות. לעיתים קרובות הוא עושה זאת בארכנות יתר, ואזכור של יצירה מביא בעקבותיו שפע של תיאורים והסברים היסטוריים (שמהם לא סבלתי כלל וכלל, ההיפך), אך עלולים לעייף חלק מכם.
בשלב מסויים דן בראון הופך את הקערה על פיה. הרעים נעשים טובים, הטובים נעשים טובים יותר, ולנגדון המסכן מתבלבל לגמרי. גם אני איבדתי לכמה דקות את עשתונותי, וקראתי פעמיים את ההסבר למהפך הזה כדי להבין במי עלי לתת אמון מרגע זה ואילך.

סיומו של הספר עם כל ההסברים הפילוסופים, המדעיים וההתגייסות הכוללת של גיבורי הסיפור למציאת פתרון לעודף האוכלוסין, מייצרת שמאלץ בכמות לא מבוטלת.
את צופן דה וינצ'י קראתי 3 פעמים (!) לא בגלל איכותו, כמובן, אלא בגלל החידות ופתרונן.
את מלאכים ושדים קראתי פעם אחת ויותר לא אקרא. גם את הספר הזה לא אקרא יותר מפעם אחת.

הכיכוב לספר מושפע מהאמביוולנטיות המוזכרת לעיל. אם אככב את ההנאה שהספר גרם לי, אתן לו חמישה כוכבים.
אם אככב את ערכו הספרותי והכישרון שבו הוא כתוב, אתן לו שני כוכבים.
כפשרה, הענקתי לו שלושה כוכבים.הקוסמת

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

20 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני אוהבת את דו בראון, הוא גורם לי לחשוב- זה לא רגיל שספר מתח שולח אותך לגוגל כדי להרחיב את ידיעותיך.
אז נכון, לא תמיד הכתיבה שלו מדוייקת, והרבה פעמים היא מאוד מגמתית כדי להניע את העלילה אבל בהחלט למדתי דבר או שניים.
יש לי המון מה לכתוב על הספר, אבל אני לא רוצה לחשוף את פרטי עלילה. רק אציין שיש בספר חלקים שגובלים בגאוניות וגרמו לי להעריך מחדש את דן בראון אחרי כמה ספרים חלשים.
על העלילה בקצרה- (מעט ספוילר, לא משהו שלא תגלו בעמ 100 וחדי המחשבה ביניכם אפילו בעמ 50)
בספר החדש שלו דן בראון שוב כותב על רוברט לנגדון המומחה לסמלים שאהבנו בצופן דה וינצ׳י ומלאכים ושדים.
הפעם לנגדון מתעורר בבית חולים בארץ זרה, סובל מפציעת ראש ומאמנזיה קלה, הוא לא זוכר מה הביא אותו לשם ואיזה יום היום והמתח בספר נבנה כבר מהעמודים הראשונים כשלנגדון נאלץ לברוח כדי להציל את חייו ממתנקשת.
הוא חובר לרופאה שטיפלה בו כדי לנסות לפענח ציור שמבוסס על ״התופת״, חלק מהקומדיה האלוהית של דנטה.
בין חיפושים, טיולים באתרים היסטוריים והתבוננות ביצירות אומנות לנגדון מבין את גודל הזוועה שאיתה הוא מתמודד-
מישהו מנסה לשחרר וירוס קטלני בעולם כדי למנוע את התפוצצות האוכלוסין הקרבה ובאה. מישהו שמאמין שאם לא ייעשה מעשה כעת,בעוד 100 שנה העולם כולן יסבול מעוני, מרעב, ממחלות.
אנשים ירצחו ויבזזו אחד את השני כדי להילחם על מעט משאבים שנשארו בעולם. (כשקראתי את הספר הזה חשבתי הרבה על אלון וחיבתו (או חששו)לעתיד אפוקליפטי).
למרות התמונה הקודרת לנגדון לא מאמין שמגפה שתשמיד חלק גדול מאוכלוסיית העולם היא הפתרון, אז הוא עושה מאמצים כדי למצוא את המגפה הזו לפני שהיא תתפרץ.
הבעיה היא מובן שמי שתכנן את המגפה לא השאיר פתק עם נ.צ מדוייק של המקום בו הכל יקרה, אלא השאיר מסלול של חידות וסמלים לשם- בדיוק המסלול שלנגדון אוהב. כזה שעובר בין אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, יצירות אמנות היסטוריות וספר קלאסי אחד של דנטה.
הספר הזה מעורר מחשבה, כי על פניו נראה שאנחנו אכן על סף פיצוץ אוכלוסין.
אנחנו מדחיקים את זה וממשיכים להביא ילדים לעולם, לכלות את המשאבים שיש לכדור הארץ לתת לנו, להגדיל את החור באוזון והכל למרות שיתכן שילדנו (או נכדנו, או נינינו) יאלצו להילחם על חייהם בעולם אכזר וקשה מאוד. ייאלצו להילחם על קצת מים, או מעט מזון.

בקיצור- ספר מתח עם קצת ערך מוסף. מקורי, מפתיע, מזעזע ומרתק.
מירב

ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

18 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לפני שנה וחצי בערך התלוננתי פה בביקורת שההצלחה של "צופן דה וינצ'י" גרמה ליותר מדי סופרים לנסות לחקות את דן בראון ולכתוב ספרים מביכים במיוחד. ובכן, ידידיי, בשורות רעות - גם דן בראון מנסה לחקות את עצמו והתוצאות מביכות אפילו יותר.
הבעיה כפולה: לא רק שהוא לא מנסה לחרוג אפילו במילימטר מהנוסחה המוכרת שלו, אלא שגם את הנוסחה הזו הוא מבצע באופן גרוע במיוחד.

עד עמוד 400 בערך הספר מתנהל בדיוק (אבל בדיוק!) לפי המתכון של הספרים הקודמים, החל מגילוי החפץ המסתורי שמרמז ליצירת אמנות ידועה, דרך שפע של קתדרלות, קברים, מוזיאונים ומומחים, ידידים עשירים ברגע הנכון שמסדרים טיסה במטוס פרטי, ארגונים מסתוריים חובקי עולם וכו' וכו'. יש הרבה סופרים שחוזרים על פורמט מוכר, כמו ידידנו לי צ'יילד, אבל הם מצליחים בכל זאת להפתיע, בעוד שכאן הכל היה צפוי מקילומטר: הגעתם לקבר שמתאים בדיוק לתיאור בצופן? כנראה שזה לא זה. רודף אחריך איש מסתורי? עד מהרה הוא יסתבר כידידך הטוב ביותר. אתה נמצא בבירת אמנות אירופית היסטורית? חבל, אתה צריך להיות בבירה אמנותית אירופית היסטורית אחרת לגמרי. וכך הקורא מוצא את עצמו מפהק אפילו ברגעים שאמורים להיות דרמטיים במיוחד.
באשר לביצוע, נדמה שדן בראון עף על עצמו לגמרי בכל פרמטר אפשרי. הקטסטרופה העולמית מוגזמת, הפרשנות המיסטית מעייפת, התפנית הדרמטית אמינה בערך כמו פרק ב"הומלנד" והכל פשוט ארוך יותר מדי. אם היו מוותרים על כל הציטוטים הכפולים של דנטה או על ההסברים שחוזרים על עצמם לדמות אחת שומעת מה שהדמות השנייה כבר הבינה אחרי שהדמות השלישית הסבירה לה ארבעה פרקים קודם, הספר היה מתקצר ב-100 עמודים ולא היה קורה לו כלום.

והיות שהספר באמת הרגיז אותי, כמו גם את שאר בני הבית שקראו את הספר, עוד כמה תלונות לסיום:
קודם כל, מה הסיפור עם ההגזמות? למה כל דמות צריכה להיות סופר-גאונה (אייקיו 208? סירייסלי?) וכל תמונה הכי מפורסמת וכל קתדרלה מדהימה ביופייה? חשבת שאם זה יהיה סתם מוצלח לא נאמין לך?
וזאת רק אני או שהדמות של ואיינתה, המתנקשת קצוצת השער, קצת יותר מדי דומה לליסבת סלאנדר?
ואם כבר הזכרנו את לי צ'יילד, למה לג'ק ריצ'ר תמיד יש זמן לעצור לקפה וסנדביץ' ורק לנגדון יכול להתרוצץ בכל אירופה בלי לישון, לאכול או לשתות קצת ממזרקה מפוארת ורבת סמליות מהמאה ה-12?

כשמשלבים את כל אלה ביחד, הסבלנות שלי לרוברט לנגדון מתחמק ממתנקשים תוך כדי שהוא מברבר בלי הרף על אמנות ימי-ביינמית במין סיור מוזיאונים אקסטרים היא בהחלט קצרת טווח. אני חושבת שכולנו צרכים להסכים עם אחי, שאמר שצריך לקוות שדן בראון לא יחליט לכתוב ספר על הסמליות של מגילות מדבר יהודה. דמיינו את הפרופסור המתלהב הזה מתרוצץ במוזיאון ישראל.
חני ( דולמוש )

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

17 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני זוכרת את עצמי ברכבת ופתאום הראיה מתערפלת לי ואני מנסה לפקוח את העיניים ולא ממש מצליחה.
כאילו משהו סימא את העיניים ועירפל אותם עם דוק של ערפל. חזרתי לחדרי בזחילה על ארבע .
לבסוף התברר שחטפתי מלריה,ואם לוקחים כדורים קטנים ושחורים זה עובר לעולמים.

ולעלילה בספר שהזכירה לי את כל העניין:
הוזכר רבות בספר על המגפה השחורה שהיא כמובן מחלת האבעבועות שחורות. מגפה שקטלה שליש מאוכלוסית אירופה בזמנו
ויצרה כמובן פחד רב והיא הייתה הטרור הגנטי הראשון שהגיע מסין והקמבודים פיזרו אותה בשמחה לכל עבר..

"ואם היו אומרים לך שאם לא תלחץ על הכפתור ממש עכשיו,המין האנושי ייכחד במאה שנים הבאות? היית לוחץ? גם אם
פרוש הדבר שאתה עלול לרצוח חברים,בני משפחה ואולי אפילו את עצמך." רק להתקרב לשאלה מפחיד אותי.

הרעיון המרכזי שסביבו חגה העלילה היא העובדה שאנו מתרבים יותר מדי .השאלה מה יהיה בעולם עם
ילודה אינסופית ולא מבוקרת. מה יקרה לפלנטה שלנו, לאן נלך כשהכדור יפסיק להסתובב? איך נשלוט במספרים .

יש פה סיפור על טרור גנטי .אפילו יש הוראות איך ניתן למצוא את "המפלצת" המאיימת בטרור על הדנא שלנו.
והיא נמצאת לא פחות מאשר בקומדיה האלוהית של דנטה שלאורך כל הספר משתרבבת ביופיה.
העלילה התחילה בפירנציה עברה לונציה ומשם לטורקיה ולמקדש החכמה "איה סופייה" שהתאורים יפים ממש כמו במציאות.

וכמובן לאורך כל הספר הרבה ידע הסטורי צץ עם הסברים מפורטים על מוסיקה תרבות כתבי סתרים קליגרפיה ועוד....
ולא לשכוח שכירי חרב , יריות מבוכים ...היה מרתק לתת קפיצה כמו שדן בראון עושה בכל ספר שלו
אבל זה לא מוריד מהיופי כנראה בכל הספרים שוב ושוב.

הספר זורם ומותח ולא משנה שזה כמו לקרוא תסריט הוליוודי רב מכר. הוא מספק את הסחורה בהחלט,

ליאור 15 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יש פואמה
שחרוטה על לוח לבי
ועל לוח הדסקטופ של הלפטופ
שלי.
לעיתים אני קורא בה פעם ביום
לעיתים פעם בשבוע
ולעיתים פעם בדקה.
חשבתי עליה לא מעט כשקראתי
את הספר הזה.
כדי להרגיע את המאמינים, המשפשפים והרועדים
אספר לכולכם בסוד כבר כעת:
אין באמת תופת.
תהיו רגועים.
כי הרי כפי שכתוב בפואמה האחת והיחידה
שבלבי
"ליסטריגונים, קיקלופים ופוסידון הפראי
לא תפגוש בם, אלא אם כן, תישאם בקרבך
אלא אם כן, רוחך היא שתקימם לפניך".
ולאורך הספר הזה, שכתוב ביעילות לנגדונית טיפוסית, חשבתי
לא מעט על התופת הפנימית שקיימת, לעיתים רותחת ושורפת
ולעיתים סתם אפלה.
ואיך בעצם, כפי שחרט קוואפיס המופלא על לוח לבי, כל החיים
הם מסע שלעיתים עובר בתופת
ולעיתים מנצח אותה.
yuli

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
איטליה..רוברט לנגדון..שילוב בין היסטוריה לעתיד ושמיכה.. זה כל מה שצריך בסופ"ש הקרוב בשביל לעבור את החורף האירופאי שנחת עלינו פתאום. המשטרה מבקשת לא לנסוע בכבישים, אין בעיה- ניסע ונרוץ עם רוברט לנגדון בכל רחבי איטליה בעקבותיו של דנטה, המשורר המפורסם.
רבים כבר כתבו ביקורות מהללות יותר ופחות על הספר הזה. אין לי מה להוסיף על העלילה. אני רק יכולה לומר כי בסופ"ש קפוא לצאת למסע הרפתקאות באיטליה עם המון טוויסטים בעלילה, שינויים והתפתחויות זה נפלא :)
Bar

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זה ספר טוב, אבל באיזשהו מקום, גם ספר מאוד צפוי. כי לא משנה מה יקרה, זה כמעט בטוח שרוברט לנגדון יציל את המצב.
ושוב פעם מצטרפת אליו בחורה יפה, למרות שהפעם היה קצת טוויסט בעלילה בחלק הזה.
החלק הראשון של הספר לא זרם כל כך. בגלל הפציעה של רוברט, הוא לא זוכר את כל מה שקרה ביומיים שקדמו לתחילת העלילה בספר, ואז דן בראון בעצם רץ פה עם העלילה ולי לקח הרבה זמן להבין מה קורה. ניסית לעקוב אחרי כל המידע אבל זה לא היה פשוט, כי אין הקדמה למעשים של רוברט בגלל חוסר היכולת שלו לזכור מה קרה.

היה גם יותר מדי רקע לא נחוץ. יותר מדי מידע שלא מוסיף הרבה ורק מכביד על הקורא, ודן בראון היה יכול לקצץ קצת.

באמצע הספר היה פתאום טוויסט ששינה את כל הסיפור. את זה אהבתי. דן בראון הראה שגם שחושבים שהוא יהיה צפוי, זה לא יקרה בדיוק כמו שחשבת. הוא הפך את הכל, טוב הפך לרע, ורע הפך לטוב. ונהנתי לקרוא את זה, אבל הרגשתי שהשלב הזה התחיל קצת מאוחר מדי בעלילה.

ספר טוב, אבל אני לא חושבת שזה ספר שלוקחים לעוד סיבוב אחרי שמסיימים לקרוא אותו.
Regi

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לא, לא ביקרתי בפירנצה ולו רציתי מפרט של אתריה המרהיבים, הייתי שוקלת קניה של מדריך טיולים עם תמונות. "התופת" לא מגיע לרף הגבוה שהציב לעצמו דן בראון בשני הספרים הראשונים בסדרה, שהיו ללא ספק מותחנים מסחררי חושים. עלילה קלסטרופבית משהו, מלאה בתיאורים גדושים ומיותרים לחלוטין. התופת קצת מזכיר את סרטיו האחרונים של וודי אלן "לרומא באהבה", בהם הנוף הארכיטקטורה והפסלים עומדים במרכז העלילה. גם הניסיון לרקום אישיות שנויה במחלוקת בדמותה של אישה מבולבלת וקירחת לא טרם לסיפור המסורבל, לפחות אפשר להתנחם שהאנטי גיבור אינו גבר סקנדינבי עם בעיות שתיה. כך או כך, הגהנום של דן בראון אינו בוער אש שטנית אלא פושר ואפרורי.
אדם

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
דן בראון לא מאכזב, לרוב ספרי המשך (אפילו אם הם לא קשורים באופן ישיר לספר הקודם) מאכזבים, אצל דן בראון זה אף פעם לא קורא.
ענתי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
Inferno - תופת

כשרק יצא הספר כאן בארץ קניתי אותו בגרסה האנגלית והתחלתי לקרוא - מצאתי אותו די מרתק לאחר כמה זמן יצא הספר בגרסה העברית וקצת לא הסתדרתי עם התרגום אבל זרמתי אז חלק קראתי בעברית וחלק באנגלית עד שהתייאשתי ועברתי לספר בעברית.

כמו ששמתם לב שם הספר הוא בלטינית והוא יכול להיות מתורגם לגיהנום, תופת, הכל תלוי . ובכן אנחנו יכולים להמשיך לנחש מי הדמות שמופיעה על הספר... בחיים לא הייתי מנחשת לולא עשיתי קצת מחקר וקריאה די משעממת על הדמות (נראה לי שבימי הביניים הם היו די מתוסבכים ואולי זה בעקבות שטיפת המוח שערכה הכנסייה שפחדה מחידושים) בעקבות הספר, נכון יש כאלה שיאהבו את היצירה שלו שהיא די ארוכה אולי מאוד ארוכה - לא תארתי לעצמי שאומנות יכולה להיות משעממת.

למרות ואולי שהכוונה בספר היא שונה - היו קטעים שגרמו לי להרהר במשוגע/מטורף אחר שדיבר לפני 64 שנה על טוהר הגזע -

הספר לוקח אותנו לטיול בפירנצה ומי שהיה שם ידע בדיוק איפה ועל מה המדובר - היו חלקים בפירנצה שפספסתי וכשקראתי את הספר הצטערתי.

ולסיכום - ספר סוחף מעניין (אם נתעלם מהדמות המופיעה על הכריכה) מעורר מחשבה
חגית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר די מוצלח ומותח אבל באיזהו שלב כבר נמאס כמה כמה אפשר לברוח וכמה אפשר לשמוע תיאורים של אומניות הרנסס???????? אבל אח"כ שוב הספר חוזר לתלם וזה כיף ומותח.... כדאי לקריאה בטיסות ארוכות...
רפול

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
דן בראון סופר מעולה, אבל נמצא בנסיגה.

הספר קצת מזכיר את העלילה של ספריו הקודמים, אבל פחות מעניין.

את ההצלחה של צופן דה וינצי ומלאכים ושדים של בראון יהיה קשה לשחזר. חבל.
Sunny

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
שמחתי כשראיתי את הספר במחיר זול יחסית. קניתי אותו וקראתי חצי ממני בנסיעה לאילת, ואת החצי השני שלו בחזרה מאילת.
אחד הספרים היחידים שרץ אצלי בראש כמו סרט. קצב מהיר המון עובדות מדעיות,ואומנות אבל לא כ"כ עד שהמוח נטחן, מתח, הרפתקה,טוויסט וסוף מספק. כמו כל השלושה שלפניו, מומלץ בחום!
Dina

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מה אפשר להגיד בתור חובבת תולדות אמנות שקראה את כל ספריו הקודמים של דן בראון ועכשיו קראה גם את 'התופת'?
נכון שיש את הנוסחה הקבועה, והיא עובדת! נהנתי מהקריאה, ולדעתי זה מה שחשוב.
אחרי קריאת הספרים הקודמים לא באמת ציפיתי לספר שונה מבחינת התבנית והשתלשלות האירועים. ידעתי למה אני נכנסת. חיכיתי להרפתקה הלא הגיונית התורנית של רובטרט לנגדון ותיאורי הקלסטורופוביה, וכמובן- שעון המיקי מאוס שלו :)
כמו הספרים הקודמים, הספר עמוס (יש הטוענים עמוס מדיי-אני נהנתי מהשפע) בתיאורים מאד מעניינים על סמלים, אמנות, תולדות אמנות והסטוריה.
אז נכון, זה לא רומן מתח חדשני, אבל זה בהחלט ספר מומלץ לסופש קריר.
דניאל

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ראשית אציין שזהו הספר הראשון שאני קורא מאת דן בראון ולכן אני מנוע מלהשוות בינו לבין ספריו האחרים \ הקודמים.

הספר עצמו נחמד מאוד.
הכתיבה זורמת, מעניינת ומתאימה לספר מתח-טיפוסי.
יש הרבה טוויסטים בעלילה והרבה אשליות שבנויות היטב לכל אורכו של הספר.

יחד עם זאת אי אפשר להתעלם מתיאורי האומנות המוגזמים שמובאים בספר הזה. ולעיתים גם בנקודות זמן לא רלוונטיות.
כל יצירה, כל תמונה, כל מוזיאון מפורטים בייתר-שאת ולעיתים אפילו ברמה הפוגעת בציר העלילתי.
אני חושב כי במידה והייתי העורך של ספר זה, הייתי מקצר אותו בשליש (ארוך הספר כחמש מאות ועשרים עמודים) ומשדרג את חווית הקריאה בו.

הרעיון של הספר הוא טוב והסוף שלו סך-הכול עונה על הציפיות אבל לא מותיר טעם לעוד, וחבל.

אסכם במילה שאיתה סיכם מבקר אחר בדף זה -

קריא.

קריאה מהנה!

דניאל.
עופר

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
התופת להבדיל מספרו הקודם של דן בראון הוא ספר קליל שעיקר עלילתו מתרחשת בפירנצה. האומן התורן הפעם - דנטה מחבר הקומדיה האלוהית שהוגלה מפירנצה לאחר שתמך במושל הלא נכון, ואיבד גם את אהובתו.
הקומדיה האלוהית מורכבת מ-3 חלקים שהחלק הראשון שבה הוא "התופת" שעל שמה גם נקרא הסיפור.

התופת הוא מסעו של המחבר מהגיהינום על תשעת חלקיו לגן עדן. הנענשים בהליכה לגיהינום הם אלו שחוטאים ב-7 החטאים - גאווה יוהרה, חנפנות תאווה קנאה וכו'...

על רקע יצירתו של דנטה (שלמען האמת רבים עושים בה שימוש בספריהם, בסדרות טלוויזיה וכו') יוצא גיבור הספר רוברט לנגדון למנוע מגיפה שעשויה לפגוע באנושות וכמובן שהמגיפה מערבת היסטוריה וגם ארגון חשאי כלשהו שחובר לאויבו של לנגדון.
לאוייבו של לנגדון תיאורייה בדבר טרנס הומניזם וקצב גידול האוכלוסייה.

המרדף והקצב של הספר כלל לא רעים. העלילה עוברת פיתולים. כמובן שבלי מיכאלאנג'לו ופסלו דויד ובלי תיאור נופיה של פירנצה וטיפוח אומניה (בידי משפחת מדיצי- ממציאי הבנקאות והחשבונאות המודרנית) דן בראון בנראה לא יכול להשלים ספר.

קריא


moshe.hadad

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לדעתי הספר קריא.. קריא ותו לא.
ואולי.. אולי אני מקנא?
שכן אותו רעיון מרתק על פיצוץ אכלוסין ודרכי ההתמודדות איתו יושב לי בראש כבסיס לספר כבר כמה שנים.. עכשיו הוא ישב שם לעד.
מכיוון שהרעיון היה ברור לי...גם הסוף היה ברור (או אולי בראון חוזר על עצמו).
אבל הרעיון אכן טוב. העלילה אכן טובה ובראון יודע לטוות אותה. גם אם הוא כותב לפי נוסחה....
אפשר לקרוא, ולו רק בשביל הרעיון.


יאנה

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בחרתי בספר זה, כי התאים לי משהו קליל וגם כי אני מכורה לספרים עבים, אבל...

דן בראון (כמו סופרים רבים נוספים) עובד לפי נוסחה מנצחת שהוא מצא כנכונה לו וחבל.
שום אלמנט הפתעה לא קיים בספר. כוונתי היא לכך שגם הפעם הקורא חוזה מראש את מקצב ההתפתחות של הספר.

שוב שותפה צעירה וחתיכה, שוב התחלה הזויה משהו...

בסך הכל ספר די בינוני.
מבקר בשטח

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה , למרות הנוסחה החוזרת של הכתיבה מספריו הקודמים . דן בראון ממשיך להפתיע ולהוביל לסוף מעניין
פיניוס

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כמו תמיד דן בראון דוחס כמויות אדירות של ידע לתוך עלילה, זה דווקא לא רע.
מה שהפריע לי בספר זה שאין בו טוויסט אמיתי בעלילה, יש בו הונאה ספרותית.
זה לא חכמה לעבוד על אנשים, להשמיט פרטים, לייחס פרקים לפריס למשל (בשםFS2080) ובסוף לגלות שזה הונאה.
אין עלילה גאונית יש נקודת הונאה.
דן בראון מנסה לחקות את הספרים של עצמו, אם אין לו משהו חדש הוא לא חייב לכתוב.
ויותר לא אוסיף דבר.
עדי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מ ע ו ל ה !!!!!!!!!!!!!
דניאלה

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הרגיש לי קצת יותר כמו מדריך טיולים באיטליה מאשר מותחן.
אריק

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טיפוסי של דן בראון , ושוב רוברט לנגדן מנסה ללכוד מטורף שכנראה ממש רוצה להיתפס כי הוא מחלק רמזים שקשורים ביצירות אומנות מרחבי העולם.
רוברט לנגדן בצירוף אישה יפה (כרגיל) מנסה לפתור את התעלומה ועושה זאת בצורה מעוררת התפעלות (כרגיל).
ספר דן בראון טיפוסי , מתאים למי שאוהב את דן בראון או כספר ראשון של דן בראון.

אני אוהב את דן בראון אבל לא נפלתי מהכסא.

שורה תחתונה: לחובבי הז'אנר.
אהרון

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר נחמד אך לא יותר. בהשוואה ל סמל האבוד יש פה ירידה משמעותית הן ברמת המתח והן ברמת העלילה.התחיל לקרוא לפני שנה ו-4 חודשים


דן בראון (סופר על המוקד)
דן בראון (באנגלית: Dan Brown; נולד ב־22 ביוני 1964) הוא סופר אמריקאי, מחברם של מותחנים בלשיים ובהם שני רבי המכר מלאכים ושדים וצופן דה וינצ'י, העוסקים בהרפתקאותיו של האיקונולוג הדמיוני רוברט לנגדון, המסייע לפענח מעשי רצח ותעלומות. בנוסף, בראון חיבר שני ספרים נוספים ("נקודת ההונאה" ו"שם ה... המשך לקרוא

מי קרא את הספר (60 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ