חשבון פתוח - מדיניות החיסולים של ישראל בעקבות טבח הספורטאים במינכן / אהרון קליין

חשבון פתוח

מדיניות החיסולים של ישראל בעקבות טבח הספורטאים במינכן

אהרון קליין

יצא לאור ע"י הוצאת משכל, מכיל 223 עמודים, ספרות » ספרות מקורית

הזמנה לטעימה: פרק מהספר


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.188
84% בנים
27 בנים   5 בנות
גיל ממוצע:31
4227 התעניינו בספר


תקציר הספר
- 8 בדצמבר 1972 צלצל הטלפון בביתו של מחמוד המשארי, נציג אש"ף בפריז. איש מוסד, שהתחזה לעיתונאי איטלקי ונפגש עם המשארי יום קודם לכן, זיהה את קולו ונתן את ההוראה. באמצעות אות אלקטרוני קצר הופעל מטען חומר נפץ שהוטמן מתחת למכשיר הטלפון על ידי לוחמי המוסד. הפיצוץ החריד את השקט הפריזאי. טבח הספורטאים הישראלים המינכן ב- 1972 שימש יריית הפתיחה למסע החיסולים הראשון של ישראל. בספר עוצר נשימה, שעלילתו מרתקת יותר מזו של כל מותחן, משרטט אהרון קליין את מסע החיסולים שהשתרע על פני שלושה עשורים ועשרות מדינות. הספר, המבוסס על מסמכים וראיונות נדירים עם אנשי מודיעין ומוסד, רצוף גילויים חדשים: כיצד הורכבו רשימות החיסול, כיצד פעלו חוליות הביצוע, מי חוסל ומי לאץ חשבון פתוח מספק מבט מרתק על תהליך גיבושה של מדיניות החיסולים של שיראל, ומנתץ את מיתוס הנקמה: מטרת החיסולים לא היתה ענישה, אלא חיסול שיטתי של יעדי הטרור. למעשה, פגעה ישראל רק במחבל אחד שהיה קשור למינכן. 34 שנים לאחר הטבח שניים ממבצעיו עדיין בחיים. תיק מינכן לא נסגר. " מבט נוקב ומותחעל טבח הספורטאים ועל תגובתה של ישראל... מלא חידושים " . ניו יורק פוסט " בעקבות סרטו של שפילברג מינכן אנו נקראים לחשוב מחדש על המתקפה של 1972 ... קליין כתב את הדיווח המלא והאמין ביותר עד כה... אנו אסירי תודה לקליין על ספרו המפורט והמאוזן, הספר הטוב ביותר שלו היינו יכולים לקוות. " וולטר לאקר, וול - סטריט ז`ורנל " בסגנון מותחנים חד וצלול ובתשומת לב מרבית לפרטים... ספרו של קליין מבהיר מדוע (הטבח במינכן) היה אירוע מכריע בהתפתחות הטרור הבינלאומי. " ניו יורק טיימס


הקורא עיר הקורא מתי
3 חולון לפני 3 שנים ו-10 חודשים מענה
עמית אשקלון לפני 8 חודשים מענה
זיולין תל-אביב לפני 8 חודשים מענה
יורם רעננה לפני 7 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע חשבון פתוח - מדיניות החיסולים של ישראל בעקבות טבח הספורטאים במינכן
למכירה | ניר בן מפתח תקווה רשימת הקריאה עודכנה לפני חודש

כללי | ישראל בן 28 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני 4 שנים ו-10 חודשים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
המחסן של שטיין II

ירושלים

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
הגרי

קיבוץ גשר 15157

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 28 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

חדש לגמרי 46 ₪ [קנה משומש]
דייב 0509500061 משלוחים לכל הארץ

חיפה משלוחים לארץ ולחו

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט חנות ספרים 02-6243941

ירושלים

כחדש 28 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
מובי דיק ספרים | 04-8705533 | http://is.gd/mbook

חיפה - משלוח בארץ ולחו"ל

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
סוכנות נדב 046920813

צפת 13100

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אלישבבע

רענננה

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
lisa

תל אביב

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
הינשוף - להזמנה אנא התקשרו 0775600434

רעננה

כחדש 0 ₪ [קנה משומש]
קוסטי

תל אביב

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
לולו

בית שמש

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
ללי

קרית מוצקין/קרית אונו

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
ללי

קרית עקרון

כחדש 0 ₪ [קנה משומש]
ספרי נס ציונה-0527040132 כולל משלוח.

נס ציונה

בינוני 15 ₪ [קנה משומש]
Hassone

מודיעין

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
bookrafelmishmish

תל אביב

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
אבי

מודיעין / ת"א

חדש לגמרי 40 ₪ [קנה משומש]
סיגל

נתניה

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
Shlomke

רמת גן

חדש לגמרי 50 ₪ [קנה משומש]
דני בוק בת ים 03-6597952

בת ים

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
שמר

גבעת שמואל

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
אלכס

חיפה

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
אסף ל

תל אביב

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
yousefan

צפון

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
רויטל

ראשון לציון

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
ניר

פתח תקווה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
לילך123

בת ים

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
דניאל צ'צ'יק

בני ברק

בינוני 10 ₪ [קנה משומש]
sashaoirik

אשקלון

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
יוסי

רמת גן

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]

ליאור 6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ימים של דמים.
במעגל הבלתי נפסק של מהלומה וגמול ומכה ומכה אחת אפיים המתנהל בינינו לבינם כבר שנות דור, יש מקרים המזדקרים מעל לים הדם הגדול.
אחד מהמקרים הללו הוא טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. האסון האיום הזה שנחרט היטב בלבה של ישראל, היה הבסיס למבצע הציד אחר המעורבים בו, הלא הוא מבצע "זעם האל" (על פי מקורות זרים כמובן, משום שמדינת ישראל לא הודתה בכך באופן רשמי מעולם)
הספר הזה משרטט את נתיב הציד והדם. יש כאן תיאורים של אירועים שאפילו איאן פלמינג לא השכיל לכתוב עבור ג'יימס בונד שלו ויש כאן המחשה של המלחמה החשאית המתנהלת לא פעם מבלי ידיעתו של האזרח הפשוט הנחשף אך ורק לתוצאותיה הסופיות. ספר מומלץ הן מבחינת הקצב והן מבחינת הבנת הנושא, שהוא אחד מהנושאים העיקריים בחייו של כל ישראלי, בין אם הוא רוצה בכך ובין אם הוא סתם טס לנופש.
וקצת פרסומת עצמית לסיום: אחת מההרצאות שלי עוסקת בנושא הזה. אם אי פעם תחפשו הרצאה שלא עולה הרבה ומבטיחה להיות המעניינת ביותר שתשמעו השנה - אל תהססו.
גל פרל

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"לא עשינו נקמה. מאשימים אותנו שמה שהדריך אותנו זו נקמה. אלה הם דברי הבל. מה שעשינו היה מניעה קונקרטית של פעולות טרור צפויות. פעלנו נגד אלה שחשבנו שימשיכו לבצע פעולות טרור. אני לא אומר שאלה שהיו מעורבים במינכן לא היו בני מוות. הם בהחלט היו ראויים למות. אבל לא עסקנו בעבר, אלא התרכזנו בצפוי." (ראש המוסד לשעבר, האלוף במיל' צבי זמיר, מתוך הכתבה "גולדה לא נתנה הוראה" מאת יוסי מלמן, באתר "הארץ", 17 בפברואר 2006)

הספר "חשבון פתוח" מאת אהרון קליין, כתב המגזין "טיים" בישראל אשר פרסם בעבר ספרים אודות קהיליית המודיעין הישראלית, מתאר את מבצע "זעם האל", במסגרתו הרגו לוחמי המוסד פעילי טרור בכירים ברחבי התבל, בעקבות טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. מטרת החיסולים לא היתה ענישה, אלא חיסול שיטתי של פעילי טרור, בכדי למוטט את התשתית הארגוני, הפיקודית והמבצעית של ארגוני הטרור.

בספרו מנתץ קליין את מיתוס הנקמה: מטרת החיסולים לא היתה ענישה. כך למשל בתארו את הסיבה להחלטה להתנקש בחיי ד"ר ודיע חדאד, מנהיג ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין", הוא מביא א האירוע הבא: "ב 28 ביוני, 1976 חטפו אנשיו, בסיועה של כנופיית באדר מיינהוף הגרמנית, מטוס "בואינג 747" של "אייר פראנס" בדרכו מפריז לישראל, ואילצו את קברניטו לנחות באנטבה שבאוגנדה. ב 4 ביולי, 1976 חולצו בני הערובה על ידי חיילי צה"ל, בהנהגת סיירת מטכ"ל. מטוסי הרקולס ישראלים טסו יותר מ 1,600 קילומטרים ונחתו באנטבה. כוח החוד של סיירת מטכ"ל הסתער על נמל התעופה כשהוא מתחזה לפמליית נשיא אוגנדה, אידי אמין, במכונית מרצדס שחורה. לוחמי סיירת מטכ"ל פרצו לאולם הנוסעים וחילצו את בני הערובה ההמומים. אנטבה היתה הקש האחרון. אחרי מבצע החילוץ המזהיר, החליטו במוסד ובאמ"ן להביא לחיסולו של ד"ר ודיע חדאד." (עמוד 5)

בספר משרטט אהרון קליין את תהליך גיבושה של מדיניות הסיכול הממוקד בשנות השבעים, ואת מסע החיסולים שהשתרע על פני שלושה עשורים ועשרות מדינות. בין היתר מבהיר הספר את היתרונות הניתנים להשגה מפגיעה ממוקדת ביעדי טרור: "היעד היה זוהייר מוחסן, ראש ארגון הטרור הפלסטיני הפרו סורי "א צאעיקה". חיסולו בקיץ 1979 לא היה מורכב במיוחד ולא דרש איסוף מודיעיני נרחב. מוחסן, שלא נקט אמצעי ביטחון בסיסיים, נורה ב 25 ביולי, 1979 בידי שני מתנקשים מיחידת "כידון" של "קיסריה" בלובי של בית הדירות שלו בעיירה קאן שבריביירה הצרפתית. הוא נפצע באורח אנוש ומת למחרת בבית החולים על שם לואי פסטר בעיר ניס. משטרת צרפת הודיעה כי הנרצח הגיע לצרפת עם דרכון דיפלומטי סורי, שבו הוצג כיליד דמשק. חיסולו של מוחסן הביא להתפרקותו של ארגון "א צאעיקה". עוד מעיין שופע של טרור שיַבָש." (עמוד 7)

הספר נכתב לאחר תחקיר מעמיק שביצע המחבר, אשר כלל ראיונות נדירים עם אנשי מודיעין ומוסד, והוא רצוף גילויים חדשים: כיצד הורכבו רשימות החיסול, כיצד פעלו חוליות הביצוע, מי חוסל ומי לא. חשבון פתוח מספק מבט מרתק על החיסולים של ישראל. הספר מומלץ בחום רב לכל מי שמתעניין בהיסטוריה ומורשת הקרב של קהיליית המודיעין, מימיה הראשונים (שכן הררי הוא מדור המייסדים), לקציני ולוחמי צה"ל (בוודאי ובוודאי שאלו המשרתים במודיעין וביחידות המיוחדות) ולעובדי משרדי ממשלה מסוימים (ואלו יודעים בוודאי שכוונתי אליהם).


"חשבון פתוח" מאת אהרון קליין,
באנגלית "Striking Back",
By Aaron J. Klein,
בשנת 2006,
יצא בעברית בהוצאת ידיעות ספרים,
תרגום: אריה חשביה,
מכיל 223 עמודים.
הולדן 4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כמו בעולם הבטחון והצבא, הרשו לי להתחיל במשוב חיובי, הספר כתוב טוב לטעמי, תיאטרלי מהוקצע ואפילו אמין. למרות זאת הספר הוא, כמצופה, פורנוגרפיה של בטחון שדה, מעל לכל ספק הספר לא חידש דבר, אולי חיזק כמה אגדות אורבניות, דווקא כאשר היה יכול קליין לבצע כאן שפיכה של הראיונות והתחקירים שביצע ואולי אפילו לחפות עליהם בציטוטים, הדבר לא נעשה, במקום זה קיבלנו ספר טיסות עם המון מסרים לחיזוק האגו הגברי שלא לומר הישראלי, זרועתה האוכה של ישראל ידועה בצניעותה ובמיקודה, ובסגירת החשבון אותו היא מנהיגה, הספר הזה לא סוגר את החשבון שפתח, עם כל תמיכתי ואהדתי לבטחון , יגיד כל חייל קרבי שהרגעים המשמעותיים ביותר בשירות היו רגעי שגרה, אכזבה, הספר הזה מזכיר את הטירון, כאשר אני ציפיתי לפגוש כאן את סמל המחלקה שיוציא לי מהארגז כמה פרות קדושות על המוסד, משהו פחות מהולל, מאולץ והוליוודי, אז נכון אפשר להרים גבה ולומד "שמע חבר, זה אמיתי המציאות עולה על כל דימיון" וזה נכון, כפי שאמרתי הספר אכן אמין, אבל היכן החידוש? מישהו באמת יכול להסיק על מדיוניות החיסולים של ישראל? למישהו אכפת באמת באיזה סוג אקדח חוסל ש'? או שאולי יותר מעניין מה ברק אמר כשחבש את הפיאה הנשית שלו? אפשר לקרוא, עדיף פשוט לקרוא ידיעות אחרונות, החוויה תהיה דומה.
אבי

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
סיפורו של הטרור הערבי נגד ישראל - הבחירה של הפלסטינים בדרך הטרור על מנת להעלות את מודעות העולם לבעייתם ולנסות להשיג הכרה בינלאומית והישגים. שיאו של הטרור בשנות ה- 70 של המאה ה-20 והטבח במינכן שהיה משמעותי ומכריע בטרור הבינלאומי.
בעקבות הטבח באולימפידת "השלום והאחווה" במינכן 1972, השתנתה תפיסת הביטחון והסיכול הן בישראל והן ברחבי העולם, ובישראל הוחלט על מדיניות חיסולים - לפגוע ולהשתיק לצמיתות מחבלים וסייענים הקשוריפ לפשע במינכן.
הספר סוקר את ההתפתחות והרקע, את מיבצעי המוסד והפגיעות במחבלים פלסטינים מדרגים כאלו ואחרים, ואת השימוש בכלי החיסול כגורם מרתיע ומסכל ולא רק ככלי לנקמה או סגירת חשבון היסטורי.
df88

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לפי דעתי ספר חובה לכל אחד. מספר על המבצעים הגדולים, הסיבות למדיניות החיסולים וגם על הפשלות.
ספר עיוני שכתוב בצורה טובה ונוחה לקריאה, בלי התחכמויות וסיבוכים.
לולו

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר טוב. חושף פרטים חדשים שלא נודעו בעבר ולא פורסמו, על המבצעים המיוחדים של מדינת ישראל. כתוב בצורה קולחת וטובה.
dvirnaor

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר נחמד. בספר מומחש 'מאחורי הקלעים' של חיינו בישראל. חבל שהספר מתמקד בפרשיה אחת בעיקר |מינכן 72'| ולא ממשיך לסיפורים אחרים...
הספר כתוב קצת כמסמך , אבל בכללי הוא טוב , וגם המסר שעולה ממנו.
פתח לי קצת את העינים לחשיבות המודיעין.

מצפים לספרים נוספים בנושא...
איץ

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מלא מוסד ושב"כ, למי שחולה על אקשן וגם פאשלות מתאים יותר למבוגרים חולי אקשן מילדים. מותח מעניין והעיקר אמיתי ולא המצאתי כל הסיפורים היו.

לקט ספרים מאת אהרון קליין
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אהרון קליין

מי קרא את הספר (32 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים


ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים


ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ