רגע - מבחר שירים / ויסלבה שימבורסקה

רגע

מבחר שירים

ויסלבה שימבורסקה

יצא לאור ע"י הוצאת כרמל, בשנת 2011, מכיל 74 עמודים, תירגום: דוד וינפלד. ספרות » שירה - תרגוםספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.857
57% בנות
9 בנים   12 בנות
גיל ממוצע:33
5798 התעניינו בספר


תקציר הספר
ויסלבה שימבורסקה נולדה בשנת 1923 בעיירה סמוכה לפוזנַן שבפולין ומ-1931 היא מתגוררת בקרקוב. בשנת 1996 הוענק לה פרס נובל לספרות. שירתה מהווה הרהור על גורלו של האדם המיטלטל בין חוקי הביולוגיה ותהפוכות ההיסטוריה. סגנונה תמציתי, צלול, נמנע מהתפרצויות רגשיות ושומר על התבוננות מתוך מרחק. בראיית המציאות שלה תופס מקום מרכזי אינטלקט ביקורתי, ספקן, חשדן באמיתות מוחלטות, שוחר פרדוקסים וסתירות ושופע אירוניה, לרבות אירוניה עצמית. השאלות הקיומיות וההגותיות שהיא נוגעת בהן מובעות ברוב חן, הומור ושנינות ומבלי לאבד את האמפתיה אל "מי שחי – כלומר טועה".
מבחר זה כולל שירים מכל תקופות יצירתה של המשוררת, לרבות שירים חדשים שעוד לא כונסו בספר.

ד.ו.


הקורא עיר הקורא מתי
co43 רמת גן לפני שנה ו-3 חודשים מענה
ofrab k. uno לפני שנה ו-1 חודשים מענה
צינה רעננה לפני 4 חודשים מענה
sarai Phoenix לפני 11 חודשים מענה
שטיין ספרים II - הנחה לקונים בחנות! ירושלים אתמול מענה

רשימות קריאה בהן מופיע רגע - מבחר שירים
זוכי פרס נובל ובוקר | שין שין בת מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שבוע וחצי


תעודת זהות משפחתית
פטריק מודיאנו

נעורים
פטריק מודיאנו
זוכי פרס נובל לספרות | ילקוט - מופת 02-6257058 משלוחים בארץ ולחו בת 35 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני ארבעה שבועות

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
אספרן

הוד השרון

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]

אלון דה אלפרט

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

27 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
*****

רגע. חכו. המתינו שניה. הביטו סביב. אולי יתמזל מזלכם, ולרגע קט תבחינו במה שחבוי מאחורי הפסאדה הקדמית, מאחזת העיניים, של כל דבר. של עלים מרחפים ושל פגישת אוהבים בתחנת הרכבת. של חיפושית מתה על האדמה, זרועותיה מקופלות בקפידה. של צחוק של פעוט, כזה שכל כך קל רק לאמץ אל החזה ולא לחשוב על דבר.

צריך להתאמץ, נכון. לא להסתפק במועט שמאפשרות לנו העיניים בלבד. לראות גם עם הלב, ועם המוח והרגליים והקיבה ושערות הידיים. לשים לב.

להביט פנימה. מעבר ל"הנה אני. אני רוצה לאכול. אני מרגיש לבד. חם לי." כי יש שם המון, מאחור. יותר מדי אפילו. ומה שיש שם עלול להכביד על כל אחד.

שימבורסקה, כהרגלה, חדה ולא מרחמת. יש בו הרבה דברים, בספר הזה, אבל נדמה לי שגם מי שלא מחבב שירה וחושב שהיא פלצנית, מיוחסת, שלא לומר מיותרת, ימצא כאן דברים שייגעו ללבו.בשבח הדעה הרעה על עצמך - ויסלבה שימבורסקה


לבז אין שום טענות כלפי עצמו.
מוסר כליות זר לפנתר השחור.
דג הפירנה לא מפקפק בצדקת מעשיו.
נחש הפעמונים מקבל את עצמו ללא סייג.

אין בנמצא תן עם ביקורת עצמית.
הארבה, התנין, השערונית וזבוב הבקר
חיים כמות שהם חיים ומרוצים מזה.

מאה קילו שוקל לב הלויתן אורקה.
אבל מצד שני הוא קל.

אין לך דבר חייתי יותר
ממצפון נקי
על הפלנטה השלישית במערכת השמש.****
yaelhar

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

27 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בדרך כלל אני לא קוראת שירה. וזה למרות שאני מעריצה אנשים המסוגלים לתמצת חוויות במעט מלים, ולאפשר לאחרים לראות תמונות ואפילו לשמוע מוסיקה, בזכות מילותיהם. אני חושבת שהסיבה לחוסר חיבתי לשירה נוגעת למטפורות של משוררים, להרגשה שלי שהם מתיימרים או בלתי מובנים.

הביקורת מעוררת ההשראה של בן קליין לספר הזה גרמה לי לקנות אותו (חדש! לא מצאתי משומש...) לקרוא אותו ולהתפעל ממנו עמוקות: אין פה כלום ממה שלא אהבתי בשירה, הכל נוצץ ונקי, הדימויים ברורים, ועולמנו מוצג בו כמו בסיפור ארוך. גישתה של שימבורסקה היא ספקנית ואירונית, עם אהבה עמוקה לאדם וחי. היא שואלת שאלות כמו ילד, בתמימות ובשלמות, מציירת פיסת עולם שכולם יכולים להזדהות איתה וכל זאת במעט מאד מלים חרותות בלב. הנה דוגמה:

שָרְשָרות

יום שָרַב, מְלוּנַה שֶל כֶלֶב וְכֶלֶב קָשוּר לְשָרְשֶרֶת.
בְמֶרְחַק צְעָדִים סְפוּרִים קְעַרָה מְלֵאַה מָים.
אָבַל הַשָרְשֶרֶת קְצָרַה מִדַי וְהַכֶלֶב לא מַגִיע.
הַבָה נוסִיף לַתְמונָה עוד פְרָט אֶחַד:
הַשָרשָרות שֶלַנו, הַאָרוכות לְאֵין עַרוך
וְהַגְלוּיות פָחות לַעָיִן,
אָשֶר הודות לָהֵן יְכולִים אָנוּ לַחַלוף עַל יַד בְחופְשיוּת.

שימבורסקה הצליחה, ב 7 שורות ו 44 מלים, להגיד לי דברים ולספר לי סיפור שלפעמים לא מצליחים לספר לי בספר מלא. אני לא בטוחה שאתחיל כעת לקרוא שירה אבל בדבר אחד היא הצליחה לגמרי - לגרום לי לחזור בי מכל מיני ביטויים לא מחמיאים שאמרתי ביני לביני על ועדת פרס נובל לספרות...וגם זה משהו.

*

בן קליין

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

26 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"גרטה גרבו של שירת העולם" - זו לשון ההכרזה שבה זיכה אותנו היומון האיטלקי לה רפובליקה. כך פותח את אחרית הדבר סטניסלב בארנצ'ק ומוסיף ומלמד אותנו שויסלבה היא אולי המשוררת שכתבה הכי מעט שירים מכל משורר שאי פעם זכה בנובל, היא המעיטה בכתיבה מתוך איזשהו שיקול דעת - אבל כל שיר שלה מגלה עולם שאנו מצויים בו ולא תמיד שמים לב אליו, כל שיר שלה נוגע במהותי לתקופת חיינו וכל שיר חושף בפני הקורא את עומק המחשבה הבלתי מתפשר שלה.

שלושה שירים מעוררים שמבליטים את עומק המחשבה של ויסלבה שימבורסקה.

האהבה הראשונה

האהבה הראשונה,
אומרים,
חשובה מכולן.
אכן ארוע רומנטי עד מאד,
אבל לא במקרה שלי.

היה משהו בינינו ולא היה,
ארע ופרח לו.

ידי לא רועדות
כשאני מוצאת באקראי מזכרות קטנות
וצרור מכתבים קשורים בחוט דק,
- אפילו לא בסרט.

פגישתנו, האחת, כעבור שנים
שיחה בין שני כסאות
ליד שולחן צונן.

אהבות אחרות
נושמות עמוק בקרבי עד היום.
זו חסרת נשימה אפילו כדי להאנח.

אבל דווקא מפני שהיא כזאת,
בכוחה מה שאין עדיין בכח האחרות:
שכוחה,
לא מופיעה אפילו בחלום,
מסגלת אותי אל המוות.


דוגמה

סופה
תלשה בלילה את העלים מהעץ
מלבד עלה אחד,
שנותר,
כדי להתנענע כסולן על העץ העירום.

בדוגמה זו
מפגינה האלימות,
שאמנם כן -
היא אוהבת לחמוד לצון לעתים.


כף היד

עשרים ושבע עצמות,
שלושים וחמישה שרירים,
קרוב לאלפים תאי עצבים
יש בכל כרית של אצבעותינו החמש.
הרי זה די והותר,
כדי לכתוב את "מין קמפף"
או את "פו הדב".
Solipsism

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

23 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר הזה הוא עוד אחד מה"רגעים" האלה שבהם אתה מסתנכרן עם היקום.
באתי לקנות אסופה של דוד אבידן במטרה להרחיב את רפרטואר השירה (הדי עלוב, שלא לומר דוחה) שנמצא בתודעתי. אי אפשר לפתח נפש פואטית משהו על בוקובסקי, כמו שאי אפשר לחיות בריא על מקדונלדס.
המוכר הציע את הספר הזה. בגלל שיומיים אחרי זה היה ערב שירה של שימבורסקה באחד המקומות המפוקפקים בב"שCITY, חשבתי שזה יהיה נאה להגיע מוכן.

ונאה אכן היה.

השירה של שימבורסקה יכולה להמס את ליבו של האדם היותר אנליטי שקיים. לא חשבתי שאני אוכל להתחבר לשירה "כזאת" טרם לכן. אבל החיבור היה מיידי וטבעי.
שימבורסקה עוסקת במגוון רחב של נושאים - החל מהכבדים כמו אהבה ומוות ועד לכבדים יותר. סוד הקסם שלה טמון באנושיות, בפשטות, כמעט שירת זן.

דוגמת השיר שמתאר יום חם וכלב שקשור בשלשלת ברזל שקצרה מדי מכדי שיוכל להגיע לקערת המים.
או למשל השיר שמתאר תמונה של תינוק קטן בשם אדולף (אותו אדולף שרצח מליוני בני אדם בעקיפין).

אבל אולי האפקט הכי חזק שיש בשירה שלה נמצא בין השורות. יש שם יסוד של מלנכוליה סלאבית שמדבר אלי מאוד ומקנה לספר הזה ספציפית את הכבוד המפוקפק של להכנס לרשימת "עשרת הספרים שעלי לקחת לאי בודד" (כמה נחמד שלפני כמה חודשים הרשימה הזו הורכבה מבסה"כ חמישה ספרים... בסוף לא יהיה מקום על האי).
יוֹסֵף

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

22 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
את ספר השירים הזה של ויסלבה סיימתי לפני חודש, ועדיין קשה לי לכתוב עליו משהו מסודר ומובנה. ארבעים וארבעה שירים בספרון זה, כל אחד הוא יחידה עצמאית אוטונומית, סיפור תמציתי עגול וסופי. כל שיר מספר על התרחשות, מאורע או מעמד, חפץ או אדם, רגש או תחושה. כל סצנה תמיד מתוארת מנקודת מבט ייחודית ומקורית, תמיד בלתי שגרתית. הכתיבה מתובלת באירוניה ובחמלה, בשנינות ובהרבה מאוד אמפתיה אמיתית לחולשה ולמצב האנושי.

לספר השירים הזה בחרו את השם של השיר 'רגע'. השיר הזה, ולא רק הוא (גם השיר 'לפני המסע'), מתמקד בתחושה של הרגע, של ההווה. מי הוא זה שיכול לומר שהצליח לתאר נאמנה את ההווה. גם ויסלבה לא טוענת שהיא הצליחה, היא רק מעמתת את ההווה עם העבר העומד לו ניצב בדממה עצומה ממש כאן בהווה. לא העבר האישי שלנו, לא העבר ההיסטורי של המשפחה או האומה ואפילו לא האנושות, אלא העבר של החומר, של היש, של היקום המתנהל לו בקצבו שלו. זה שיר שמפיל על הקורא תחושה של כובד, אבל גם של יראה מרוממת. ויסלבה מצליחה לעמת אותנו עם התחושות נוראות ההוד של היקום עם הבנאליות של החיים בצורה מעוררת הערצה.

האהבה השנאה והמוות מופיעים כמעט בכל שיר, אם במובלע ואם בגלוי. ואין פלא, אלו המרכיבים היסודיים של חיינו. אלא שלכתוב על הנושאים הלכאורה לעוסים הללו בלי ליפול לשטחיות ולנדושות, זו משימה לא פשוטה, אבל וילסבה היא אשפית של מילים. השיר הראשון הוא על היתכנותה של 'אהבה מאושרת' ועוד שני שירים מרשימים ביותר על 'האהבה הראשונה' ועל אהבה נשכחת ('פרספקטיבה'). שיר שלם מוקדש לשנאה, כמה עומק בשיר, שימו לב למשפט הבא: "אומרים שהיא עורת, עורת?/ יש לה עיני צלף חדות/ והיא צופה אל העתיד ללא חת". ישנו שיר על תיאור החדר של אדם שהתאבד, ועוד אחד המציג את המוות דרך החתול שנשאר בדירה ריקה (השיר זכה למעמד פולחני בפולין), ועוד אחד קשה במיוחד על זיהוי של אדם שמת בתאונת מטוס.
אפשר לכתוב המון על הספרון הזה ואין לי ספק שאקרא עוד מפרי עטה, אך כעת אסיים בשיר על מותה של חיפושית, כמה בנאלי לכאורה, אבל אצל ויסלבה אין בנאלי, אין מאורע שלא מקבל מקום ומעורר תובנות ורגשות, הנה תחילת השיר, את המשכו אשאיר פתוח:

"על דרך עפר מוטלת חיפושית מתה.
שלושה זוגות רגלים זעירות קיפלה בקפידה על בטנה.
במקום התוהו של המות - סדר וניקיון.
אימת המראה הזה - מתונה,
תחומה לחלוטין למקומה, מהיבלית עד המנתה.
העצב אינו מדבק.
השמים כחולים."
שושו

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
גם למי שמכיר את כתיבתה, ה"רגע" הזה הוא נדיר. מכיוון שכל אחד ואחד מהשירים יפיפה ומעורר חיוך, געגוע, תהייה, שינוי נקודת מבט. השניים האהובים עלי מכולם הם "אהבה מאושרת" שנפתח בנימה מעט מזלזלת ואכולת קנאה בארוע הנדיר- אהבה מאושרת ומסתיים בחמלה על אלה שמאמינים שלא ניתן למצוא כזו. אמונה זו אמנם תקל עליהם לחיות אבל גם למות! השני הוא "יש המממשים" המתאר את אלה שחיים ביעילות וחושבים רק עד לגבול שעלול להכניס את הספק לחייהם. בסופו היא משתפת אותנו שלעיתים מוצאת את עצמה מקנאה בהם אך למרבה המזל, קנאה זו חולפת.התחילה לקרוא לפני 5 ימים


התחילה לקרוא לפני שנה


התחילה לקרוא לפני שנה ו-3 חודשים


ויסלבה שימבורסקה (סופר על המוקד)
ויסלבה שימבורסקה (בפולנית: Wisława Szymborska;‏ 1923-2012) הייתה משוררת פולניה, מסאית ומתרגמת ספרות צרפתית, כלת פרס נובל לספרות לשנת 1996. ... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת ויסלבה שימבורסקה
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של ויסלבה שימבורסקה

מי קרא את הספר (21 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ