תקציר הספר
"מהכותבות החשובות של ספרות אנגלית בדורנו" מרגרט אטווד

אליס מונרו (שם נעוריה ליידלו) היא מחברתן של אסופות סיפורים קצרים רבות ונפלאות, ביניהן האסופות המהוללות בריחה ושנאה, ידידות, חיזור, אהבה, נישואים, שפורסמו לאחרונה, כמו גם The begger maid (שהיה מועמד לפרס הבוקר) וסודות גלויים (זוכה הפרס הספרותי מטעם רשת חנויות הספרים WH Smith). סיפוריה מופיעים כדרך קבע בניו יורקר, והיא זכתה פעמיים בפרס גילר ובפרס המושל הכללי במולדתה קנדה. אבות אבותיה נולדו בעמק אטריק שבאזור ישובי הגבול הסקוטי, והיא חיה באונטריו.

מרתק... אם ישנה סופרת שמוכיחה שהסיפור הקצר אינו אחיו הצעיר וחסר ההשראה של הרומן, זוהי אליס מונרו. פיננשל טיימס

"מדוע מונרו כל כך טובה? זה משום הסגנון – סגנון שכל כולו מתבסס על זרם שוצף של פרטים – שבו טמונה גדולתה של מונרו. זה משום שאנחנו מוצאים בו פרוזה שמבטאת משהו עמוק (צ'כובי): שיטוט חסר מנוחה בין עכבות, בדיוק כפי שעושה המוח." אינדיפנדנט של יום ראשון.

"סיפורים מהפנטים, הקשורים זה לזה בקשרים פנימיים, ומאוזנים היטב – לא בדיוניים לחלוטין ולא עובדתיים ויבשים. מגעה הקליל של מונרו, והדרך המעודנת שבה היא מקשטת את האמת באים לידי ביטוי בספר זה המואר בדפוסי החיים." אקונומיסט


הקורא עיר הקורא מתי
גיטל רמת השרון לפני 3 שנים ו-11 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע יותר מדי אושר
זוכי פרס נובל ובוקר | שין שין בת מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שבוע

נובלות וסיפורים קצרים מומלצים | שין שין בת מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שבוע

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
כל בחור וטוב לנשק

תל אביב-יפו

טוב 39 ₪ [קנה משומש]
ילקוט - מופת 02-6257058 משלוחים בארץ ולחו

ירושלים

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים - לקונים בחנות בלבד הנחה של עד 30%!!

ירושלים

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
zeno כולל משלוח zenobooks@yahoo.com

עין הוד

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
בוקסטור 026241342 משלוחים בארץ ולחול

ירושלים

חדש לגמרי 44 ₪ [קנה משומש]
אורית

אשדוד

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
פיית הספרים

אבן יהודה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
אבי

מודיעין / ת"א

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
אספן הספרים

תל אביב

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
לימור ס

רחובות

טוב 34 ₪ [קנה משומש]
ספרים משומשים מפרטי

הרצליה

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]

שין שין

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

28 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נייר זכוכית לנשמה. כך אני מגדירה את סיפוריה של אליס מונרו. התחושה לאחר קריאתם היא של כאב עמום ומטריד מעורב בהלם. הלם בשל יכולת האבחנה, החדות והעומק המועברים באופן פשוט ורזה, כמעט שוות נפש אך התוצאה-רעידת אדמה!
אחת הדמויות של מונרו מגדירה כתיבת סיפורים קצרים כעמידה על סף הסיפרות (אירוניה עצמית אולי?). אך לעניות דעתי זהו ז'אנר בפני עצמו היכול להמריא לשיאים מדהימים. את היחס בין הסיפור הקצר לרומן הייתי משווה ליחס בין הרישום בעיפרון לציור השמן או בין תמונת הסטילס לסרט. נדרש כאן סוג אחר של כישרון אך התוצר, ולו מצומצם, עשוי להיות גאוני לא פחות, ומונרו היא מהמובילים בסוגה זו. כל מי שראה רישום עיפרון של אגון שילה מבין אולי את כוונתי, העוצמות שמתבטאות ביצירות הקטנטנות האלו "מכניסות בכיס הקטן" ציור שמן ענקיים ומורכבים.
זהו קובץ הסיפורים השלישי של מונרו שאני קוראת ולכן היא מקבלת רק ארבעה כוכבים, כי קובץ זה נופל מעט מהאחרים בעיקר מ"בריחה" המופתי. אך עדיין לעניות דעתי זהו קובץ מצויין מאת כותבת כישרונית, העומדת בשורה אחת עם ריימונד קארבר, ולהבדיל, גם עם אנטון צ'כוב. נסו ותיפגעו.
נב מונרו זכתה בפרס הבוקר הבינלאומי ל 2009 (מתי הנובל?)
נב2 שאפו על עיצוב העטיפה המעודן והנקי.
עמיר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

23 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זהו הספר השלישי של מונרו שאני קורא השנה והרביעי בסך הכל. כל הספרים היו מעולים, אבל "יותר מדי אושר" מתעלה על כולם. עשרה סיפורים קצרים, יפים, מרגשים, מרתקים, מפתיעים, כתובים בצורה מושלמת. אליס מונרו מעניקה לקרוא חוויית קריאה מופלאה, שאני בתור קורא לא מעז לצפות לה משום ספר. הערצה, מילה שאני די סולד ממנה באופן כללי, אבל זו בהחלט הדרך הטובה ביותר לתאר את היחס שלי לכתיבה של מונרו.
לא קל להתחבר למונרו. אל הספר הראשון שלה שקראתי, "בריחה", לא ממש הצלחתי להתחבר. רק שבועות או אולי חודשים אחרי שסיימתי לקרוא אותו, התחלתי להבין עד כמה מונרו היא סופרת גדולה. זו פשוט לא הספרות שהייתי רגיל אליה, לא הדפוסים הקבועים, שמאפשרים לנו לשייט בנוחות בעלילה, להיאחז בעוגנים מוכרים ולזהות תפניות קילומטרים מראש. אצל מונרו העלילה מתפצלת בין דמויות משנה רבות, שלעתים מפתיעות והופכות לדמות ראשית, מתפצלת בין תקופות שונות בחיים, שמאפשרות נקודת מבט סלחנית יותר על מה שנראה כל כך טרגי בהווה.
למרות שמדובר בסיפורים קצרים, העומק של הדמויות והעושר של העלילה יוצרים תחושה שמדובר ברומן, אם כי ברומן מאד קצר. בעוד שסיפורים קצרים מתמקדים לרוב באיזו סצנה בודדת בחיי הדמויות, הרי שאצל מונרו מדובר בתקופות חיים שלמות, אותם היא מקפלת בצורה הייחודית שלה לתוך עמודים ספורים.
אם יש משפט שמסכם בצורה טובה את הספר, הרי זה המשפט האחרון בסיפור "ונלוק אדג'": "בעוד אנשים חולפים על פני בדרכם לשיעורים, בדרכם לעשן ואולי לשחק ברידג' במועדון הסטודנטים. בדרכם לקראת מעשים שהם עדיין לא ידעו שהם מסוגלים לעשות."
שירה36

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני לא מבינה את הבאזזז סביב הסופרת הזאת. נכון יש לה תובנות יפות, היא "מצלמת" רגעי חיים, נותנת להם מילים מדויקות אבל בסוף אתה קורא ונשאר עם תחושה של: על מה לעזאזל היה הסיפור הזה? לדמויות אין "אופי" אלא יותר דברים שקורים להן. לא הרגשתי שאני קוראת "סיפור קצר" אלא סיפורים שמתארכים לנצח.
דן סתיו

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אילולא היו לי ציפיות גבוהות מספר זה בפרט, ומאליס מונרו בכלל, זו לא היתה בעיה. אבל, הציפיות היו בבחינת עובדה מוגמרת לאחר שקראתי את קובץ הסיפורים הקצרים שלה "בריחה". אין לי בעיה עם סיפורים קצרים. אינני מתקשה לקרוא סיפורים קודרים, גם זו אינה הבעיה. הבעיה היא שחלק ניכר מהסיפורים בקובץ הזה לוקים בסרבול. מצאתי את עצמי קורא שוב ושוב אותם קטעים כדי להבין את התפתחות הסיפור, במיוחד "יותר מדי אושר" - סיפור מייגע למדי, שנתן לאסופה את שמה. בחלק ניכר מהסיפורים הסוף הוא בבחינת אנטי-קליימקס מאכזב למדי.

יש באסופה צדדים טובים וסיפורים מעניינים "ממדים", "רדיקלים חופשיים" ו"ילדות משחקות".אהבתי מאד את דרך בנית הסיפורים, הסיפור אינו נבנה באופן כרונולוגי. לעיתים קרובות המספר מספר לנו סיפור מעברו והקורא נחשף אט אט להתפתחות העלילה וגם אז יש מעברים חדים. האמצעי הזה מזריק לסיפור עניין נוסף - זוית הראיה המפוכחת יותר של הגיבור או שמא אף הפרספקטיבה שלו הצובעת את הסיפור באור מיוחד.

הדרוג: זה משקף, בין השאר, את היחס בין גודל הציפיות לגודל האכזבה.

השורה התחתונה: אם אשכתב את הביקורת של ענבל מלכה המופיעה על כריכת הספר: אם אתם חייבים לקרוא לקרוא רק ספר אחד השנה - דאגו לכך שזה לא יהא ספר זה. אם אתם חייבים, אבל ממש חייבים, לקרוא משהו משל אליס מונרו - נסו את "בריחה".
scoe

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הסיפורים של אליס מונרו כמו מביאים את הקורא לאזור דמדומים הזייתי, בו הקורא מוצא עצמו מוקף בקור המקומי הקנדי ונסחף לתוך סיטואציות הזויות אותן יוצרת הסופרת.
חלק מהסיפורים בנויים ממש טוב והם גורמים לקורא להיות כמו חלק מהעלילה בהם, לעומת זאת ישנם סיפורים בקובץ שהם תיאוריים מאוד וככאלה נוטים להתיש.
חוסר האחידות בסיפורי הקובץ הפריע לי וגרם לי לקרוא את הסיפורים באופן לא רציף, בהפוגות, אך למרות כל ההפוגות קשה לומר שהקובץ איננו מעניין או איננו שווה קריאה. הוא פשוט רווי נקודות קיצון של שפל וגאות שלתחושתי הם במידה מה מכוונים כפואנטה כללית של הסופר לכלליה, כפי ששמו של הספר אומר למעשה משהו שכאמירה הוא משונה "יותר מדי אושר", איך יכול להיות יותר מדי אושר?
עודף

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לצד מספר סיפורים שהיו בעיניי התקדמות מהאין-סיפור-למעט-הרגש (שזה הכי טוב שיש, אל תבינו אותי לא נכון); הסגנון שהרכיב את הסיפורים ב"בריחה", הספר הקודם של מונרו, היו בקובץ הנוכחי כמה סיפורים שהרגישו לי קצת כאילו נגזרו מכתבת מגזין עיתונאית. משהו צהבהב ולא סביר. כמה וכמה דמויות "משוגעות", שמלבד מבט של "אני משוגע", לא ברור מה בדיוק אומר ה"שגעת" שלהם. ובסוף ההיתקלות של הדמות הזאת עם דמות האישה המבוגרת שמובילה את הסיפור, מגיע רגע חסד משותף שכזה. לי זה לא ממש עבד.
מצד שני, אליס מונרו היא עדיין אליס מונרו. יש משהו אלוהי בכתיבה שלה.
אבי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אוסף של סיפורים קצרים מהחיים ועל החיים, מקרי קיצון ולצידם חיי יום יום, חלקם סיפורים מורכבים וחלקם פשוטים אבל הגדולה של מונרו היא הפירוט והדיוק, האבחנה העדינה, וההרגשה של הקורא כאילו הוא שותף למסופר, חווה את החוויה, מרגיש את המצב והמציאות וממש נכנס לסיפור בעניין ובהנאה
ספר ראשון של אליס מונרו שאני קורא, וכמי שלא אוהב בד"כ סיפורים קצרים (תנו לי ספר של 400, 600, 800 עמ') אהבתי מאד.
ספר טוב ומהנה.
סמדר 3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מצויין. מרתק ביותר. אמין. תיאור מדוייק של מצבים. ממליצה מאוד.
חמדת

בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בעקבות הביקורות הנלהבות שקראתי בעיתונות ופה

החלטתי לנסות לקרוא ,אולי אגלה סופרת חדשה ומסעירה לרשימת

אהבותיי הספרותיים . ובכן קראתי שני סיפורים בספר , ולא

המראתי בקריאתי . למרות שנושאיי סיפוריה מסקרנים אותי

באופן עקרוני .

ואני כאשר מרגישה כי הספר אינו מדבר אלי , חבל לי לבזבז

את הזמן כאשר מחכים לי ספרים אחרים לקרוא .

לסיכום: עוד ספר שהביקורות עליו נלהבות ,ואני לא שם .


ספריית מגדלים 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- יש בספר סיפורים מעולים! בדרך כלל אני לא אוהבת במיוחד סיפורים קצרים, אבל כאן הסיפורים מצויינים. (חיה ג.)
Ariadne

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יכולתה של מונרו לכתיבת סיפור כל כך מלא מבחינה רעיונית ורגשית מופלאה בעיניי. זה באמת ספר טוב עם עומק רגשי שלא נראה כמותו תדירות בז'אנר.
רוני פ.

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר סיפורים קצרים. כותבת טוב אבל כל הזמן הרגשתי שהדברים ליד ולכן לא כל כך מעניין. הספור האחרון תפס אותי מאוד.

אני בערך באמצע הספר. התחלתי לקרוא לפני איזה שבועיים. הוא טוב, פשוט אין לי כל כך זמן. חבל...
התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-4 חודשים
אחרי סיפור אחד- מוקסמת .
התחילה לקרוא לפני 3 שנים ו-8 חודשים
בדיוק סיימתי את הסיפור הראשון של דורי, "ממדים". קראתי אותו כבר פעמיים ואני עדיין מרגישה שיש שם משהו שעדיין לא תפסתי..
התחילה לקרוא לפני 3 שנים ו-11 חודשים


אליס מונרו (סופר על המוקד)
אליס מונרו, (נולדה ב-10 ביולי 1931), סופרת קנדית כלת "פרס הסיפור הקצר הקנדי" וזוכת פרס בוקר הבינלאומי‏‏[1] נחשבת לאחד מטובי הסופרים בתחום הסיפור הקצר. אליס מונרו נולדה בעיירה כפרית קטנה ויגהם באונטריו למשפחה של מגדלי שועלים ועופות. היא החלה לכתוב בנערותה ופרסמה את סיפורה הראשון "... המשך לקרוא

מי קרא את הספר (39 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים


בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ