אנדיורנס - בהוצאת וכטנברג / אלפרד לנסינג

אנדיורנס - בהוצאת וכטנברג

אלפרד לנסינג

יצא לאור ע"י הוצאת הוצאת וכטנברג, בשנת 2001, מכיל 284 עמודים, תירגום: מרינה גרוסלרנר. ספרות » ספרות מתורגמתספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.615
54% בנים
7 בנים   6 בנות
גיל ממוצע:38
4920 התעניינו בספר

תקציר הספר
"הם היו לבדם, לכודים בלב הים האנטארקטי הקפוא. כמעט שנה חלפה מאז יצרו קשר כלשהו עם הציביליזציה. איש בעולם החיצון לא ידע על מצוקתם, וודאי שלא נודע לאיש מקומם. לא היה להם משדר שבעזרתו יכלו להודיע היכן הם. ואפילו יכלו לשדר אותות מצוקה, ספק אם צוות חילוץ כלשהו היה יכול להגיע אליהם. השנה הייתה 1915 ולא היו שום הליקופטרים, שום טרקטורונים, שום אופנועי שלג או מטוסים מתאימים. חומרת מצבם הייתה בהירה כאור היום: אם יש בדעתם להיחלץ, יהיה עליהם לעשות זאת בכוחות עצמם. באוגוסט 1914 יצאה המשלחת הטראנס - אנטארקטית המלכותית הבריטית, בראשות חוקר הקוטב ארנסט שקלטון, במטרה לחצות את יבשת אנטארקטיקה במסע רגלי ממערב למזרח. בינואר 1915, לאחר מאבק בלתי פוסק באלפי מילים של שדות קרח דחוס, ובמרחק של יום אחד בלבד מיעדה, נלכדה ספינתם האנדיורנס וקפאה בתוך אי של קרח. במשך 10 חודשים נסחפה האנדיורנס הלכודה לכיוון צפון - מערב עד שנמחצה ורוסקה לבסוף על ידי הקרח. אבל עבור שקלטון ועשרים ושבעה אנשי משלחתו ההרפתקה האנטארקטית הגדולה מכולן רק החלה. סיפורם המדהים של שקלטון ואנשיו תואר ע"י המאגזין TIME כ"מגדיר גבורה". אלפרד לנסינג מספר באופן גאוני את מה שהוכתר כתיאור הטוב ביותר של מסעה הגורלי של האנדיורנס.


הקורא עיר הקורא מתי
אורנה בצ שכניה לפני 5 שנים מענה
בועז תל אביב לפני 4 שנים ו-7 חודשים מענה
שלמה מנוח דגניה א' לפני 4 שנים ו-4 חודשים מענה
רמות חפר מעברות לפני שנתיים ו-7 חודשים מענה
יעל גבעת עדה לפני שנתיים ו-6 חודשים מענה
עודף כוכב יאיר לפני שנה ו-9 חודשים מענה
ניר גן השומרון לפני שנה ו-7 חודשים מענה

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]

רץ

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

12 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לפני זמן לא רב, ניסתי להבין את חיבתי הבלתי נשלטת לספרי מסע, חיבה הגורמת לי מידי פעם לרכוש ספרי מסע חדשים ולהוסיף אותם לערמות הספרים שבביתי למורת רוחה של רעיתי. בכדי להרגיש מעט הגיוני לפחות כלפי עצמי, העליתי שני הסברים אפשריים:

אני אוהב חולמים הרואים הרחק מעבר לאופק ומגשמים את חלומם באמצעות יציאה למסע קשה ומאתגר הנועד לשנות את עולמם.

הקריאה עבורי בספרי מסע היא סוג של מחשבה מרגיעה למשאלה סמויה שלא תתממש, לצאת למסע שישנה את עולמי.

האם הספר אנדיורנס שהוגדר בכותרת משנה " אחד מספורי ההרפתקאות הגדולים של זמננו " מצדיק את חבתי לז'אנר ספרי מסעות והרפתקאות, בגדול התשובה כן, למרות שמדובר בהרפתקה איטית המכונסת בחלק מהזמן למקום מצומצם בקוטב הדרומי בו שוררים מרחבי קרח עד אין קץ, המענקים תחושת בדידות אליה מתווספים מצוקות יום יומיות כמו רעב, חושך וקור מעיק היוצרים סביבה שבה המסע העיקרי הוא הישרדות. מסע המתנהל בתוך נפשם של הלכודים בגושי הקרח המתמוססים לאיטם ובדינאמיקה המעניינת הנוצרת בין אנשי הצוות.

הספר מנסה לתת תשובה לשאלה, מה השתבש במסע שיצא ב- 1914, בתחילת מלחמת העולם הראשונה, ומשימתו הייתה שאפתנית לזמנו, לחצות את יבשת אנטארקטיקה במסע רגלי ממערב למזרח, בפקדו של שקלטון, הרפתקן ומנהיג נועז שהיה מוכן להסתכן עבור תהילה. כיצד שרד הצוות את הבלתי אפשרי לאחר שספינת המסע שהייתה לכודה בקרח טבעה והוא נשאר בודד ללא כול דרך ליצור קשר עם העולם.

בדרך כלל ספרי מסעות העוסקים בקוטב דומים, יש לי לעתים תחושה שאם קראתי אחד קראתי את כולם, אבל קיימים הבדלים או ערכים מוספים שיש לכול ספר: המחקר שעומד ברקע, איכות הכתיבה, התייחסות לדמותם ואישיותם של חברי הצוות, והאופן שבהן תכונות אלה באות לביטוי במצבי מצוקה, ושאלת המפתח, עד כמה הכתיבה ממחישה את יופיו ועוצמתו של הטבע המהווה " שחקן " מרכזי בעלילה. אנדיורנס אכן עונה על מרבית הקריטריונים, אמחיש שניים מהם, העלילה ותיאור דמותו של מנהיג המסע:

העלילה מתנהלת בין שגרה איטית וסיזיפית, שבה פעולה שגרתית כמו עשיית צרכים הופכת לפעולה מסובכת בקור הנורא, השגרה והאטיות מסתיימת באחת כאשר לפתע מתחוללת פעילות קיצונית, סופה, קרח שנישבר, או בהמשך גל ענק שנישבר על סירת הניצולים, אירועים שחייבו את הצוות בתגובה מהירה ורבת תושייה בכדי לשרוד. השינוי בקצב האירועים יוצר עלילה דינאמית הבונה דרמה הכרחית לספרי מסע טובים.

תיאור אופיו המורכב של שקלטון ראש המשלחת מהווה דוגמה לניתוח מעולה של תכונות אנשי הצוות, המוסיף עומק ורובד אנושי לעלילה. האופטימיות שאפיינה את מנהיגות שקלטון פעלה בשני כיוונים סותרים, מצד אחד היא הייתה חומר הדלק, שגרם לאנשים התלהבות והתעלות מול קשיים. מצד שני האופטימיות שלו הייתה לעתים ללא תקנה, סוג של אגואיזם שהייה כרוך בעיוורון אל מול המציאות, כשהסובבים אותו, חברי המשלחת האחרים חלקו על דעתו, הוא הגיב בזעם וראה בכך חוסר אימון במנהיגותו, במצבים אילו הוא היה עלול לקבל החלטות שנגדו את ההיגיון הפשוט, כמו ההוראה שנתן לאנשי ציוותו להפסיק לצוד כלבי ים כשאלו בקשו להתחיל לאגור בשר לעיתות חירום, מצב שמחייב ראייה פסימית לגבי העתיד.

אנדיורנס - ממחיש את הכוחות הגדולים המנעים את האנושות משחר ההיסטוריה, הסקרנות, הרצון להגיע ולדרוך במקום לא ידוע , היכולת לארגן ולהוציא לדרך פרויקט מסע, לעמוד בקשיים ולשרוד, אילו תכונות אנושיות מופלאות שהניעו את האנושות קדימה, החל מהפניקיים שהיו יורדי ים, וכלה באמריקאים שנחתו על הירח, בתחושה של חלוציות וראשוניות.

אנדיורנס הוא ספר מסע טוב, בנוסף הנושא הספציפי - מסע לקוטב, הוא כמו סוג של שלגון טוב בעיצומו של קיץ חם, מומלץ לקריאה רק אם אתם חובבי הרפתקאות ומסעות.
נעמי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הזמן: מלחמת העולם הראשונה
מקום: סוף העולם למטה
הלוחמים: 28 אנשים מול ה"מעצמה הדרומית" אנטרקטיקה
תוצאה: כוויות קור ועור נקלף, שפשפות, שרירים מכווצים, שלפוחיות מי-מלח וניצחון מוחץ.
אבידות: אצבעות כף רגל קפואות. בלבד.

תודה לרץ על ביקורתו המצוינת - בזכותך קראתי בשקיקה את ההרפתקה הבלתי תאמן של ספינת "אנדיורנס".
התרחישים שחברי המשלחת נאלצו לעמוד בפניהם גרמו לי לעתים להתפקע בצחוק היסטרי ולא מאמין מרוב שהיו הזויים. קרחונים אדירי-ממדים המסוגלים למחוץ כל דבר הנקרא בדרכם, מצופים הנבקעים תחת הרגליים המאיימים לבלוע את "שקלטון ועדתו", נחשולים בגובה בניינים, חושך מצריים במשך מספר חודשים ברציפות (!), הידרורגה נמרית מפלצתית באורך ארבעה מטרים המגיחה מן השאול הקפוא ודוהרת לעברם. והיו גם את הקשיים ה"שגרתיים" כמו רעב, צמא, קור נושך, אצבעות קפואות, עבודת פרך, תשישות, מחסור בשינה ושעמום מטריף חושים בזמני המתנה ארוכים כנצח.
בשלב מסוים זה הרגיש כמו משחק מחשב בו הגיבור עובר ממשימה אחת לשנייה כשלרשותו מספר מצומצם של "נשמות". פעם מזמן שחקתי במשחק עם פרצה המעניקה מספר בלתי מוגבל של נשמות. כנראה שגם חברי המשלחת מצאו את הפטנט...

הסופר הצליח להאניש את הרוח, הקרחונים וכל איתני הטבע כך שנדמה היה שמול המשלחת עומד אויב מרושע ואכזרי אך גם יפה תואר, כפי שרץ ציין. לא הייתי מתחלפת אתם בשום מצב, אבל אני בהחלט מקנאה במראות המופלאים שהם זכו לראות. ועם זאת במשך כל הקריאה לא יכולתי להשתיק את הקול שאמר: "כמה סבל מיותר למען מטרה יומרנית וחסרת תועלת של חציית היבשת הקרה והבוגדנית?!" לפחות הרווחנו סיפור מרתק במיוחד.

נהניתי בלי די, ובניגוד לרץ לדעתי לא צריך להיות חובב הרפתקאות כדי ליהנות מהספר. מומלץ להשלים את החוויה במקביל לקריאה עם אטלס / google-earth למי שכמוני פחות בקיא בגאוגרפיה.

tuvia 10 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בביתי בחיפה היה לאבי אוסף ספרים שעליהם הוא שמר די בקנאות.
הגורם המשותף לאוסף הספרים הזה היה א) כולם היו ספרים מתחילת שנות החמישים.
ב) רובם היו ספרי מסעות ומגלים.
כמה מהם מאוד משכו את תשומת ליבי במיוחד הסידרה המרד על הבאונטי
וספור הניצולים לאחריו. מאוד אהבתי לשוטט בספרים האלה ליקרוא בהם ולעקוב אחר מסלולי
המסעות העקלתונים .
אחד הספרים האחרים שמאוד ״ תפס״ אותי היה הספר ״ בדד״ סיפורו של מגלה הקוטב הדרומי
ריצ׳ארד בירד ( אמריקני).
והמתחרה האנגלי ששילם במחיר חייו את תשוקתו לכבוש את הקוטב בתחרות מי שיגיע ראשון אל הקוטב הדרומי,
אז ונסן הנורווגי מול סקוט האנגלי. בקרב זה ניצח הנורווגי .
ואני ממליץ בכל לשון על ספרים אלה ( השני ניכתב על ידי סטפן צווייג) .
סיפורו של קפטן שקלטון ו28 אנשי ציוותו, הוא סיפור גבורה והצלה כנגד כל
הסיכויים.
הסיכוי להגיע לנמל ניו ג׳ורג׳יה היה באותו סדר גודל כמו הסיכוי לחצות את
הרי ניו ג׳ורג׳יה , ולהגיע למקום ישוב. הסיכוי לחזור בזמן ולהציל את ציוותו
היה כנגד כל הסיכויים גם כן.
בתור מהמר שקלטון היה מאלה ששמים מיליון דולר על מספר אחד ברולטה
תוך ביטחון כמעט ודאי שהמספר הזה יפול בדיוק בזמן.
ברשימת גיבורי הקוטב מככבים כמה כוכבים, מהם ידועים ומהם ידועים פחות.
אין ספק שספר זה עושה עבודה נאמנה בהפצת סיפור המסעות.
מה שבטוח שאני נישאר קורא נאמן שלהם, אבל על בטוח לא תצליחו להזיז אותי
מכורסאתי הנוחה והנעימה, כדי לצאת למרחבי הקור , הקיפאון והחושך.
מומלץ בהחלט לכל אוהבי סיפורי המתח וההרפתקאות.
טוביה
משה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ב"ה
ספר הרפתקאות נהדר-מדהים! זה מסוג הספרים שאצלי הוא עוקף תור! קראתי אותו בשקיקה וצללתי לאנטרקטיקה - היה לי כל כך קר שם! שילוב קטעי היומן תרם מאוד לאמיתות הסיפור המדהים.
ספריית מגדלים אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- סיפור אמיתי. מאוד נהניתי. ממש בלעתי את הספר הזה (יהודית ל.)התחיל לקרוא לפני שנה ו-1 חודשים


התחילה לקרוא לפני 3 שנים ו-4 חודשים


לקט ספרים מאת אלפרד לנסינג
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אלפרד לנסינג

מי קרא את הספר (13 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ