שתהיי לי הסכין

הספריה החדשה למנויים 1998 [5]

דויד גרוסמן

יצא לאור ע"י הוצאת הספריה החדשה, מכיל 283 עמודים, ספרות »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪82.00 ₪73.80

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.161
73% בנות
50 בנים   136 בנות
גיל ממוצע:34
3755 התעניינו בספר


תקציר הספר
גבר רואה אשה לא מוכרת לו, מחבקת את עצמה בתוך קבוצת אנשים, מבדילה את עצמה מהם. היא נוגעת ללבו (מדוע?). הוא כותב לה מכתב ומציע לה קשר עמוק, חופשי, עירום מכל קליפות היומיום, לצד המשך חייהם כל - אחד עם בן - זוגו וילדו, אבל הוא עומד על כך שהקשר יתקיים אך ורק באמצעות מילים כתובות. פנייתו, הנואשת - כמעט, נוקבת אותה באופן שאינו מוכר לה (למה?). היא נענית לו, אבל מקווה שתצליח להפוך אותו ממלים כתובות לבשר - ודם של מציאות חיה - מה שהיה מתאים לה הרבה יותר: המושגים שלה על זוגיות יותר פתוחים, גם יותר מהותיים. בתוך כך שניהם מגלים את מקומו של הדמיון בקשר האנושי ואת המניות הגלומה במלים. השאלה למה כזה הוא הקשר, למה נכנסו אליו, למה הוא נקטע (זמנית או סופית), זוכה שוב ושוב לתשובות משתנות אצל כל אחד מהם. ההתמודדות השונה של כל אחד מהם הופכת לסיפורו. שניהם כותבים כדי להיות. אלא שאין סימטריה. למרות שברוב הספר אנו זוכים רק חמיכתביו של הגבר (יאיר), ואת מיכתביה של מרים נותר לנו לשער - הנה הספר הוא בסמוי שלה, כי הוא מיכתביו שהעתיקה (עם תוספות משלה אחריהם: ומיכתב שהחזירה לו ואינו בידה לא נכלל). כך הופכים מכתיביו לאמירה שלה, שהיא שולחת אליו. אם יקרא את מכתביו ברצף (בלי מכתביה שלה, רק עם הדיהם המופנמים בשלו), אולי ייטיב להבין מיהו ה"אני" שהוא, אני כרצף, כסיפור דיאלקטי, ולא איזה גלעין לבן, טהור וסטאטי. גם הקורא יקרא בדיעבד סיפור אחר, דראמטי בעליל מן הנגלה תחילה. כי בעוד יאיר - זחוח, מבוהל, ילדותי - מתעסק בתכסיסי הקסמה ובלספר לה על עצמו, הוא מחמיץ את הסיפור החזק יותר, שלה, שלא שיער, עד שפתאום עליו להתחיל ללמוד משהו מרעיש ולא צפוי מכל מיכתב נוסף, ולכתוב את מרים לאחור שוב ושוב אחרת, ואולי הסיפור הגדול שלה, בסוף, לא מאפשר לו להמשיך בשלו. על כל פנים, הספר חותר תחת דמותו של יאיר, ומרים מפציעה והולכת כדמות המרשימה. מהו ה"אני הכי אני", הלוז, ה"אני" שיחנק אם לא יבקע, אבל שכדי לבקוע עליו לצאת מתוך עצמו, לכונן את עצמו במלים של "רשות הרבים"? הסיטואציה השברירית, של שני אנשים בתוך סוגריים משותפים, הבוראים יחד עולם פרטי ואינטימי, המלים שנצבעו בפרטיות - אמורה לאפשר את הזקיקות לאחר הנחוצה כדי לכתוב את עצמך, "להיות כל מי שמבטך יראה בי". הלוז שלך אולי לא בך הוא אלא באדם אחר, באישורו אותך, בהשתקפותך באחר שאתה מדמיין, בודה. מה שיאיר ומרים כותבים נעשה "מנומר" יותר ויותר במלים של זולתם, הם אפילו כותבים כל אחד טקסטים של האחר, והופכים את הזולת לשותף בדוי בדיאלוג הפנימי. ובכל זאת - איש - המלים יאיר, האין הוא דומה במשהו לילד החולה יוחאי, המאבד את המלים ונפשו נחתמת. והאין הוא כפילו של בנו עידו בן החמש - וחצי, כפי ששניהם מצטיירים בסיום? דרך ארוכה עובר אדם עד שהוא גובר על הפחד לגעת נגיעה מלאה וחשופה בנפשו (וגם בגופו) של אדם אחר. אולי יאיר יוולד מחדש כשיוותר על ההפרדות האלימות שהוא עושה בתוכו, ויקבל את עצמו כגיבור עלילה שבה הוא גבר וילד, ואיש ואשה, וחי ומת. מ.פ.


רשימות קריאה בהן מופיע שתהיי לי הסכין - הספריה החדשה למנויים 1998 [5]
קראתי ואהבתי | עפרה בת 57 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה לפני 9 שעות


שברי אופק : קטע מהסרט הגדול
אילן נוב
להשיג ולקרוא | שרון בת 23 ממרכז שפירא רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 ימים

הקטלוג המאוחד - השאלה מספריות ציבוריות
שם הספריה זמינות הזמנה הזמנה עד הבית

ספרייה עירונית כרמיאל

יש עותק פנוי [ הזמן הספר ]

השוואת מחירים מחברי סימניה
שם המוכר מיקום מצב הספר מחיר מבוקש
קרן

חולון / הוד השרון

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
ספרי נס ציונה-0527040132 כולל משלוח.

נס ציונה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
איל

תל אביב 052-8383390

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
ח פ צ י ב ה רחובות 08-9468441

רחובות

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
אנוש בית יפעת 08-9403684 (4)

נס ציונה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
אריק 054-7646117

אור יהודה No'-1

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
קרון ספרים 04-9533461

קרית טבעון

טוב 30 ₪ [קנה משומש]
גולדמונד ספרים (04-8622472)

חיפה

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
אתי

תל אביב (לשעבר הרצליה)

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
הגרי

קיבוץ גשר 15157

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
אינטלקט ספרים -חנות מבצע 6 ספרי קריאה למגיעים לחנות בלבד עצמם בלבד !!

ירושלים

כחדש 35 ₪ [קנה משומש]
מרתף הספרים 048625719

חיפה 048625719

טוב 40 ₪ [קנה משומש]
יהודית: 052-4230162

מרכז

כחדש 40 ₪ [קנה משומש]
רועי

המרכז

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
לולו

בית שמש

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
אלכס סורוקין

תל אביב

כחדש 20 ₪ [קנה משומש]
גליה

תל אביב

חדש לגמרי 30 ₪ [קנה משומש]
שלגיה

רמת השרון

טוב 50 ₪ [קנה משומש]
מ-פיש

רעננה

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
בתרי זוזי - 072-2128068

רחובות

טוב 25 ₪ [קנה משומש]
LECTORES, ספרים בספרדית

Kfar Vradim

כחדש 23 ₪ [קנה משומש]
מיכאל

קרית אונו

בינוני 20 ₪ [קנה משומש]
ירדני

כפר סירקין

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
נתי.ליף

קדומים

כחדש 26 ₪ [קנה משומש]
inbalbaronit

תל אביב

טוב 20 ₪ [קנה משומש]
ספריית התיכון המסורתי ירושלים

ירושלים

טוב 10 ₪ [קנה משומש]
שירה

נתניה / תל אביב

חדש לגמרי 35 ₪ [קנה משומש]
אלון כהן

מרכז הארץ

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
wuid

באר שבע

כחדש 25 ₪ [קנה משומש]
nnn

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
שלינקה

נתניה

חדש לגמרי 25 ₪ [קנה משומש]
טול

מרכז

חדש לגמרי 45 ₪ [קנה משומש]
gusano

נתניה

כחדש 30 ₪ [קנה משומש]
יעקב

גבעת שמואל

כחדש 33 ₪ [קנה משומש]

סוריקטה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

48 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
היינו בני 18. בקושי הכרנו. הוא קיבוצניק, מאד גבוה, מאד קרח, מאד ביישן. אני, אני. לא גבוהה, לא קרחת, אפילו לא ביישנית. גרנו כל אחד בקומונה שלו, בכלל לא באותו מחוז. ראיתי אותו רק בכנסים הומי להט סוציאליסטי של הנוער העובד. אפילו לא דיברתי איתו, אבל שמתי לב. אני בדרך כלל רק שמה לב. לא חשבתי שהוא יודע אפילו איך קוראים לי. והזמן עבר מהר ונהניתי אבל הבנתי שעוד רגע הוא הולך להיעלם, אז זזתי. זה היה טיול למדבר יהודה שלא הייתי אמורה להשתתף בו בכלל. הדרכתי יא אבל ידעתי שהוא מדריך י ושהוא שם. בערב האחרון של הטיול מצאתי לי טרמפ מתל אביב עם מישהו שנסע לשם. לא לקחתי אפילו שק שינה. קיוויתי.

הגעתי והוא היה והתחלנו לדבר. כל הלילה דיברנו. מאות חניכים ישנים היו מסביב אבל היינו רק שנינו. מדברים. ובבוקר, בזריחה, נגענו. קודם אני ואחר כך הוא. רק קצת. לסמן. וחזרתי משם ונשארנו אנחנו לעוד כמה חודשים, עד הצבא, עד שהוא התגייס לסיירת שלו ואני לבהד שלי וזה היה קשה אז, להרגיש, גם לא ידענו איך, ורצינו להפסיק להרגיש, אז הפסקנו.

ואחר כך, כמה שנים אחר כך, התחלנו לבוא אבל אף פעם לא באותו הזמן. הוא בא כשאני לא הייתי ואני באתי כשהוא לא היה ושנינו חשבנו שאין שם אף אחד, אז הפסקנו לבוא.

ואז הוא כתב. ואני כתבתי. ושם, שם היינו נוכחים, קלופים. לא היו שם גרביים מלוכלכים ליד המיטה ולא הורים שצריך לנסוע לבקר ולא ילדים שצריך לקחת ולהחזיר, היינו רק אנחנו. עם כל הטינופת שלנו, כמו שהיא. עטופה ברוך ובסלחנות אבל נוכחת, מחוטטת, מתהדרת בכל השדים שיצרו אותה ומבררת איתם מה יש בקרביים שלה, מתפלשת יחד איתם במדמנה שאין בה גופים, רק מילים, כמו להכאיב.
וזה היה, זה היה כאילו מישהו לוקח עששית וקורא לך בחושך לקטקומבות שלך ומאיר איזה קיר שבכלל לא ידעת שנמצא שם ויש עליו ציור ואז הוא אומר לך "תראי כמה יפה כאן". ואת, את שחשבת שרק את מכוערת, שלא העזת להראות, את משתאה. כי את מצליחה לראות את הקיר ולראות את הציור. ולראות שהוא יפה.

ועל זה הספר. מכתבים של איש ושל אישה, הוא באמצע חיים שלווים לכאורה, או כפי שגרוסמן מנסח אותם:
"זה ככה, נכון? שני אנשים, בטוב וברע. אוהבים ופקוקים בתוך צנצנת הנישואים, וכל נשימה עמוקה שלי לוקחת משהו ממנה, חשבונאות קטנונית ולא רצונית עם האדם שאתה הכי אוהב. ובסוף הכל הופך לחשבון, למאזן. תאמיני לי ... לא רק מי מרוויח כמה ומי עובד קשה יותר, בבית ובחוץ, ומי יוזם יותר במיטה. גם הגנים שתרמת לקופה המשפחתית נספרים איפשהו. גם למי הילד דומה יותר, ומי משניכם מזדקן מהר יותר. ומי לא מצטרף אליו."
והיא, שהרבה אנחנו לא יודעים עליה, לפחות לא בהתחלה. והם מוצאים איזה מקום שמאפשר להם לקחת את הנשימות שהם זקוקים להן, ומעזים, בטפשות?, להכנס אליו, למרות הכל.

העומס עצום. האינטנסיביות מבעיתה. אולי צריך לקרוא אותו בקצב בו כתובים המכתבים, המכתבים שלו אליה ושלה אליו. הזמן, הציפייה, גם הם בעלי ערך. אולי אפילו חלק גדול ממנו נוצר דרכם.

ומה יש בזה? פרט לכתיבה המרהיבה של גרוסמן?
זה לא מעט, כתיבה מרהיבה. במיוחד כשהיא של מי שנדמה ששולט בכל המילים בעברית, שררה, הג'ורג' אורוול שלהן, מחלק להן מספרי מוות לא אקראיים והן מצתוותות לפיהם, "שימור" ליד "אושר", "מאבק טריטוריאלי" בשטחי "נפש האחר", כל צוות כזה מסתער עליך, שאינך מורגל בו, ומנביט משמעות חדשה.
ויש בו גם הרבה מחשבות. אינטימיות. אמיתיות ולא אמיתיות. ואין להן עלילה להצטנף סביבה, רק בדלים של עלילה, אבל די להן בלעדיה, כי מי צריך עלילה כשיש כזה עומק ואפשר לצלול ולצלול ולצלול.

זה ספר נפלא.

יוֹסֵף

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

28 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קריאת הספר הזה של גרוסמן לקחה לי לא מעט זמן, יחסית, בשל סיבה פנימית ובשל סיבה חיצונית. החיצונית היא פשוטה, לצערי אני מעט לחוץ בזמן כעת ואין ברשותי זמן רב לקריאת פרוזה. הפנימית היא שהספר הזה הוא משהו אחר, הוא מתיש נפשית, לא מייגע, אבל בהחלט מתיש, אין הוא ספר שנקרא כלאחר יד.
אם להודות על האמת בחלקים מסוימים של הספר, בעיקר בראשיתו, מטוטלת התחושה שלי לגביו נעה בין הרגשה של כמעט סלידה מהטירוף, השגעון, הביזאריות והחשיפה הקיצונית במעשיו ובכתיבתו של יאיר, גיבור הספר, לבין תחושה של יראת כבוד לנוכח גילויים של כתיבה על סף הגאונית וחשיפה מסחררת של עומקים נפשיים. לא אכחד ואומר שבקטעים מסוימים נותרתי הלום וחסר אויר לנוכח העומקים הנפשיים שנפרסו לפני בכתיבה החושפנית עד לכאב. אט-אט המטוטלת התייצבה בצד הקרוב יותר לגאונות מאשר לשגעון, אבל כפי שכולם יודעים המרחק ביניהם הוא לא רב במיוחד.
אני מוכרח לציין שהקטע האחרון שיאיר כותב מבית המלון העלוב בתל אביב הוא אחד הקטעים ההזויים, המטורפים והמרשימים שקראתי.
קשה לכתוב על תוכנו של הספר, זהו ספר אינטימי עד מאוד, עוסק בנימים דקים של רגשות ומאויים, בחיפוש אחר הגדרת האני היותר עמוקה, הלוּז החמקמק עד לאימה. בחיפוש אחר הקשר העמוק ביותר לעצמך, לבן/בת הזוג, וכנראה גם הבלתי ניתן להשגה. בחיפוש אחר הילדות האבודה.
חויית קריאה נדירה.
(ובסוגריים אוסיף שעל אף הכל, אבין מאוד לליבו של אדם שלא התחבר לספר והמטוטלת שלו נשארה בצד של השגעון).
ג'ניה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

17 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מרתק, פותח את הנשמה עד מעמקיה, עם כל החולשות וכל החוזקות שבה..
ספר שעורר בי רגשות מאוד מנוגדים.
הספר מדבר על התכתבות של גבר ואישה שמתחילים ממצב שלא הכירו אחד את השני - וכל התקשורת שלהם מתנהלת בהתכתבות כשהם מגלים מחדש אחד את רעהו וגם כל אחד את עצמו.
בהתחלה מובא רצף מאוד ארוך של מכתבי הגבר. הרצף בעייתי, אפילו בעייתי ביותר. על אף היותו של גרוסמן הסופר האהוב עלי ביותר, מעולם לא נכלאתי לחלק כה ארוך של ספר שהייתי צריכה לעבור תוך כדי אי הנאה, אי התחברות ואף סבל. הגבר שרוי בעצם בהתחשבנות מתמדת עם עצמו, ממציא לעצמו את בעיותיו הרגשיות, חי בתוך סערות שכולם פרי דמיונו.. סיפור כמעט ללא כל אחיזה במציאות - בן אדם שחייו כמעט מושלמים - משפחה טובה ושלמה, תקשורת טובה עם אשתו, ילד בריא - ועדיין - שרוי בתסביכים עצמיים בלתי נגמרים, לא שלם עם עצמו, "לא מאושר" - בעצם לא מסוגל לשחרר את עצמו להיות מאושר במה שיש לו. גם בגלל שתיאור כזה בעיני לא גברי ( אבל לא רק בגלל הסיבה הזאת) - היה לי קשה לצלוח את החלק בספר ולהינות ממנו. יש הרבה תיאורי ילדות מרתקים, תיאורים מרתקים של השלווה המשפחתית שלו והכימיה המצויינת שיש בינו לבין אישתו - אבל הכל מוצף בטקסט מבולבל של התסביכים הפנימיים שלו ובעיות שממציא לעצמו ומייצר לעצמו. והעובדה מתישה עד מאוד.
עם זאת המשכתי לקרוא, וקיוויתי מאוד שזה ישתלם.. במיוחד בגלל שתוך כדי הסיפורים שלו מתחילה להצטייר דמותה של האישה שהוא מתכתב איתה - כדמות מעניינת ומציאותית הרבה יותר..
ואז הגעתי לחלק שמובא מצד האישה! זהו חלק מדהים ומרתק. יש לה עולם פנימי עשיר, היא מדהימה, היא חיה בתוך מציאות אמיתית של אמא לילד חולה מאוד ומתגברת על זה בגבורה גדולה. דמות עמוקה שאין כמוה. הנאה צרופה מכל מילה כמעט שנכתבת בחלק "שלה" בספר. ההתגברות היומיומית, המחשבות , התקשורת המדהימה שלה עם בעלה, ההבנה ההדדית - ובעיקר אפילו לא המציאות של התקשורת הזאת - אלא איך היא רואה אותה - שזה הרי הכי חשוב.
ציטוט על תיאורה של איך בעלה מגלה אותה כותבת מכתבים ונסערת ומאוהבת במישהו אחר וסובלת מכך:
"..עמוס יחכה לי בלי בהילות ובלי חרדה, עד שאוכל לדבר איתו. אתה מבין, אין חובת דיווח יומית, או דו-שעתית על עוצמת רגשות ועל כיוון הרוח שלהם. לא מוכרחים להוציא בכל רגע מהאדמה את הפקעת של הפרח בשביל לראות מה אורך השורשים היום.
אתה לא מבין, נכון? אתה חושב שתגובה כזאת אפשרית ביני לבינו רק מפני שהוא כנראה לא אוהב אותי. או לא אוהב אותי די, או שאין בינינו להט אמיתי. נכון שככה אתה חושב? שאם הוא אינו מסתער עלי מיד כדי לנבור בי, ולגלות מדוע לפתע אני נבדלת, למען מי אני נבדלת - הוא כנראה לא אוהב אותי די.
אבל בעיני - זאת האהבה..."
נכון - התיאור הוא מדע בדיוני של תקשורת בין בני זוג, מצב שלמות שלא ניתן להגיע אליו, של מתן אחד לשני את המרחב האינסופי שהוא צריך, של בגרות יחסים שכנראה לא נגישה לטבע האדם - אבל זהו תיאור מרתק..
בלי קשר לזה יש לה גם יכולת הבנה וקבלה אינסופיים של החולשות של האחר. היא איכשהו מצליחה לקבל אותו ( את יאיר שכותב לה) ואף לאהוב אותו מאוד, ולרצות להציל אותו. בעיקר מעצמו.
שני הצדדים מספרים במכתביהם על חייהם, ותוך כדי גם מגלים את עצמם, בעצם בעיקר כל אחד מגלה לעצמו את עצמו. היא כותבת בין השאר שהוא נתן לה במתנה את עצמה..

הסוף מסקרן עוד יותר. איך כל השיחות הגבוהות כמו גלי ים מתנגשות במציאות. ואיך נראית המציאות. ומה הערך האמיתי של כל המילים היפות הכתובות..על ההורות המושלמת של שניהם. כמו מראה קטנה המראה השתקפות של משהו ענקי, כשהמשהו הענקי זה כל מה שתואר במילים בלבד ובתיאורי מציאות - והמראה הקטנה משקפת רק המציאות עצמה.. ומרכזת את כל ה"דיבורים" לטבע האדם האמיתי.. ותיאורי הגשם הראשון המשגעים תוך כדי..

בנוסף יש גם חלק "מיסטי" אפשר להגיד - ששניהם, בעיקר היא חושבת שהוא מרגיש אותה בלי שידברו. שהיא מרגישה בגוף שלה אם הוא חושב עליה, ולהיפך. שהיא מרגישה כשקורה לו משהו..
נושא זה מרתק בפני עצמו.

כל הספר הוא בעיקר נרתע מהפגישה איתה כי הוא נראה מאוד לא יפה בעיניו - כמובן לא רק, הוא מתאר עוד מיליוני סיבות הרבה יותר חשובות ודימיוניות, אבל חוזר גם לסיבה הזאת עוד ועוד.. גם הקורה נרתע קצת מהתיאור החיצוני שלו.
כשבעצם לא בטוח אם לא מתפספסים פה החסרונות המהותיים שלו הרבה יותר..

שתי הדמויות של האנשים המתכתבים מעורבבות היטב כמו בציור אבסטרקטי עם דמותם כילדים. הם נמשכים מתוכה, יוצאים וחוזרים לתוכה - ולא רק בעיני עצמם אלא גם בעיני הצד השני.

הכתיבה של גרוסמן בגוף ראשון מהצד של האישה היא מדהימה שאין כמוה. תיאוריו של העולם הפנימי של נשים עולה לרמות חדשות לגמרי ( ניתן לראות זאת גם ב"אישה בורחת מבשורה"). יש לי חשש שהוא גם עושה זאת יותר טוב מהנשים עצמן. כשהאישה כותבת על אישה - היא לרוב חבולה במימדי הפמיניסטיות, הוכחה העצמית, המבוכה - כשבתור גבר דויד גרוסמן לא נתון לכל אלה. הוא מתאר את החולשות ואת עומק הנשמה הנשית בלי כל בושה, ובלי "ליפות" ובלי לביים דברים. הוא מתאר זאת מעומק נשמתו, ומעומק אהבתו לדמויות אלה.

זהו ספר עם ה"מס" הגבוהה ביותר שיצא לי לשלם. חלק ארוך ביותר מבחינת זמן ואורך הקריאה ה"לא מספקת" - בעצם שני שליש ספר, חודשיים זמן ( המוווווון...) - אבל עם פיצוי מדהים בסוף..

יש גם חוויה שלא הרגשתי אותה הרבה פעמים - שהספר הוא מן מעגלי. כשאתה מגיע לסוף - מרוב שמשהו חדש נפתח לך , הדבר הראשון שבא לך לעשות זה להמשיך לתחילתו ולקרוא אותו מחדש בעיניים חדשות של ידע רחב יותר של הדמויות ולראות את מה שניתן לראות רק אחרי שמגלים אותן במלואן.

ספר רחוק מאוד מלהיות זורם, רחוק מאוד מלהיות "אי-אפשר-להפסיק-באמצע", "בלעתי אותו בנשימה אחת"...
אבל למי שמסוגל ומוכן לשלם את המחיר הגבוהה בשביל חפירה בטבע האדם בלבד כמעט ללא עלילה (גם הסוף הוא לא התפתחות עלילה באמת) - מומלץ בחום.
נוף

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

13 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בפעם הראשונה ניסיתי לקרוא את הספר הזה בגיל 13 והתייאשתי אחרי כמה עמודים.
בפעם השנייה בגיל 17, התייאשתי אחרי כמה עמודים.
בפעם השלישית בגיל 19, התייאשתי אחרי כמה עשרות עמודים.
עכשיו בגיל 22 סוף-סוף קראתי אותו מתחילתו ועד סופו (ביום אחד).

כדי להקשיב למישהו באמת צריך הרבה סבלנות, הרבה אורך רוח. וגם, איכשהו, לשים את עצמי בצד. לא לחשוב - מה אני רוצה שיתן לי, מה אני צריך ממנו, איך זה קשור אליי?
לשבת ולהקשיב.
רק אז העולם של השני, העולם הזר, הלא ברור, המשעמם אולי, המעצבן אולי, המטריף אולי - נפתח, עוד קפל ועוד קפל, ונפרש ומתנופף כמו סדין תלוי על חבל.

בסופו של דבר זה משתלם.
לירון 11 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
במילה אחת: קסם.
קראתי את הספר אינספור פעמים, במרווח של כמה שנים אחת מהשנייה, ומדהים לראות איך בכל פעם נפתח בפני אספקט חדש לאינטימיות בין שני גיבורי הספר, ושער ביני לבין התפיסה שלי לגבי יחסים אז והיום.
מדהים כמה אפשר להעביר תחושות ותשוקות גלויות וסמויות באמצעות מילים ומשפטים שמציירים יחדיו תמונה סנכרונית, וגרוסמן כותב זאת בצורה פואטית ושובת לב ונפש, מלאה בדימויים חדים ומדויקים שנצרבים במוח של הקורא לנצח.
לכל אחד מאתנו יש את הסכין שלו, את האדם שגורם לאמת להתפקע ממנו עד זוב דם. אני חושבת שהספר הזה נוגע בכולנו בדיוק במקום הזה- בין אם אנו שייכים לברי המזל שאצלם האדם הזה נמצא במרחק נגיעה, ובין אם לאלו שהאדם הזה נמצא כל כך רחוק אבל המחשבה והרגש שלנו עורגים יחד אליו בכל יום ויום, בין אם הוא מודע לזה ובין אם לאו.
רוני

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

5 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
תמיד אמרו שבספרים של גרוסמן, הנך נילקח לעולם אחר, עולם תחתון משהו, עד שלא קראתי את ''שתהיי לי הסכין'' לא הבנתי עד כמה הוא תחתון.
ולא, לא מהמובן הרע של המילה, נהנתי מכל רגע.
ללא ספק הספר הזה מכושף גרוסמן בכתיבתו האפילה, מצליח להפשיט את דמויותיו בצורה מצמררת, דמויותיו עמוקות חופשיות ובעיקר ערומות, מפחיד לקרוא כך על כל אבל כל נפתולי הנפש, בספר זה גיליתי את נפלאות העברית, הספר נכתב בשפה עשירה וקולחת, אי אפשר להפסיק. ובאמת שניסיתי לפעמים אתה מגיע בספר למקומות אפלים מדיי, אבל כמו שכבר ציינתי, הספר בלתי ניתן להפסקה.
איי ''"נעמת לי מאוד, וגם הכאבת לי מאוד. לא ידעתי בחיי נועם וכאב כאלה, ומעורבבים כל כך". תודה לך, דוד גרוסמן.
Ron1999

ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הרבה מזל שיחק לדויד היקר,
הרבה מזל.

מה שהיום היה נגמר בארבעה לייקים לכל היותר (מהחברים שעוד לא עשו אנפרנד לכותב הטרחן הזה)
הדרדר במקרה שלו ב"נכס צאן ברזל" לספרות הישראלית


בשורה אחת עם הגרועים של אמילי נותומב
(מצד אחד)
ואילן הייטנר
(מהצד השני)
חפרתי וחפרתי
ניסיתי נאבקתי
התעקשתי וכלום.

גיבוב מילים טרחני.
השתדלתי, באמת, קיבלתי את העותק במתנה יחד עם
הוראות קריאה מדוייקות, אבל המילים האלה פשוט מייצרות את התמונות -
האימאג' הזה של "יאיר לפיד" מוכר לי פלקט עלק-רגיש,
מתפייט בשפה מליצית, תמונה של כאב מלאכותי. משבר של מי שכבר יש לו הכל
סורי, זה לא התחבר לי לכלום. אני מקווה שאדון גרוסמן כתב גם ספרים טובים יותר,
בינתיים נותרתי לא מורשם בעליל.


מיכל

ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בעקבות הביקורות הנהדרות שקראתי על הספר כאן באתר, שאלתי אותו בספריה מתוך כוונה להסחף אחרי השפה העשירה והאהבה המטורפת וכו'. אבל אוי ואבוי, כבר עם התחלת הקריאה ראיתי שאני לא מתחברת בכלל לספר. החזקתי מעמד תוך עינוי גדול עד עמ' 50 בערך, ואז החלטתי כי החיים קצרים, ויש עוד כל כך הרבה ספרים טובים ובכלל לא משעממים לקרוא, אז הפסקתי לבזבז את הזמן על הספר הזה. sorry !
אור

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

4 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
בספר המופלא הזה דוד גרוסמן עושה אהבה עם השפה העברית. כל משפט הוא כמו אגרוף לבטן הרכה, העלילה היא קסם.
אם יש ספר אחד שיכול לתאר אהבה מהי, זהו הספר. יש בו את שלל המרכיבים והתפתלויות, העקלתונים והרגעים המזככים שיש באהבה. הכל אפשרי.
זהו אחד הספרים המהפנטים והנוגעים ביותר שקראתי. וקראתי אותו יותר מפעם אחת...
סרפנטינה

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

3 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אחד הספרים היפים שגרוסמן כתב. זהו ספר שבו המילה הופכת לישות עצמאית והעלילה שלו נרקמת מסביב לרעיון שהמילה מסוגלת לצאת מתוך הדף הכתוב ויש לה יכולת השפעה וחיים משל עצמה.
קראתי את הספר כמעט ללא הפסקה מפני שהייתי סקרנית לגלות מה יעלה בגורלה של אותה מערכת יחסים אינטימית שנבנתה על בסיס המילים הכתובות, אם המפגש בין יאיר למרים ייצא מגבולות המילים ומה יהיו ההשלכות של מפגש פנים מול פנים על המשך הקשר בינהם?
ספר מומלץ לקריאה לכל מי שאוהב לקרוא ספרים של גרוסמן.
הקראנית 2 קוראים אהבו את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כמו שאר הספרים של דוד גרוסמן שקראתי, לא התלהבתי. הרגשתי שגרוסמן מתאמץ כדי להפוך את הדמויות לרגשניות ופלצניות, ומנסה כל הזמן לספק לקוראים "תובנות" על החיים. קטע אחד שהיה קצת יותר טוב הוא הסוף - "גשם". אבל בסך הכל, לא נשביתי בקסמן של הדמויות ושל הספר בכלל.
dify

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר רגיש, עשיר במשחקי שפה (למי שאהב את משחקי השפה בספר הדקדוק הפנימי, ימצא פה את אותו סגנון שפה עמוסה במשחקים מתחת לפני השטח).
ספר על בדידות, על אהבה, על הזיה ומציאות, על חלומות, ספר סוחף ומרגש על עולם פנימי עמוס להתפקע, שרוצה שמישהו יכיר אותו.

יעל מונטנייז

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מעולה. סיפור על אהבה מכיוון כל כך לא צפוי. מותח את גבולות מושג האהבה , איך היא נוצרת באיזה תנאים תמשיך להתקיים תתאפשר, מהי אהבה אמיתית? גם הגיבורים מנסים להבין . המפגש בין יאיר ומרים הוא מפגש של עולמות פנימיים מחשבות, זכרונות , פמטזיות. זה מצב כל כך לא הגיוני, אבסורדי, ולמרות זאת הוא כל כך אמיתי , נוגע ומרגש ובאהבה דוד גרוסמן היקר אומר, הכל אפשרי
יעל ליפטון

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
חברה שלי אובססיבית לספר הזה. המליצה עליו בחום.
הבעיה העיקרית בו היא שבעיני הוא מקוטע אני באופן כללי לא אוהבת את הפינג פונג שבינו לבינה.
יש בו כמה משפטים טובים וממיסים.
אבל באופן כללי not my cup of tea
non

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קראתי לאחרונה שוב, אחרי עשור ושוב נכנסתי איתו לסחרור מדהים. אחד מהספרים המנערים והיפים ביותר שקראתי
נטעלי

בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
לא אהבתי בכלל וזה די נדיר שאכתוב זאת בביקורת על ספר מהטעם הפשוט שאם לא התחברתי - לא אמשיך לקרוא עד הסוף. הפעם התמדתי עד לסיום ולסיכום: הסיפור כולו בלתי אמין, לא משכנע, לא ההסכמה של האשה להתכתב עם האובססיבי התמהוני הזה ולא ההתאהבות שלה בו.
החלק הראשון (בעיקר) מלא במשפטים לא קשורים ולא מעניינים, יותר מדי להג בלי פשר וקשר, תסבוכים וסיבובים של הכותב בתוך עצמו ומסביב לעצמו - משעמם.
פה ושם יש הבלחות של קטעים ומושגים מעניינים (משמעות המושג "לוז" עפ"י חז"ל), או הקטע היפה שבו מספר יאיר שכילד היה שואל מהספריה רק ספרים שלא נקראו ע"י אחרים (בעלי כרטיסיות ריקות) וכך גילה אוצרות, אבל הקטעים האלה מעטים מדי מכדי להחזיק את הספר ולהצדיק את קריאת 300 עמודיו. אני מקוה שספריו הבאים של גרוסמן שבכוונתי לקרוא יצדיקו את ההילה שנשזרה לו. שוב, אין ספק שגרוסמן הוא סופר נהדר, סגנון הכתיבה יפה, ישנם פה ושם משפטים ששווים ציטוט, אבל התוכן, התוכן...אייה התוכן?
יותם

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

קורא אחד אהב את הביקורת. אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
כנראה הספר הכי טוב שקראתי בחיי.
דורית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
אח, כמה נהניתי מהספר. אהבתי את הסיפור, הכתיבה, הכל!
ריקי אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
נפלא!
לוחמנית

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
טוב, כמעט ואין לי מילים לתאר את ההרגשה שלי כשהתחלתי לקרא את הספר הזה. כל מילה היא פיוט מושלם, וכל משפט חודר את הנשמה. ספר חובה, אחד מעשרת הטובים שקראתי.
אורח

בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
"שתהיי לי הסכין" לחתוך את הספר הזה...
מ.ש.

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מדהים וסוחף.
יש באמצע קטע קצת מתיש וקשה לקריאה אבל שווה להתאמץ ולקרוא עד הסוף.
גרוסמן בגאוניותו.
אורחת

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
ספר מדהים, מפתיע וסוחף. שירה בפרוזה.
נמנם

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר הטוב ביותר של גרוסמן. אותי הוא ממש סחף וריתק. כתוב כשני חלקים נפרדים: מכתבים שרק צד אחד ידוע והתשובה ניתנת לניחוש או הבנה בלבד...מומלץ בחום.
orit

ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
קרתי את הספר הזה לפני מספר שבועות והוא פשוט נגע בי. ספר מצוין!
eyecoof

ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים

אהבת? לחץ לסמן שאהבת   |   הגב לביקורת
הספר הזה עשה עליי רושם חזק כשקראתי אותו לפני שלוש שנים; אני לא בטוח איך אני אקבל אותו היום. עם זאת יש בו משהו שמזמין קריאה שניה.התחילה לקרוא לפני 4 שנים ו-4 חודשים


דויד גרוסמן (סופר על המוקד)
דויד גרוסמן (נולד בירושלים ב-25 בינואר 1954) הוא סופר ומסאי ישראלי. למד פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטה העברית, עבד ב"קול ישראל" ככתב וכשחקן תסכיתים, והיה בין מגישי חתול בשק, שם שודר לראשונה כתסכית ספרו "דו-קרב". שם גם שידר עם דני אלדר את הסדרה ההומוריסטית "סטוץ". ספריו תורגמו לשפות... המשך לקרוא


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ