ניקולאס ניקלבי

צ'ארלס דיקנס

יצא לאור ע"י הוצאת אחוזת בית, מכיל 750 עמודים, תירגום: עירית לינור. ספרות » ספרות קלאסית

הזמנה לטעימה: פרק מהספר

הוסף לסל
קנה חדש: ₪84.00 ₪75.60

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.125
71% בנות
14 בנים   34 בנות
גיל ממוצע:36
2828 התעניינו בספר


תקציר הספר
"ניקולאס ניקלבי" הוא ספר כמו שספר היה פעם ? ואולי כמו שספר צריך להיות ? עולם שלם וקסום, ששואב אליו את הקורא ומצליח בו-בזמן לרגש אותו, להצחיק אותו, לשבור את לבו, ותמיד לעורר בו את הרצון להפוך את הדף ולקרוא עוד, כך ששבע מאות ומשהו עמודיו נקראים היום בחטף ובשקיקה ממש כאילו נכתבו עכשיו. לא לחינם היה דיקנס סופר רבי-המכר הראשון בעולם, כוכב של ממש בתקופתו וסופר שספריו עדיין נמכרים בכל רחבי העולם, מקיימים מועדוני מעריצים ואפילו כתב-עת. ייתכן שהוא הסופר המת החי ביותר בעולם הספרותי, ועדיין יכול ללמד סופרים בני-זמננו שיעור או שניים בטוויית עלילות וביכולת לברוא גיבורים גדולים מהחיים ומצחיקים עד דמעות. "ניקולאס ניקלבי" נושא את שם גיבורו יפה התואר, טוב הלב וההרפתקן בעל-כורחו, שמתייתם מאביו ונותר חסר כול, ולצדו אחותו היפה קייט ואמם התמימה והפטפטנית. ניקולאס נאלץ, לראשונה בחייו, למצוא לעצמו פרנסה, ולצורך כך נזקק, למרבה הצער, לעזרתו של דודו ראלף חסר הלב וחורש המזימות. וכך, ניקולאס ואחותו קייט יוצאים לדרכם הסוערת ובה הם נתקלים בשורה ארוכה של דמויות צבעוניות ובלתי נשכחות, שכולן יחדיו רוקחות עלילה גדושה, מרתקת ופתלתלה, הכוללת התאהבויות מופרכות, תככים ומזימות, מעשי גבורה, אהבות טהורות וטהורות פחות, שיחות שנונות ובשורות מפתיעות. היה צריך באהבתה הגדולה של עירית לינור לצ´רלס דיקנס כדי ש"ניקולאס ניקלבי", אחת מיצירות המופת האהובות שלו, יראה אור לאחר למעלה משישים שנה היעדרות ממדפי הספרים בארץ. ואכן, המפגש בין הקלאסיקון השנון ואוהב-העלילות בן המאה בתשע-עשרה לסופרת ישראלית בת-זמננו, עשוה את התרגום הזה לאירוע ספרותי יחיד במינו. "דיקנס לא כתב קלאסיקה, הוא כתב בידור," כותבת עירית לינור במבוא לתרגום הרענן והמענג שהיא מגישה כאן לקורא הישראלי. ההנאה שלה ממלאכת התרגום נושבת מכל עמוד ועמוד, ומקרבת את הקוראים לכישרונו העצום של דיקנס ולהנאה הגדולה שהייתה גם מנת חלקו בשעת הכתיבה.


רשימות קריאה בהן מופיע ניקולאס ניקלבי
ספרים שקראתי 2012 | עידו בן 17 מטבעון רשימת הקריאה עודכנה לפני 8 חודשים

צריכה לקרוא :) | Rachel :) בת 21 מ רשימת הקריאה עודכנה לפני 10 חודשים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
המחסן של שטיין II

ירושלים

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
zeno כולל משלוח zenobooks@yahoo.com

עין הוד

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
cBooks 050-9518888

cBooks.co.il משלוחים בארץ ולחו''ל

כחדש 38 ₪ [קנה משומש]
תולעת ספרים

גבעתיים

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
המחסן של שטיין II

ירושלים

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
שרון

רמת גן

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
חזי

גבעת שמואל 5402480

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
רויטל

ראשון לציון

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
drorya

רמת גן

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
גל

כרמיאל

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
אספרן

הוד השרון

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
חוה

תל אביב

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
artizan

נתניה

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
אורח

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]

קוראת הכל

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

16 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר שאיכזב. רציתי לקרוא אותו כבר מזמן. התחשק לי לקרוא סיפור מהסוג הקלאסי, הישן והטוב. עם רעים מרושעים וטובים מלאכיים, עם צדק טהור לעומת רשע מזוקק, שבו גם העצב וגם השמחה הם אינסופיים ונטולי ספקות. וחוץ מזה, עירית לינור תרגמה אותו. מאוד סיקרן אותי איך זה מסתדר ביחד. הרגשתי שהציניות והסרקזם הטבעיים שלה יכולים להיות מאוד משעשעים על רקע העולם השחור-לבן, החסוד והמתחסד של דיקנס.

ובכן, הרעים אכן רעים מנשוא, והטובים הם צדיקים גמורים. עירית לינור באמת עושה עבודה מצוינת בתרגום: שפתו קולחת, עכשוית, שנונה ומשעשעת. אבל הסיפור שמדביק את כל זה יחד... ארוך, חלש, ורוב הזמן פשוט משעמם.

מסתבר שזהו ספר שנכתב, כמו רבים מהספרים בתקופתו, בחלקים שפורסמו מדי שבוע במגזין כלשהו, ודיקנס, כמו כל סטודנט ממוצע שיודע שהוא צריך להגיש עבודה בת 1000 מילים, ויש לו רק 30, פשוט, לא נעים להגיד, מרח ומרח בלי רחמים. המציא אינספור סיפורי ביניים שלא קשורים בשיט לעלילה או לדמויות. יש שם למשל איזה מאתיים עמודים על תיאטרון נודד, שניקלבי מצטרף אליו לזמן מה, ודיקנס לא חוסך מאיתנו אף פרט על אף הצגה, על תלבושותיה המגונדרות, ועלילתה האווילית, וזאת למרות שבסופו של דבר, כל האפיזודה של התיאטרון הזה היא שולית לגמרי וחסרת כל חשיבות בספר.

לא מפליא בעיני שמרוב קשקושים, מדי פעם אפילו דיקנס עצמו כבר שכח מה כתב, וכך נולדו להן כל מיני 'משיכות קולמוס' (כלומר טעויות בעלילה) שלינור מפנה אליהם את תשומת ליבנו בהערות שוליים. זה קצת מזכיר את האופן שבו נכתבות בימינו אופרות סבון לטלויזיה: בלי ראיה כוללת. זורמים מפרק לפרק, ולא תמיד שומרים על עיקביות.

הבעיה היא שכשסיפור פשוט מהסוג הדיקנסי סוטה כל רגע לעלילות משנה מיותרות, ונמשך נצח-נצחים, הוא מאבד את הדבר היחידי שיש לסיפורים כאלה באמת להציע: את העוצמה הרגשית שלו. את הכיף הזה של לבכות עם דמעות כשעצוב נורא, ולהתלהב כשהטובים מנצחים את הרעים. השיעמום מייצר אדישות. ואחרי הכל, דיקנס זה לא טולסטוי. הוא אבי הספרות כבידור להמונים, הוא לא אמור להכביד. בסופו של דבר, מלבד הנאה מסוימת מסגנונו ההומוריסטי והשנון ומלשונו המפותלת, אין הרבה בספר הזה.

אבל נקודת אור אחת בכל זאת יש. כשסיימתי בשעה טובה לקרוא את הספר, אז כפי שהומלץ בביקורת של 'דבש', חזרתי להתחלה ורק אז קראתי את המבוא שחיברה עירית לינור. ואני כמעט מתפתה להגיד שרק בשביל המבוא המעולה הזה היה כדאי לשרוד את כל הסאגה המעייפת. לינור מנתחת היטב את חולשותיו של הסיפור, מסבירה את הסיבות לסטיות החוזרות ונשנות מהקו הראשי של העלילה, מרשה לעצמה בלשונה המושחזת והמשעשעת 'לרדת' על הדמויות הנשיות החסודות ומהתעלפות של דיקנס, ומביעה את אהדתה המוחלטת דווקא לרעים המרושעים, אבל כותבת את הכל מתוך אהבה גדולה לדיקנס ולספר שהיא עצמה קראה, משום מה, המון פעמים.

בקיצור, זה ספר שהייתי נותנת לו שני כוכבים, וקיבל עוד כוכב רק בזכות לינור...
הנסיך הקטן 11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כקוראים אנחנו לא חוסכים ביקורת מהסופרים. אנחנו דורשים מהם לכתוב בצורה מעניינת , לחדש בכל ספר, שכל עמוד חדש יהיה כמנה אקזוטית. ואם נדמה לנו שהם ממחזרים , אנחנו לא חוסכים מהם את שבטם. ראו לדוגמא, מקרה הרלן קובן.
יוצאים מהכלל הם הסופרים הקלאסיים. לא זכור לי שקראתי בקורת על טולסטוי, דסטוייבסקי, ויקטור הוגו ואחרים שהם כותבים אותו סיפור באדרת שונה.
ניקח למשל את צארלס דיקנס, האם יש משהו משותף לאוליבר טוויסט דיוויד קופרפילד, דוריס הקטנה ובין שני ערים. תמיד יש שם יתום (בדר"כ קבוצת יתומים) שמנוצל(ים) ע"י רשע תורן, יש איזו עלמה במצוקה ויש את גבורנו שבסוף עוזר לכולם וסוף טוב הכול טוב. נכון, הרקע שונה, לפעמים זה לונדון, לפעמים זו המהפכה הצרפתית,אבל לא נשכח, גם הרקע של הרלן קובן משתנה.
בקיצור קל להשמיץ את בני זמננו ולא את הסופרים שהפכו לקנון בספרות העולמית.
בכל האופן "ניקולאס ניקולבי" הוא מהז'אנר הידוע של צ'ארלס דיקנס, שלא תבינו אותי לא נכון ,אני משתף אתכם בהרהורים שעלו במוחי הקודח,אבל הספר ממש נחמד (והתרגום של עירית לינור הוא מלאכת מחשבת, הספר קולח- בכלל לא כמו "מועדון הפיקוויקים"). ומי שמתגעגע לקצת גשם ולמזג אוויר חורפי כמיטב המסורת האנגלית, זו בחירה מצוינת היום (28 באוגוסט).
yuli

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

8 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ניקולאס ניקלבי מתאר את קורותיו של מר ניקלבי באנגליה הקסומה של המאה ה-19. הוא יוצא למסע לגילוי עצמי. וכמו בכל רומן קסום מלווים אותו הרבה דמויות צבעוניות וססגוניות.
בהקדמה כותבת עירית לינור (שעשתה עבודה נהדרת בתרגום) שדיקנס היה סופר רבי המכר הראשון וכמה שהיא צודקת. הרומן מתחלק לפרקים (65 במספר!) שפורסמו מדי שבוע בעיתון. לאור אורכו של הספר (740 עמודים ) וקוצר הזמן שלי גם אני קראתי אותו פרקים-פרקים ויכולתי להתרגש במידה דומה להתרגשות של קוראי העיתונים האנגלים. העלילה הייתה מעניינת במידה שלא תיאמן- היא הצחיקה לפרקים והעציבה לפרקים. מדובר בחוויה שעליה אמליץ בחום לכל אוהבי הספרים. ספר מעולה !
דבש

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לא נהניתי מקריאת הספר. זה אולי חוצפה לבקר את צרלס דיקנס, אבל זה יותר מדי אנאכרוניסטי בשבילי. הדמויות כל כך מוקצנות, שזה כבר מעורר גיחוך, והופך את בסיפור כולו (ויש סיפור) ללא אמין ולא משכנע.
אמנם מתקבלת תמונה של החיים באנגליה בתקופת דיקנס, על הבדלי המעמדות וחוסר ה"צדק החברתי", אבל נוכח חוסר האמינות שמעוררות הדמויות השונות : או טובות עד כדי בחילה, או רעות כאילו היו שדי הגיהנום עצמו, אני כבר לא יודעת אם אפשר להאמין לתמונה כולה, או שגם היא מוקצנת לרמת פרודיה.
כנראה צריך לבוא ב"ראש אחר" לקריאת ספר זה.
את המבוא של עירית לינור צריך לקרוא בסוף ולא בהתחלה.
היא בעיקר אוהבת את ההומור של דיקנס. אולי זה באמת פרודיה....
העורכת

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נהנית מכל רגע! במבוא לספר מציינת עירית לינור, המתרגמת, ש"דיקנס לא כתב קלאסיקה, הוא כתב בידור". ואכן, הספר הוא בידור. פשוט לקרוא - יש דמויות טובות, יש עלילה והיא אפילו מתפתחת, יש דיאלוגים, יש הומור, יש מוסר השכל (הטובים והיפים מנצחים את הרעים המכוערים, העניים מתעשרים והקמצנים באים על גמולם כבר בעולם הזה).

כמה מילים על הספר: ניקולאס ניקלבי הצעיר מתייתם מאביו ונותר מטופל באמו (טובת הלב אך הטפשה) ובאחותו (יפה, חסודה וצדקת). מצבם הכלכלי מדרדר והם (אויה!) נופלים לעוני כה חמור, עד כי ידם משגת בקושי להחזיק במשרתת אחת. בצר להם הם פונים לדוד, ראלף ניקלבי, אחי האב - אדם שהתעשר מהלוואות בריבית. ראלף ניקלבי אינו שש לעזור לקרובים העניים וכבר עם פגישתם הראשונה הוא מסתכסך עם ניקלואס ניקלבי הצעיר. כעונש הוא שולח את ניקולאס להיות מורה כפרי בבית ספר מרוחק ונצלני, את הבת לעבוד עבור אישה חמדנית ואת האם מעביר לבית מרוחק ומתפורר. מכאן מתחילות ההרפתקאות של המשפחה, הנפרדת ומתאחדת שוב, ופוגשת גרליה של דמויות - חיוביות ושליליות - של מחזרים, מעבידים, מעונים, שחקני תיאטרון, אנשי חברה גבוהה ונמוכה, לווים ומלווים. עד הסוף המגה-טוב, כמובן.

לאורך השנים נרתעתי מדיקנס כי התרגומים מאוד מיושנים, והיתה לי דיעה קדומה שמדובר בספרים "כבדים", מהסוג ה"איטי". לשמחתי הרבה התבדיתי. אני מודה, שמה ששכנע אותי לקנות את הספר הזה הוא המבוא היפה של עירית לינור, שכותבת מתוך חום-ליבה ואהבתה הרבה לדיקנס בכלל ולספבר הזה בפרט. אני שמחה שעשית זאת! רציתי לקרוא ספר שיהיה לי פשוט כיף לקרוא, אבל לא מהסוג הנמוך באמת שמוציא ת המוח שלי לחופשה. בספר הזה היה את כל מה שחיפשתי: עב-כרס, כלומר, יספיק (יחסית) לימים רבים; קולח ומהנה, כזה שאשמח לחזור אליו לאחר כל הפסקה בקריאה; מעניין, מסקרן ורלוונטי.
בקיצור, מומלץ בחום, גם לימות החום.
דיאנה1

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה, הרבה דמויות, כמה סיפורים מתפתחים במקביל ומתחברים בצורה גאונית יחדיו, כתיבה מעולה ומצחיקה, אחד הספרים שמראים כיצד הטוב בסופו של דבר מנצח את הרע.
רמי נוידרפר

בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
עירית לינור, מהיצורים המאסוים ביותר בעולם התרבות הישראלי. התרגום שלה מעצבן, והספר? ספרים ויקטוריאניים משעמים אותי
מירוש אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קראתי את הספר לני הרבה זמן(בכיתה י)וראיתי את הסרט מספר פעמים.הספר שייך לקלסיקה הגדולה . חובה לקרוא את הספר !!!
ש. בן-אריה אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חובה להבנת התפתחות החברה המודרנית, עם דמויות שנכונות לכל תקופת המין האנושי- מרתק, קולח- חובההתחיל לקרוא לפני שנה ו-3 חודשים


התחילה לקרוא לפני שנה ו-5 חודשיםמי קרא את הספר (48 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים


בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ