המצאת הבדידות

פול אוסטר

The Invention of solitude

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד - הספריה החדשה, בשנת 1995, מכיל 189 עמודים, תירגום: משה רון (מאנגלית). ספרות »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪84.00 ₪75.60

ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.957
46 בנים   46 בנות
גיל ממוצע:37
3337 התעניינו בספר


תקציר הספר
פול אוסטר הוא אחד מהכשרונות הבולטים בספרות האמריקנית של השנים האחרונות. "המצאת הבדידות" (1982) הוא ספר הסיפורת הראשון שלו, שנכתב לפני שהחל לפרסם רומאנים - ובעיני רבים זה גם ספרו הטוב ביותר. הספר מורכב משני "טקסטים" אישיים. האחד, שכותרתו "דיוקנו של אדם בלתי נראה", עוסק באביו של אוסטר, סמוך לפטירתו; הכתיבה היפה והמאופקת כוללת, עם זאת, חומרים סנסציוניים, כגון הגילוי שסבתו של המחבר רצחה את סבו ויצאה זכאית במשפט. ה"טקסט" השני, "ספר הזכרון", הוא מעין יומנו של סופר, הכולל חומרים סיפוריים אוטוביוגרפיים ועוסק בפעולת הכתיבה.


רשימות קריאה בהן מופיע המצאת הבדידות
רוצה לקרוא | Marián בת 29 מפה ושם רשימת הקריאה עודכנה שלשום

שקראתי | roy בת 41 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני חודש

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אתי

תל אביב (לשעבר הרצליה)

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
zeno כולל משלוח zenobooks@yahoo.com

עין הוד

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים - לקונים בחנות בלבד הנחה של עד 30%!!

ירושלים

טוב 19 ₪ [קנה משומש]
עוז1

פתח תקוה/ב"ש-0546200655

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
cBooks 050-9518888

cBooks.co.il משלוחים בארץ ולחו''ל

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
colott@gmail.com צרו קשר 050-8678209

רעננה - 1+1. הזול חינם.

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
עדנה

קרית אונו

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
שרונקה

כפר סבא

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
עידן

Tel aviv

חדש לגמרי 55 ₪ [קנה משומש]
נווץ'-אה-לה

הר חברון

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]
nnn

טוב 25 ₪ [קנה משומש]

iki1221

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

19 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כאשר אני מתוודע לסופר חדש לרוב אני מנסה למצוא את ספריו המוקדמים ביותר עם העדפה לספר הביכורים שלו. לדעתי בספר ראשון ישנה איכות, עושר מחשבה והקפדה שלעיתים קרובות נעלמים בספרים מאוחרים יותר של אותו סופר. באופן מובן הפירסום, הידיעה שספריו יתקבלו על ידי הקוראים באהבה, לוח הזמנים של ההוצאה לאור, האגו הלוחש על אוזנו כי הוא כל כך טוב שאין צורך להתאמץ, כל אלו גורמים לסופר להתפשר על פחות מהכי טוב שלו. בעוד שבספר ביכורים אותו סופר היה הופך ומהפך (מבית מדרשו של ע. א לונוף) כל משפט עד שיקלע לתפיסת השלמות שלו, בספרים מאוחרים יותר הוא לא ישקיע במשפטים אלו את אותה הכמות של זמן ומחשבה.

למזלם של כל אותם סופרים מרסל פרוסט (הוא ולא שרף) כתב באחד מכתביו שסופר נמדד על ידי הספר האחד הגדול המונומנטלי שהוא כתב ולא על ידי מיצוע של כל היצירות שלו. כלומר סופר שכתב תשעה ספרים חסרי ערך ולא קריאים וספר אחד מצוין הוא סופר מצוין בעוד שסופר שכתב עשרה ספרים טובים הוא לא יותר מסופר טוב. אם נמדוד את פול אוסטר לפי כלל זה הוא אחד הסופרים הטובים שידע העולם, אומנם לאחר הפריצה המטאורית הכתיבה שלו התדרדרה. אבל בתחילת דרכו הוא כתב כמה ספרים לא רעים (ארמון הירח, הטרילוגיה הניו יורקית) ואת המצאת הבדידות.

החלק הראשון של הספר נכתב על ידי אוסטר לאחר מותו של אביו, הוא חצי הספד חצי ספר זיכרון, ובעיקר ניסיון לקבל את מותו של האב, אב שלא היה נוכח בחייו של בנו, אבל לפתע במותו אוסטר מרגיש היטב את חסרונו. הוא כותב את הספר מתוך תקווה להתמודד עם האבל, עם החסר הלא צפוי (הרי אביו לא לקח חלק בחייו עוד טרם מותו) שנותר בו. הספר מורכב מרגעים קטנים, פיסות חיים כביכול חסרות משמעות, אביו משחק איתו בכדור מול מסעדה אליה חיכו להיכנס, אביו קונה לו בגדים חדשים לאחר שכוסה בזפת בעבודה, רגעים קטנים שמצטרפים לתיאור יפה ומקיף של האב. הרגעים שמתאר אוסטר הם לא דרמטיים למעשה ההתרחשות הדרמטית היחידה מטרתה להסביר את התנהגותו של האב ולא להציג אותה, והאב בה הוא דמות משנית ולא משמעותית.

התיאור של האב לדעתי הוא תיאורו של דור שלם שנולד וגדל בתקופת מלחמות העולם והצנע שהתלווה אליהן, דור שהתעצב מתוך מחסור, שחווה רעב שהגיע לעיתים עד מוות. ולכן אפשר להבין את הפרגמטיות של האב, את רדיפת הממון כמגן מפני סבל, את הדרך בה הוא מעריך דברים על פי שימושיותם ולא על פי הערך האסתטי, החברתי או אפילו הכספי שלהם. לדעתי הרבה מהביקורת של אוסטר על אביו לא במקום בשל סיבות אלה, אבל הוא מצייר דמות שלמה כל כך עם תשומת לב רבה שכזו ליתרונותיו טוב ליבו, אהבתו למשפחתו, חריצותו, עזרתו לזולת, שגם הביקורת המפוקפקת נראית במקום.

החלק השני של הספר הוא חצי הספד חצי ספר זיכרון שאוסטר כותב לחייו שלו. הוא מתרחש חודשים אחדים לאחר סיומו של החלק הראשון, תקופה בה הספיק להיפרד מאישתו ומבנו האהוב לעזוב את הבית ולחיות חיי בדידות מיוסרים בניו יורק. אוסטר מסנן את חייו בכברה מחפש את הרגעים הרי הגורל יותר ובודק מה היתה משמעותם האמיתית, אם היו בלתי נמנעים, מנסה ליצור מפה של הדרך שהובילה אותו לנקודה זו בהווה. בין המקרים המוזרים המשמעותיים של חייו המתוארים בחלק זה של הספר משובצים קטעי הגות של אוסטר. על בדידות, על יחסי אב בן, על צירופי מקרים, על הקשר בין האלוהי לארצי כל אלו משולבים דרך סיפוריהם של יונה הנביא, ופינוקיו.

חלק זה של הספר מהדהד לאורך כל יצירתו של אוסטר, וישנו עיסוק משמעותי בנושאיו גם בספריו האחרים של אוסטר. אך בספר זיכרון הם מזוככים כל כך, ללא מילה אחת מיותרת, ספר הגזום עד לעיקריו. גם סגנונו של הספר, קטעים קצרים ללא קישורים וללא עלילה, מאפשרים לאוסטר חופש רעיוני גדול יותר, אין הוא צריך דמויות ואירועים שיניעו את העלילה קדימה, אין קונפליקטים שנפתרים או שיעורי חיים שלומד הגיבור. מטרתו של אוסטר בספר זה היא להציג לקורא תודעה אנושית, וזאת הוא עושה, בפרטי פרטים, בסיומו אתה מרגיש כי אתה מכיר את הכותב בצורה אינטימית, וכי יש ביכולתך להוסיף דמות נוספת למגוון הדמויות האנושיות המוכרות לך.

הספר כולו כתוב באופן מופלא הוא חוויה אסטית מענגת. ולאחר כל פעם שאני קורא בו. כתיבתי נעשית "המצאת הבדידותית", דבר הקורה לי בזמן שאני קורא ספר שאני מאוד מתחבר לסגנון הכתיבה שלו. בנוסף לכך הוא מושך לקריאה באופן לא שיגרתי לספר ללא עלילה ורצף סיפורי. אומנם הספר דורש התעמקות ומחשבה מצד הקורא אבל הרווח עולה על ההשקעה במידה כזו שלדעתי מבטלת לחלוטין את השאלה אם הספר שווה לקריאה.
סמיון

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

7 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני אתחיל מהציור על הכריכה. ריבוע אחד שחור - כנראה האבא, וריבוע אחד אדום כנראה הבן.
פול אוסטר בחקירה מתמדת של אבא שלו, הדמות שלו, אופיו ודעותיו. אוסטר מספר איך היה צריך להתרחק מאבא כדי לגבש את זהותו ודרכו כסופר, אחרי שהאב מת (אבן שחורה - ריבוע שחור) פול אוסטר חוזר לאביו, מתחקה אחרי מהלך חייו בנסיון להבין אותו, וגם בעיקר את עצמו. זה לא ספר כבד - או מורכב מדי, אבל יפה ועמוק.
מישיגן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לא התכוונתי לדבר שוב על אחד מספריו של פול, פשוט כי אני שקופה, אך למרות זאת, אני עושה כך שוב כעת. הסיבה: זה לא ספר פול-אוסטרי מן השורה. ידעתי שמדובר באוטוביוגרפיה, אך דימיתי אותה באופן אחר, עלילתי יותר, פשוט יותר. כנראה ששכחתי עם מי יש לי עסק/עונג/כבוד.הספר חלוק: בחלקו הראשון מתואר אביו, ממנו נפרד עם תחילת הכתיבה (מה שבעצם גרם לה). הפרידה הזו טווה את דמותו של האב קור אחר קור, פיגמנט אחר פיגמנט. קשה להשאר אדישים נוכח ההסרטה המילולית הזו. הכתיבה של פול אוסטר במיטבה. מעולם לא היה צלול יותר, מדוייק יותר. על אף שהספר "מנתר" ברובו, כלומר, נע בין פסקה לפסקה במהירות שיא וברווחי-שורות בולטים, הוא רציף בהחלט. המחשבה האסוציאטיבית שעל ידה נכתב הספר מובילה את הקורא דרכה כמעט בנאמנות בה חלה בראשו של פול אוסטר עצמו. חלק זה של הספר הוא האהוב עליי. בעיניי זהו יופיה הכביר ביותר של הכתיבה.החלק השני מתמקד בפול עצמו (כפי שוודאי היה מצופה שיהיה מלכתחילה, לאור העובדה שהספר מוגדר כאוטוביוגרפיה). אולם, הוא מתחכם - הוא איננו ישיר כפי שהיה החלק הראשון (אם כי הישירות שרויה בצל שכן לא מדובר בכותב עצמו). מעבר לעובדה שהחלק מסופר בגוף שלישי, בשמות מקוצרים ושאר צפנים שלעתים מתישים, הוא מסופר - בהיפוך גמור לחלק הראשון - על ידי דברים אחרים. במקום לנוע בנבכי גוף ונפש באופן ממשי, עד כמה שניתן, כמובן - מריץ פול אוסטר את העגלה ברחובות הדברים שנגעו ללבו, שהעסיקו את מוחו והסעירו את רוחו מתוך האמונה (שלפתע נראית לגיטימית כל-כך, כמעט ברירת המחדל) שכך ירקום את עצמו באופן המסור ביותר לנגד עיניי הקורא. קשה להמנע מן התהיה שאולי מדובר גם בצניעות.הספר כולו מעולה. בכל זאת, אם אצטרך לדרג, אדרג את החלק הראשון כטוב יותר בעיניי; בעוד שהרגשתי שהחלק השני ממחזר את עצמו מעט, סובב במעגלים עד שמילים חזקות כמו "בדידות" מאבדות מעט מכוחן, בחלק הראשון פסע אוסטר לכל הכיוונים כולם, לעתים גם לאחור, אך למרות זאת לא הרגיש ולו לרגע כמי שאמר את דבריו פעמיים (או יותר).

ייתכן שמדובר בתחושת מחויבות: כשמדובר בך עצמך, אין לך גבולות. זה אתה, והרשות לפרוץ לכל באמתחתך. לעומת זאת, כשמדובר באדם אחר, יש מן הכבוד והמרחק. ביכולתך להזין את הכתיבה ברוחך שלך רק על ידי השערות וניחושים, פעולה שעל אף היותה אפשרית היא מבוקרת מתוך אותה נאמנות וזהירות, שכן הדבר הוא כמעט כמו לגעת בגוף אחר.לכשאערוך את מקבץ החוויות שלי, התורה הפרטית - אין לי ספק שהספר הזה יודגש ברשימה.
עירית

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נהנתי מאד מהקריאה ולא עזבתי את הספר
הדס

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נהנתי מכל רגע.
מחשבות קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זהו בסה"כ ספר המחולק לשניים, כשהחלק הראשון הוא התחשבנות כללית עם אביו של אוסטר מיד לאחר מותו וסיפור סבתו שרצחה את סבו שלו. מעניין רק קצת ומומלץ לאוהבי אוסטר (כמוני).

החלק השני הוא אוסף הגיגים והתרשמויות של אוסטר. באחד הקטעים הוא מספר על אחד דניאל אוסטר (כשפול עצמו הוא בן אחיינו), שהיה בעבר הרחוק ראש עיריית ירושלים!

בגדול, על העטיפה כתוב שזה הטוב בספרי אוסטר ואני אומר, כשאין לך שבח לכתוב על ספר, תסתום את הפה.

לא לקרוא.
רוני פ.

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טוב. מפעיל את המוח וגורם לחשיבה יצירתית והבנה של דברים בקשרים של בין האב לבן ולהיפך.
noyosh

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
החלק הראשון של הספר כל כך יפה ומרגש, וסחף כבר מעמוד הראשון שמעורר הזדהות, אך לחלק השני של הספר לא התחברתי.
ספריית מגדלים אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- החלק הראשון מעולה. את השני פחות אהבתי (שלמה ג.)
- לא סיימתי את הקריאה. לא אהבתי אותו אף על פי שיש בו קטעים די מושכים (חיים ג.)
לואיזט

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יש מעט מאוד ספרים אינטראקטיביים, בהם לקורא יש חלק פעיל כמעט לחלוטין בסיפור
בספר זה, נאמרים כה הרבה דברים, אך הכל תלוי באופן מוחלט בכיצד הקורא מבין ותופש את מה שנאמר
זהו אחד הספרים הטובים ביותר שקראתי והוא מומלץ בחום, לכל מי שמחפש קצת לחשוב

פול אוסטר (סופר על המוקד)
פול אוסטר, Paul Auster נולד בניוארק, ניו-ג'רזי, בשנת 1947. עם סיום לימודיו באוניברסיטת קולומביה התגייס לצי הסוחר ושירת כמלח מן השורה על מכלית נפט במפרץ מקסיקו. משם עבר לצרפת, ובה התפרנס כסופר צללים, מרכזן בסניף הפריסאי של ה"ניו יורק טיימס", קורא סרטים בשירותו של מפיק קולנוע ושומר של בית... המשך לקרוא

מי קרא את הספר (92 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים


ללא דירוג ללא דירוג

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ