"עבדי המלך" - יהודים ומוסלמים בממלכת אראגון 1176-1076 / אילן שובל

"עבדי המלך"

יהודים ומוסלמים בממלכת אראגון 1176-1076

אילן שובל
ללא דירוג ללא דירוג
0 בנים   0 בנות
601 התעניינו בספר

תקציר הספר
יהודים ומוסלמים שחיו באירופה המערבית בימי הביניים נקראו "עבדי המלך". מדוע? היכן מופיע מונח זה וכיצד התפתח?

הספר מנסה להשיב על שאלות מרכזיות אלו. נבחנת בו סוגיית מעמדם המשפטי והחברתי של יהודים ומוסלמים בחברות האירופיות, תוך נסיון לאתר את הסביבה בה הופיע המונח "עבדי המלך" לראשונה ולהסביר את הופעתו. מתברר כי בחברת ספר הגבול בספרד של תקופת הרקונקיסטה, נמצאו הן התנאים המשפטיים והן התנאים החברתיים-כלכליים אשר אפשרו את הטבעתו של המונח "עבדי המלך" לגבי אוכלוסיות המיעוטים, בצורה הטבעית ביותר וחרף מורכבותו.

המונח "עבדי המלך" לתאור היהודי שהתפשט ונפוץ לממלכות אירופיות אחרות מחוץ לספרד העסיק היסטוריונים במשך למעלה ממאה וחמישים שנה. המחבר מעמיד בפני הקוראים את מגוון ההסברים שהוצעו לשם פיצוח משמעותו והשלכותיו של המונח, אשר הכיל את הסימן המשפיל ביותר לתאור מעמדו של אדם בחברה, אם כי לא היה למעשה בינו לבין עבדות, כמעט דבר. ההצעה לבחון את הופעת המונח במקום בו הופיע לראושנה, בממלכת ספר הגבול של אראגון, תוך השוואה עם אוכלוסיית מיעוט אחרת, המוסלמים, מאפשרת התבוננות מחודשת בהסברים ישנים ואףה צגת הסברים חדשים.

הספר פורש בפני הקורא היסטוריה רחוקה לכאורה של כיבוש, שליטה באוכלוסיות מיעוטים ותמורות שעברו על החברות הנוצרית, היהודית והמוסלמית, במאות ה-11 וה-12. אך הקורא יגלה כי המציאות ההיסטורית העולה מן התעודות אודות אובדן קרקעות, ניצול והתאכזרות במקביל למחייה משותפת ושגשוג, הינה בעלת משמעות גם בימינו.

ד"ר אילן שובל מלמד בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים וחוקר את תולדות ימי הביניים.


הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
ה צ י ל ו קנינו ספריה ענקית אנו טובעים בספרים נפלאים שטיין ספרים - 0528265504 דוד

בן 45 מ מ ב צ ע מ י ו ח ד===לבאים פיזית לחנות ולמחסן ומחפשים בעצמם את הספרים מתוך המבחר העצום שעל המדפים ומשלמים בכרטיס אשראי או מזומן==המחיר יהיה 20 אחוז פחות ממחירו המפורסם באתר===ןןןןןןןןןןןן ירושלים=====0528265504===דוד

חדש לגמרי 98 ₪ [קנה משומש]©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ