תקציר הספר
"הלכתי לשם כשעיני מעורפלות. עניתי על שאלתו כשאני מישיר מבט לעיניו ומשתדל לא לעפעף, כולנו הכרנו את האמרה שלו: אם עיניו של אדם מתרוצצות לצדדים אות הוא שמצפונו אינו נקי. הוא הקשיב לתשובתי, אחר-כך הושיט לי את ידו ואמר: ´תודה, חבר´. כשהרגשתי את לחיצת היד שלו, כאילו פגע בי ברק. הסתרתי את ידי בשרוול שלי. נכנסנו למכונית ומיהרנו הביתה. בלי לעצור כדי להשיב לשאלותיה של אישתי המודאגת, ניגשתי לעריסה שבה ישן בני הקטן, הושטתי את ידי וליטפתי את ראשו כדי שירגיש גם הוא את חום מגעו של סטלין." ב-5.3.1953, עצר העולם את נשימתו: יוסף ויסריונוביץ´ סטלין, מנהיגה של ברית-המועצות, "שמש העמים", "מדביר החיה הפשיסטית", האל הגדול ומנהיגם הנערץ והאהוב של מאות מיליוני בני-אדם ? הלך לעולמו. רק שלוש שנים חלפו וב-24.2.1956, בנאום סודי בפני בכירי המפלגה הקומוניסטית, חשף יורשו, ניקיטה חרושצ´וב, פרטים ראשונים על הזוועות של ימי שלטונו: טיהורים המוניים, רצח מיליוני אזרחים, מחנות כפייה, משפטים מבוימים, חיסול שיטתי של כל צמרת המפלגה הקומוניסטית ? מתנגדים ואוהדים כאחד. האמת נחשפה חלקית, אבל רק לאחר קריסתה של ברית-המועצות ופתיחת הארכיונים הסודיים של המפלגה הקומוניסטית והק.ג.ב, התבהרה התמונה. האיש ששלט ביד רמה בברית-המועצות במשך שלושים שנה, ראוי להיקרא הרוצח הגדול מכולם. הרבה יותר מאויבו הגדול ? היטלר. אדוורד רדזינסקי, היסטוריון ומחזאי רוסי מפורסם, מפליא לתאר בשפה קולחת את דמותו של העריץ הגדול בתולדות האנושות. בעזרת פרוטוקולים סודיים שחלקם עדיין לא פורסמו, הוא מביא את סיפור חייו הדרמטי של הילד ´סוסה´ דרך ילדות אומללה בכפר עלוב בגרוזיה; פרח כמורה צעיר בעיר גורקי; מהפכן נלהב שנלכד בלהט הקומוניסטי והוא מפלס את דרכו לצמרת המפלגה הבולשיביקית ומאמץ לעצמו את השם סטלין ? ברזל, יעוד לעמדת המנהיג חסר הרחמים שמחסל בתחילה את כל יריביו בצמרת ועובר לרצח המוני ללא אבחנה: בני משפחה, צמרת המפלגה, צמרת הצבא, יהודים, מתנגדים ותומכים ואוכלוסיות שלמות שנכחדות או מורעבות למוות. סטלין הוא ספרו השלישי של רדזינסקי. ספריו הקודמים, הצאר האחרון ורספוטין היו רבי-מכר גדולים ברוסיה ובמערב.


רשימות קריאה בהן מופיע סטלין
רוסיה / ברה"מ | בנצי גורן בן מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני ארבעה שבועות

wish list | פולינה בת 22 מראשלצ רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-9 חודשים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
מיקימיקי

ירושלים

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
yaff

באר יעקב

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
תולעת ספרים

גבעתיים

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
עברית

ירושלים

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אלישבבע

רענננה

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
פיית הספרים

אבן יהודה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

כחדש 60 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
הגלריה לספרות

ירושלים

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
אלעד

הוד השרון

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
איזיס ריבלין

הרצליה

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
הספרן

יהוד

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
shaninis

נהריה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
יריב

ת'א

כחדש 55 ₪ [קנה משומש]
nnn

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
גור

בת- ים

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]

אנקה

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
די כבד לקריאה. או שהסופר כותב בצורה יבשה ומשעממת או שרציחות בסיטונות ומזימות שנהגו במוחו של הרודן משעממות.
אבל לפי ספר זה וכנראה לפי המציאות סטלין (איש הברזל) מצטייר כהכלאה בין איבן האיום ודרקולה (לא הערפד אלא המקורי הנסיך הרומני). טוב שבאיזשהו שלב הוא מת אחרת לא היו נשארים אזרחים רוסים במדינה.
avniram

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בעיקר בשל הביקורות האחרות שקראתי כאן...
הספר מרתק לטעמי, דווקא כן נותן הרבה מידע בכל התחומים שחשובים (ונטען בביקורות אחרות שאינם מפורטים בו).
מאד חשוב שהספר נבנה מהרבה ממסמכים ועדויות כדי לתאר את מעשיו של סטאלין ומהם את הלכי רוחו. הרבה יותר טוב מלהמציא סיפור דמיוני על מחשבותיו של סטאלין.
יפה גם שהסופר לא מסתיר את נגיעתו האישית לנושא, כך הקורא מודע לסוביקטיביות שלו (שקיימת אצל כל היסטוריון) ואכן מורגשת - לצד מקרים בהם הוא "נסחף" לקביעות סגורות על סמך השערות. אותי זה דחף לחפש ביוגרפיה נוספת של סטאלין כדי להשוות.
הקיצוניות של הרוע ואילוף ההמון מעוררות מחשבות על אופיה של האנושות וחולשתם של בני האדם מול המציאות.
מעניין שהקוראת שעלתה מאוקראינה שואלת למה לא הודגש חלקו של סטאלים בהפיכת רוסיה מאומה בורה לאומה אינטלקטואלית, דווקא יש התייחסות נרחבת למדיניות הNEP והזגזוגים לכיוון התיעוש ומשמעותם, ועלתה בי השאלה למה זה מה שחשוב לאנשים שהם או אבותיהם חוו את הסבל העצום הזה? (לפי הספר אותו מעבר מאומה של איכרים לאומה מתועשת ומשכילה יותר, עלה במליוני קורבנות ובשנים של משטר פחד וטרור).
ligth angel

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
פפפפפפ, איזה ספר מתיש. לקח לי שלושה חודשים בערך לסיים אותו, תוך שאני מתקדמת בעצלתיים ועוברת בשמחה להסחות דעת בצורת ספרים נעימים יותר לקריאה. אבל יום אחד נמאס לי, והחלטתי לסיים בכל מחיר. והרי ההמלצה [המוטלת בספק].סטלין הוא הרודן הרוסי הגדול בכל הזמנים. המשפחה שלי הגיעה מאוקראינה, וסבתא שלי עוד זוכרת את הימים של מחנות העבודה מטעם המדינה, את הדירות הצפופות בהן חיו 5 משפחות יחד, אמא שלי היתה בתנועת נוער קומוניסטית וכיוצא בזה. לנו זה נראה כפיסת היסטוריה, להם אלה חיים נורמליים. לכן הסתקרנתי לקרוא את הביוגרפיה של המנהיג הנורא, שהשמועות טוענות שרצח עשרות מיליונים מבני עמו.אבל אני חייבת לומר שהספר הענקי ההוא, שנראה כל כך מבטיח, מספר מעט מאוד על סטלין עצמו. וחבל.יש שם כמה עשרות עמודים של תיאורי ילדותו ונעורי. עוד כמה עשרות על עלייתו למפלגה הקומוניסטית, מהפכת אוקטובר, גדולתו של לנין, מותו של לנין וכיוצא בזה. מכאן ואילך- ימי שליטתו של סטלין במפלגה- נוטים לשעמם עד מוות.המחבר, שכנראה באמת חיטט בארכיונים הסודיים ביותר ומצא שם מידע מופלא שאיש לא ראה לפניו, מפרט לנו על הרבה דברים שבכלל לא מעניינים אותנו. במשך כמה מאות עמודים הוא מתאר אינסוף חיסולים של סטלין- חיסולים של אויביו, חיסולים של חבריו למפלגה, חיסולים של נאמניו, חיסולים של האנשים הקרובים אליו ביותר [לנין וקרוביו, משפחת אשתו, משפחתו שלו, חבריו הטובים ביותר וכו']. חיסולים של קצינים, של איכרים, של עשירים, של חיילים, של פוליטיקאים, של בני משפחות של פוליטיקאים, של אינטלקטואלים, של כל מי שנחשד בבגידה במפלגה. עם הזמן זה נעשה מעייף עד כדי כך, שהקורא שואל את עצמו, "האם סטלין לא עשה דבר בשנות שלטונו מלבד לחסל אנשים?".

אין ולו מילה אחת על תוכנית החומש הנודעת. לא מסופר לנו כיצד הפך סטלין את מדינתו, מדינה של איכרים בורים, למדינה מתועשת ומתקדמת של אינטלקטואלים. איך חיו האנשים אז, מה היה סדר היום של המפלגה, מה עשתה למען האזרחים. אפילו על מלחמת העולם השניה יש עשרות עמודים מעטים! מדי פעם מזכיר רדזינסקי שהתושבים היו שמחים ועליזים, נאמנים עד אין קץ לשלטון, ושכל האליטה פחדה פחד מוות מהרגע בו יחליט סטלין שיומם הגיע. אבל איפה התיאור היומיומי של החיים באותה תקופה? איפה ההסבר ההגיוני לכל אותם חיסולים, מלבד היותו של סטלין פרנואיד וחולה שליטה?הספר, בניגוד למצופה, דווקא קריא וזורם. לולא היה חדגוני כל כך יכול היה להיות מעניין. יש בו כמה פרקים לא רעים, המספרים על משפחתו של סטלין, על אשתו, על אהבתו לבתו ובנו הצעיר [לעומת חוסר חיבתו הבולט לבנו המבוגר], על מכתביו לאמו בגרוזיה וכו'. יש שם כמה פרקי ביוגרפיה על כניסתו למפלגה הקומוניסטית ומהפכת אוקטובר, שכל מי שמתעניין בו צריך לדעת. אבל מלבד כל אלה, אני משוכנעת שלא חסרות ביוגרפיות הרבה יותר מושכות וצבעוניות מהספר המעיק הזה. ספר שאני שמחה מאוד שהסתיים כבר.[אגב, המחבר לא משמיט מאיתנו פרטים על הביוגרפיה שלו עצמו, ומספר לנו על שנאתו הגדולה של אביו לרודן הנודע. ובכן, אני לא מתנגדת לכך, אבל למה אתה חייב להראות לנו בכל מחיר כמה נורא הוא היה? מה עם לספק ביוגרפיה אובייקטיבית, למשל? הדבר הופך את סטלין לדמות ספרותית שטחית עד ייאוש.]
אורי

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
'סטלין' של אדוארד רדזינסקי הוא ספר מטלטל. סטלין, ברית המועצות והקומוניזם לא ישובו להיות כמקודם, לפני קריאת הספר.
עופר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סטלין של רדזינסקי הוא ספר מצויין.
בטלין שהחל דרכו כנער כמורה בגרוזיה , פיתח נטיות להתפרצויות כבר בימי נערתו ואח"כ ישתש בהם גם מול אישתו של לנין (קרופסקאיה).
שמש העמים,דוד ג'ו, החבר סטלין ועוד שלל כינוייו לא יוכלו לשנות את העובדה שהאיש היה רוצח המונים, החל בחבריו למפלגה, טרוצקי, אנשי הצבא (דבר שיביא את מפלתה של רוסיה עד לקרב סטלינגרד) ואפילו את תלייניו הוא עוד יתלה (ראש המשטרה החשאית שלו - הנ.ק.ו.ד).

נדמה שהיטלר לא יכל היה לקבל מורה דרך טוב יותר מדוד ג'ו שעד ימיו האחרונים היה מלווה משטרו בטרור ופחד.התחיל לקרוא לפני שנה ו-5 חודשים
אני ממש בהתחלה
התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-3 חודשיםמי קרא את הספר (17 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ