טוביה החולב / שלום עליכם

טוביה החולב

שלום עליכם

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, מכיל 222 עמודים, תירגום: י.ד. ברקוביץ. ספרות » ספרות קלאסיתספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.154
65% בנות
9 בנים   17 בנות
גיל ממוצע:37
1672 התעניינו בספררשימות קריאה בהן מופיע טוביה החולב
למכירה מ-5 ש'ח עד 20 ש'ח | נינה בת מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה לפני 16 שעות

ספרים ב-10 ש'ח | נינה בת מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה אתמול

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
המחסן של שטיין II

ירושלים

טוב 9 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

טוב 15 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
מיקימיקי

ירושלים

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
הגרי

קיבוץ גשר 15157

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
סוכנות נדב 046920813

צפת 13100

טוב 22 ₪ [קנה משומש]
גלית

טוב 18 ₪ [קנה משומש]
טל

טוב 28 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 15 ₪ [קנה משומש]
המחסן של שטיין II

ירושלים

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
נינה

תל אביב

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
חבצלת

קרית אונו

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]
ספרי נס ציונה-0527040132 כולל משלוח.

נס ציונה

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
שלמה

ירושלים

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
שקדנית

פתח תקווה

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
mybooks

כל הארץ

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
ירושלמית - 050-6238247

ירושלים

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
אליקו

פתח תקווה

בינוני 15 ₪ [קנה משומש]
שמול

הוד השרון

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
איל טלפון: 077-5570049

תל אביב

טוב 0 ₪ [קנה משומש]
ספר מכר

חיפה

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
חיליק

רמת-גן

רעוע 18 ₪ [קנה משומש]
מתן

חיפה

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
צל הרים

אלון מורה

טוב 8 ₪ [קנה משומש]
דפנה

ירושלים

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
urikabiri

תל אביב

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
רחלי92

בית שמש

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
ענת

בת ים

בינוני 15 ₪ [קנה משומש]
יהודי

שילה

טוב 29 ₪ [קנה משומש]
כלנית

בת-ים

בינוני 20 ₪ [קנה משומש]

יוֹסֵף

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

20 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
טוביה החולב, ככל הנראה הסיפור היידי הידוע ביותר, מעמיד לנגד הקורא את העולם היהודי המזרח אירופאי של סוף המאה ה-19 בחן ובהזדהות מכמירת-לב.
שלום עליכם טווה בכישרון מופלא את האבטיפוס של היהודי הפשוט מן העיירה, זה העמל להמציא טרף לביתו, השואף לרוח אבל שקוע בחומר, ושעל אף הצרות התוכפות אותו תדיר, מחזיק את ראשו מעל המים רק בכוח אמונתו וחוש ההומור המבדח שלו. בסיפור הטרגי-קומי הידוע והמוכר מעמת שלום עליכם את טוביה - יהודי שופע טוּב ובעל יכולת מופלאה של דיבור בלתי פוסק, ציטוט מקורות ואמונה פשוטה ונוגעת ללב - עם השינויים מרחיקי הלכת שאיתם התמודדה החברה המסורתית של מזרח אירופה בעת החדשה: סוציליזם, השכלה, נישואי תערובת, הגירה ועוד.
על אף הכתיבה הקומית והחידודים המבדחים, יש בו בטוביה משהו רגיש ושברירי מאוד, המעורר אמפתיה והזדהות. שכן האיפוק, הכמעט אצילי שלו, והרגש החם המניע אותו מניבים כמה רגעי קריאה מרגשים ביותר.
ועוד מילה על הציטוטים. שלום עליכם יצר את טוביה כיהודי פשוט ואף על פי כן שופע ציטוטים מן המקורות על כל צעד ושעל. אלא שהשימוש במקורות, מלבד האופן הקומי והמבדח שבהם, נעשה בצורה גאונית המצביעה בו זמנית הן על שורשיותו של טוביה והגירסא דינקותא שלו, שלמעשה הייתה חינוכו הטריוויאלי של כל יהודי, והן על הבורות החיננית שלו, משום שהציטוטים על אף היקפם מהתנ"ך מהתלמוד ומהמדרשים, הינם, על פי רוב, מסורסים מקוטעים ולעיתים אף צומחים ממוחו הקודח של טוביה לפי הצורך והעניין. עובדה שרק מאירה את דמותו הכובשת בצורה רבת-חן.
ראיתי שיצא לפני שנתיים תרגום חדש של טוביה החולב, אך לי הספיק התרגום הישן והטוב של יצחק דוב ברקוביץ, שאגב, היה חתנו של שלום עליכם.
אפרת

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת

(מעמוד ההקדשה)

"כל סיפוריו של טוביה החולב,

עסקיו ומסחריו, נסיונותיו,

מאורעותיו ודברי ימי בנותיו,

ויתר תקפו וגבורתו,

רוב חכמתו וחידושי תורתו".[הרשיתי לעצמי לפזר ספוילרים לרוב, משום שהסיפור מוכר כל כך. למי שזה בכל אופן מפריע, מוזמן לדלג אל מעבר לנקודות מטה]זהו סיפורו של טוביה שהיה מסיע קורות עץ לבית הנתיבות. יום אחד הוא פוגש ביער שתי עלמות אבודות והן מתחננות בפניו שיסיע אותן לבויבריק- מעון הקיץ של היהודים העשירים. הוא מתרצה ובשכר זה ניתנת לו פרה אדומה משובחה. מחלב פרה זו תפיק גולדה אשתו חמאה וגבינות לרווחת תושבי יהופיץ וטוביה יקרא "טוביה החולב".זהו ראשון הסיפורים באגודה זו, והאופטימי מכולם. מכאן ואילך, אף-על-פי הרוח המבודחת ששורה על טוביה, העניינים מתחילים רק להתדרדר. בתחילה הוא מסתבך עם מנחם-מנדל ומפסיד את כל חסכונותיו, ולאחר מכן הוא מתייסר בצער גידול בנות ("גדול צער גידול בנים, וצער גידול בנות על אחת כמה וכמה!..."), שכן לטוביה החולב שבע בנות, פקחות וחכמות ומרגע שהתאהבו, שוב לא יפנו לאחור ("ימח שמן של בנותי וארור טבען כי עז! בנות טוביה כי דבקו באיש- ודבקו בו בכל לבבן ובכל נפשן, בגופן ובנשמתן גם יחד").בתחילה זוהי צייטיל המתחתנת עם חייט-תפרן, מלווה בהודיל היפה שנוסעת אל מעבר להרי החושך להיות עם בעלה בשעה שזה יושב בבית הכלא על עסקיו למען הכלל (קומוניזם? סוציאליזם?). אחר כך אנחנו מתוודעים לטרגדיה בה חווהל´ה מתנצרת וטוביה קורע עליה קריעה. המונולוג שבו טוביה מספר על הקושי שלו שלא לחשוב על אותה חווה בתו, זו שהוא כל כך אהב, שהוא ואשתו סעדו אותה בחוליה כשהיתה קטנה, הוא אחר המרגשים שקראתי בזמן האחרון. אם זה לא מספיק, אז גם שפרינצה שלו מתאבדת בעקבות אהבה נכזבת לבחור עשיר שנאסר עליהם להתחתן.הסיפור החותם את סבב ההיכרות שלנו עם בנותיו, הוא הסיפור המטריד ביותר בו ביילקה מתחתנת עם סוחר עשיר המתבייש בחותנו ומאיץ בו ללכת "כדרך כל הזקנים" אל ארץ ישראל להקבר שם. קשה לעמוד מנגד ולראות את ההשפלה שעובר טוביה אחרי כל הכוונות הטובות של בדבר בנותיו. יש שם סצנה קשה שבה הסוחר מניח את הכסף הרב על השולחן וטוביה העני המרוד, שבכל רמ"ח איבריו הוא עני ורש, כמעט מתנפל על הכסף. אך לאחר מכן הוא בוכה בתוך ליבו על ההשפלה. הוא, שעבד כל חייו למעט הזהובים שהרוויח, מתעשר בבת אחת, כדי שלא יכירו בו כחותן הסוחר, כאבי הכלה.בסיפור האחרון שבקובץ מתואר כיצד טוביה חוזר מארץ ישראל בעקבות הידיעה שמוטיל, בעלה של צייטיל נפטר. כאשר הוא חוזר ישנו צו גירוש ליהודים וטוביה מוכר את ביתו. כשהוא מגיע הביתה הוא מוצא את חווה, בתו שהתנצרה, באה לבקש מאביה שיסלח לה, שהיא רוצה לחזור אל חיק משפחתה, לגלות עמם. הספר נסגר בטוביה הנקרע בין חובתו של אב לסלוח לבתו ובין הכעס שעודנו טרי על הבת שסרחה ובגדה בעמה.***לא נס ליחו של טוביה וההומור שלו לאורך כל הספר. גם בזמנים הקשים הוא פותח את דבריו במין לעיצות שכזאת שקשה לנו לתאר את הטרגדיות שיבואו בעוד שורות מספר.

סוד ההומור של טוביה הוא בפסוקים, הפירושים וקטעי הגמרא שהוא מצטט. רוב הפסוקים משובשים, הפירושים לא היו ולא נבראו (או שנאמרו, אך במקום אחר לגמרי, שלא קשורים כלל לפסוק שעליהם טוביה דורש אותם), אונקלוס מצוטט בארמית שספק אם הוא ידע, וצריך לחפש טוב טוב את אותן מאמרות גמרא. למי שטיפה בקיא בכתובים, זאת חוויה מענגת. על אף כל השיבושים של טוביה, אין שיבושים "סתם". כל שיבוש הוא במקום. יהיה מעניין לראות מה באמת כותב רש"י על אתר, כדי להשוות בין האמת, לאמת של טוביה.

מוטיב שחוזר על עצמו הוא הצטוט מתוך מגילת אסתר ולא בכדי. מגילת אסתר היא מגילת הגלות, שבה היהודים נרדפים והישועה באה ממקום לא צפוי. מגילה של הסתר פני האלוהים.הפטפטנות הזאת של טוביה באה לו כרועץ. אשתו ובנותיו מטיחים בו לא פעם שמרוב פירושים ומדרשים- אי אפשר דבר איתו. כך קורה שטוביה הוא האחרון שיודע מה קורה בביתו שלו, ובנותיו ממעטות לשתף אותו במה שעובר עליהן כי הן יודעות שבמקום שיחה הם יקבלו דרשה.אין קלאסי מדמותו של טוביה לתאר את "היהודי הנודד". היהודי העמל, שיהדותו ומקורותיו השתבשו מרוב עבודה קשה. המאבק בין האהבה והרומנטיקה לבין הפרקטיקה האפורה, מלחמת ההשרדות והקיום.

לא בכדי טוביה הפך להיות סמל ונכנס לקאנון היהודי באופן טבעי. טוביה הוא מצד אחד אותו יהודי שהחזון הציוני ניסה לשבור: הוא עלוב, מחזר על פתחי הבתים, מתפלפל עם הגויים שעה שהם באים להכותו. מצד שני, הוא סמל לאותו יהודי ששכחנו ואליו אנו מתגעגעים.[המחזה "כנר על הגג" מבוסס על הספר]הנסיך הקטן

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
העיירה היהודית במיטבה.מי שראה את טוביה החולב ונהנה מבין בטח מה אני מתכוון.
בשביס זינגר הינו חיקוי חיוור שלו.
הספר הראשון שלו חיי איש שהינו כמין אוטוביוגרפיה - כמה שנינות היה למחבר.
ללא ספק אם היה חי בזמן שחולק פרס נובל היה זוכה בו.
ממליץ לקרוא כמעט את כל ספריו.
אגב

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ר' טוביה הוא איש תם אך לא תמים. תם באמונתו ובסופו של דבר גם מבין ענין בראיה רחבה. סיפור בנותיו יכול לשמש דוגמא להרבה משפחות עם פיצול דורי בזמננו המודרני. רק תעבירו את הסט מהעיירה במזרח אירופה לעיירה ששמה ישראל.
עברית שלא כותבים היום מתובלת במשפטים מהגמרא. קל להתחבר לספר הזה.
גיא

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הכרת העיירה היהודית של פעם באמצעות כמה סיפורים על טוביה החולב ובנותיו. הסיפורים הומוריסטיים מאוד, אך יותר מכול - מרגשים!
לא לוותר על התרגום המקורי של י"ד ברקוביץ!
Eli.A קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סיפור של יהודי בגלות, העיירה הפולנית במיטבה, היושר, התמימות והפשטות מחד והמורכבות של החיים של יהודים המודאגי םהתבוללות.
מומלץ מאד.

שלום עליכם (סופר על המוקד)
שלום רבינוביץ' נולד בפריאסלאב שבאוקראינה. את השכלתו רכש בתלמוד תורה, וכבר בגיל 21 פרסם מאמרים וסיפורים קצרים, תחילה בעיתון "המליץ" ולאחר מכן כפליטונים (מעין איגרות) ביידיש. כתב גם ברוסית ובעברית – אם כי חלק הארי של יצירתו נכתב ביידיש. הוא נכנס לעולם העסקים של קייב בעקבות עזבון... המשך לקרוא

מי קרא את הספר (26 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ללא דירוג ללא דירוג

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ