הקמע - תעלומת ילדותו הנאצית של אבי היהודי / מארק קורזם

הקמע

תעלומת ילדותו הנאצית של אבי היהודי

מארק קורזם

יצא לאור ע"י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2009, מכיל 415 עמודים, תירגום: אירית מילר. ספרות » ספרות מתורגמתספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.324
57% בנות
29 בנים   39 בנות
גיל ממוצע:37
5654 התעניינו בספר


תקציר הספר
אלכס קורזם היה רק בן חמש כשנמלט לבדו אל היער בעת שיחידת חיסול נאצית פשטה על כפרו ורצחה את אמו יחד עם יהודי הכפר האחרים.

לבדו בעולם הוא הסתתר ביער, חיפש מזון ובגדים על גוויות חיילים וכל זאת בקור המקפיא של החורף הרוסי עד שגילתה אותו כיתת חיילי אס־אס לטבים.

בתושייה רבה הצליח אלכס הקטן להסתיר מהחיילים את זהותו היהודית ולכבוש את לבם, והם הפכו אותו לקמע של יחידתם, העניקו לו דרגת כבוד של רב"ט ומדי צבא מלאים, גזורים לפי מידתו.

אך מה שהחל כניסיון נואש לשרוד הפך עד מהרה להצגה ששיעשעה את האליטה הנאצית של לטביה. הילד היהודי הקטן הפך לכוכב של סרט תעמולה נאצי.

אחרי 63 שנים של שתיקה מעיקה, והוא כבר בעל משפחה באוסטרליה, גילה אלכס את הסוד הנורא לבנו מארק, היסטוריון המתגורר באנגליה, וזה עורר אותו להתחקות על עקבות עברו, לנסות לגלות את שמו האמיתי, למצוא בני משפחה ולאתר את כפר הולדתו.

הספר הזה, שכתב הבן, מסמל את סופו של החיפוש. הקמע הוא סיפור מרטיט על הישרדות ועל המחיר הנפשי הכבד שגבתה, ובחינה אכזרית בכנותה של זהות, של שותפות לדבר עברה ושל זיכרון.


הקורא עיר הקורא מתי
אולה כפר יונה לפני 4 שנים ו-10 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע הקמע - תעלומת ילדותו הנאצית של אבי היהודי
רוצה לקרוא | Marián בת 29 מפה ושם רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 ימים

נקרא באהבה... | may בת מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
שטיין ספרים - לקונים בחנות בלבד הנחה של עד 30%!!

ירושלים

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
מובי דיק ספרים | 04-8705533 | http://is.gd/mbook

חיפה - משלוח בארץ ולחו"ל

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט חנות ספרים 02-6243941

ירושלים

כחדש 28 ₪ [קנה משומש]
פיני פ

בני ברק

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
קראתי את זה :)

ירושלים

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
רויטל

ראשון לציון

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
גידי

שוהם

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
יחי

ראשון לציון

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]

dyona 11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מלחמת העולם השנייה הניבה סיפורי הישרדות מדהימים. כזה הוא סיפורו של אלכס קורזם – הקמע.
אלכס היה בן חמש כאשר הגיעו הנאצים לכפרו והובילו את אמו ושני אחיו הקטנים לבור ההריגה. הוא הצליח לחמוק אל היער הסמוך ולהשקיף משם על הטבח.

בתנאים אשר לא ייאמנו הצליח לשרוד ביער מספר שבועות עד אשר נמצא ואומץ על ידי יחידת חיילי אס. אס. לטביים. הילד הקטן בעל המראה הארי שבה את לבם והם אימצו אותו כקמע היחידה. רק הסמל שמצא אותו ראשון ידע שהוא יהודי והזהיר אותו באזהרה חמורה לא להניח לעולם למישהו לגלות את יהדותו.

פחדו של אלכס מגילוי זהותו האמיתית וחושיו הבריאים האומרים שרק כך יוכל לשרוד, גרמו לו לעשות כל מה שמאמציו דרשו ממנו ואף לגלות התלהבות לכך.

החיילים התאימו לו חליפת מדים במידתו, הטילו עליו משימות והתגאו בו בפני יחידות אחרות וקצינים ששמעו עליו ובאו לחזות בפלא במו עיניהם. הם גם עשו כמיטב יכולתם למחוק את עברו וללמדו עובדות על עברו כפי שהם החליטו שראוי לו. הוא לא הצליח לזכור את שמו האמיתי והם שהצמידו לו את השם אלכס קורזמנייקס, את תאריך הולדתו ואת הפרטים על משפחתו.

בשלב מסוים אומץ אלכס על ידי משפחה לטבית שרצתה מאוד בן. להורים המאמצים קרא "דוד" ו"דודה". הדוד היה קשוח ונוקשה אך הדודה הרעיפה עליו אהבה וחום אשר להם היה כה צמא. הם לקחו אותו לחופשות בבית הקיץ שלהם בצארניקאווה, שם גם צולם לסרט תעמולה נאצי. הם ניסו לשלחו לבית הספר, ניסיון שלא עלה יפה מאחר ולא היה מסוגל לשבת בכיתה ולהתרכז אחרי כל מה שעבר עם חבריו החיילים. הוא היה עד למספר מעשי זוועה של החיילים אך לא ממש הבין כל מה שראה מאחר והיה צעיר מאוד.

בתום המלחמה הגיע עם מאמציו למחנה עקורים בגרמניה ומשם הפליגו לאוסטרליה בה פתח דף חדש. הוא הקים משפחה והוליד שלושה בנים. עד הגיעו לגיל ששים לא שיתף אלכס את אשתו ובניו בסיפור עברו. היו לכך סיבות עמוקות של רגשי אשמה ובחינה אכזרית של מחיר ההישרדות.

אך סודות דרכם לשאוף לצאת אל האור ולהיחשף. כך גם סודו של אלכס. בגיל 63 החליט לשתף את בנו מארק העושה את הדוקטורט של באוקספורד, בסיפור חייו.

לא היה קל לאלכס לשחזר את זיכרונותיו הקטועים ולהכניס את בנו בסודו. היו הרבה מחסומים בדרך. הבן, מארק, נדהם ונרעש מן הסיפור והחליט לסייע לאביו, בכל מחיר, לגלות את עקבות עברו ולנסות למצוא את בני משפחתו ואת כפרו.

הספר הזה הוא סיפור המסע , כפי שכתב אותו הבן מארק קורזם. יש בסיפור קטעים מאוד חזקים ומרגשים ויש גם קטע לא ארוך שבו הסיפור מדשדש ומעט תקוע. התקיעות נובעת, לדעתי, מקשייו של אלכס להתמודד עם עברו בימינו אנו ועם לחציהם של הלטבים החיים באוסטרליה ומבקשים להדחיק את קשריהם האמיצים עם הנאצים.

הידיעה שזהו סיפור אמיתי מעצימה את כוחו של הספר ואני ממליצה עליו.


aceventura

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זכרונותיו של אלכס קורזום שבים לרדוף אותו. כמעט שישים שנה אחרי והרחק מאדמת אירופה החרוכה משהו מתעורר אצלו מחדש. כאשר הוא כבר אב וסב הוא רוצה לדעת את זהותו האמיתית. הוא מחליט לחשוף בפני משפחתו את הסוד אותו שמר עימו קרוב לשישים שנה, הסיפור האמיתי לגבי עברו וזיכרונות ילדותו מהמלחמה הנוראה ההיא .

אלכס מספר שבעודו ילד היה עד לטבח נוראי בכפרו בו נהרגו גם אימו ואחיו הקטנים. לאחר תקופה מסוימת שבה שוטט ביער הוא "נימצא" ו"אומץ" על ידי יחידה של משטרה לאטבית. מתגלה לפנינו סיפור נוראי ובמקביל תחושותיו האישיות של אלכס . רגשות האשמה לא מפסיקים לעזוב אותו והדילמה הפנימית של בין להיות "ניצול" לבין להיות "מנוצל" ואשם יחד עם מציליו רודפת אותו כל חייו.
בנו מארק (המחבר) משתף אותנו גם בתחושותיו האישית לגבי התמודדות פתאומית עם סוד כה גדול שפתאום "נפל" על המשפחה. הוא עוזר לאביו לחזור לעברו ולגלות את זהותו האמיתית דרך סיפור שלמעשה הופך לסיפור בלשי.

בספר זה מתקבלת גם תמונה של ה"צד השני" אותם אנשים ששיתפו פעולה עם הנאצים ואחרי המלחמה נאלצו לברוח מהעונש המגיע להם. בפני אלכס תמיד עמדה הנאמנות ללאטבים מעל הצדק. גם לאחר המלחמה הוא וויתר להם ושמר על שתיקה למרות ידיעה על זהותו היהודית ועל הזוועות אשר היה עד להם בילדותו. למרות הרמיזות לקשר היהודי החזק שמנסה להכניס מארק בספר עדין הנאמנות היא זאת שמנצחת ואף אחד לא נענש מעשיו.

ספר נחמד אך ממש לא ספר חובה. הזוועות מתוארות תמיד מפיו של ילד ולמרות שזה אמור אולי להעצים את התיאור אצלי זה עבר די ביובש. המסר שיוצא מהסיפור הוא לא ממש חיובי.
ג'ורג'

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

10 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד הספרים המעולים ביותר בספרות השואה. המיוחד בו הינו שהסיפור אמת לאמיתה עד כמה שהדבר לא יאומן. הוכחה נוספת כי המציאות עולה על כל דמיון. גיבור הספר שחזה את רצח אמו ואחיו בהיותו בן חמש שנים אומץ ע"י הגדוד השמונה עשר של הלטבים שהיו תחת חסות הנאצים ושיתפו אתם פעולה. בדרך נס אחד החיילים ריחם על הילד והוציאו מגיא ההריגה והוא אומץ ושימש קמע לגדוד ולאחר מכן התפתחו העניינים עד כדי שחרורו של הגיבור בסוף השואה, שכמובן אינו יודע דבר על עברו לבד משני מילים . בנו מנסה לשחזר את עברו של אביו שכבר הנו בגיל של למעלה מ- 60 שנה. הספר עוקב אחר הפעילות הלא קלה הזאת תוך כך שמכניס את הקורא לשאלות שבמוסר וכן לשאלות אישיות ואפילו תיאולוגיות לא קלות. הספר זורם כספר מתח ואינו מרפה מן הקורא לרגע. ההתפתחויות בו מפתיעות עד מאד.הסוף מאד מטלטל ומפתיע. לדעת שכל זה אמת והיה במציאות מוסיף לנופך הגדול של הספר. מומלץ ביותר. אין מי שלא ייהנה מן הקריאה תוך לימוד השואה מזוית אחרת.
יעקב קליש

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
עוד סיפור זיכרון, שאינו ניתן לעיכול, של ילד יהודי בן 5, ששרד את מכונת ההרג הנאצית בלאטביה.
כעבור 60 שנה, כשהוא בעל משפחה, נזכר לפתע בכל אותן שנים שבהן היה "הקמע" של פלוגת חיילים לאטבים שמצאה אותו ביער - פלוגה שהיתה כפופה למרות הנאצים שכבשו את ארצם.
הוא הולבש בבגדי חייל נאצי והוצג ככזה, ואף ניסה להתנהג כמותם - הכל כדי לשרוד...

שלוש שאלות שאינן פשוטות, עולות על פני השטח בסיפורו של האב לבנו ההיסטוריון, והן:
האחת, כיצד מצליח ילד קטן לשרוד ביער מלא זאבים, ובעיקר בלילות?
השניה, איך יכל מפקד הכוח הלאטבי שאימץ את הילד (לאחר שהוציאו משורת נידונים למוות)- להסתיר מפיקודיו, שלא כולם היו "אוהבי ציון", את היותו יהודי (ילד בן 5...נימול),ואף לגרום להם לאהוב אותו.
והשלישית, כיצד מצליח בן ה-5 "לזרום" עם אלה שרצחו את אמו ואחיו, מבלי שתתגלתה זהותו האמיתית?
אכן, שאלות קשות, שתשובה עליהן יכולה להעמיד, במקרה הטוב, בספק את צלילות זיכרונו של הילד שהפך לאדם מבוגר, ובמקרה הפחות טוב - את כושר סיפורו של בנו הסופר, הנאחז באמת.
הבזקי הזיכרון שהופיעו אצל האב המספר, העמידוהו "לכוד בין עבר והווה" כדבריו, ולאור זאת היה חייב לספר את קורותיו בילדותו.
הסיפור מסופר בצורה יפה כאוסף זכרונות, וייחודו בכך היא נקודת הראיה של ילד שחי "ביניהם" ויכל להביא פרטים מחיי היום-יום שלהם ומעשיהם, ואף ממחשבותיהם של הלאטבים - כיצד "לטפל" ביהודים.
קריאה מהנה מובטחת - שגם מתעצמת, במידה וצולחים את שלוש השאלות שהעלתי.
נהנתי.
עמיחי ויינברגר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מי מאיתנו לא שמע סיפור גבורה מתומצת שצימרר את גופו. מקטנות אנו שומעים סיפורי גבורה, אך ההבדל בין הקמע לאותם סיפורים, הקמע לוקח אותנו למסע של 412 עמודים של גבורה, עצב ומורשת יהודית.

ספר מרתק, מצויין, חובה כספר לימוד בבתי הספר.

כל הכבוד למארק קורזם שהשקיע את מלוא כוחו, גילה את עבר אביו והפך את סיפור חייו למונצח ומתועד.
סיפורו האישי הוא גם סיפורנו כיהודים.

כן ירבו


מוריץ לוי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בס"ד

"הקמע" הינו אחד ממסמכי ההיסטוריה המרתקים ביותר שקראתי. בלי לבטל את ספרי ההיסטוריה שמדברים על השואה וניצוליה, מדובר כאן במסמך אנושי מרגש עד דמעות המשוכתב לאחר יובל שנים ע"י הגיבור שאינו רואה עצמו כלל ככזה, אלא כילד שהתבגר מוקדם מדי ורק מנסה לשרוד.
ספר מדהים שייגע לכל קורא באשר הוא ובייחוד ליהודי שיפגין אמפתיה רבה בעל כורחו עם גיבור העלילה.
קראתי את זה :)

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קורע לב ומאוד מאוד ייחודי, הצליח במקום שהרבה לא...סיפור ממש לא פשוט מומלץ בחום!
tami

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קראתי הרבה ספרי שואה. זהו ספור שואה אמיתי שונה שהמם אותי. כתוב בצורה מרתקת, מלוטשת ואיכותית.
נוגע בכל הנימים, מעלה הרבה תהיות לגבי נפתולי האדם ויכולת ההשרדות במצבים בלתי הגיוניים ובלתי אפשריים.

יכולתו של הסופר-הבן, מארק קורזם, לעבור יחד עם אביו את כל תהליך חפוש זהותו באופן רגיש, אינטליגנטי, עדין ונבון כל-כך מעצימים את חוויית הקריאה ואת עצמת הספר. כמו-גם, להעביר את החווייה הקשה לספור מרתק, מזעזע ואנושי.
דידי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ממליצה בחום , בעיקר לאלו שאוהבים לקרוא על אירועים היסטוריים , ובייחוד על אירועים הקשורים למלחמת העולם השנייה , הוא אומנם קצת קשה ( מתוקף היותו ספר שמתאר את השואה ) אבל יש בו חלקים בהם מתאר הסופר את האירועים מנקודת מבט של ילד ( נקודת מבט של אביו בתור ילד בשואה ) .
יעלוש

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הקמע מאת מארק קורזם ספר חובה !!!!!!מבוך של זכרונות אודות ילד יהודי שנמלט לבדו כשיחידה נאצית פשטה על הכפר, ברח ליערות שם גילתה אותו כיתת חיילי אס אס לטבים והפכו אותו לקמע שלהם במשך המלחמה העניקו לו מדי צבא והוא הצליח לשרוד את המלחמה האיומה ולהפנים את יהדותו.... רק בגיל שישים מספר לבנו ההמום את עברו ויחד חוזרים לחקור את עברו המזעזע...אי אפשר להניח את הספר לשניה (גם לא לשבריר שניה)
אלי ה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מרתק. מרגש. ממש ספר חובה.
eiko

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סיפור אמיתי של אב דרך בנו,סיפור על תקופה קשה מאוד ורלוונטית עבורנו מאוד,נוגע ללב אמיתי וכנה.
מתחילים לקרוא ולא מפסיקים.
שני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
במהלך כיתה יא ועוד לפניה קראתי הרבה ספרי שואה, בכל אחד יש את המספר/ת ששרד/ה שואה, או המשפחה ששרדה שואה, או פולני שמספר איך היהודים שאצלו שרדו שואה. כל סיפור מרתק מהקודם אך לכולם אותו קונספט.
ואז בא הקמע, הוא היה ממש שונה. הוא היה מנקודת מבט של ילד בן 5 שהתחבר עם הנאצים, הוא עבר את הדברים שהמזעזעים שהנצאים עשו על ידי הפושעים עצמם, זה באמת הדהים אותי.
את כל הסיפור קראתי בנשימה אחת סיימתי אותו תוך כמה שעות טובות ובקשות מהמורים שלא יחרימו לי אותו כי קראתי אותו בשיעור שלהם.
זה הספר הכי טוב שקראתי שמדבר על השואה, וכל פעם שיזכירו לי ספרי שואה אני ימליץ עליו ויגיד שחייבים לקרוא אותו.
אז אם ספרי שואה זה הסוג שלכם ולא קראתם אותו אז מהר לקרוא את הספר, הוא באמת אחד הספרים הכי מדהימים שקראתי.
דורית דורית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אפשר להגדיר את הספר כסיפורו הישרדותו של ילד בן חמש בשואה ואפשר לקרוא בו על השרדות הרוח האנושית בתנאים לא אנושיים. לקרוא ולהכיר רוח של שורד אמיתי.
חן חביב

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר שאני יכול להגיד עליו בפה מלא מרתק. נהניתי מכל רגע שבו קראתי בו ואכן הוא עונה על הציפיות.
רובלה

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קראתי הרבה ספרים על השואה, זהו אמנם סיפור חיים בלתי רגיל וכואב, אבל חשתי לאורכו בטון אחד, שגרם לי להשתעמם... לא סיימתי אותו, אולי אשוב אליו בעתיד.

משפט אחד תפס אותי בספר: "מאחורי אווירת הידידות הזאת נראו הרבה מהחיילים בודדים מאוד ומפוחדים מהמצב.. לא יכולתי לקשר את האנשים האלה, שהיו חברים שלי, עם הברבריות שהפגינו כחיילים" כך מספר הילד אלכס

אולי בעצם בכל אחד מאיתנו מסתתרת דמות חייתית שצריך לשמור על פיתחה, שלא תהא שלוחת כל רסן. פשוט תלוי את מה אנחנו מפתחים בתוכנו

בהצלחה!
מנואל

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סיפור אמיתי של אלכס שהיה בן חמש והיה עד לטבח 1600 יהודים בדם קר, ביניהם אימו, אחיו התינוק, ואחותו, ואילו הוא הניצול היחיד ששרד.
לאחר שנגמרה המלחמה אלכס הקים משפחה וגר באוסטרליה בכל השנים הללו שמר על סודו ועל זהותו היהודית, עד שנשבר והרגיש צורך להוציא את כל ששמר בבטן.
הבן כתב את הספר שמגולל את סיפורו של האב(אלכס), את הקשיים שעבר ואת חוסר האמון שהרגישו אישתו ובניו על הסתרת זהותו מהם.
אומנם בחלק מהמקרים אין הוכחות ועדויות בסיפור שזה יוצר בעיה מסיומת,אבל כקורא נשאבתי לסיפור ולא יכולתי להרפות ממנו.
את הספר קראתי בזמן המילואים,ובהסתכלות מסביב נשמתי נשימה עמוקה ושאלתי את עצמי אם לא היתה ההקרבה של האנשים שעשו הכל בכדי להקים את המדינה, מה היה קורה עם העם היהודי ואם זהותינו ?
זאב

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
מצויין!!!
ספריית מגדלים אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- קשה לקריאה: על רקע השואה (רחל ר.)
שירה36

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לכו לקרוא ומהר!
אגב, הספר הגיע אלי במקרה כי הייתי צריכה להעביר אותו למישהו שהיה אמור לקנות אותו מאחד מחברי האתר ולצערו של הקונה, אחרי שקראתי אותו בעצמי, סירבתי להעביר לו אותו:)
ליזי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טוב ומעניין אך כל הזמן יש הרגשה שלא מספרים את כל האמת עד הסוף מה הילד ראה או עשה.
סיגלית

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הסיפור המסובך הזה, מסופר כל כך בפשטות. סיפור חייו של אדם שאינו יודע מי הוא באמת, מקופל בתוך תיק אחד חום וממורט. הוא רק יודע שהוא שרד את הזוועות ואפילו לא בטוח שהוא שרד אותן מהצד הנכון.

להמלצה המלאה:

http://www.global-report.com/sfarim/a343446-הקמע-מארק-קורזםהתחיל לקרוא לפני שנתיים ו-8 חודשים


התחיל לקרוא לפני 4 שנים ו-3 חודשיםמי קרא את הספר (68 אנשים)

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ