עיין ערך: 'אהבה' - כריכה קשה / דויד גרוסמן

עיין ערך: 'אהבה'

כריכה קשה

דויד גרוסמן

יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד - הספריה (הישנה), בשנת 1986, מכיל 399 עמודים, ספרות » ספרות מקורית


קנה משומש: ₪35.00
הוסף לסל

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.22
63% בנות
65 בנים   112 בנות
גיל ממוצע:41
4292 התעניינו בספר


תקציר הספר
מומיק, הילד שגידל במרתף ביתו את החיה הנאצית כדי להכירה ולאלף אותה; אנשל וסרמן - שחרזאדה - סופר הילדים היהודי הזקן, שטווה את מפקד מחנה ההשמדה הנאצי לתוך אגדותיו, כשהוא ממשיך לספר גם אחרי שהרגוהו וקונה בסיפורו שוב ושוב את מותו; קאזיק, התינוק הזקן שכל חייו, מלידה עד מוות, הם מסע חיים מזורז של 24 שעות; ברונו שולץ, הסופר היהודי פולני, שלא מת, בספר זה, אלא הצטרף ללהקת דגי סלמון - אלה הם כמה מן הדמויות של `עיין ערך: ``אהבה```. אין זה עוד רומאן תיעודי על השואה, או על ספיחיה בחיי ניצוליה. מומיק הוא צבר, בן לניצולי שואה המסתירים ממנו את עצם היותה. עליו לשחזר אותה איפוא, תחילה מתוך דמיונו הילדותי ואחר כך מתוך ספרים ודמיונו הבוגר. החלק הראשון, הריאליסטי, שהוא הבסיס לשאר הספר, מוסר את ראשיתם של הנסיונות הללו בצורת סיפור בגוף שלישי, המשולב עם נקודת התצפית הילדותית של מומיק. בהמשך באים שלושה נסיונות התמודדות נוספים, לא ריאליסטיים, ``כשלונות`` של מומיק עצמו: האחד פיוטי סוחף בעיקרו, ש``זרם התודעה`` של הים תופס בו מקום מרכזי, האחר - גרוטסקי פארודי, והאחרון - מנוכר כביכול; במסווה אובייקטיביות של אנציקלופדיה. בכולם השואה היא מעין אובססיה: המציאות המתוכת לדמיון הופכת עדות לכשלונה של הנפש לדמיין בתוך עולם שהוא עצמו ``פנטזיה`` של מטורפים, שמעבר לכל דמיון. הספר שופע מבנים פנטסטיים בתוך מבנים פנטסטיים - נסיון נואש להכות ``פנטזיה`` בפנטזיה. זהו ספר של כתיבה חדשנית, הולכת בגדולות, וסופו שהוא הופך לסיפור על נסיון להוליד את המשך החים מתוך ההתרסה והעלבון. `עיין ערך: ``אהבה`` הוא ספרו הרביעי של גרוסמן (לאחר `רץ` ו`חיוך הגדי` ב``ספרי סימן קריאה הוצאת הקיבוץ המאוחד``, וספר ילדים: `דו קרב`). גרוסמן, שהחל מפרסם רק לפני ארבע שנים, קנה לו מאז מקום בשורה הראשונה של הפרוזאיקונים הצעירים בארץ.


רשימות קריאה בהן מופיע עיין ערך: 'אהבה' - כריכה קשה
קראתי ואהבתי | עפרה בת 56 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה לפני 6 ימים

ספרים שאני רוצה לקרוא | מיטוש בת 45 ממעלה אדומים רשימת הקריאה עודכנה לפני שבועיים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
ציפי

כל הארץ -משלוחים 0528404401

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
ספרי נס ציונה-0527040132 כולל משלוח.

נס ציונה

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
הלל -0548178068

יבנה

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
ללי

קרית מוצקין/קרית אונו

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
<< ה א ס פ ן >> **** SALE אלפי ספרים בהנחה מיוחדת **** ספרים בכל נושא ושפה **** ... וגם ספר מתנה על כל קניה של ספרים ב-100 ש"ח !!!

ירושלים haaspan@walla.com [[ לחיפוש ספרים ניתן להשאיר הודעה בת.ד באתר או במייל ]]

טוב 35 ₪ [קנה משומש]
קרן

חולון / הוד השרון

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים II - הנחה לקונים בחנות!

ירושלים

טוב 29 ₪ [קנה משומש]
שטיין ספרים - לקונים בחנות בלבד הנחה של עד 30%!!

ירושלים

כחדש 45 ₪ [קנה משומש]
ahuva טל' 0522363790 הכרמל 8 תל אביב

תל אביב

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
ספרים ברחביה

ירושלים

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
שירספר

מרכז

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
טל

כחדש 28 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט 2 - 02-6243941 חנות ספרים -

אינטלקט 2 חנות ספרים

כחדש 28 ₪ [קנה משומש]
תולעת

ירושלים

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
נטורה

פרדס חנה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
אפרת

ירושלים

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
קוראת

תל אביב

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
שגיא (יותר מדי ספרים, פחות מדי מקום - מוכר ספרים!)

חיפה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
קוקומלוס

נתניה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
שירה

חיפה

חדש לגמרי 65 ₪ [קנה משומש]
אורי

הוד השרון

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
נבלוסון

נבלוס

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
רן

הצפון והמרכז

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
ליאורצוק

פתח תקווה

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
LITO

אשקלון

כחדש 29 ₪ [קנה משומש]
אלון כהן

מרכז הארץ

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
אורי

הוד-השרון

חדש לגמרי 20 ₪ [קנה משומש]
פלמינוס

הרצליה

טוב 25 ₪ [קנה משומש]

ליברל

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קראתי את "עיין ערך: אהבה" כשרק יצא לאור, כשהייתי תלמיד חטיבת הביניים. זו היתה חוויה כל כך עזה ומטלטלת (סליחה על המילה המשומשת הזאת, אבל באמת הרגשתי מטולטל), עד שבפעם הראשונה בחיי הגעתי לדף האחרון בספר ומיד התחלתי לקרוא מההתחלה. מארבעת החלקים של הספר, החלק השני הוא ה"קשה" ביותר - הוא כתוב בכמה קולות ולא ברור במבט ראשון מי מדבר ומה סדר ההתרחשויות. בקריאה הראשונה של הספר נשברתי ודילגתי על החלק הזה, ולמי שנתקע שם אני תמיד ממליץ לעשות אותו הדבר, ולחזור לחלק הזה בסוף, או בקריאה שנייה. אני חזרתי לספר הזה לא רק לקריאה שנייה, אלא גם לקריאה עשרים. בגיל 15 לא ממש הבנתי הכול, אבל זה לא מנע ממני לנסות ולהבין. היום כשאני חוזר לספר הזה אני יכול לראות גם את הפגמים שבו, ובכל זאת הם לא פוגעים בחוויית הקריאה.
אישית אני חושב שזה אחד הספרים הטובים, ואולי הכי טוב, שנכתבו בעברית בישראל. כששואלים אותי "על מה הספר" אני נתקף מבוכה - אין תשובה טובה לשאלה הזאת. יש, כמובן, "סיפור": החלק הראשון הוא סיפור אולטרה-ריאליסטי של ילד בשנות החמישים בירושלים, שהוריו ניצולי השואה מנסים לגונן עליו מכל ידיעה על זוועות העבר, ודווקא משום כך הוא פוסע בנתיב הרסני שמוביל אותו אל סף הטירוף. ושלושת החלקים האחרים מתארים שלושה נסיונות של אותו ילד, הפעם כמבוגר וכסופר, להתמודד עם נושא השואה ועם ההיסטוריה של משפחתו ומכריו. אבל התיאור הזה שנתתי עכשיו כל כך יבש, כל כך מצומק וצייקני, שאי אפשר להבין ממנו כלום על טבעו האמיתי של הספר הזה. גרוסמן כותב בווירטואוזיות לשונית אמיתית, ומצליח להפיח חיים מרתקים ומסעירים בכל אחת ואחת מהדמויות הרבות המאכלסות את הספר - בין שמדובר במומיק והוריו, שסיפורם כתוב במיומנות רבה בעברית של שנות החמישים, בין שמדובר בים, שמדבר על עצמו בגוף ראשון כאישה חושנית וקפריזית, בין שמדובר בברונו שולץ, סופר שנספה בשואה וגרוסמן בהבל פיו מקים אותו לתחייה בספר, ובין שמדובר בסדרה שלמה של יצירי דמיונו של המספר, שלכל אחד קולו הייחודי.
ואני קורא עכשיו את מה שכתבתי ועדיין לא מרוצה. לא הצלחתי להעביר את סוד קסמו של הספר הזה, את האופן שבו הוא מאיץ את הדופק של הקורא ופוקח את עיניו לאמיתות יפהפיות ונוראות שמעולם לא עלו בדעתו. פשוט: לכו וקראו את "עיין ערך: אהבה". עשו לעצמכם טובה.
אמיר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

6 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
זה לא סתם עוד ספר לשים על המדף. זו אחת מיצירות המופת האדירות והגאוניות ביותר שנכתבו במאה ה-20, בטח בעברית. ספר שמצליח להכנס לתוך הנימים הכי עמוקים ואישיים. דמויות מורכבות ויצירתיות שניתנות להזדהות. זה לא ספר שפשוט עוברים עליו, זה ספר שעוברים דרכו, הוא מעביר את הקורא תהליך חינוכי, מציף לו הרבה דילמות, הרבה כאבים וגם תקווה.
מומלץ זה לא מילה על היצירה הזו. חובה, מי שעדיין לא קרא חייב. לקרוא בסבלנות, יש חלקים לא פשוטים. לא לנסות לסיים מהר, תהנו ממנו כמה שאתם יכולים. כשמסיימים אותו אז קצת מצטערים שזה נגמר.
קדמת עדן

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר חשוב מאד ומעניין מאד בו מנסה דוד גרוסמן לגשם (מלשון להפוך לגשמי) את נושא 'החיה הנאצית' ולפרוט את הסיפור למעין משל מרתק הכתוב ביד אומן, וכמו תמיד מציבה את גוף האדם, החיבור לגוף, והשוני והתיאום בין גוף ונפש במרכז הסיפור. דבר גרוסמן הוא ללא ספק להטוטן של רעיונות של מחשבות, של הבעת רגשות ורצונות ועל כן הוא בגדר אחד הסופרים הישראלים החשובים ביותר והמשפיעים ביותר בתרבות הישראלית. באשר לספר צריך אורך רוח מסוים כדי לקרוא אותו, העלילה לא תמיד אורגנית ופשוטה לעיכול, צריך להכיר מראש את ברונו שולץ כדי להבין בערך על מה הספר מדבר, לדעתי ספר זה צריך להקרא אחרי ספרים 'פשוטים' יותר שכתב גרוסמן.
סמילי

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בתחילה שהתחלתי לקרוא את הספר וראיתי את הפסקאות הארוכות שלא נגמרות חשבתי שלא אסיים את הספר . אבל ברגע שנכנסתי לעלילה המטלטלת של גרוסמן לא הפסקתי (לא אכחיש) בתחילה היה קשה לקרוא את הספר הוא אינו ספר קל אבל הכתיבה של דויד גרוסמן שלעיתים הדברים עצובים אך הוא בגאונות הכתיבה שלו ובהומור גורם לצחוק.
זה לא ספר לכל אחד .זהו ספר למי שאוהב להבין לקרוא דברים חדשים רעיונות שלא כל סופר יכול לשלוט בהם.
החלק הראשון
מומיק דור שני לשואה , הוא החלק הקל ביותר לקריאה בספר מאחר ואין בו רעיונות גדולים שקשה לקרוא ולהבין אותם.
החלק השני
זהו חלק מדהים בסיפור על הים המתאר , זהו חלק מדהים שלא ניתן לפספס שרק סופר גאווני כמו גרוסמן יכול לכתוב יצירה כזו. התיאור על מומיק שגדל על השיחות עם הים ברונו שולץ והחדר הסודי הם חלקים בלתי נפרדים מהספר שעושים אותו ליצירה ענקית.
החלק השלישי
אנשל וסרמן השורד מספר את סיפור ילדי הלב בפעם האחרונה להר נייגל. זהו חלק שגם קל יותר להבין וקל יותר לקריאה.
החלק הרביעי
אינציקלופדיה על חייו של קאזיק - זהו החלק היפה ביותר בספר (גם אהוב עלי ביותר) .
הספר מומלץ בחום למי שאוהב לקרוא ולא מתייגע גם בספר קצת כבד.
ציון 5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קצרה היריעה מלהכיל כמה הספר הזה סחף אותי. גרוסמן, בגאונותו, ניסה להעביר את הטראומה שספג הדור השני לשואה והיטיב לעשות זאת יותר מכל סופר לפניו.
כפי שצויין בביקורות לפניי, הספר אכן קשה לקריאה, אך יחד עם זאת שווה כל אות!
עמיר

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד הספרים הכי מטלטלים ומרגשים שקראתי. היה לי קשה מאד לקרוא אותו, במיוחד את שני החלקים הראשונים, שאליהם פחות התחברתי מאשר לשני האחרונים. דויד גרוסמן פורש את השואה כך שמתגלות כל זוועותיה. אל מול השואה האכזרית מציב גרוסמן שורה של דמויות המייצגות את הרגשות האנושיים הטהורים והנעלים ביותר, ובכך מעצים את תחושת הזוועה. גרוסמן מתאר קשת עשירה של רגשות אנושיים, שלא האמנתי שניתן לתאר אותן במלים. מומלץ מאד למי שמוכן להשקיע ולהסחף לתוך חוויית קריאה נדירה.
יוני

בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אולי סתם לא היתה לי סבלנות , אולי סתם בא בתקופה לא טובה , אבל לא אהבתי , לא הצלחתי להתחבר, נלחמתי בשיניים עד שנשברתי.

ספר כבד מאוד.
רונית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ביד אמן הצליח גרוסמן בגיל צעיר יחסית לתאר את המכונה הנאצית את השלכותיה על החברה הישראלית ואת ניצחונהשל חיה הרעה על האדם מאז. סופו של הספר האנציקלופדיה הינה הדימוי החזק ביותר שמצאתי עד היום לניצחון המכונה על האדם .

גאוני
ספריית מגדלים אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
- התיאשתי אחרי 78 עמודים. קראתי סיפור אחד, וזה כבד, כבד... (יהודית א.)
יוכי

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קיבלתי מזמן במתנה. האמת ,לא התלהבתי ,אולי כדאי לקרוא מחדש ולמצוא תובנות חדשות.
דודי המבשר

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
החלק הראשון במיוחד.
גל אורן

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
החלק הראשון - מומיק - מדהים. רק בשבילו היה שווה לקנות את הספר. השאר קצת פחות ברור.
נמנם

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה. מאסטרפייס. קשה לקריאה לפעמים מעייף- במיוחד חלקו המרכזי אבל שווה את הזמן והמאמץ.
lam attack

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
יצירת מופת. אמנם ארבעת החלקים של היצירה הזאת מתחברים אחד לשני בצורה די רופפת, אבל כל חלק הוא עולם ומלואו, ויכול להוות ספר בפני עצמו (החלק הראשון אכן יצא כספר נפרד). נהניתי במיוחד מהחלק השני, על ברונו והים, שסחף אותי, תרתי משמע, כמו שמעט מאוד קטעים כתובים הצליחו לסחוף.התחילה לקרוא לפני שנתיים ו-10 חודשים


דויד גרוסמן (סופר על המוקד)
דויד גרוסמן (נולד בירושלים ב-25 בינואר 1954) הוא סופר ומסאי ישראלי. למד פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטה העברית, עבד ב"קול ישראל" ככתב וכשחקן תסכיתים, והיה בין מגישי חתול בשק, שם שודר לראשונה כתסכית ספרו "דו-קרב". שם גם שידר עם דני אלדר את הסדרה ההומוריסטית "סטוץ". ספריו תורגמו לשפות... המשך לקרוא


©2006-2012 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ