אם לא עכשיו, אימתי? / פרימו לוי

אם לא עכשיו, אימתי?

פרימו לוי

יצא לאור ע"י הוצאת הקבוץ המאוחד, בשנת 2004, מכיל 304 עמודים, תירגום: מירון רפופורט. ספרות »ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.227
52% בנות
21 בנים   23 בנות
גיל ממוצע:38
2262 התעניינו בספר


תקציר הספר
הרומאן 'אם לא עכשיו, אימתי?' ראה אור באיטליה באפריל 1982, ופרימו לוי כתב אותו בחדווה ובתחושת המראה לאורך שנת 1981. זהו ספר יוצא - דופן בכל כתיבתו של לוי. שאר כתיבתו היתה 'בגוף ראשון', והמספר - העד שבה היה פרימו לוי עצמו ; הוא הפך את כתיבת "זיכרונותיו" לאמנות גדולה. והנה כאן רומאן מומצא, של פעילות והרפתקאות ואהבות, עם אנרגיה מצטברת ומתח, בתוספת פסיכולוגיה של זיקות אירוטיות; רומאן על מסעה של חבורת פרטיזנים יהודים בשלהי מלחמת - העולם השנייה, ביערות של רוסיה הלבנה, ופולין, ודרך גרמניה המנוצחת, עד למילנו המתאוששת בתום המלחמה. הצד האופטימי של פרימו לוי היה ודאי יכול לרשום לעצמו סיפוק כפול ומכופל. הוא ניגש להכשיר את עצמו לקראת הניסיון החדש שלו כבר ב - 1979, שנתיים אחרי שנטש סופית את עבודתו ככימאי והעז להפוך לסופר "במשרה מלאה". והנה הוא מוכיח שכוחו גם ברומאן 'בדוי', שכישרונו אינו רק לספר, אלא גם להמציא פרטים נפלאים ואירועים מרתקים ואף מצחיקים. יתר על כן: לוי, היהודי הפיימונטי, שהתרבות היהודית של מזרח - אירופה היתה זרה לו, לקח על עצמו לשחזר זמן ורקע ולשון (יידיש), שהכיר רק באופן שטחי, ואף השתלם ביידיש לצורך כתיבת הספר (באיטלקית)ן והנה הוא זוכה לשבחים על ההדהוד הלשוני הכפול בספר (איטלקית שמאחוריה יידיש), ועל הצלחתו במסירת ההומור והאירוניה - העצמית של אותם יהודים זרים כל - כך לו ולאיטלקים. מיד עם הופעתו זכה הספר להצלחה סוחפת אצל קהל הקוראים באיטליה. ימים אחדים לאחר ההופעה כבר מיהר המו"ל אינאודי להדפיס מהדורה נוספת בת 50,000 עותקים; הספר זכה בשני פרסים ספרותים יוקרתיים, ויארג'ו וקמפ:לו; לא ירד חודשים ארוכים מראש רשימת רבי - המכר; ובשמונה חודשים, עד סוף השנה, נמכרו 110,000 עותקים שלו. ולוי קיבל מכתבים מנשים שהתלוננו על הבעל שחטף מידיהן את הספר בטרם סיימו לקרוא אותו, ותלונות הפוכות מבעלים... זהו ספר שיש בו אמירה תרבותית: דמויותיו מציגות יהודי אחר מזה שהיה במחנות, אך גם יהודי שונה מן האנטיתיזה שטופחה בארץ - ישראל, זו של היהודי החדש: הוא אינו נלחם בצד "הנשי" שבו. הפרטיזנים שבהם מדובר כאן עשו מעשים קטנים, שמשמעותם הצבאית מזערית. הם אינם ראויים ליותר משלוש שורות בספרי ההיסטוריה. ולמעשה, את רומאן ההרפתקאות הזה, המלא תעלולים שובביים, היה אפשר להגדיר כ"אנטי - פיקרסקה" קומית לעילא, אלמלא היו ברקע הנאצים והלאגרים. אבל לפנינו אנשים שבעיקר ידעו לשמור על כבודם ועל רוחם. היער והמרחבים הפתוחים, באותם ימים נוראים, הם בעצם חוויה עזה של חירות, שהדמויות, אחרי שיחזרו לעולם "המסודר" של "השלום", אולי אפילו עשויים להתגעגע אליה. אולם הריגוש שמעורר הרומאן אינו נובע רק מחיוניות הפרטים, או מן ההומאז' לרוח האנושית, לחוסנה ולחריפותה. דומה שהדבר החמקמק, המעניק לספר את כוחו, הן הבלחות האשמה המוזרות המלוות את הדמויות - אשמה מעורפלת, תשתיתית, שהיא אף עמוקה מרגשות האשמה של ניצולים כלפי המתים, וקודמת לתחושת הבושה שחיוים השורדים החיים, על שלא מתו במקום המתים. הצל הזר והמאיים הזה, שצף לאורך כל הספר, הוא שמעניק לו, במבט שני, את העומק הפסיכולוגי המסתורי והלא - מצוי שלו...


רשימות קריאה בהן מופיע אם לא עכשיו, אימתי?
wish list | פולינה בת 22 מראשלצ רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-9 חודשים


סופרינו : ממאפו עד ביאליק, תולדותיהם, הערכותיהם ופרקים נבחרים מיצירתם
יוסף ליכטנבום

אישה מונית
אלי מורנו

כסף קטן
יהודית הנדל
יומן מסע-הספרים שלי. | מיה יהלי בת 38 מ רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-11 חודשים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

כל העותקים מושאלים [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

בינוני 25 ₪ [קנה משומש]
מיקימיקי

ירושלים

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
תולעת ספרים

גבעתיים

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
איל

תל אביב 052-8383390

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
cBooks 050-9518888

cBooks.co.il משלוחים בארץ ולחו''ל

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט חנות ספרים 02-6243941

ירושלים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 45 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
זאב

פתח תקווה

כחדש 50 ₪ [קנה משומש]
אספרן

הוד השרון

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
LIGHTMAN

תל אביב

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
בוקשופ דינה

רעננה

כחדש 48 ₪ [קנה משומש]

omers

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

9 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
התכירונו?אנחנו הכבשים של הגטו,
גזוזות אלף שנים,מורגלות בהשפלות.
אנחנו החייטים,סופרי הסת"ם והחזנים,
קמלנו בצלו של הצלב.
עתה למדנו את שבילי היער,
למדנו לירות אל המטרה.
אם אין אני לי,מי לי?
אם לא כך,כיצד?ואם לא עכשיו,אימתי?
אחינו עלו השמיימה
מארובות סוביבור וטרבלינקה,
חפרו לעצמם קבר באוויר.
רק מעטים שרדנו
לכבוד עמנו הטבוע,
לשם נקמה ועדות.
אם אין אני לי,מי לי?
אם לא כך,כיצד?ואם לא עכשיו,אימתי?
בניו של דוד אנחנו ועיקשי מצדה.
בכיס של כל אחד מאיתנו האבן
שפיצחה את מצחו של גוליית.
אחים,הלאה מאירופה של הקברים:
נעלה נא יחדיו אל הארץ
שבה נחיה אנשים בין אנשים.
אם אין אני לי,מי לי?
אם לא כך,כיצד? ואם לא עכשיו,אימתי?

זה השיר שנמצא בספרו של פרימו לוי "אם לא עכשיו,אימתי?".בספר הזה פרימו לוי לא מדבר על עצמו (לפחות לא באופן ישיר).הספר עצמו עוסק בחבורה של פרטיזנים ביערות מזרח אירופה במלחמת העולם השנייה.חבורת יהודים לוחמים שמנסים להישאר בחיים.החבורה עוברת כל כך הרבה תלאות,החל מיריבויות ביניהם לבין מפגשים עם נאצים,רוסים,פולנים.בתוך החבורה נרקמות חברויות,אהבות ויריבויות.מהבחינה הזו,הספר עצמו לא מתוחכם.

התחכום של הספר בא בדעות של הדמויות.אני רוצה לעסוק לא בדמויות הראשיות דווקא,אלא בדמות שולית במיוחד,פראנסין שמה.פרנסין מתוארת כניצולת שואה אותה פגשה החבורה במחנה עצורים,לאחר סוף המלחמה.פרנסין,לדעתי יותר מכל,מביעה את דעתו של פרימו לוי ביחס לשואה.הדמות הזו,שבסך הכול מופיעה לשני עמודים,אומרת את מה שפרימו לוי אומר במשך כל "הזהו אדם"-תחושת האשמה.פרנסין,כמו פרימו לוי,מרגישה אשמה על זה שהיא ניצלה,על זה שהיא שארית הפליטה.

כשקראתי את הספר קצת התפלאתי והופתעתי מההתמדה של פרימו לוי.הוא לא היה יהודי דתי.להפך,הוא היה יהודי יחסית מתבולל.אבל כדי לכתוב את הרומן הזה,פרימו לוי למד בצורה שקדנית יידיש,תנ"ך ומקורות יהודיים וכן את כל האידיאולוגיות השונות שהיו ליהודים באותה תקופה.

הספר הזה הותיר עליי רושם חזק.אחזור לקרוא אותו בעתיד....
אלזה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זהו ספרו הראשון של פרימו לוי שאני קוראת ובו מצאתי יהודים גלותיים מסוג אחר. אולי זה הסוג שבנה את המדינה.

השנים הן 1943 - 1945, עד כמה חודשים לאחר מלחמת העולם. מדובר על יהודים שחלקם ערק מהצבא האדום, כמו הדמות הראשית - מנדל, חלקם ברחו ממחנות הריכוז או הגטאות, שחיים בשטחים הפתוחים, יערות וביצות ואם צריך גונבים ואם צריך הורגים. מה שמאפיין אותם זו אהבת החופש הבלתי מתפשרת, והם אכן חיים בסוג של חופש כשהם צועדים קילומטרים תוך הסתר, לפעמים מתחברים לקבוצות פרטיזנים ושוב נפרדים (הפולנים מקבלים אותם אך לא בלי חשדנות). מין קבוצה אורגנית שכזאת. בראש הקבוצה עומד בחור בשם גדלה (גדליהו), מין בחור עליז ועם זאת מנהיג ללא עוררין. הוא עצמו נוטה להיעלם מפעם לפעם, זקוק לחופש משלו. הנהדר הוא שהחבורה הזאת צועדת בראש מורם ואם מציקים לה היא מיד נוקמת. אנשיה לא כנועים וקצת מסכנים כאנשי העיירות במזרח ארופה וודאי לא כמו כל אחינו שנכלאו ונרצחו. הם גאים וחופשיים בתוך עולם מלא אוייבים, ועם זאת אין בהם שחצנות יודעת כל כמונו בארץ. החבורה הזאת חמושה בנשק שקיבלה או סחבה מפה ומשם ופרימו לוי נותן לנו להבין שאין אנשיה שייכים לארגון כלשהו או מקבלים פקודות ממישהו. השליחות שלהם היא להרוג נאצים בכל מקרה ובכל צורה, ולתת כתף למי שזקוק לעזרה.

פרימו לוי המציא את הדמויות שבספר אך הוא כותב שכל הפרשות והארועים נשענים על מקרים אמיתיים שקרו אולי לא בסדר הקיים בספר.

מחשבות

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יש הטוענים שספרו זה של פרימו לוי הוא סיפורו האישי שלאחר בריחתו ממחנה הריכוז ועד לשיבתו לאיטליה. כך או כך, לוי רקח כאן סיפור שאין לו ולו נפילת מתח אחת לכל אורכו.
ומהו סיפור זה? סיפור זה עוסק בפרטיזנים, ליתר דיוק, פרטיזנים יהודים, רוסים בעיקר. והזמן? הזמן הוא שנתיים לפני סיום מלחמת העולם השניה. המיקום הוא אי שם בין רוסיה לפולין.
מנדל, שען הכפר במקצועו וכרגע נעדר של הצבא האדם, פוגש את ליאוניד הצעיר ממנו כמעט בעשר שנים, בן עשרים, אף הוא נעדר ממשהו, מנהל חשבונות מהעיר הגדולה, איש צבא אף הוא. שניהם יהודים. הקשר בין השניים הוא מכורח המציאות, מציאות של השרדות, של לחימה, של בריחה. ליאוניד שתקן, אינו מרבה במילים, לא מספר ממה הוא בדיוק בורח ומהיכן נעדר. מנדל אינו מצליח להוציא ממנו את סיפורו. שניהם מתחברים ביניהם ומכאן הם מתחברים לקבוצות כאלה ואחרות של פרטיזנים יהודים. ימיהם עוברים עם קבוצותיהם המשתנות בהתנכלות לגרמנים, בסיוע לקבוצות אחרות של פרטיזנים, בהשרדות. למרות הלוחמה הכמעט מתמדת, הבריחה מאויבים מכל סוג ומין, יהיו אלה הפולנים, האוקראינים, הגרמנים וסתם בעלי חוות, עיקר הספר סובב סביב המתרחש בתוך הקבוצה.
חמש נשים בקבוצה, כשהשאר גברים מגיל 17 עד גיל שלושים ומשהו. נוצרות ידידויות, אהבות, יריבויות, קנאה וכל מה שקיים בספקטרום הרגשות בימי שלום שלווים. אבל הקבוצה, המונה לקראת סופה רק 35 ראש, נשארת מאוחדת עד ללידת הילד האחד הנולד לקבוצה חודשיים לאחר סיום המלחמה.
ספור השרדות זה הוא גם סיפור השרדות של קבוצה יהודית בתוך קבוצות פרטיזנים לא יהודיות, השרדות מול הקור הנוראי ביערות פולין, מול הרעב, מול הצורך ללכת עשרות קילומטרים מדי לילה, לשבת שבועות ללא מעש ולהמתין לפקודות עלומות בקרב קבוצות גדולות יותר, אותן הם פוגשים מדי פעם וכך הלאה. החשש המקנן בלב חברי הקבוצה הוא מהיום שלאחר סיום המלחמה, ביום בו יבינו שאין לאן לחזור, אין משפחות, אין בתים ואין למעשה מולדת שתקבל אותם הן כיהודים והן כרוסים בעת ובעונה אחת.
פרימו לוי יודע לכתוב. הכתיבה זורמת ללא מאמץ, אין נפילות מתח והספר נקרא בשקיקה. עוד ספר חובה של לוי.

לינה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר ממש מעניין שמתאר קבוצה של פרטיזנים יהודים ברוסיה בתקופת מלחמת עולם השניה אשר מתקדמים במסעם לכיוון איטליה ע"מ לעלות לארץ ישראל כי מאחוריהם כבר לא נשאר כלום.

מרתק מהעמוד הראשון, מצחיק, מרגש ואנושי כתיבה מעולה של פרימו לוי.
זאב

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אמנם ספר של פרימו לוי אבל זה לא סיפור אמיתי אף על פי שפרימו מצליח להעביר את התחושה הקשה של להיות פרטיזן יהודי ביערות רוסיה ופולין.


הספרים האחרים של פרימו לוי חזקים יותר לטעמי.התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-7 חודשים


פרימו לוי (סופר על המוקד)
פרימו לוי (31 ביולי 1919 – 11 באפריל 1987) היה סופר וכימאי איטלקי יהודי ניצול שואה. כתב זכרונות, סיפורים קצרים, שירים ורומאנים. ידוע ביותר ביצירתו על השואה, ובמיוחד על תיאורו את הזמן שעבר עליו במספר מחנות עבודה מסונפים למחנה אושוויץ. ספרו "הזהו אדם", העוסק בתקופת שהותו באושוויץ, תואר ... המשך לקרוא

מי קרא את הספר (44 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד


ללא דירוג ללא דירוג

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ