ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.056
67% בנים
12 בנים   6 בנות
גיל ממוצע:32
4228 התעניינו בספר


תקציר הספר
בכל תפקידי הפיקוד שמילא, כראש אכ"א, כקצין חינוך ראשי, כמפקד בית הספר לקצינים, או אפילו כמ"מ צעיר שרק קיבל לידיו טירוני צנחנים, ידע האלוף (מיל´) אלעזר שטרן שתפקידו של צה"ל לא מסתכם בניצחון על האויב בשדה הקרב. בכל המשימות שלקח על עצמו, בין אם כיוזם קורסי הגיור והיהדות בצה"ל ובין אם כדובר הקו התקיף נגד סירובי הפקודה בעת ההתנתקות מחד ונגד המשתמטים התל אביבים מאידך, הוא היה מודע לכך שגם לאומץ ציבורי יש מחיר.
בספר משא כומתה מגולל האלוף שטרן את מורשת הקרב שלו - הקרב על דמותה ועתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועל דמותו ועתידו של צה"ל כצבא העם. הוא פורש בכנות את הקשיים בהם נתקל כחייל וכקצין חובש כיפה ביחידות מעורבות, אבל גם מסביר מדוע הוא מתנגד להמשך השירות של חיילי ישיבות ההסדר ביחידות נפרדות. הוא מספר למה דרש לנסח מחדש את הקוד האתי של צה"ל, אבל גם חושף את תכניתו המהפכנית לפתרון בעיית הפטור לחרדים.
הלו"ז של שטרן כולל פינוי ארגזים מחדר הזיכרון של אחד מהרוגי גוש קטיף ביום ההתנתקות, לצד מטח אבנים מאנשי מחנהו שלו בכותל המערבי. ריקוד במשרד עם רמי קליינשטיין והרב גרוסמן ממגדל העמק, לצד הובלת משלחות קצינים לאושוויץ. המסע שלו מתפתל בין אייל גולן לדוד גרוסמן, בין קצין צעיר מהשייטת לשר היבטחון, בין פרופסור אסא כשר ויוליה הספרית מהקריה.
יחד איתו מחפשת ישראל את דרכה.

"הספר, כמו המחבר, מושך את הלב ברמת הכנות, האידיאליזם ואומץ הלב הציבורי, שהופכים את הקריאה למהנה ומאתגרת.
אין ספק שיש בספרו של האלוף שטרן דברים נפלאים, קטעים מרגשים ונושאים חשובים שדורשים ליבון אמיתי ושלם, אם כי לחלק מהדברים אינני מסכים בסגנונם או בתוכנם."
הרב אלי סדן, ראש מכינת "בני-דוד", עלי

"... מרתק. לא הנחתי את הספר מידיי. אני בטוח שיקראו ויחזרו ויקראו את הספר החשוב הזה..."
הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי


רשימות קריאה בהן מופיע משא כומתה - ניווטים בגובה העיניים

מחיי יוסף טרומפלדור : קובץ רשימות וקטעי מכתבים
צבא ובטחון | שרון בת 23 ממרכז שפירא רשימת הקריאה עודכנה לפני ארבעה שבועות

רוצה לקרוא | שבודי בת 24 מקרית גת רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-1 חודשים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
אבי

מודיעין / ת"א

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
סוכנות נדב 046920813

צפת 13100

טוב 42 ₪ [קנה משומש]
הלל -0548178068

יבנה

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
ביבליופיל

חבצלת השרון

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
מיקימיקי

ירושלים

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
Hassone

מודיעין

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
ללי

קרית מוצקין/קרית אונו

טוב 50 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים - לקונים בחנות בלבד הנחה של עד 30%!!

ירושלים

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
nadav

ירושלים

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
אורית

אשדוד

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
הספרנית ♥♥♥

משלוחים לכל הארץ ♥

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
רויטל

ראשון לציון

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אבי 33

כפר סבא

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
שמו

גבעת שמואל

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
סאן_חוזה

ירושלים

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
גבי

נתניה

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]

אבו חסון

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לאלוף שטרן שלום רב ..אני לקראת הסיום של הספר שלך משא כומתה..אני חייב לומר לך אפילו שנשארו לי עוד 60 עםודים שאתה אדם גדול ואני מעריך כל מילה שרשמת בספר שלך אגב אני גר על יד בית יד לבנים בדליה ואני עד למכללה הקדם צבאית שעשית למען הדרוזים ...ואת הספר שלך סיפרתי לחסון אקרם שהוא דוד שלי וגם לחבר הכנסת לשעכר אמל נסראלדין שהתרגש מאוד שראה את הספר עם התמונה שלו ורצה אותו מייד ..אז אמרתי לו תמתין שאני אסיים קודם כל,,,הספר מאוד הרשים אותי ובמיוחד הקטע של כל אלה המשטמטים משירות צכאי ...הייצ גדול ותשאר כך...כן יהיה רצון חסון וחיד גימלאי של מג"ב
מהדי יוסף

ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אלעזר שטרן:אישיות מוכרת לי אישית,כיהן בתקופת אחי כקצין חינוך ראשי בצה''ל,והייה חבר בוועדת החקירה הצבאית בראשות יורם יאיר(יה יה),למרות שמחינו במשפחה נגד אותה וועדה אשר הייתה תלוייה ,ואח''כ טייחה עובדות. היו בינינו כל מיני עימותים מתוקשרים ושיחות פנימיות,אך לעולם לא הסכמתי עם דבריו כיוון ודעתו הייתה :שאת אחי לא הפקירו...ועוד איגרות ופקודות יום שהפיץ בקרב קצינים ונמנע ממנו להפיץ חלק כיוון ושר הביטחון דיאז(פואד) התערב שידע כי הוא פרוביקטור והעניין התסיס רבים מבית ישראל...ועוד ועוד...
אלירן

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סה"כ ספר מעניין לקריאה. אלעזר שטרן חווה בחייו הרבה דברים מעניינים ביניהם תפקידיו הרבים בצבא, יחסיו עם התקשורת, ההתנתקות וכו'..,ומעניין לקרוא עליהם מנקודת מבטו. בספר מוזכר כמובן הקונפליקט בינו לבין הציבור הדתי לאומי שהסיבה העיקרית לקונפליקט היא היותו משתייך לאותו הזרם.
לדעתי החלק המעניין של הספר נמצא יחסית בסופו אבל כל קריאת הספר הייתה נעימה וקולחת. מה שקצת צרם לי בקריאת הספר היה התחושה שהכותב מעריך את עצמו בצורה קצת מוגזמת ומעיקה וזה התבטא באינספור קטעים בספר שהוא היה נתון בויכוח או בדילמה ובסוף יצא כשידו על העליונה. למרות זאת אין ספק שהוא אישיות שראויה להערכה רבה על כל פועלו ובעיקר על כך שהלך בדרך שהאמין בה למרות כל הקשיים.
גל פרל

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כאשר ניגשתי לקרוא הספר "משא כומתה" מאת האלוף במיל' אלעזר שטרן חשבתי שכאדם חילוני אמצא את עצמי מתנגד לרוב מה שכתוב בספר, וגיליתי שלא כך הוא. לא רק שאני לא מתנגד אני גם מסכים. הספר כתוב טוב וניכר בכותב (שמצהיר בספר בעמוד 130 כי- "מבחינתי אין מדובר בפשרות: היהדות שלי דמוקרטית והדמוקרטיה שלי יהודית.") שהערכים לנגד עיניו תמיד הינם: הממלכתיות, חשיבות המאחד על המפלג, חשיבות השירות הצבאי והנתינה למדינה וכך גם סובלנות וסבלנות והרצון לקרב את האחר והשונה. מצאתי את עצמי לא מסכים עם הביקורת שכתב על הספר ד"ר ראובן פדהצור ב"הארץ" ובאמת נהניתי מהספר. שטרן היה ראש אכ"א וקח"ר בעת שהייתי בסדיר ויצא לי לשמוע הרצאות שלו, וגם פעם אחת או פעמיים לפגוש בו בשיחות שלו עם חיילים. האמת, אדם, מחנך ומפקד מרשים. הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי אמר על הספר כי הוא: " ... מרתק, לא הנחתי את הספר מידיי, אני בטוח שיקראו ויחזרו ויקראו את הספר החשוב הזה..."

מעט על כותב הספר. בראיון שערך עימו אביחי בקר ב"הארץ" ב-28.04.2000 נכתב עליו כי: "הוא בן 44, נשוי ואב לחמישה, הוא נמנה על מייסדי היישוב הדתי-לאומי הושעיה שבגליל התחתון. נעוריו עברו עליו ביד-אליהו בשיכון הפועל המזרחי שניצב מול השיכון של מפ"ם. הוא למד בישיבה האליטיסטית 'נתיב מאיר' בירושלים. במחזור שלו היו שני תלמידים נוספים המשרתים היום כתא"לים בשירות סדיר (יאיר נווה, מפקד אוגדת עזה ושוקי שחרור, ראש מטה פיקוד צפון) וכן תא"ל במילואים ד"ר ישי בר, מרצה למשפטים באוניברסיטה העברית המשמש כמפקד אוגדה במרחב אילת. זה מקבץ מעורר השתאות כשמביאים בחשבון שמדובר בכיתה אחת שהיו בה 60 תלמידים בלבד, שמחציתם פנו בהמשך למסלול תורני, כך שמראש ויתרו על קריירה במדים. הרבה מההצלחה זוקף שטרן למטען הרוחני שספגו מראש הישיבה אריה בינה זצ"ל, 'חלוץ ורב שלמרות שבהרבה מובנים היה על גבול החרדיות ידע יפה לתת משקל גם לשובבות. ארבע פעמים הוא רצה לזרוק אותי מהישיבה בלי להתכוון לזה באמת. כשיצאנו בהפגנות בגלל האוכל הגרוע לא שאלו מי אחראי. הרב בינה הזמין מיד את אבא שלי והציע לו לקחת אותי איתו. הוא הבטיח לו שהוא ייתן לי המלצות חמות, רק שאני כבר אעזוב'. שנה אחרי מלחמת יום כיפור הוא התגייס לצנחנים. בטירונות הוא נחרד בתחילה כשבמיטה לידו כיכבו בשבתות גיבורי "שירים ושערים". "היה לי ברור שזהו חלק מהמחיר הדתי שעלי לשלם". כשהיה מ"פ היה שטרן מעורב בהיתקלות בין שובא לכפר חמאם, שבמהלכה נהרגו שלושה מחבלים. זה היה כששטרן ערך סיור בגזרה להוריה של דורית, הפקידה הפלוגתית שלימים תהיה אישתו. אחיה של דורית, אילן מנס, שהיה הקשר של שטרן, נהרג בתאונת אימונים במהלך תרגיל מסכם בקורס מ"כים. במכתב מרגש הביתה הוא תיאר להוריו מהי לגביו המשמעות של שירות בהר דב. לאחר מותו ביקשו ההורים לצפות בנופים שכה אהב וגם לראות היכן משרתת בתם, שביקשה ללכת בעקבות אחיה. אל תדאגו הרגיע אותם שטרן כשנסעו במעלה גדעון. ארבע דקות בלבד אחרי שהגיעו למוצב התקבלה בקשר ידיעה על גילוי חוליה. מפקד האוגדה הורה למ"פ 'אל תזוז'. המג"ד מצידו אמר לו 'סגור את המכשיר אבל לך'. בזמן ששטרן ניהל את המרדף, משפחת מנס האזינה להתרחשויות בשידור חי כשהיא בחמ"ל." בספר כותב שטרן מתאר שטרן את ההיתקלות כך: "יצאתי עם עוד חמישה- שישה חיילים והתחלנו ללכת על פי ההכוונה של אותו מ"מ. הלחץ היה גדול מאוד, מה גם שלא בדיוק קיבלתי אישור לפעול. הלכנו, כשקובי המ"מ מכוון אותנו ואריק המג"ד צועק לנו, 'אתם הולכים לא נכון, יהרגו אתכם!' אריק מנקודת מבטו חשב שנכון יותר להתקדם לאט ובטוח יותר, ואילו אני חששתי שהמחבלים יברחו. ניסיתי להרגיע אותו שלא ידאג והוספתי, 'דברים שרואים מכאן לא רואים משם...' כל אותו זמן זכרתי שההורים של דורית נמצאים במשרד ושומעים הכל בקשר. בשלב מסוים אמ לי קובי, שכיוון אותי, 'איבדתי אתכם.' הרמתי זיקוק למעלה והוא הורה לי להתחיל לשבור שמאלה על קו הרכס שעליו הייתי, והוסיף שלדעתו אני נמצא ממש על השלוחה של המחבלים. אריק הזהיר אותי שוב בקשר, ואילו קובי פרץ לרשת ואמר, 'לדעתי אתה נמצא עשרה מטר מהם!' הוא לא סיים את המשפט וחמישה מטרים לפני קם מחבל ג'ינג'י וכיוון את הקלצ'ניקוב שלו אלי. יריתי. אחד נפל. הם ירו. נשכבנו על הקרקע, היינו מעט מעליהם וזרקנו לעברם רימונים. חיימי ירה ררנ"ט, זרקתי עוד רימון, נתתי פקודת הסתערות והסתערנו." (עמוד 52).

אמירות נוספות שתפסו את תשומות לבי בספר היו :
*"בימי ההתלבטות שלי אם להאריך את שירות הקבע, נהגתי לומר כי הסיכוי שאחליט להאריך את השירות יהיה גבוה יותר לאחר ביקור ב'יד ושם' מאשר לאחר ביקור בכותל." (עמוד 31).

*לחייליו בפלוגת הצנחנים בגדוד 890 מחזור נובמבר 1978, אמר שטרן משפט, שלימים בצנחנים שמעתי לא פעם ולא ידעתי את מקור הציטוט: "שתי מטרות ניצבות לפנינו בהכשרתכם כלוחמים בצנחנים: המטרה הראשונה היא ללמד אתכם לפגוע במטרה, לתפוס מחסות כמו שצריך, לקום להסתער ושוב לפגוע באויב. המטרה השנייה היא ללמד אתכם לקום לזקנה באוטובוס. בבואנו להשיג מטרות אלו מתעוררת בעיה קטנה: מחסות וסלעים יש בשפע בשטחי האימונים שלנו, וגם תחמושת אינה חסרה, ולכן יכולים אנו להדגים לכם זאת. הבעיה היא שאוטובוסים יש פעם בשלושה שבועות וזקנות אין לנו בכלל, לכן תצטרכו להבין זאת מהתנהגותנו הכוללת." (עמוד 78).

*"כשהנשיא שקדם לשמעון פרס, זה שפחות מזכירים את שמו עכשיו, ביקר בבקו"ם, הוא שאל אותי כיצד אני מסביר את המוטיבציה הגדולה של הנוער ללכת ליחידות קרביות, האם זה בזכות משרד החינוך? עניתי לו 'כן', לקחתי אוויר והמשכתי, 'משרד החינוך הפלסטיני...'(עמוד 108).

*סיפור שסיפר על ביקור הנשיא ויצמן בבה"ד 1: "חלפו שלושה חודשים, והנשיא בא לביקור. נכנסנו למשרדי, וכהרגלו הוא דילג על הגינונים ושאל בסגנונו הישיר, 'מה אתם עושים פה?' הצגתי לו את גרף האימונים, וכשראה את השבוע שבו היה כתוב 'זהות יהודית', קורס שאותו הכנסתי חודשים ספורים קודם לכן, קטע אותי הנשיא ואמר, 'למה אתה עושה את זה פה? זה לא התפקיד שלך.' ביקשתי את סליחתו והשבתי לו שיש כאן רק תפקיד אחד, והוא להכשיר קצינים שינצחו במלחמה. הוא ענה, 'בדיוק, אז למה אתה עושה את זה?' אמרתי לו, 'אדוני הנשיא, יש לנו פה גם קצינים בדווים וגם קצינים דרוזים שאנחנו חייבים בכבודם, וגם בהכרת מורשתם. אבל מעל כל זה אני מאמין שקצין יהודי שלא ירצה להגיד 'אני גאה להיות יהודי', ושידע להסביר את סיבת גאוותו לפקודיו במשך עשרים דקות לפחות, לא ינצח במלחמה. ולא איכפת לי איך הוא יסביר. האחד יאמר, 'אני מתפלל שלוש פעמים ביום, אוכל כשר, צם ביום כיפור'. האחר יאמר, ''אני לא מתפלל שלוש פעמים ביום, אוכל לא כשר, אבל צם ביום כיפור'. השלישי יאמר, 'אני לא מתפלל, אוכל כשר, לא צם ביום כיפור אבל אני מרגיש יהודי בכך שאני חי במדינת ישראל, או מפני שסבא שלי בא לכאן מהשואה'. לא איכפת לי מה ההסבר שלו, אבל שירצה להגיד 'אני גאה להיות יהודי'. לא ירצה להגיד את זה? לא ידע להסביר? לא ינצח במלחמה!'
'מצוין', חייך ויצמן, 'בוא נלך לפגוש את הצוערים'." (עמוד 75).

*סיפור שהאלוף שטרן מספר על חייליו- "כשהייתי מ"פ בצנחנים הואשמתי לא פעם בכך שהחיילים שלי ביקורתיים מדי, על גבול החוצפה. כדוגמה הם סיפרו איך חייל שלי שאל פעם בשיחת סיכום ששבועית את מפקדו, מדוע באותו שבוע קרה שפעם אחת נכנס הסגל לחדר האוכל לפני החיילים. אמרתי למבקרים שאני גאה על כך שחיילי ראו בזה דבר חריג, וגם אם השאלה הזו גובלת בחוצפה, יש לנו עדיין מספיק חודשים במסלול כדי להטוות להם את הגבולות. אבל בו בזמן ידעתי שהטמעתי בהם כמפקדים לעתיד את חובת הדאגה לפקודיהם. ידעתי שאותו חייל ששאל לא יאכל לעולם לפני פקודיו." (עמוד 95).

*האמירה שלו לפקודיו כמפקד בה"ד 1- "אתם חושבים שמה שנחשב כדאגה לפרט זה לוודא שהחייל שלכם ישן שש שעות בלילה? לא, זה בסך הכול קיום פקודות, משמעת. דאגה לפרט היא דבר שמעבר לפקודות, ואם תרצו, זה גם עוד קצת מנהיגות. ומעבר לכול, זה גם חינוך." (עמוד 147).

כפי שציינתי קודם, שטרן יודע לכתוב והספר לא מתאפיין בכתיבה הצבאית היבשה והמעייפת. לצד הסוגיות המרתקות בהן דן המחבר (חינוך, ממלכתיות, ההתנתקות, פיקוד, דת ומדינה ועוד) הוא מוסיף לא מעט הומור עצמי ומתבל בסיפורים על מפגשים מעניינים עם דמויות בלטות בהוויה הישראלית. בקיצור ספר מומלץ בחום למי שנהנה מספרות צבאית, למתענינים במורשת קרב של צה"ל, לאלו המתעניינים בסוגיות חברה ומדינה בישראל וצה"ל והחברה הישראלית זהו ספר חובה. מומלץ בחום!
גילת

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
על אף הדברים שאני לא מסכימה עליהם (דוג': כל נושא ההתנתקות), מצאתי את הספר מעניין, ערכי מאוד והצלחתי גם למצוא כמה וכמה דברים שכן התחברתי אליהם.
ממליצה.

אני בכור מחצבתי
התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-8 חודשים


לקט ספרים מאת אלעזר שטרן
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אלעזר שטרן

מי קרא את הספר (18 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ