הדרשה וספורים נבחרים / חיים הזז

הדרשה וספורים נבחרים

חיים הזז

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 1952, מכיל 192 עמודים, ספרות » ספרות מקוריתספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:39
1295 התעניינו בספר

תקציר הספר
חיים הזז, שאת מכלול יצירתו ניתן לכנות בשם "הקומדיה היהודית", הוא אחד מסופרי-הסגולה בזמננו שהביאו תמורה רבת-משמעות בפרוזה העברית. עולם ישראל ההולך ומחוויר בצל הזכרונות ונעשה מושג מופשט, חזר ונעשה אצלו למציאות רבתי (אברהם קריב).


הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית
הספר כנראה לא קיים בספריית כרמיאל

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
שטיין ספרים // 02-6223808

ירושלים

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
המחסן של שטיין // 02-6223808

ירושלים

טוב 9 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
איל טלפון: 077-5570049

תל אביב

טוב 19 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
אור

כרמיאל

בינוני 15 ₪ [קנה משומש]
יפה

ירושלים

בינוני 10 ₪ [קנה משומש]

יקירוביץ'

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
(הביקורת היא על הסיפור הדרשה בלבד)
...
כל יהודי נדרש במובן מסויים לענות על שאלת ההיסטוריה היהודית, באופן האובייקטיבי וגם הסובייקטיבי. ומכאן נובעת השאלה לאן העם היהודי הולך.
חיים הזז מגלם בפנינו את יודקה שלא היה דברן ומעולם לא דרש ברבים ולא היה איש של פרהסיה. אך יום אחד ביקש לדרוש בפני הועדה של חברי ההגנה. הוא מהסס, מגמגם, לא יודע איך לפתוח, אך איזו קיצוניות תוקפנית מתגלה לפתע בדבריו. לעם היהודי אין היסטוריה הוא אומר. 'אני מתנגד לה בכל תוקף' (ציטוט לא מדוייק). אף למרות שהוא מאריך בדברים, הם פתאום מתבהרים.
רק הגויים תיקנו לנו את ההיסטוריה, עשו אותה כדרכם ומנהגם, ואנחנו רק ישבנו ובכינו. "מה יש בה? השיבו לי! מה יש בה? גזירות, עלילות, רדיפות וקידוש השם. ועוד פעם גזירות, עלילות, רדיפות גוף.. הנה היא מה, וזה הכל". ולילדים הוא אומר: חברה, אין לנו היסטוריה ואין לי מה ללמד אתכם, אתם פטורים. לכו לשחק כדורגל. ההסטוריה היהודית משעממת מידי ובטח שילדים לא ירצו ללמוד אותה. העם היהודי חובב ייסורים-הוא אומר- הייסורים הם האלה שמגדירים אותנו. "מפני מה מוכרחות, לפי השקפת העם, להיות לפני הקץ צרות גדולות? ...ולאו דווקא צרות נאמר בשביל שיחזרו בתשובה, וכיוצא בזה, אלא סתם צרות של צרות, בלי שום טעם וצורך". לפיכך הציונות היא שלילת היהדות, התנערות והתנתקות מן ההיסטוריה הגלותית שהיא עיקר עברנו וזהותנו עד כה.
בעניין המשיח, יודקה אומר, האמונה הזו רק גורמת לנו להיות פסימיים. היהודים רק יושבים ומחכים שהוא יבוא. ומדוע? "מפני שאינם רוצים שיגאלו!" כוונתו אולי לא רק ליהודים שומרי מצוות.
אם הזז היה רוצה לכתוב בצורה אותנטית, היה בטח כותב איזה מאמר או שניים. אך אין זה מן המובטח שהוא שם את דעותיו בפיו של יודקה. לטעמי רצה רק לגלם איזה שהיא נקודת מבט חריפה, שיש בה מן האמת, אך בכוונה הוא מקצין אותה, במטרה לעורר באדם היהודי את שתי השאלות שבפתחתי בהן וכל השאלות הנגזרות מכך, אך הוא גם קורא לאקטיביות ועשייה.
סיפור קצר זה (16 עמודים) הוא מהמחוננים שבספרות היהודית הציונית. ומי שלא מכיר אותו, שיקרא במהרה.
3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אני ממליץ לקרוא את הביקורת של יקירוביץ שקדמה לי בהחלט מצוינת ומרחיבה יותר משלי. אני רק מוסיף מעט למדתי את ספוריו של חיים הזז לבחינות הבגרות לפני.... כארבעים ושש שנים! בימים אלו "מצאתי" לא במקרה את הספר הזה בארון הספרים שלי מצהיב. בכוונתי להתיחס לספור אחד מתוך ספר זה: הדרשה שמעז יודקה שהגיע לארץ כחלוץ בעקבות השואה להעמיד בפני חבריו על יהדות ועל ציונות. "הספור" קשה לכנות זאת כך עורר בזמנו דיונים בציבור היהודי על מעמדו או על אי מעמדו של היהודי ועל המעשה הציוני כניסיון לפתרון לעם היהודי.
מאחר שהדברים מורכבים איני מתכוון להביע דעה רק להמליץ לקרוא. כיום אנחנו-אני די מתבלבלים מההיצע הרעיוני סביב סוגיה זו. יודקה מעמיד את הדברים כפי שנראו בעת ההיא. זוהי "שמורת טבע" של הרעיון הציוני ומומלץ לדעתי לבקר בה. בהחלט פותחת מקום למחשבה ומודה אני שספרות זו קרובה מאד לליבי. היום יותר מאשר בימי נעורי. היום אני מבין אחרת-לא לומד לבחינה מתבונן עם תחושה מסוימת של החמצה ובדאגה הולכת וגוברת על נקודת המוצא ההסטורית יהודית ספרותית.
יודקה ובני דורו כבר אינם אתנו אבל הדברים שחשב עליהם והעלה אותם פה אתנו, עדיין כנראה ללא פתרון.
אני חושב שהנושא ראוי גם היום בחודש זה אלול שבו עושים חשבון נפש בעיצומה של מערכה לקיומנו לדיון.

לקט ספרים מאת חיים הזז
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של חיים הזז

מי קרא את הספר (2 אנשים)


ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ