פלאש / וירג'יניה וולף

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.6
80% בנות
1 בנים   4 בנות
גיל ממוצע:41
1122 התעניינו בספר


הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל


גל פרל

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת

"כעת ידע פלאש את מה שבני אדם אינם יכולים לדעת מעולם - אהבה טהורה, אהבה פשוטה, אהבה שלמה; אהבה שאינה גוררת אחריה שום שובל של דאגה; שאין בה בושה; שאין בה חרטה; אהבה שבאה, שנעלמת, כשם שדבורה על פרח באה ונעלמת. היום הפרח הוא ורד, מחר שושן; רגע הוא דרדר הבר על הגבעות, רגע הסחלב הנפוח והמרהיב שבחממה". (הוצאת ידיעות ספרים, תירגמה ליה נירגד, 2010).

הספר "פלאש" מאת וירג'יניה וולף, מספר את סיפור חייו של פלאש כלב הקוקר ספאנייל, שניתן למשוררת הוויקטוריאנית אליזבת בארט-בראונינג. הגברת מיטפורד בחרה להעניק לאליזבת, חברתה את הכלב מפני ש: "אבל למכור את פלאש, הרי זה משהו שלא יעלה על הדעת. הוא היה מן הסוג הנדיר של הדברים שאין אתה יכול לזווגם עם כסף. כלום לא היהמסוג הדברים הנדירים עוד יותר, אותם שנעשים, כיוון שהם מסמלים מה שהוא רוחני, מה שהוא מעבר למחיר, אות הולם לידידות שאינה תלויה בדבר; אפשר להגישם ברוח זו לידידה, אם שיחק לך מזלך ויש לך אחת כזאת." (הוצאת דביר, תירגם חנוך קלעי, 1973, עמוד 19).

פלאש חווה לאורך הרפתקאות לא מעטות אולם ביסודו של דבר הוא למעשה עדשה דרכה ניתנת לקורא האפשרות לראות עת עולמה של בעליו, בימים שבהם התגוררה בראונינג, צעירה וחולה, ברחוב וימפול המפורסם בלונדון, נתונה לחיזוריו של המשורר המפורסם רוברט בראונינג שהפך בהמשך לבעלה. מרתק במיוחד היה החלק שבו נגנב פלאש. בעוד הקורא מזדהה עם הכלב השבוי כאילו היה חייל חטוף, נערך ברחוב וימפול ויכוח ציבורי אידיאולוגי בסוגיית תשלום הכופר כאילו היה הכלב חייל ישראלי שנחטף בידי ארגון טרור. בהמשך נודד פלאש בעקבות בעליו, הזוג בראונינג לאיטליה. שם באיטליה מוצא פלאש את אושרו: "הוא רץ, אץ-שטף; עורו הבהיק; עיניו נוצצו. הוא היה עתה ידיד לכל העולם ומלואו. כל הכלבים היו אחיו. בעולם חדש זה לא היה לו צורך בשרשרת; לא היה לו צורך בחסות. אם איחר מר בראונינג לצאת לטיול – הוא ופלאש היו עתה ידידים קרובים ביותר – היה פלאש מזרזו. הוא 'מתייצב לפניו ונובח בקול נגיד ומצווה', העירה מיסיס בראונינג ברוגז-מה – כי יחסיה עם פלאש היו עכשיו רגשיים פחות מכפי שהיו בימים משכבר." (הוצאת דביר, תירגם חנוך קלעי, 1973, עמוד 87) ואולם: "לאחר שהודינו איפוא כי אין הדבר בכוחנו, יכולים אנו רק לציין כי לגבי פלאש היתה איטליה, בשנות-חייו אלה, המלאות, החופשיות והמאושרות ביותר, בעיקר רצף של ריחות. האהבה, יש להניח, איבדה מעט-מעט את קסמה. הריח נשאר." (הוצאת דביר, תירגם חנוך קלעי, 1973, עמוד 96)

התרגום החדש של הביוגרפיה הזו הוא חלק ממפעל מבורך בסך הכל של "ידיעות ספרים" שכולל את הוצאתם מחדש (במהדורות חדשות ובתרגומים חדשים, בדר"כ, לצערי, לא טובים במיוחד) של ספרים חשובים ויצירות מן הקלאסיקה העולמית (ניתן למנות בין היתר את הוצאתם מחדש של ספריו של המינגוויי, מובי דיק מאת מלוויל, ספריה של וולף ועוד). אף שישנו שוני בעברית ובסגנון בה בחר חנוך קלעי עת תרגם את הספר לראשונה, ניתן לומר כי תרגום המהדורה החדשה שנעשה בידיה האמונות של ליה נירגד הוא נעים ונוח לקריאה. בשונה מכתיבתו של לונדון אודות חיות (פנג הלבן כדוגמה), פלאש מבויית כולו. גם אם שומע הוא קריאת קול קדומים הוא אינו נענה. הספר משעשע וכייפי לקריאה, אבחנותיו של פלאש על העולם, מבדרות ומעניינות, כך למשל כשהוא מותח ביקורת על שגעונה של גבירתו לכדורי בדולח ומיסטיקה: "היתה זו בעיני פלאש דרך בלתי-נעימה ביותר לבילוי ערב שקט. מוטב לו לאדם לשבת ולקרוא בספרו." (הוצאת דביר, תירגם חנוך קלעי, 1973, עמודים 110-111). מומלץ בחום!!!

מומלצת גם הביקורת ב"מעריב" מאת תלמה אדמון
http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/112/877.html


מי קרא את הספר (5 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ